Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Strzelno - Społeczeństwo

Radni wymusili zmiany w budżecie

2017-01-02 22:02
 

Burmistrz Strzelna za sprawą opinii poszczególnych komisji Rady Miejskiej w Strzelnie wprowadził zmiany inwestycyjne w budżecie na 2017 rok.

Radni Rady Miejskiej w Strzelnie wnieśli wiele uwag co do zasadności niektórych inwestycji zaplanowanych na 2017 rok przez burmistrz Ewarysta Matczaka. Jak zaznaczali - wiele z inwestycji, które znalazły się w zapisach projektu budżetu było nieuzasadnionych, bądź niepodpartych argumentacją ekonomiczną.

Zlikwidowany został plan następujących inwestycji:

1. Rozbiórka nadziemna dwóch budynków mieszkalnych, ul. Inowrocławska 21 oraz Lipowa 1 w Strzelnie - 150 000 zł
2. Modernizacja pomnika Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu przy ul. Kolejowej w Strzelnie - 40 000 zł
3. Dokumentacja projektowa - zagospodarowanie piwnic pod halą sportową - Gimnazjum im. Dałkowskiego w Strzelnie - 20 000 zł
4. Zakup autobusu szkolnego - 200 000 zł
5. Projekt rewitalizacji parku 750-lecia w Strzelnie - 20 000 zł

Uzyskane w ten sposób 430 000 zł przeznaczone zostanie na odbudowę części komunalnej po pożarze budynku przy ulicy Gimnazjalnej 26 w Strzelnie. Dodatkowo projekt budowy Centrum Opieki dla dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz projekt rozbudowy SOSW w Strzelnie (50 000 zł) zastąpi się modernizacją SOSW w Strzelnie - w tym zakupem windy. Z planowanej kwoty (100 000 zł) na modernizację dachu świetlicy wiejskiej w Stodołach gmina przeznaczy na modernizację dachów kilku świetlic wiejskich.

Projekt budżetu w takim kształcie przyjęło 13 radnych podczas minionej sesji Rady Miejskiej w Strzelnie.

Warto również zwrócić uwagę na fragmenty opinii Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy o projekcie uchwały budżetowej gminy Strzelno na 2017 rok. Pomimo tego, że opinia RIO jest pozytywna zawiera zastrzeżenia. Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy wskazała ponownie na występowanie dwóch negatywnych zjawisk. Pierwszym z nich ma być wysoki poziom zobowiązań wymagalnych gminy, który na koniec III kwartału 2016 roku wynosił 2 948 646,78 zł. Jako drugie wskazano wysoki poziom należności wymagalnych, które na koniec III kwartału 2016 roku wyniosły 2 662 476,30 zł.

Skład Orzekający zwrócił także uwagę na krótkoterminowe zobowiązania zaciągane w podmiotach niebędącymi bankami i wysokie koszty ich obsługi.

- Świadczy to o bardzo dużych trudnościach Gminy Strzelno z utrzymaniem bieżącej płynności finansowej - czytamy w opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy zwróciła także uwagę na bezwzględny obowiązek podjęcia działań, których efektem końcowym będzie "przezwyciężenie swoistej spirali zadłużenia" oraz odzyskanie płynności finansowej, a także zaprzestanie zaciągania zobowiązań krótkoterminowych w instytucjach parabankowych.

- Nie uwzględnienie powyższych wskazań skutkować będzie podjęciem przez Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy działań określonych art. 10a ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych oraz wdrożeniem procedury określonej art. 240a ustawy o finansach publicznych, związanej z opracowaniem i uchwaleniem programu postępowania naprawczego - informował Skład Orzekający RIO w Bydgoszczy w przekazanej opinii. (AS)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [17]» dodaj komentarz   

Nick* 
Temat* 
Komentarz* 
Obrazek 
Kod z obrazka* 
*  Oświadczam, iż zapoznałem się i akceptuję regulamin portalu CMG24.pl
* - pola są wymagane 
 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » MOGILNO: Kiermasz wielkanocny (0)
 » Sprawdzali kierowców w Wójcinie (6)
 » Wykład o Powstaniu Wielkopolskim (2)
 » Gminne eliminacje w Mogilnie (0)
 » Kolorowe ozdoby we Wronowach (0)
 » W Wójcinie powstanie Dino (8)
 » Zbierają krew dla Antosia (1)
 » EKOpiec w Jeziorach Wielkich (2)
 » Wydobywają naczepę tira (4)
 » Niebezpieczny wypadek w szkole (50)
 » Zderzenie w Kościeszkach (16)
 » Marek Gotowała nie odchodzi (21)
 » Dzielnicowy zatrzymał złodziei (7)
 » O 63 km/h za szybko (11)
 » Będzie remont oczyszczalni (34)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016