Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Powiat Mogileński - Społeczeństwo

Wyremontują drogę nr 254

2017-01-11 22:21
 

W 2019 roku ma rozpocząć się remont drogi wojewódzkiej nr 254 przebiegającej przez gminę Dąbrowa i Mogilno. Jednocześnie być może województwo wybuduje drugi etap obwodnicy Mogilna.

Jak informuje Urząd Marszałkowski, obecnie kończą się prace nad koncepcją modernizacji całej trasy nr 254 (Brzoza-Wylatowo - przyp. red.). Kolejnym krokiem będzie przygotowanie projektu budowlanego, a sam przetarg na dokumentację ogłoszony zostanie wiosną. Gruntowna przebudowa objąć ma między innymi wzmocnienie konstrukcji drogi (do przenoszenia obciążeń rzędu 10 ton na oś), remonty istniejących chodników i dobudowanie elementów poprawiających bezpieczeństwo ruchu. Na realizację zadania zarezerwowano 95 milionów złotych z RPO. Jednocześnie zrezygnowano z budowy ścieżki rowerowej wzdłuż całej drogi i wielu innych zmian jakie wcześniej przedstawiano.

W związku z ograniczeniem zakresu przebudowy drogi wojewódzkiej nr 254 Brzoza – Wylatowo, we wtorek 10 stycznia w Barcinie odbyło się spotkanie zainteresowanych władz gmin z marszałkiem Piotrem Całbeckim i przedstawicielami ZDW w Bydgoszczy.

W trakcie spotkania, Mirosław Kielnik - Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy przedstawił nową koncepcję i harmonogram rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 254. ZDW w Bydgoszczy zakłada realizację inwestycji w miarę możliwości w granicach istniejącego pasa drogowego drogi wojewódzkiej, w kategorii Z (zamiast w kategorii G), wzmocnienie konstrukcji drogi do przenoszenia obciążeń rzędu 10 ton na oś, wyprofilowanie nawierzchni jezdni, ułożenie warstwy wiążącej i ścieralnej, wykonanie odwodnienia i oznakowania, remont istniejących ciągów pieszych i rowerowych. Zrezygnowano z korytarza nowych ciągów pieszo-rowerowych na całej długości drogi, korekty łuków, zatok autobusowych i innych elementów infrastruktury drogowej, obwodnicy Szczepankowa, trzech z ośmiu założonych rond, zaprojektowanych zjazdów oraz zajętości gruntów. Z informacji przekazywanych przez Urząd Miejski w Barcinie wynika, że do końca marca 2017 roku powinna zostać wydana decyzja środowiskowa, następnie zaplanowano opracowanie nowego programu funkcjonalno-użytkowego (przełom 2017 i 2018 roku), wyłonienie wykonawcy w formule "zaprojektuj i wybuduj" (II kwartał 2018) oraz realizację inwestycji (2019-2020). 53 kilometrowy odcinek drogi podzielony zostanie na cztery etapy realizacyjne Brzoza - Łabiszyn, Łabiszyn - Barcin, Barcin - Dąbrowa, Dąbrowa - Mogilno (Wylatowo), na których prace prowadzone będą równolegle.

O całej sprawie za pośrednictwem Facebooka informuje też burmistrz Mogilna. Z informacji tam przekazywanych, wynika, że drugi etap obwodnicy wybudować miałoby województwo, a gmina przekazując istniejący fragment dostałaby odcinek drogi wojewódzkiej przebiegającej m.in. przez centrum Mogilna. Niestety remontem tego fragmentu drogi zająć musiałaby się gmina.

- Droga wojewódzka ma być podzielona na 4 odcinki, które mają być remontowane jednocześnie od 2018r. W przypadku Mogilna, istnieje duża szansa, że druga część obwodnicy, od ul. W. Witosa do Żabna, wybuduje województwo. W ten sposób stalibyśmy się właścicielami takich ulic, jak: 900 lecia, Plac Wolności, Sądowa, W. Jagiełły, Rynek, Benedyktyńska i Poznańska, i sami decydowalibyśmy jak je remontować. Gdyby taki scenariusz się ziścił, to gmina Mogilno w pierwszej kolejności wybudowałaby 2 ronda ( skrzyżowanie ulic: Powst. Wlkp. Witosa ,Poznańska i Benedyktyńska oraz w centrum miasta), a także ścieżkę rowerową do Wiecanowa. Przypomnę tylko jakie kontrowersje wśród mieszkańców budziły rozwiązania zaproponowane przez projektantów np. wprowadzenia zakazu wjazdu z ul. A. Mickiewicza do centrum miasta - pisze burmistrz Mogilna, Leszek Duszyński.

W spotkaniu, z terenu naszego powiatu uczestniczył także starosta mogileński Tomasz Barczak oraz wójt gminy Dąbrowa Marcin Barczykowski. (PK, barcin.pl, zdw-bydgoszcz.pl)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [26]» dodaj komentarz   

Nick* 
Temat* 
Komentarz* 
Obrazek 
Kod z obrazka* 
*  Oświadczam, iż zapoznałem się i akceptuję regulamin portalu CMG24.pl
* - pola są wymagane 
 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Śmieciowy regulamin z opóźnieniem (0)
 » Rolniku, uważaj na pszczoły! (0)
 » Pijany jechał ciężarówką (0)
 » Wypadek na obwodnicy Mogilna! (40)
 » Druhowie zapraszają na festyn (3)
 » 5. urodziny Kabaretu NA WYNOS (2)
 » Strzelno z Pomnikiem Historii (5)
 » Obywatele złapali złodzieja (3)
 » Na znak pamięci rozdali żonkile (0)
 » Ukradł sąsiadce 1400 złotych (6)
 » Kierował pomimo sądowego zakazu (1)
 » Mesajah na Dni Strzelna (22)
 » Praca w Paroc Polska (0)
 » Próbowała wyłudzić 30 tys. zł (5)
 » Komisarz zdecydował za radnych (16)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016