Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Dąbrowa - Edukacja

DĄBROWA: Będzie tłoczna i pusta placówka

2017-02-10 22:40
 

W gminie Dąbrowa nie będzie drastycznych zmian przy wprowadzaniu reformy oświaty, jednak nie obędzie się bez dodatkowych wydatków, których nie sfinansuje subwencja oświatowa.

Podczas czwartkowej sesji Rady Gminy w Dąbrowie radni przyjęli plan projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Okazuje się bowiem, że obecne granice obwodów szkół pozostają bez zmian.

W Dąbrowie z dzisiejszych dwóch szkół - szkoły podstawowej i gimnazjum zostanie utworzona jedna szkoła ośmioklasowa, a w Szczepanowie z jednej szkoły sześcioklasowej powstanie ośmioklasowa szkoła podstawowa. Z kolei niepubliczne szkoły w Parlinie i Słaboszewie staną się szkołami ośmioklasowymi.

- Nie wnieśliśmy żadnych zmian co do zasady przy obwodach, czy przy szkołach nie jest nic zmieniane w stosunku do tego, co dzisiaj jest. Jeśli chodzi o reformę związaną z likwidacją gimnazjum - nasza gmina należy do gmin, w których poniesione zostaną starty, bo ta reforma będzie kosztować mniej, czy więcej. W Dąbrowie z dzisiejszych dwóch szkół - szkoły podstawowej i gimnazjum zostanie jedna szkoła ośmioklasowa, a w Szczepanowie z jednej szkoły sześcioklasowej powstanie szkoła podstawowa ośmioklasowa. Prawdopodobnie w szkołach naszych w Parlinie i Słaboszewie nastąpią te same zmiany (...) W subwencji oświatowej nie ma środków finansowych na zmiany. Wszelkie zmiany, jakie są robione będą musiały być finansowane z własnych budżetów i to dotyczy wszystkich gmin - mówił wójt Marcin Barczykowski.

Wójt Barczykowski zauważał także, że wprowadzana w życie reforma może spowodować znaczne różnice pomiędzy uczniami szkół miejskich i wiejskich.

- Wiadomo, że w Dąbrowie liczba oddziałów spadnie w ciągu trzech lat o około trzy oddziały. Z kolei szkoła w Szczepanowie trochę się rozrośnie o kolejne dwa oddziały (...) Trudno jest mi oceniać tą reformę, ale boję się, że dla nas będzie to miało taki skutek, że różnica pomiędzy dziećmi uczącymi się na wsiach a w miastach niestety będzie większa na niekorzyść wsi - informował wójt gminy Dąbrowa.

Reforma oświatowa w gminie doprowadzić ma także do takiej sytuacji, że w Szczepanowie będzie uczyło się więcej uczniów, a w Dąbrowie mniej.

- W Szczapanowie docelowo będzie ciasno w szkole, w przeciwieństwie do szkoły w Dąbrowie, gdzie jak liczymy szkoła będzie w dużej części pusta. Docelowo nawet pięć pomieszczeń za trzy lata będzie stało pustych - twierdził Marcin Barczykowski.

Jak się okazuje problem stanowi także brak sali gimnastycznej w placówce w Szczepanowie.

- Trudno sobie wyobrazić, jak prawie dorośli ludzie biegają po klasie. Wiadomo, czym to może się skończyć. Problem powraca na poważnie (...) We wszystkich szkołach tego typu, tej wielkości w okolicach w zdecydowanej większości sale gimnastyczne już są - zauważał radny Roman Kurek.

Dodatkowo radna, a zarazem dyrektor niepublicznej szkoły w Parlinie Danuta Koziołkiewicz-Fiuta zaznaczała, że szkoła znajduje się w budynku gminnym i jest jedyną placówka bez odnowionej elewacji.

- Chciałabym, żebyście państwo nie zapomnieli również o Parlinie, ponieważ budynek w którym działa niepubliczna szkoła podstawowa i wygasające już od września gimnazjum znajduje się w budynku gminnym i my jesteśmy jedyną placówką, która nie ma zrobionej elewacji. Wszystkie szkoły są piękne, są wizytówką gminy oprócz naszej. O sali nie wspominam, bo my nawet o tym nie marzymy. Gimnazjaliści dowożeni są na zajęcia do Zespołu Szkół w Dąbrowie. Tam mamy uzgodnienie z panem dyrektorem, kiedy możemy prowadzić lekcje WF-u (...) Bardzo proszę pana wójta i zwracam się do wysokiej rady, żeby w przyszłorocznym budżecie nas również nie pomijać - żaliła się Danuta Koziołkiewicz-Fiuta.

Ostatecznie wójt zauważa problem braku sali sportowej w Szczepanowie. Tym samym gmina zamierza sprawdzić dostępność dofinansowania tego typu inwestycji ze źródeł zewnętrznych. Dodatkowo przy konstruowaniu przyszłorocznego budżetu najprawdopodobniej nie znajdą się środki finansowe na odnowienie elewacji, z uwagi na fakt, że wówczas priorytetowym zadaniem gminy będzie budowa 204 przyzagrodowych oczyszczalni ścieków. (PK)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [7]» dodaj komentarz   

 » ludzie (hehe | 13-02-2017, 18:27:19)

a w Krzekotowie powstaje 50 metrowy chodnik z... nikąd do... nikąd :D

 » szkola (sknera | 13-02-2017, 09:25:49)

Pani dyrektor z szkoly w Parlinie nie ma zabardzo co liczyc na elewacje w szkole.JAK wiemy budynek szkolny sasiaduje z plebania ktora zamieszkuje wojt .Zrobienie elewacji szkoly przycmilo by wojta plebanie.Po drugie wojt z radnymi musi miec kase na wyjazdy do innych gmin by tam sie zachwycac pieknymi szkolami.Primo 3 pieniadze na oswiate sa z innej puli niz na szamba. Droga pani dyrektor jeszcze 2 lata bedzie nowy wojt i on zrobi elewacje z publicznych pieniedzy .

 » Zaproszenie (MSZ | 12-02-2017, 19:44:07)

Zapraszamy do zapoznania się z bazą lokalową i dydaktyczną SP w Szczepanowie a następnie do wpisywania tego typu komentarzy. W szkole wiele się zmieniło. Jedyną bolączką jest brak pełnowymiarowej sali gimnastycznej. Pozdrawiam wszystkich "wszechwiedzących".

 » do UW (rodzic | 12-02-2017, 15:41:48)

Tak było to prawda, ale czy tak musi być. W tamtych czasach nie było innej możliwości. Wójt podkreślał, że pogłębia się różnica między nauką na wsi, a nauką w mieście, a sam doprowadza do tego, że dzieci ze Szczepanowa będą miały gorsze warunki do nauki niż ich rówieśnicy w Dąbrowie , a Dąbrowa to przecież nie miasto. Żeby była jasność i dobrze mnie zrozumiano to po pierwsze: Twierdzę, że sp w Szczepanowie może być 8 klas ale nie na tą chwilę bo ostatnimi laty mocno rozbudowano przedszkole (co popieram) więc sale są na tą chwilę zagospodarowane. Po drugie Brak w tych czasach sali sportowej w 8 klasowej szkole to wstyd. Po trzecie W Szczepanowie będzie tłok i ścisk, a w Dąbrowie okaże się, że sale lekcyjne będą stały puste, gdzie tu sens gdzie logika utrzymywać puste sale w jednej szkole i szybko rozbudowywać drugą szkołę za duże pieniądze. Każdy ma prawo do swojego zdania, ja to szanuję ale moje jest takie jak przedstawiłem.

 » do rodzic (UW | 11-02-2017, 14:58:30)

Mam pytanie.A w jaki sposób pomieścili się uczniowie w SP Szczepanowo od września 1966 roku, aż do chwili likwidacji 8 klasowych szkół podstawowych? A wtedy jeszcze był wyż demograficzny! Nawet na zachętę nie było 500+. Szkoła w takim samym gmachu, jak była.

 » Sp Szczepanowo (rodzic | 11-02-2017, 09:06:38)

Osobiście uważam, że na tą chwilę szkoła w Szczepanowie nie spełnia wymagań dla szkoły ośmioklasowej. Jest budynkiem zbyt małym na chwilę obecną jest tam tylko sal lekcyjnych, a a baza do lekcji W-Fu jest bardzo słaba. Moje zdanie jest takie, że najgorzej na tym wyjdą dzieci. Twierdzę, że najlepszym rozwiązaniem było by pozostawienie tam 6-ciu klas, a 7 i 8 powinny być dowożone do Dąbrowy. Takie rozwiązania były w przeszłości stosowane co Pan Wójt dobrze powinien pamiętać ze swoich czasów szkolnych. Kończąc twierdzę, że jest to błędna decyzja, a do tego będzie nas kosztować, ale to chyba ma związek z przyszłorocznymi wyborami, bo wiem, że mieszkańcy Szczepanowa to przede wszystkim elektorat i im nie będzie przeszkadzać że ta szkoła nie spełnia kryteriów żeby mieć 8 klas. Moim zdaniem to jest błąd i to duży błąd, bo najpierw rozbudowa sal + sala sportowa, później 8 klas, a nie na odwrót, ale na to zabrakło chyba odwagi.

 » Sp Szczepanowo (rodzic | 11-02-2017, 09:05:54)

Osobiście uważam, że na tą chwilę szkoła w Szczepanowie nie spełnia wymagań dla szkoły ośmioklasowej. Jest budynkiem zbyt małym na chwilę obecną jest tam tylko sal lekcyjnych, a a baza do lekcji W-Fu jest bardzo słaba. Moje zdanie jest takie, że najgorzej na tym wyjdą dzieci. Twierdzę, że najlepszym rozwiązaniem było by pozostawienie tam 6-ciu klas, a 7 i 8 powinny być dowożone do Dąbrowy. Takie rozwiązania były w przeszłości stosowane co Pan Wójt dobrze powinien pamiętać ze swoich czasów szkolnych. Kończąc twierdzę, że jest to błędna decyzja, a do tego będzie nas kosztować, ale to chyba ma związek z przyszłorocznymi wyborami, bo wiem, że mieszkańcy Szczepanowa to przede wszystkim elektorat i im nie będzie przeszkadzać że ta szkoła nie spełnia kryteriów żeby mieć 8 klas. Moim zdaniem to jest błąd i to duży błąd, bo najpierw rozbudowa sal + sala sportowa, później 8 klas, a nie na odwrót, ale na to zabrakło chyba odwagi.

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Jacek Sasin w Strzelnie (1)
 » Pijany przekroczył prędkość (1)
 » Muzycznie zakończyli Dni Mogilna (5)
 » Jubileuszowe targi w Bielicach (8)
 » PARLIN: Świętowały 50-lecie (0)
 » MOGILNO: Doda na urodziny miasta (23)
 » Zderzyły się i wpadły do rowu (25)
 » Świętowali z gośćmi z zagranicy (34)
 » Dziecięce świętowanie w parku (3)
 » MOGILNO: Okolicznościowa sesja (3)
 » Zmiany i nowe inwestycje (15)
 » DĄBROWA: Posadzą "Dąb Stulecia" (4)
 » Wykład połączony z wystawą (1)
 » Sołtys wygrał samochód (8)
 » Barka zniknie z brzegu jeziora (20)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016