Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Mogilno - Społeczeństwo

Radni za ulicą 22 Stycznia

2017-08-23 13:02
 

Radni Rady Miejskiej w Mogilnie po raz kolejny podjęli dziś uchwałę w sprawie ustalenia nazwy ulicy 22 Stycznia.

Do 1 września samorządy mają czas na dostosowanie nazw ulic, mostów, placów i innych budowli oraz obiektów do ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Sytuacja ta dotyczy także gminy Mogilno, gdzie w dalszym ciągu nie jest znana kwestia związana z ulicą 22 Stycznia.

Przypomnijmy, że w lipcu tego roku wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz unieważnił uchwałę z dnia 21 czerwca podjętą przez Radę Miejską w Mogilnie.

W środę, 23 sierpnia podczas nadzwyczajnej sesji 19 radnych było za ponownym podjęciem uchwały dotyczącej pozostawienia obecnej nazwy ulicy. 19 radnych było dziś za podjęciem uchwały w sprawie ustalenia nazwy ulicy 22 Stycznia, jedna osoba była nieobecna, a radna Ewa Szarzyńska wstrzymała się od głosowania.

Zdaniem rajców ulica 22 Stycznia nie występuje w katalogu nazw ulic do zmiany Instytutu Pamięci Narodowej.

- Zgodnie z dyspozycją Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu ulica 22 Stycznia nie znajduje się w katalogu nazw ulic do zmiany. 22 Stycznia jest to nazwa wieloznaczna, niosąca pozytywne treści, wymagająca podjęcia uchwały z uzasadnieniem precyzującym sposób niebudzący wątpliwości, że upamiętnia ona wydarzenia z dnia 22 stycznia 1863 r. – wybuch Powstania Styczniowego w Królestwie Polskim - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Ponadto radni uważają, iż nie wiadomo skąd wywodzi się nazwa wspomnianej ulicy, gdyż nie odnaleziono pierwotnej uchwały nadającej tę nazwę.

- Nie można stwierdzić, skąd pochodzi nazwa 22 Stycznia w Mogilnie, ponieważ nie udało się odnaleźć pierwotnej uchwały nadającej tę nazwę. Jednak należy zauważyć, iż uchwałą nr V/29/90 Rady Miejskiej w Mogilnie z dnia 5 października 1990 r. wszystkie nazwy ulic w Mogilnie propagujące system komunistyczny w Polsce zostały zmienione (...) Powstanie styczniowe, które formalnie toczyło się w Królestwie Polskim miało ogromny wpływ na mieszkańców naszych ziem. Ówczesny powiat mogileński bezpośrednio graniczył z zaborem rosyjskim, stąd mogilnianie czynnie zaangażowali się w bitwy i potyczki toczone na obszarze zaboru rosyjskiego - uzasadnia Rada Miejska w Mogilnie.

Kolejny raz Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy przeanalizuje treść uchwały podjętej przez mogileńskich radnych. W przypadku ponownego jej odrzucenia przewodnicząca Rady Miejskiej w Mogilnie, Teresa Kujawa nie wyklucza skierowania sprawy na drogę sądową. Warto również zauważyć, że wojewoda wielkopolski jak dotąd nie zakwestionował dalszego funkcjonowania nazwy ulicy 22 Stycznia w Trzemesznie. (PK)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [14]» dodaj komentarz   

 » ...po niekąd.... (Jonaska | 26-08-2017, 14:16:08)

P. Przemysław Sulicki-mieszkaniec ul.22 stycznia-z wyboru jest raz na kilka m-cy w POlsce zemeldowany na 22 stycznia zabral celny i ciekawy glos nt. nie zmieniania nazwwy dotychczasowej:Czyli happenning p.wojewody Bogdanoowicza z PIs-u(kilka puszek farby i osobiscie zamalowywuje te duuuuuże napisy nazwy na murach ul.22 stycznia-media rządowe-efekt murowany lub.......blokada ,z ale bez wzgl.na opcję polityczną300-600 ludzi....TVN i Polsat-pożywka dla nich,a spokoj dla nas mieszkancow.....i jeszcze 1-no bezcenna mina i komentarz naszego szefa Pis-wąsataego.Pana Łaganowskiego....czasami warto ogladać telewizje.....dygresja: zmieniamy: imiona Adolfa Dymszy czy Adolfa Warskieego-patrona odbudowywnej sttoczni szczecińskiej...bo mi sie kojarzy z Adolfem H./.......himleram.......p.s:rozsądny glos Radnej E.Szarzyńskiej-szacunek !!!!

 » Krzykacze (antyk | 25-08-2017, 16:16:57)

Ilu z tych wrzaskliwych"antykomunistów" potrafiło by stanąć naprzeciw ZOMOW-ca z bojową pałą?myślę że żaden.Oni tylko w mordach są silni,teraz gdy nic za to nie grozi pomstują.A gdyby nie "komuna" to większość tzw.patriotów-katolików i ich potomków pasała by gąski u plebana.To właśnie ta dziś opluwana komuna umożliwiła ciemnej,tumanionej przez kler masie biedoty z zabitych dechami wsi i małych miasteczek zdobycie wykształcenia,pracę.Ten ustrój miał złe ale i dobre strony.Dziś mówi się tylko o złych,bo dobre jest tylko to co kurdupel i jego klika powie.

 » do antycom. (UPS | 25-08-2017, 06:55:36)

Widzę,że ubrano Twoje ciało i Twój rozum w zbroję rycerską.Ale nie jako dzielnego rycerza.Powtarzasz utarte zwroty jako swoje i już myślisz,że wszystko wiesz.Poczytaj sobie co oznacza słowo komuna, ponieważ nawet tego słowa nie rozumiesz.Druga sprawa.Właśnie przez tak myślących-tymi kategoriami- przelano krew.Po trupach,byle do władzy.Po trupach,byle mieć rację.I Ty jesteś takim haniebnym przykładem.Nawet nie umiesz odpowiedzieć na zadane pytania,tylko siejesz zamęt historii,ale i do tego się nie nadajesz,gdyż nie zyskujesz zwolenników.

 » UPS , Solidarnościowiec (podróba) (antycom | 24-08-2017, 20:26:15)

I wszystko jasne. "Historia to dzień wczorajszy"- twoje słowa mówią wszystko. Jesteś odporny na wiedzę o komunie i komuchach . Szkoda tylko przelanej krwi POLSKICH BOHATERÓW WALCZĄCYCH Z KOMUNĄ dla takich jak ty. Ale zadaj sobie trochę trudu i dowiedz się jak w budynku milicji na rynku w stanie wojennym pałowano ludzi i kto to robił. Tak ,tak , ci oprawcy ,SBcy i towarzysze z PZPR- ZSL,ORMOWCY ,kapusie ich wspierający są obok ciebie .

 » do antycom. (UPS | 24-08-2017, 08:32:30)

A skąd Ty naprawdę wiesz kto strzelał do kogo.Dziś jest to wina, według Ciebie i Tobie podobnym, "komuchów". Ale tak naprawdę to nie wiesz.Ci co faktycznie coś wiedzieli,to musieli zginąć i nigdy nie wiadomo,kto do kogo wymierzył lufę.Napisz dlaczego ta władza, jest tak podzielona? Skąd i po co na ulicach Warszawy są co miesiąc barykady?Skąd w tych dobrych i chwalebnych ludziach tyle nienawiści do bliźniego? I jak nie mają z kim walczyć,to walczą z dawnymi swoimi ludźmi.

 » Śmieszne wpisy (Solidarnościowiec | 23-08-2017, 22:48:58)

O jakich komunistach synkowie - wyznawcy małego dyktatora piszecie ? jeżeli o swych rodzicach i dziadkach to wyjątkowo wrednie was wychowano .Wspomniani rodzice i dziadkowie a może i wy również żyli w tamtych czasach rodzili się ,pobierali nauki ,zakochiwali się i zakładali rodziny nikogo nie skazując na bycie gorszym sortem .Jeżeli ktoś tak uparcie chce członków PZPR nazywać komunistami - jego sprawa, że twierdzi iż mają oni krew na rękach też jego wybór ale żeby być naprawdę uczciwym to należy wspomnieć że wcześniej krew na swych rękach mieli przedstawiciele kościoła katolickiego narzucający swą wiarę mieczem ,paleniem na stosie czy wreszcie świętą inkwizycję - ich też rozliczmy za przelaną niewinną krew a nie pozwalać z naszych podatków dofinansowywać fanaberie urzędników kościoła a na leczenie chorych dzieci organizować zbiórki zakrętek od butelek.Nie dajmy się zwariować i nie pozwólmy sobą manipulować - każda rewolucja miała swe ofiary i nie wszystko było jednoznacznie złe .Żyłem w tamtych czasach , nie należałem

 » Do KK (antycom.Do KK | 23-08-2017, 21:26:57)

Człowieku- komuchy mają krew na rękach. Czy to do ciebie dociera . Niech znikną raz na zawsze z życia PUBLICZNEGO .

 » .... (Aeiouy | 23-08-2017, 20:53:41)

Wkrótce maly frustrat nakaze wyciąć wszystkie brzozy w Polsce...

 » nazwy ulic (KK | 23-08-2017, 20:50:22)

Tylko w Mogilnie potrafią upierać się przy durnych, niejednoznacznych nazwach ulic jak 22 Stycznia , a nazwiskami wielkich Polaków nazywać 20-metrowe grajdoły - jak np ulicę Chopina, Kopernika, czy nazwą "3 Maja". Poza tym, idąc tokiem rozumowania Rady Miasta - data 22 lipca (Solidaruchom włos się jeży na plecach, gdy o niej słyszą) wcale nie jest taka zła - przecież tego dnia (1018 rok) w bitwie pod Wołyniem książę Polski Bolesław I Chrobry pokonał wielkiego księcia kijowskiego Jarosława I Mądrego. .

 » Nazwy ulic (KK | 23-08-2017, 20:49:59)

Tylko w Mogilnie potrafią upierać się przy durnych, niejednoznacznych nazwach ulic jak 22 Stycznia , a nazwiskami wielkich Polaków nazywać 20-metrowe grajdoły - jak np ulicę Chopina, Kopernika, czy nazwą "3 Maja". Poza tym, idąc tokiem rozumowania Rady Miasta - data 22 lipca (Solidaruchom włos się jeży na plecach, gdy o niej słyszą) wcale nie jest taka zła - przecież tego dnia (1018 rok) w bitwie pod Wołyniem książę Polski Bolesław I Chrobry pokonał wielkiego księcia kijowskiego Jarosława I Mądrego.

 » PRECZ Z KOMUNĄ ! (antycom. | 23-08-2017, 18:12:04)

I wszelakiej maści przefarbowanymi czerwonymi lisami i lisicami po PZPR i ZSL ! Niech znikną raz na zawsze z życia publicznego .To ludzie bez honoru . To wstyd dla Mogilna. Niech zaczną robić życiowy rachunek sumienia i tą wiedzą przekażą swoim wnukom jak utrwalali władzę ludową. Niech pochwalą się co robili gdy władza ludowa ,której służyli strzelała do poznańskich robotników w 1956r.,w 1970 do robotników wybrzeża Gdańska ,Gdyni ,Szczecina. W 1976 do ludzi pracy w Radomiu . Wreszcie niech pochwalą się wnukom co robili gdy generał wprowadził stan wojenny ,czy mieli odwagę by temu się przeciwstawić? .Gdzie oni wtedy byli? Niech wytłumaczą wnukom kto 17 września 1945 napadł od wschodu na Polskę ,by blisko pół wieku Ją okupować!. To wstyd gdy dziś komuchy chcą decydować o upamiętnieniu dawnego okupanta Polski.

 » Nowa demokracja (UPS | 23-08-2017, 16:33:52)

I słuszna uchwała. Czyżby teraz była nowa demokracja z zasada "wyście sobie, a my i tak, jak chcemy".Po co w związku z tym uchwały na szczeblu SAMORZĄDU, jak i tak decyzja ma należeć do Wojewody. Niech Wojewoda narzuci nazwy ulic według własnego uznania,zgodnie z nową demokracją.

 » czerwona zaraza rządzi nadal Mogilnem... (traper | 23-08-2017, 16:09:52)

Mam na to wszystko jeden tylko komentarz: RAZ SIERPEM, RAZ MŁOTEM CZERWONĄ HOŁOTĘ !!! PZPR (SLD) jest dalszym ciągiem sowieckiej KPP i PPR a ZSL (PSL) jej wierną wiejską (podobno) wersją, to jak mają zmienić nazwę tej ulicy ?

 » wyautowanie mogilnianina Jana Kausa na obrzeża miasta przez komunistów (dokąd zmierzamy ??? | 23-08-2017, 14:14:43)

Miłość do czerwonego kagańca nigdy nie gaśnie wśród małej swołoczy !!! Bo Mogilno nie ma prawa być POLSKIM MIASTEM ... "W restaurancie my guliali, mnoga wodki wypili itd. ..."

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » KWIECISZEWO: Pożar motocykla (0)
 » Dachowanie na DW 255 (0)
 » Wandale zniszczyli kwiaty (12)
 » SĘDOWO: Piknik z rycerzami (6)
 » Propagowali życie bez uzależnień (1)
 » Butelką w twarz koleżanki (39)
 » Zderzenie w Bystrzycy (8)
 » Niefortunne sformułowanie powodem hejtu (45)
 » Pierwsza taka placówka w powiecie (18)
 » Inicjatywy lokalne wybrane (5)
 » DĄBROWA: Mural gotowy (13)
 » Sukces mogileńskich muzyków (5)
 » O uzależnieniach w Żabienku (1)
 » Zagraj w boule w Wiecanowie (1)
 » Kolizja na zakręcie (2)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ