Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Mogilno - Społeczeństwo

"Jest problem z alkoholem"

2017-10-04 17:00
 

Decyzją radnych Rady Miejskiej w Mogilnie liczba punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu, za wyjątkiem piwa uległa zmniejszeniu z 65 do 61.

Z uwagi na fakt, że dotychczasowy limit punktów sprzedaży napojów alkoholowych nie jest i nigdy nie był w pełni wykorzystywany, a także z powodu rosnącego spożycia alkoholu na terenie gminy Mogilno, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych podjęła inicjatywę zmniejszenia liczby punktów sprzedaży z 65 na 61.

- Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zwróciła się pisemnie do pana burmistrza o zmniejszenie tych punktów z 65 do 61 (...) Dane zawarte w sprawozdaniu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mogilnie za lata 2015 i 2016 potwierdzają fakt, iż dostępność alkoholu ma niewątpliwie wpływ na wielkość konsumpcji, co z kolei wpływa na rozpowszechnianie problemów. W tym okresie Komisja skierowała 35 wniosków o leczenie odwykowe oraz 37 wniosków do biegłych o przeprowadzenie badań w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu. Na leczenie w Poradni Leczenia Uzależnień w Mogilnie, spośród skierowanych przez Komisję, zobowiązało się uczestniczyć 26 osób. Ponadto z danych uzyskanych z Komedy Powiatowej Policji w Mogilnie, Straży Miejskiej w Mogilnie oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mogilnie wynika, że liczba problemów związanych ze spożywaniem wyrobów alkoholowych z roku na rok wzrasta - informował Mirosław Kuss.

Istotny problem w tej materii stanowi także sprzedawanie alkoholu osobom nieletnim. Oprócz tego kontrole przeprowadzone w 2016 roku wykazały, że dwóch przedsiębiorców przedstawiło fałszywe dane w oświadczeniu o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży w roku poprzednim. Jednak wielu z właścicieli nie widzi znacznego problemu w odebraniu zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Jak zaznaczał przewodniczący komisji Mirosław Kuss - w ostateczności o ponowne zezwolenie starają się inni członkowie rodziny takiej osoby.

- W 2016 roku przeprowadziliśmy siedem kontroli, w tym te dwa punkty, które jak gdyby straciły zezwolenie, bo one tak naprawdę funkcjonują. W tym roku jeden punkt też stracił pozwolenie na sprzedaż alkoholu i też go prowadzi tyle, że mąż przejął, bo taki jest prawo (...) Gdy zdecydujecie się zmniejszyć tą ilość punktów sprzedaży alkoholu, to przedsiębiorcy powinni nabrać takiego szacunku sami do siebie i zapisanych zasad (...) Jest problem nie tylko w gminie Mogilno z alkoholem - zaznaczał Mirosław Kuss.

Skalę negatywnego wpływu alkoholu i w efekcie zachowania społeczne obrazują statystyki służb mundurowych. Dane statystyczne z roku 2016 służb odpowiedzialnych za porządek publiczny w stosunku do osób będących pod wpływem alkoholu kształtują się następująco:

osoby doprowadzone - 137
interwencje domowe - 68
sporządzone Niebieskie Karty - 100

Ponadto Komenda Powiatowa Policji w Mogilnie odnotowała 121 przypadków prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Niepokojące jest to, że liczba ta wzrosła o 20 w stosunku do roku 2015. Zaobserwowano również obniżenie wieku inicjacji alkoholowej wśród młodzieży.

Za przedstawioną propozycją zmniejszenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, jak i w miejscu sprzedaży opowiedziało się 20 radnych. (AS)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [30]» dodaj komentarz   

Nick* 
Temat* 
Komentarz* 
Obrazek 
Kod z obrazka* 
*  Oświadczam, iż zapoznałem się i akceptuję regulamin portalu CMG24.pl
* - pola są wymagane 
 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Śmieciowy regulamin z opóźnieniem (0)
 » Rolniku, uważaj na pszczoły! (0)
 » Pijany jechał ciężarówką (0)
 » Wypadek na obwodnicy Mogilna! (40)
 » Druhowie zapraszają na festyn (3)
 » 5. urodziny Kabaretu NA WYNOS (2)
 » Strzelno z Pomnikiem Historii (5)
 » Obywatele złapali złodzieja (3)
 » Na znak pamięci rozdali żonkile (0)
 » Ukradł sąsiadce 1400 złotych (6)
 » Kierował pomimo sądowego zakazu (1)
 » Mesajah na Dni Strzelna (22)
 » Praca w Paroc Polska (0)
 » Próbowała wyłudzić 30 tys. zł (5)
 » Komisarz zdecydował za radnych (16)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016