Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Mogilno - Społeczeństwo

Pomnik Powstańca przy ratuszu

2017-11-07 17:25
 

W Mogilnie powstanie pomnik Powstańca Wielkopolskiego. To wszystko za sprawą zbliżających się obchodów 100. rocznicy wybuchu zwycięskiego powstania, które odbędą się w styczniu 2019 roku.

W budżecie gminy Mogilno znalazło się zadanie pn. "Budowa Pomnika Powstańca Wielkopolskiego na skwerze przy Urzędzie Miejskim w Mogilnie". Na ten cel w tym roku przeznaczono kwotę 30 000 zł. W roku 2018 prognozuje się zabezpieczenie 90 000 zł. Koszt całego przedsięwzięcia będzie opiewał na kwotę 120 000 zł.

- Mamy w uchwale zmiany budżetu 30 000 zł na pomnik Powstańca Wielkopolskiego. Czy jest komitet powołany do tej budowy i czy ten komitet ma jakieś konto? Myślę, że mieszkańcy powinni mieć możliwość współfinansowania tej budowy. W większości wszędzie się dziej, że jeżeli coś jest budowane, to społeczeństwo w tym uczestniczy. My jako radni PSL wpłacimy 700 zł i Klub Radnych Niezależnych wpłaci 400 zł. Prosimy o numer konta i zachęcamy wszystkich, by w tym uczestniczyli - mówił radny Paweł Molenda.

Podobnego zdanie jest także włodarz gminy, który liczy na wsparcie lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców.

- Pomnik nie będzie zbudowany na wzór jakiś sowieckich budowli - 15 metrowy. Będzie raczej taki, żeby była interakcja, żeby można go było dotknąć, podać mu rękę. Pomnik będzie przy rewitalizowanym, remontowanym budynku na tym placu. Rzeczywiście chcemy zachęcić, bo nie może być tak, żeby tylko z budżetu gminy szły pieniądze. Już mam nawet wstępne, słowne deklaracje od firm, które będą wpłacały na budowę tego - zaznaczał burmistrz Duszyński.

Przewodniczącym komitetu obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego jest Andrzej Jakubowski. Wiadomo również, że odbędzie się spotkanie, podczas którego podjęte zostaną konkretne kroki w tym temacie.

- Na spotkaniu będzie ustalone konkretnie w jakiej formie jakiś konto, będą dodatkowo rozprowadzane cegiełki, więc jeszcze musimy chwilkę poczekać - mówił Marcin Zieliński, dyrektor Wydziału Promocji i Kultury. (AS)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [35]» dodaj komentarz   

 » POMNIK (PODATNIK | 04-02-2018, 11:34:12)

Mam nadzieję że nasi radni PSL-u jak i radni NIEZALEŻNI po wpłaceniu przez siebie tej JAŁMUŻNY na ten pomnik nie poprzestaną dalszym w płatom.Druga sprawa to taka ażeby Mogileńskie Porozumienie Społeczne zwróciło się o kasę do Miejskich Spółek do ich Rad Nadzorczych i Panów Prezesów a jest z kogo ściągać,proszę również nie zapominać o Władzach Powiatowych przecież to mocarze biznesu.Na koniec moja skromna opinia o postawieniu tego pomnika -CHYBIONA INWESTYCJA ALE CÓŻ KTOŚ CHCE POZOSTAWIĆ PO SOBIE POMNIK WDZIĘCZNOŚCI OCZYWIŚCIE KOSZTEM SPOŁECZEŃSTWA.

 » pomnik (cm | 13-11-2017, 20:05:56)

Pomnik jest tak potrzebny jak świni siodło.

 » Północno-zachodnia część gminy (Stachu | 13-11-2017, 09:53:54)

Musze przyznać, że wpis jest trafny. Dodam tylko, że mam odczucie, że gdyby nie inicjatywa radnych PSL i radnych niezależnych, to o publicznej, dobrowolnej zbiórce datków na budowę pomnika, w tym od potomków powstańców wielkopolskich moglibyśmy sobie pomarzyć. Zapewniam Ciebie internauto, że z budżetu gminy pójdzie na ten cel jeszcze niejedno 30 000 zł.

 » Mogilno to Wielkopolska (Pólnocno-zachodnia część Gminy | 12-11-2017, 20:07:58)

Nie popieram w stu procentach polityki obecnych włodarzy gminy, ale nie znaczy to , że opluwam ich w komentarzach. Każdy, kto choć w najmniejszym stopniu orientuje się na jakich prawach i jakimi zasadami powstaje budżet samorządowy wie że nie jest to decyzja podjęta z dnia na dzień. Zadecydowali o tym radni gminy na sesjach budżetowych i przyjęli taką inwestycję do planu budżetowego. Owszem np. hala czy obwodnica nie jest najlepszym rozwiązaniem w obecnej formie na których zmianę jest już za późno. Natomiast budowa pomnika, gdzie gmina przekazuje na ten cel TYLKO 30 tys zł jest jak najbardziej zasadna. Nikt do żadnego z Państwa to czytających nie zapuka do drzwi i nakaże wrzucić daną sumę pieniędzy. Ta jak każda inna kwesta czy zbiórka jest uwaga... dobrowolna!!! i zależy tylko od tego jak każdy z nas wypuszcza pieniądze z portfela. A Mogilno jest tylko administracyjnie częścią kujawsko-pomorskiego a dusza na zawsze pozostanie w Wielkopolsce. Powstaniec Wielkopolski jest jak najbardziej zasadny by przypomnieć o jedynym wygranym Powstaniu.

 » Keine grenzen (Wlodas | 11-11-2017, 19:28:27)

Chyba sobie jaj robicie w biały dzień. Najlepiej to postacie pomnik ducha z głową dziobaka lub innej kaczki bo tak też wyglada

 » Ala najwazniejsza (On | 09-11-2017, 17:22:16)

[komentarz niezgodny z regulaminem]

 » odpowiedz do "pomnik aga" (Kasia | 09-11-2017, 10:08:37)

To ile Ali rodzice,dziadkowie,i najbliższa rodzina pomogli tej bezbronnej małej istocie to nawet sobie tego nie wyobrażasz. Ile oni musieli się wyrzec,ile nocy przepłakać by ratować swoje bezbronne dziecko. Chyba sama nie jesteś rodzicem. Bo ja jako rodzice i wielu innych rodziców zrobili by dokładnie tak samo jak oni.POMNIK MOŻE POCZEKAĆ LECZ ŻYCIE DZIEWCZYNKI JEST JEDN!!!!!!

 » "pomnik" (ZZ | 09-11-2017, 09:18:43)

KK, świetna wypowiedź, zgadzam się w całości !!!

 » POMNIK ! (obserwator | 09-11-2017, 08:33:37)

Cytat z filmu pt.KONSUL . Posiedzenie rady wojewódzkiej. Gabinet wojewody .Oszust Konsul - "Może ja zrobiłbym coś dla miasta . Panowie proponują" .Wojewoda - "Tak trudno od razu coś znaleźć . Mamy tak wiele potrzeb". Radny - " To może jakiś pomnik?". Wojewoda-"O to jest myśl a okazje jakąś się znajdzie ". Pozdrawiam obecną władzę ludową .

 » !!! (KK | 09-11-2017, 07:50:50)

Który walczył- zginął. Który siedział w okopie przez całą wojnę - dzis medale odbiera. Ot cała prawda. Jedni ostatkiem sił walczyli w powstaniach, a inni w zaciszu gabinetu przy kominku książki pisali - bohaterowie od siedmiu boleści. Niby dla pokrzepienia serc i zagrzewając do walki te książki pisali. Tak tak, biorąc pod uwagę, ze wówczas dwie osoby we wsi potrafiły czytać. Jak Moskal szedł na Polaka to należało jemu poczytać Słowackiego albo Mickiewicza w imię patriotyzmu. Karabinu i racji żywnościowych trzeba było im dać, a nie Słowackiego. Gdyby dziś wybuchła wojna i wszyscy polecieliby walczyć, a jeden by został ksiażki pisać to pierwszy powinien oberwać. Jest pełno mogił bezimiennych bohaterów, którzy wyszli z domów od żon i dzieci i nie wrócili. Pamiątkowa jedna tablica pół metra na poł wystarczy wisząca gdzieś na ścianie ratusza, a nie pomnik. Modlitwa za nich jest potrzebna, a nie trzymetrowe figurki. Taki pokaz mody ma miejsce codziennie na cmentarzu, gdzie rodziny stawiają zmarłym pomniki za 10 tysiecy. Niektóre grobowce jak u książąt. Róbcie co chcecie - Wasze pieniądze. Możecie nawet zrolować je i w d*pę sobie wcisnąć, ale odpowiedzcie sobie na pytanie ile razy zmówiliscie modlitwe za zmarłego? Tyle samo ile polerowaliscie ten drogi nagrobek? Komu jest on potrzebny? Zmarłemu, czy Wam??

 » pomnik (Aeiouy | 08-11-2017, 21:34:26)

No taaa, bez tego pomnika żyć się po prostu nie da... Jak bez powietrza.... Ciskacie się o ten pomnik a pewnie nawet dat tego powstania nie znacie...

 » pomnik (powst. | 08-11-2017, 19:29:48)

Komentujący!!!!!!!!1 Dość!!!!! Pomnik powinien powstać,chociaż po tylu latach.Wy już nie macie rozeznania i właściwej oceny dla historii naszej Ojczyzny!!!!!!!! Pieniądze potrzebne i dla Ali i na pomnik.Tu nie ma lepszy wybór i zły!!!!!!!!!Choć bardzo współczuję Ali i Jej rodzinie,to powiem,że w takiej sytuacji zdrowotnej jest wielu b.wielu chorych i niestety tak niewielu ich wspomaga,bo nikt nienagłośnił ich sprawy chorobowej.Jeśli pomagasz to rób to po cichu,nie krzycz ,że ktoś ma to zrobić, a Ty pomogłeś???????

 » pod 4 Symbol Swaroga (13451 | 08-11-2017, 16:37:02)

W dniu Wszystkich Świętych odnalazłem szwajcarski zegarek pradziadka z linii matki ojca. Dziadek miał 3 miesiące, gdy jego ojciec zginął na Pierwszej Wojnie Światowej, nieopodal granicy francusko - belgijskiej. Byłem ukochanym wnuczkiem i pamiętałem, że to pamięć jest tym... Tata odkrył, że posiada drugie dno, o czym z żyjących nie wiedział nikt. Jest też symbol św. Jerzego, JSj m.in. Dopiero w niedzielę odnalazłem grób pradziadka ze strony ojca. Dziękuję, myślę ciepło. To jak powolutku odzyskiwać wzrok na to co istotne.

 » Pomnik (Aga | 08-11-2017, 14:06:54)

Nie jestem za stawianiem pomnika w tym momencie, sa inne ważniejsze potrzeby np chodnik przy targowisku, ale to nie znaczy ze skupiać uwagę tylko na małej mieszkance, dziewczynka uzbierała naprawde duza kwotę dzieki nam darczyńcom, i cały czas sa wpłaty, ale Ala ma rownież rodzine , rodziców, dziadków, tez niech pomoga, no chyba najbliżsi dziecka nie sa w złej sytuacji finansowej. Ja mam najniższa pensje i musze wyzyc

 » Powstaniec (gg | 08-11-2017, 12:05:14)

A może odnowić nagrobki powstańców?

 » Pomnik (******* | 08-11-2017, 09:59:33)

Pomnik pomnikiem gdzie są nasze władze kiedy jest potrzebna pilna pomoc dla naszej małej mieszkanki...!!!!!!!

 » Pomnik (******* | 08-11-2017, 09:56:17)

Pomnik pomnikiem gdzie są nasze władze kiedy jest potrzebna pilna pomoc dla naszej małej mieszkanki...!!!!!!!!!!

 » Głupoty (Ja | 08-11-2017, 09:39:01)

Na głupoty kase wydajecie !!

 » szukać sponsorów (Hanula | 08-11-2017, 08:57:03)

Aeiouy masz całkowitą rację, ale w przypadku, gdyby cała kwota na pobudowanie tego pomnika miała pochodzić z budżetu gminy Mogilno. Jednak, gdyby samo społeczeństwo chciało ufundować taki pomnik z własnych składek, to już inna para kaloszy! Jestem przeciwny budowie pomnika wyłącznie z kasy gminnej! Tak się nie robi panie burmistrzu Duszyński, wnuku powstańca wielkopolskiego! Ilu sponsorów znalazł pan do realizacji tego przedsięwzięcia? A co do chorej dziewczynki, Ali, to widać, że społeczeństwo zareagowało natychmiast na apel i znaczna kwota pieniędzy jest już zebrana. Ala! Będzie dobrze! Głęboko w to wierzę.

 » .... (Aeiouy | 07-11-2017, 22:22:54)

Bohaterom wystarczą książki, w ktorych o nich mowa. Miejsce dla gołębi znajdzie się inne i to darmo a nie za 100 tysiecy... Stawianie pomnikow to kretynizm. Tak jak obnoszenie sie ze swoją dobroczynnoscia... A wyrazic swoja opinie kazdemu wolno!

 » ..... (nul | 07-11-2017, 21:36:30)

Proponuje aleje gwiazd i pomnik Jarosława

 » Chwała Bohaterom!!! (Sąsiad | 07-11-2017, 21:23:29)

Codziennie siadają, odpalają kompa i niczym rolnik jesienią i wiosną sieje zboże oni sieją jadem. Cokolwiek by zrobiono wszystko źle, niedobrze, nie po ich poplątanych myślach. A weź ty jeden z drugim puchę kwestarza w rękę i zbierz pieniądze dla potrzebujących. Wyjdź między mieszkańców, sąsiadów i zamiast wylewać swoje żale zacznij sam działać. Co do biznesu to odwalcie się od tych pieniędzy - wydajcie coś ze swojego portfela, a nie jak udzielni finansiści nie swoim dysponujecie. Panowie radni i panie burmistrzu - robicie dobrą robotę!!! Pochwalam!!!

 » pomnik (sąsiad | 07-11-2017, 21:19:55)

FONTANNA ZA GRUBE PIENIĄDZE TERAZ POMNIK A NA BIEDNE CHORE DZIECI TO JUŻ JAKOŚ PIENIĘDZY NIE MA. LUDZIE OGARNIJCIE SIĘ WRESZCIE ,SĄ RZECZY WAŻNE I WAŻNIEJSZE.A TY NARODZIE MOGILEŃSKI POMYŚL CHOĆ TROCHĘ PRZY WYBORACH

 » Keine grenzen (Wlodas | 07-11-2017, 21:18:29)

Chyba sobie jaj robicie w biały dzień. Najlepiej to postacie pomnik ducha z głową dziobaka lub innej kaczki bo tak też wyglada

 » pomnik (mieszkaniec | 07-11-2017, 20:56:37)

my mieszkańcy mogilna postawmy pomnik burmistrzowi i radnym za podwyżkę śmieci

 » parking (ohar | 07-11-2017, 20:53:31)

Lepiej te pieniądze i miejsce przeznaczyli na parking koło gminy bo nie ma tam gdzie zaparkować .Chyba że urzędnicy nie chcą widzieć nas w gminie .

 » !!! (KK | 07-11-2017, 20:19:45)

Tak ogromne pieniądze zabezpieczają z budżetu na pomnik? Aby gołębie miały na co sr*ć jak na Wawrzyniaka w parku. Istniejących pomników nie potrafią wyczyścić z ptasich gówien, a nowe chcą stawiać? Dziwię się Burmistrzowi. A z datkami na chorych jest jeden problem. To nie jest tak, że ktokolwiek nie chce dać. Raz dasz, a na drugi dzień znajdzie sie 5-ciu kolejnych chorych z wyciągniętą ręką. Im odmówisz?! W artykule jest wzmianka o firmach. Ich prezesi powinni pójść po rozum do głowy i zrzucić się na Keytrudę dla tego dziecka. Nie budżet gminy, ale firmy typu Investrem, Chemirol itp. Mogą zrobić to bez szumu medialnego. Ich prezesi s**ją kasą, więc wyszłaby na jaw ich empatia, bądź jej brak. A budżet gminy? Jest na place zabaw, szkoły, chodniki, ale nie na pomniki !!!!!!!!!!!

 » Potrzeba (Cmg | 07-11-2017, 20:06:46)

Ciekawe czy radni zwołali jakaś nadzwyczajna sesje, aby pomoc swojej małej mieszkance, bo widze rożne licytacje od ludzi, szkół, przedszkoli, a tu jakos cisza. No P. Radna Lech, no Pani niby taka aktywna, promuje wszędzie siebie gdzie sie da, i co utworzyła Pani jakaś zbiórkę po wsiach i jako sołtys?teraz widać ze tu chodzi tylko o stołki. Niestety

 » Pomysl (Obi | 07-11-2017, 19:57:31)

Najlepiej zrobic aleje gwiazd!!!!

 » Prawda (Ona | 07-11-2017, 19:01:39)

Mama ma racje,z pomnikiem mozna by poczekac.Chodzi o zycie dziecka.

 » .... (Aeiouy | 07-11-2017, 18:57:34)

Albo tak jak tu Pani napisala. Lepiej pomóc chorej Ali a nie jakis badziew stawiac

 » POMNIK (JA | 07-11-2017, 18:53:20)

LUDZIE!!! CZY WAS WSZYSTKICH PO....DOLIŁO????MAŁO MAMY POMNIKÓW??JUŻ KACZOR DOSYĆ ICH POSTAWIŁ.WYRZUCANIE PIENIĘDZY W BŁOTO-TYLKO TO UMIECIE ROBIĆ.A MAŁA DZIEWCZYNKA MUSI PROSIĆ O KAŻDY GROSIK ŻEBY ŻYĆ???WSTYD. I JESZCZE MACIE TUPET ŻEBRAĆ OD MIESZKAŃCÓW???

 » Pomnik (Aeiouy | 07-11-2017, 18:51:32)

Po 100 latach ten pomnik potrzebny jak kwiatek na kożucha... Lepiej by zafundowali np szczepionki za 100000zl dla Afryki czy np budowę studni czy szpitala w Afryce. To bylby pomnik, a nie kamienna bryla czy figura z brązu... Pomnik, ktory przynosilby pozytek. Ilu ludzi uratowaloby wybudowanie 5 studni??? Czy to nie lepsze?

 » .. (Do mama | 07-11-2017, 18:37:50)

Na Alę na pewno tez przekażą.

 » Pomoc (Mama | 07-11-2017, 17:52:15)

Lepiej te pieniadze by przekazali na Ale jej bardziej sa potrzebne

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Nowe Volvo dla OSP Gębice (4)
 » Spotkanie opłatkowe w Dąbrowie (3)
 » DĄBROWA: Inwestycje 2019 (3)
 » MARKOWICE: Uderzyła w drzewo (0)
 » "Bez nas nie ma sądu" (27)
 » Świetlica podzieliła mieszkańców? (27)
 » Zderzenie samochodu z ciągnikiem (4)
 » STRZELNO: Inwestycje 2019 (51)
 » Tenis i szachy we Wszedniu (0)
 » Festyn dobroczynny w Strzelnie (6)
 » Podsumowali Szlachetną Paczkę (2)
 » Stworzyli wigilijny nastrój (20)
 » Grudniowe spotkanie sołectwa (1)
 » Piernikowe wypieki na wystawie (2)
 » Świąteczne warsztaty kulinarne (5)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ