Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Dąbrowa - Społeczeństwo

Głosujmy na Młode Dęby

2017-12-12 21:27
 

Do 19 grudnia trwa konkurs, w którym każdy może oddać głos na najciekawszą inicjatywę zrealizowaną w lokalnej społeczności w 2017 roku. Wśród nich jest "Liść Dębu – Pokochajmy Ptaki" z Parlina.

14 różnych projektów, wykreowanych i zrealizowanych przez nieformalne grupy mieszkańców, lokalne stowarzyszenia lub fundacje, powstawało od wczesnej wiosny w ramach II edycji projektu pn. "Mała infrastruktura turystyczno-edukacyjna i przyrodnicza sposobem na poprawę stanu środowiska naturalnego i ograniczenia antropopresji". Inicjatywy obejmują m.in. działania ochronne lokalnie występujących gatunków roślin i zwierząt, pielęgnację użytków ekologicznych, budowę i oznaczenie ścieżek przyrodniczych, a także budowę małych obiektów turystycznych i rekreacyjnych, służących przeciwdziałaniu antropopresji oraz propagowaniu wiedzy ekologicznej. W wielu przypadkach projekty te stanowią także okazję do podniesienia rangi wsi jako ekologicznych destynacji turystycznych. Większość z nich została już ukończona, a mieszkańcy mogą cieszyć się ich efektami i korzystać z nowych, wspólnych przestrzeni.

- To już druga edycja projektu, którego celem jest zaangażowanie społeczności lokalnych w działania na rzecz realizacji własnych inicjatyw, służących wypracowaniu trwałych mechanizmów na rzecz ochrony przyrody i środowiska naturalnego w przyszłości. Cechą wspólną wszystkich zrealizowanych pomysłów jest to, że mają one wpływać na poprawę stanu środowiska naturalnego w skali lokalnej i tym samym stworzyć proekologiczne przestrzenie publiczne na obszarach wiejskich. Konkurs, w ramach którego wybieramy najciekawszy projekt, jest formą uhonorowania autorów projektów. Włożyli oni wiele pracy oraz osobistego zaangażowania w stworzenie miejsc przyjaznych środowisku naturalnemu w skali loklanej - mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Inicjatywa "Liść Dębu - Pokochajmy Ptaki" jest kontynuacją inicjatywy Stowarzyszenia "Młodych Dębów", skierowanej do młodzieży, w ramach której został utworzony Klub Ekologa. Działania stowarzyszenia i klubu, przy pomocy Nadleśnictwa Gołąbki, poskutkowały inwentaryzacją wszystkich dębów na terenie gminy oraz utworzeniem planu ochrony środowiska wraz z głównymi kierunkami działań ekologicznych. Jednym z nich jest działanie zmierzające do zakładania zadrzewień i zakrzewień śródpolnych oraz ochrony ptaków żyjących w tych siedliskach.

Konkurs na najlepszą inicjatywę w 2017 roku trwa do 19 grudnia. Na laureatów czeka nagroda pieniężna w kwocie 2000 zł, którą można przeznaczyć na jej rozwój lub wykonanie podobnej. Głosy na inicjatywę nr 6 można oddawać za pośrednictwem formularza konkursowego na stronie Fundacji: www.efrwp.pl/spolecznosci-lokalne/glosowanie-etap-ii. (I)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [1]» dodaj komentarz   

 » ... (arczi | 13-12-2017, 07:27:48)

tak bardzo kochaja ptaki w parlinie ? :D

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Pijany jechał ciężarówką (0)
 » Wypadek na obwodnicy Mogilna! (38)
 » Druhowie zapraszają na festyn (2)
 » 5. urodziny Kabaretu NA WYNOS (1)
 » Strzelno z Pomnikiem Historii (5)
 » Obywatele złapali złodzieja (3)
 » Na znak pamięci rozdali żonkile (0)
 » Ukradł sąsiadce 1400 złotych (6)
 » Kierował pomimo sądowego zakazu (1)
 » Mesajah na Dni Strzelna (22)
 » Praca w Paroc Polska (0)
 » Próbowała wyłudzić 30 tys. zł (5)
 » Komisarz zdecydował za radnych (16)
 » Została finalistką olimpiady (4)
 » Ukarali 21 kierowców (3)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016