Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Mogilno - Społeczeństwo

Radny chce odblaskowej akcji

2018-01-03 20:22
 

Mogileński radny apeluje do służb mundurowych o przeprowadzenie akcji profilaktycznych wśród pieszych i rowerzystów poruszających się po drogach bez jakichkolwiek elementów świetlnych, bądź odblaskowych.

Przypomnijmy, że w minionym czasie na drogach powiatu mogileńskiego doszło do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów. Warto pamiętać, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Temat bezpieczeństwa poruszony został podczas jednej z sesji Rady Miejskiej w Mogilnie.

- Mam apel do naszych służb mundurowych - straży miejskiej i policji. W ostatnim okresie mamy dużo wypadków z pieszymi, czy z rowerzystami i to dosyć tragicznych. Może wśród swoich pracowników byście jakąś akcję przeprowadzili kontroli rowerzystów i pieszych poruszających się poza terenem miasta, zwłaszcza rano i o zmierzchu. Nie chodzi mi o karanie, broń Boże. Po prostu taką profilaktykę przeprowadzić. Więcej to da niż mandat nawet 20-złotowy. Dużo jeżdżę ostatnio wieczorami i spotyka się rowerzystów bez światła, bez kamizelki, tak samo pieszych. Proszę na to zwrócić uwagę - apelował radny Konrad Andrzejewski.

Słowom radnego wtórował także burmistrz Mogilna, który nie pochwala niepotrzebnie ponoszonego ryzyka przez pieszych i rowerzystów na drogach publicznych.

- Zgadzam się z apelem pana Konrada Andrzejewskiego. Też mnie denerwują osoby, które jeżdżą po ciemku na rowerach i nie mają oświetlenia - zaznaczał burmistrz Leszek Duszyński.

Należy pamiętać, że w czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w ciemnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. W ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, lecz kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20–30 metrów.

W przypadku, gdy pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu - kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków ruchu. (AS)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [9]» dodaj komentarz   

 » kasiorka najważniejsza (Ali | 08-01-2018, 10:52:06)

Gdyby radnym nie przysługiwałyby tak wysokie diety (w większości wynoszą one ponad 50% emerytury czy innego wynagrodzenia) to chętnych na radnych trzeba by szukać ze świecą! A tak, czy się stoi czy się leży za 4 godzinki "pracy" miesięcznie tysiączek się należy!

 » .. (arczi | 05-01-2018, 23:52:46)

to samo mialem na mysli Aeiouy

 » Sknery i punktatorzy (Alf | 04-01-2018, 22:40:56)

Najpierw do Aeiony.Zgadzam się z Twoim wpisem.Bardzo trafnie.Wyborcy!!! W najbliższych wyborach głosujcie na takich ludzi,a nie na radnego sknerę i punktatora z Procynia.Zresztą większość obecnych radnych to sknery.Sprawdzcie to w swoich okręgach, ile i kiedy dołożyli złotówkę ze swojej diety.A tak na marginesie to te diety nie mają iść do kieszeni radnego a są przeznaczone na działalność w swoim okręgu.Czy ktoś jeszcze o tym pamięta?A tylko spróbuj im o tym wspomnieć.Zaprzeczą na bank

 » Akcja (Aeiouy | 04-01-2018, 20:02:59)

Panie radny....a kto Panu broni przeprowadzić taką akcję? Kamizelka odblaskowa na allegro od 3.20 zl, opaska od 0.90 zl. Wystarczy przeznaczyc 1 lub 2 diety i rozdac... Ale tak to zaden radny nie potrafi...

 » Egipskie ciemności (misia | 04-01-2018, 15:57:44)

Co tam Procyń proszę się przejść ul. Przemysłową w Mogilne lub przejechać wieczorem po spacerze wybite zęby a po przejechaniu urwane koło tak blazują lampy uliczne że oślepnąć można. (CIEMNO JAK W D---E) i niby to ulica w mieście..

 » Procyń (Tak | 04-01-2018, 09:36:50)

Panie Andrzejewski-Procyń to JEDYNA miejscowość na trasie Mogilno-Orchowo,gdzie przy drodze wojewódzkiej nie ma ani jednej latarni.Tyle lat obietnic i nic-wstyd.Najłatwiej podjechać na przystanek o 6.50 jak wszystkie dzieciaki stoją w ciemnościach na przystanku i wlepić im po mandacie ,bo kamizelek do szkoły żaden nastolatek i tak nie założy -szkoda pieniędzy..

 » odblaski (Kamil | 04-01-2018, 09:25:24)

Konrad, super pomysł,

 » popieram (kasia | 04-01-2018, 08:53:26)

Jestem jak najbardziej za! Jestem kierowcą i często jeżdżę w kierunku Gozdawy. Na zakręcie między Darchemem,a ul.Rzemieślniczą nie ma żadnego oświetlenia, ani chodnika, a piesi na tej drodze poruszają się bez żadnych odblaskow. A jeśli jedzie auto z przeciwnej strony i oślepi,to nie ma szans na zauważenie takiego pieszego. Nie raz w ostatniej chwili hamowałam,bo ktos idzie poboczem i tego pieszego w ogóle nie widać. Więc bardzo proszę o częste kontrole na tym odcinku drogi,by mieszkańcy tamtych stron wbili sobie do głowy,ze noszenia odblaskow,to ochrona własnego życia. Niech nie narażają siebie i kierowców na nieszczęście.

 » odblaski (jasny | 03-01-2018, 22:47:14)

Jak najbardziej popieram, Koszt jakieś 10 ZŁ.

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Pijany jechał ciężarówką (0)
 » Wypadek na obwodnicy Mogilna! (38)
 » Druhowie zapraszają na festyn (2)
 » 5. urodziny Kabaretu NA WYNOS (1)
 » Strzelno z Pomnikiem Historii (5)
 » Obywatele złapali złodzieja (3)
 » Na znak pamięci rozdali żonkile (0)
 » Ukradł sąsiadce 1400 złotych (6)
 » Kierował pomimo sądowego zakazu (1)
 » Mesajah na Dni Strzelna (22)
 » Praca w Paroc Polska (0)
 » Próbowała wyłudzić 30 tys. zł (5)
 » Komisarz zdecydował za radnych (16)
 » Została finalistką olimpiady (4)
 » Ukarali 21 kierowców (3)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016