Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Mogilno - Polityka

Dołożył pół miliona, choć radni byli przeciw

2018-04-11 22:51
 

Burmistrz Mogilna jednoosobowo stosownym zarządzeniem zdecydował o dołożeniu ponad pół miliona złotych do przebudowy kompleksu lekkoatletycznego w Mogilnie. Część radnych nie kryje oburzenia jego posunięciem.

W miniony poniedziałek w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Mogilnie ukazało się rozporządzenie burmistrza w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy Mogilno na rok 2018. Chodzi o przeniesienia kwot z innych działów dotyczących sportu na zadanie związane z bieżnią lekkoatletyczną.

- Dokonuje się przeniesienia planu wydatków budżetowych w ramach działu klasyfikacji budżetowej: - dział 926 – Kultura fizyczna w kwocie 508.919,00 zł – dokonuje się przeniesienia planu w rozdziale 92601 z wydatków bieżących z paragrafów: 4150, 4210, 4270 i 4300 do wydatków inwestycyjnych do zadania "Przebudowa kompleksu lekkoatletycznego w Mogilnie, wariant – bieżnia okrężna 400 m treningowy”. Plan zadania po tej zmianie wynosi 2.329.000,00 zł (w tym na roboty budowlane 2.328.526,20 zł brutto, z tego netto 1.893.110,73 zł i podatek VAT 435.415,47 zł) - czytamy w uzasadnieniu do zarządzenia.

Co ciekawe, w najbliższy piątek, 13 marca ma dojść do podpisania umowy na przebudowę wspomnianego kompleksu lekkoatletycznego w Mogilnie. Przypomnijmy, że w ogłoszonym przetargu przez gminę wzięły udział dwie firmy. Najtańsza oferta opiewa na kwotę 2 328 526,20 zł, którą złożyła spółka Gardenia Sport z Warszawy.

W dniu dzisiejszym burmistrz Leszek Duszyński poinformował o zamiarze przystąpienia do wykonania tej inwestycji. Jednocześnie zaznaczał, że pierwotna kwota, jaką zabezpieczono w tegorocznym budżecie jest "prawie" wystarczająca.

- Po otwarciu przetargu okazało się, że najniższa kwota wynosi 2,3 mln zł brutto. Po odliczeniu podatku VAT, którego odzyskamy, wartość zadania opiewa na kwotę 1,8 mln zł, czyli tyle ile zapisano w uchwale budżetowej na 2018 r.. Trzeba będzie dołożyć tylko 73 tys. zł. Dofinansowanie z Ministerstwa Sportu wyniesie ponad 800 tys. zł. Warto było nie skreślać tej inwestycji - informuje burmistrz Leszek Duszyński na swoim profilu facebook'owym.

Warto również zauważyć, że podczas marcowej sesji Rady Miejskiej w Mogilnie niektórzy radni mieli za złe, że burmistrz ogłosił przetarg na bieżnię w kwocie większej niż zabezpieczone środki w budżecie na ten cel. Przypomnijmy, że 11 radnych nie zgodziło się wcześniej na dołożenie brakujących kwot finansujących to zadanie.

Jednoosobowa decyzja burmistrza

Część radnych nie kryje oburzenia decyzją burmistrza o dołożeniu ponad pół miliona złotych do przebudowy bieżni. Wcześniej zakładano, że z kwoty 1,8 mln zł zostanie odzyskany podatek VAT, tym samym do budżetu trafią dodatkowe środki. W chwili obecnej radni dowiadują się z Biuletynu Informacji Publicznej, że burmistrz jednoosobowo zwiększył tę kwotę do ponad 2,3 mln zł brutto. Włodarz o takim zamiarze nie poinformował wcześniej radnych, choć finansowanie tej inwestycji budziło wiele wątpliwości. Niektórzy radni po takim działaniu burmistrza uważają, że nie mają już żadnego prawa głosu przy decydowaniu o podziale pieniędzy na lokalne inwestycje. Twierdzą również, że obecna kwota 2,3 mln zł może być niewystarczająca na doprowadzenie do końca całej inwestycji. Tym samym obawiają się, że może powtórzyć się sytuacja dochwalania pieniędzy, jak miało to miejsce przy remoncie jednej z świetlic wiejskich.

Choć inwestycja jeszcze się nie rozpoczęła, burmistrza zapowiedział już huczne otwarcie zmodernizowanego kompleksu sportowego.

- We wrześniu na odrestaurowanym stadionie Pogoni Mogilno odbędzie się wielki festyn rodzinny. Już dziś serdecznie zapraszam rodziców z dziećmi. Bieżnia lekkoatletyczna, wraz z towarzyszącą infrastrukturą, będzie udostępniona mieszkańcom naszej gminy codziennie. Oznacza to, że każdego dnia osoby, które kochają biegać, będą mogły realizować swoją pasję na bezpiecznej, tartanowej bieżni, bez konieczności biegania po chodnikach i ulicach w oparach kopcących samochodów - zapowiada Leszek Duszyński. (AS)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [82]» dodaj komentarz   

Nick* 
Temat* 
Komentarz* 
Obrazek 
Kod z obrazka* 
*  Oświadczam, iż zapoznałem się i akceptuję regulamin portalu CMG24.pl
* - pola są wymagane 
 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » 5. urodziny Kabaretu NA WYNOS (0)
 » Strzelno z Pomnikiem Historii (1)
 » Obywatele złapali złodzieja (2)
 » Na znak pamięci rozdali żonkile (0)
 » Ukradł sąsiadce 1400 złotych (5)
 » Kierował pomimo sądowego zakazu (1)
 » Mesajah na Dni Strzelna (17)
 » Praca w Paroc Polska (0)
 » Próbowała wyłudzić 30 tys. zł (5)
 » Komisarz zdecydował za radnych (15)
 » Została finalistką olimpiady (4)
 » Ukarali 21 kierowców (3)
 » Motorowerzysta z promilami (2)
 » Potrącił na pasach 11-latkę (9)
 » CIECHRZ: Auto spadło z lawety (6)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016