Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Dąbrowa - Społeczeństwo

Sołtysi z blisko 30% podwyżką

2018-05-13 13:09
 

Od 1 czerwca sołtysi z terenów gminy Dąbrowa będą otrzymywać wyższe diety. Wnioskowali o to do wójta, z kolei radni wyrazili na to zgodę.

Podczas minionej sesji czternastu radnych Rady Gminy w Dąbrowie jednogłośnie opowiedziało się za podwyższeniem diet dla sołtysów. Taka uchwała znalazła się w porządku obrad w związku z wnioskiem sołtysów skierowanym do wójta Marcina Barczykowskiego w sprawie podwyższenia dotychczas obowiązujących diet.

- Był taki postulat państwa sołtysów o podwyższenie diet. Było spotkanie z sołtysami. Ustaliliśmy w drodze negocjacji, jakie te podwyżki mają być. Mianowicie są to podwyżki średnio 30-procentowe, przyjmując to, co do tej pory było (...) Zawsze uchwała o dietach jest trochę kontrowersyjna, bo wiadomo jak to jest. Pozwoliłem sobie sprawdzić również, jak wygląda to w okolicznych gminach. Nasi sołtysi, a jest ich czternastu mieli stawki niższe, jak w okolicznych gminach. Badałem powiat mogileński, jak również bliską gminę Gąsawa, jako porównywalną (...) Nie ukrywam, że była dyskusja nad pracą sołtysów na komisjach. Staraliśmy się, omawialiśmy sprawę związaną z pracą sołtysów, co wykonuje, co musi, co nie musi. Ja tylko przypomnę, że sołtys jest organem pomocniczym gminy. Jest to takie przedłużenie urzędu w terenie. Generalnie praca sołtysa jest społeczna co do zasady, oczywiście tak jak ustawa mówi o samorządzie gminnym - sołtysowi może przysługiwać wynagrodzenie typu dieta (...) Wnioskuję o to, żeby tą uchwałę przyjąć i podwyższyć naszym tutaj sołtysom te wynagrodzenia. Można mówić, że podwyżka jakaś jest, ale to jest podwyżka tak naprawdę do poziomu jakiegoś takiego znowu okolicznego - mówił wójt Marcin Barczykowski.

Z tytułu pełnienia funkcji sołtysa osobom tym od 1 czerwca będzie przysługiwała dieta, której wysokość jest uzależniona od liczby stałych i czasowych mieszkańców danego sołectwa. Sołtys wsi, w której zamieszkuje do 100 mieszkańców otrzyma miesięcznie 190 zł (było 150 zł). W sołectwach powyżej 100 do 200 mieszkańców ustanowiono ją na poziomie 280 zł (było 220 zł). Z kolei powyżej 200 do 300 mieszkańców - 300 zł (było 230 zł). W sołectwach, gdzie mieszkańców jest powyżej 300 do 500 dieta wyniesie 330 zł (było 250 zł), a w przypadku powyżej 500 mieszkańców - 440 zł (było 340 zł). Dodatkowo wypłacana kwota zwiększy się o 20 zł dla sołtysów pełniących funkcje w sołectwach, w skład których wchodzą co najmniej cztery miejscowości.

Co miesięczna dieta może także ulec zmniejszeniu. W przypadku, gdy sołtys będzie niedyspozycyjny przez co najmniej 2 tygodnie, lecz mniej niż miesiąc – Urząd Gminy w Dąbrowie potrąci wówczas 20% diety. Oprócz tego dieta zostanie także pomniejszona o 20 % za każdą nieobecność na organizowanych przez wójta naradach i spotkaniach poświęconym sprawom sołectwa. Ponadto diety nie otrzyma sołtys, który nie pełnił swojej funkcji przez pełen miesiąc kalendarzowy.

- Dieta sołtysa stanowi rekompensatę za czas poświęcony na wykonywanie obowiązków społecznych związanych z pełnioną funkcją, np. takich jak organizacja spotkań z mieszkańcami, narad z wójtem gminy, załatwianie spraw dotyczących sołectwa w urzędzie gminy oraz różnych instytucjach - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Sołtysi uczestniczący w obradach sesji nie kryli zadowolenia z przychylnej decyzji zarówno wójta, jak i radnych.

- W imieniu sołtysów chciałem podziękować za pozytywne przychylenie się do uchwały, która daje nam większe wynagrodzenie za nasze obowiązki i nie tylko, za zaangażowanie się w pracę - mówił sołtys sołectwa Białe Błota.

Sołtys zaznaczał również wzrost obowiązków m.in. przy szacowaniu szkód wyrządzonych przez dzikie zwierzęta. (AS | fot. arch.)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [6]» dodaj komentarz   

 » obserwator (J 023 | 16-05-2018, 20:08:26)

A niby dlaczego podwyżki dla sołtysów a co oni takiego robią ludzie zrozumcie w końcu sołtys powinien działać społecznie dla mieszkańców a wy dajecie zaraz wypłatę nie zgadzam się na takie wydatki gmina dojna krowa. oddam sprawę do sądu gminę ja na darmozjadów robił nie będe z poważaniem

 » DIETY (P I S | 14-05-2018, 13:55:47)

OJ WEŹMIE SIĘ ZA TYCH SOŁTYSÓW NASZ PAN PREZES - WEŹMIE I TO JUŻ NIEBAWEM - PRZECIEŻ MAMY KRYZYS FINANSOWY A TU TAKA ROZRZUTNOŚĆ - OJ WEŹMIE SIĘ PAN PREZES !!!!.

 » moja opinia (Waldi | 14-05-2018, 11:38:12)

Sołtys w dzisiejszych czasach ma sporo do roboty. Dawniej, jak ludziska nie mieli kont bankowych, to podatki płacili u sołtysa, a on miał od tego jakiś tam procent, czasami niezły procent! Teraz jest inaczej, ale i tak sołtys jest aktywny przez 24 godziny i 30/31 dni w miesiącu. Jakaś kasiorka się za to należy, ale radni! Radni tylko idą na komisje i sesje, razem 5-6 godzin na miesiąc i jest 1000 zł ,jak np. w Mogilnie. Jeszcze jak radny jest aktywny, to to rozumiem, ale w naszej mogileńskiej radzie większość to jakieś niemowy, myszki jakoweś, siedzą cichutko pod miotłą burmistrza i tylko czasami z lekka popiskują. Tylko likwidacja tak wysokich diet radnych może spowodować, że do rady gminy pójdą ludzie, którzy nie będą spolegliwi wobec burmistrza, wójta.

 » do ostatni sprawiedliwy (bolo | 14-05-2018, 09:47:52)

Zmien nick na ,,Ostani glupi,,... Bez komentarza

 » ....... (Aeiouy | 13-05-2018, 19:48:31)

Wielu sołtysów w Polsce juz zrezygnowało z pełnienia funkcji z powodu tego szacowania szkód...a szkody dopiero się zaczną... Większość sołtysów nie wie jeszcze ile to roboty...

 » Państwo w państwie (Ostatni Sprawiedliwy | 13-05-2018, 13:20:54)

Psy szczekają a karawana jedzie dalej...to powinno być robione jako wolontariat a nie za kasę. Za kasę się do pracy chodzi.

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Po zderzeniu uderzył w drzewa (10)
 » Śmiertelne uderzenie w drzewo (27)
 » Powiatowy statut unieważniony (22)
 » Nowi członkowie fundacji (11)
 » Ukradł bilon z warzywniaka (5)
 » Wywóz odpadów droższy o 57%? (64)
 » Pożar domu w Bystrzycy [TV] (9)
 » Teatralne zakończenie XVIII MSP (7)
 » Prezentowali stoły wielkanocne (4)
 » Potrącenie rowerzystki na DK 62 (14)
 » Prezentowali wizualne realizacje (6)
 » RIO za programem naprawczym (33)
 » Rondo ma rozwiązać problem (38)
 » Prezydent Andrzej Duda w Mogilnie (78)
 » Znieważył policjantów i lekarza (3)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2019   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ