Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Dąbrowa - Społeczeństwo

Sołtysi z blisko 30% podwyżką

2018-05-13 13:09
 

Od 1 czerwca sołtysi z terenów gminy Dąbrowa będą otrzymywać wyższe diety. Wnioskowali o to do wójta, z kolei radni wyrazili na to zgodę.

Podczas minionej sesji czternastu radnych Rady Gminy w Dąbrowie jednogłośnie opowiedziało się za podwyższeniem diet dla sołtysów. Taka uchwała znalazła się w porządku obrad w związku z wnioskiem sołtysów skierowanym do wójta Marcina Barczykowskiego w sprawie podwyższenia dotychczas obowiązujących diet.

- Był taki postulat państwa sołtysów o podwyższenie diet. Było spotkanie z sołtysami. Ustaliliśmy w drodze negocjacji, jakie te podwyżki mają być. Mianowicie są to podwyżki średnio 30-procentowe, przyjmując to, co do tej pory było (...) Zawsze uchwała o dietach jest trochę kontrowersyjna, bo wiadomo jak to jest. Pozwoliłem sobie sprawdzić również, jak wygląda to w okolicznych gminach. Nasi sołtysi, a jest ich czternastu mieli stawki niższe, jak w okolicznych gminach. Badałem powiat mogileński, jak również bliską gminę Gąsawa, jako porównywalną (...) Nie ukrywam, że była dyskusja nad pracą sołtysów na komisjach. Staraliśmy się, omawialiśmy sprawę związaną z pracą sołtysów, co wykonuje, co musi, co nie musi. Ja tylko przypomnę, że sołtys jest organem pomocniczym gminy. Jest to takie przedłużenie urzędu w terenie. Generalnie praca sołtysa jest społeczna co do zasady, oczywiście tak jak ustawa mówi o samorządzie gminnym - sołtysowi może przysługiwać wynagrodzenie typu dieta (...) Wnioskuję o to, żeby tą uchwałę przyjąć i podwyższyć naszym tutaj sołtysom te wynagrodzenia. Można mówić, że podwyżka jakaś jest, ale to jest podwyżka tak naprawdę do poziomu jakiegoś takiego znowu okolicznego - mówił wójt Marcin Barczykowski.

Z tytułu pełnienia funkcji sołtysa osobom tym od 1 czerwca będzie przysługiwała dieta, której wysokość jest uzależniona od liczby stałych i czasowych mieszkańców danego sołectwa. Sołtys wsi, w której zamieszkuje do 100 mieszkańców otrzyma miesięcznie 190 zł (było 150 zł). W sołectwach powyżej 100 do 200 mieszkańców ustanowiono ją na poziomie 280 zł (było 220 zł). Z kolei powyżej 200 do 300 mieszkańców - 300 zł (było 230 zł). W sołectwach, gdzie mieszkańców jest powyżej 300 do 500 dieta wyniesie 330 zł (było 250 zł), a w przypadku powyżej 500 mieszkańców - 440 zł (było 340 zł). Dodatkowo wypłacana kwota zwiększy się o 20 zł dla sołtysów pełniących funkcje w sołectwach, w skład których wchodzą co najmniej cztery miejscowości.

Co miesięczna dieta może także ulec zmniejszeniu. W przypadku, gdy sołtys będzie niedyspozycyjny przez co najmniej 2 tygodnie, lecz mniej niż miesiąc – Urząd Gminy w Dąbrowie potrąci wówczas 20% diety. Oprócz tego dieta zostanie także pomniejszona o 20 % za każdą nieobecność na organizowanych przez wójta naradach i spotkaniach poświęconym sprawom sołectwa. Ponadto diety nie otrzyma sołtys, który nie pełnił swojej funkcji przez pełen miesiąc kalendarzowy.

- Dieta sołtysa stanowi rekompensatę za czas poświęcony na wykonywanie obowiązków społecznych związanych z pełnioną funkcją, np. takich jak organizacja spotkań z mieszkańcami, narad z wójtem gminy, załatwianie spraw dotyczących sołectwa w urzędzie gminy oraz różnych instytucjach - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Sołtysi uczestniczący w obradach sesji nie kryli zadowolenia z przychylnej decyzji zarówno wójta, jak i radnych.

- W imieniu sołtysów chciałem podziękować za pozytywne przychylenie się do uchwały, która daje nam większe wynagrodzenie za nasze obowiązki i nie tylko, za zaangażowanie się w pracę - mówił sołtys sołectwa Białe Błota.

Sołtys zaznaczał również wzrost obowiązków m.in. przy szacowaniu szkód wyrządzonych przez dzikie zwierzęta. (AS | fot. arch.)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [6]» dodaj komentarz   

 » obserwator (J 023 | 16-05-2018, 20:08:26)

A niby dlaczego podwyżki dla sołtysów a co oni takiego robią ludzie zrozumcie w końcu sołtys powinien działać społecznie dla mieszkańców a wy dajecie zaraz wypłatę nie zgadzam się na takie wydatki gmina dojna krowa. oddam sprawę do sądu gminę ja na darmozjadów robił nie będe z poważaniem

 » DIETY (P I S | 14-05-2018, 13:55:47)

OJ WEŹMIE SIĘ ZA TYCH SOŁTYSÓW NASZ PAN PREZES - WEŹMIE I TO JUŻ NIEBAWEM - PRZECIEŻ MAMY KRYZYS FINANSOWY A TU TAKA ROZRZUTNOŚĆ - OJ WEŹMIE SIĘ PAN PREZES !!!!.

 » moja opinia (Waldi | 14-05-2018, 11:38:12)

Sołtys w dzisiejszych czasach ma sporo do roboty. Dawniej, jak ludziska nie mieli kont bankowych, to podatki płacili u sołtysa, a on miał od tego jakiś tam procent, czasami niezły procent! Teraz jest inaczej, ale i tak sołtys jest aktywny przez 24 godziny i 30/31 dni w miesiącu. Jakaś kasiorka się za to należy, ale radni! Radni tylko idą na komisje i sesje, razem 5-6 godzin na miesiąc i jest 1000 zł ,jak np. w Mogilnie. Jeszcze jak radny jest aktywny, to to rozumiem, ale w naszej mogileńskiej radzie większość to jakieś niemowy, myszki jakoweś, siedzą cichutko pod miotłą burmistrza i tylko czasami z lekka popiskują. Tylko likwidacja tak wysokich diet radnych może spowodować, że do rady gminy pójdą ludzie, którzy nie będą spolegliwi wobec burmistrza, wójta.

 » do ostatni sprawiedliwy (bolo | 14-05-2018, 09:47:52)

Zmien nick na ,,Ostani glupi,,... Bez komentarza

 » ....... (Aeiouy | 13-05-2018, 19:48:31)

Wielu sołtysów w Polsce juz zrezygnowało z pełnienia funkcji z powodu tego szacowania szkód...a szkody dopiero się zaczną... Większość sołtysów nie wie jeszcze ile to roboty...

 » Państwo w państwie (Ostatni Sprawiedliwy | 13-05-2018, 13:20:54)

Psy szczekają a karawana jedzie dalej...to powinno być robione jako wolontariat a nie za kasę. Za kasę się do pracy chodzi.

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Jacek Sasin w Strzelnie (1)
 » Pijany przekroczył prędkość (1)
 » Muzycznie zakończyli Dni Mogilna (5)
 » Jubileuszowe targi w Bielicach (8)
 » PARLIN: Świętowały 50-lecie (0)
 » MOGILNO: Doda na urodziny miasta (23)
 » Zderzyły się i wpadły do rowu (25)
 » Świętowali z gośćmi z zagranicy (34)
 » Dziecięce świętowanie w parku (3)
 » MOGILNO: Okolicznościowa sesja (3)
 » Zmiany i nowe inwestycje (15)
 » DĄBROWA: Posadzą "Dąb Stulecia" (4)
 » Wykład połączony z wystawą (1)
 » Sołtys wygrał samochód (8)
 » Barka zniknie z brzegu jeziora (20)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016