Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Mogilno - Społeczeństwo

Konflikt o stanowisko dyrektora szkoły

2018-05-14 22:54
 

Grupa rodziców dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Wylatowie jest oburzona sytuacją związaną z obsadą stanowiska dyrektorskiego.

W poniedziałek, 14 maja na sesję Rady Miejskiej w Mogilnie przybyła grupa rodziców dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej w Wylatowie. W związku z sytuacją, jaka ma miejsce w tej placówce wystosowali list otwarty do burmistrza Leszka Duszyńskiego i radnych.

- W 2016 roku nauczyciele naszej szkoły wystawili negatywną opinię byłej pani dyrektor Katarzynie Łanieckiej, która w rezultacie nie przystąpiła do konkursu. Wiosną 2017 roku na konkursie nie został wyłoniony dyrektor i nasza placówka została bez dyrektora. W tym czasie dowiedzieliśmy się, że p. Aneta Półtorak, nauczyciel 1-3 planowana jest do zwolnienia z pracy przez p. Łaniecką. Rodzice nie chcieli dopuścić do takiej sytuacji, ponieważ uważamy p. Półtorak za bardzo dobrego nauczyciela. Udaliśmy się do pana Burmistrza po pomoc i wyjaśnienie, dlaczego była dyrektor pani Łaniecka chciała zwolnić tą panią. Po rozmowie z Panem i p. Lorkiem dowiedzieliśmy się, że nie ma dla tej pani godzin w szkole. Po tej rozmowie zostaliśmy wezwani na rozmowę z byłą panią dyrektor, która powtórzyła słowa pana Lorka "że nie na takiej opcji, by znalazły się godziny dla tej pani". Rodzice nie poddali się jednak i w związku z tą sytuacją wynikła spontaniczna akcja rodziców, którzy zebrali podpisy pod petycją o pozostawienie pani Anety Półtorak w szkole. Finałem tej akcji było zebranie w szkole z udziałem pana Burmistrza, pana Lorka, byłej pani dyrektor, nauczycieli i nas rodziców. Rodzice zaproponowali, że w związku z nie wyłonieniem kandydata na dyrektora w konkursie, zaproponować to stanowisko p. Anecie Półtorak, aby nasza szkoła miała dyrektora, a pani Półtorak pracę. Na spotkaniu okazało się jednak, że jakimś cudem godziny dla pani Anety się znalazły i w połączeniu z funkcją dyrektora byłby cały etat. Więc decyzja należała już tylko do pana Burmistrza. Na zakończeniu roku szkolnego 2016/2017 zostaliśmy poinformowani przez pana Burmistrza, że pani Aneta Półtorak będzie pełniła obowiązki dyrektora. Odetchnęliśmy z ulgą. Po tych kilku miesiącach możemy stwierdzić, że pan Burmistrz podjął słuszną decyzję. My, rodzice i nasze dzieci jesteśmy bardzo zadowoleni ze zmian, jakie nastąpiły w naszej szkole i ze sposobu prowadzenia placówki od czasu objęcia przez panią Anetę Półtorak stanowiska dyrektora - czytamy w liście otwartym wystosowanym przez grupę rodziców.

Oprócz tego zdaniem rodziców, podczas gdy nauczyciel Aneta Półtorak objęła pełnienie obowiązków dyrektora nastąpiła odczuwalna zmiana panującej tam atmosfery na "bardziej przyjazną i życzliwą". Ponadto współpraca rodziców z dyrekcją do tej pory miała układać się bez zarzutów.

- Mamy pełne zaufanie do pani Anety Półtorak. Pani dyrektor z własnej inicjatywy i dobrego serca wykracza poza swoje dyrektorskie obowiązki i robi wiele dobrego dla dobra i bezpieczeństwa naszych dzieci, między innymi dodatkowe kursy autobusów i bezpieczne miejsce wsiadania i wysiadania z nich, załatwienie firmy cateringowej z posiłkami (żadna firma nie chciała dowozić małej ilości posiłków) itp. - pisała zbulwersowana grupa rodziców.

Z listu dowiadujemy się również, że sytuacja była opanowana do czasu ogłoszenia w tym roku konkursu na stanowisko dyrektora placówki w Wylatowie.

- Krótko przed konkursem dowiedzieliśmy się, że panie z Rady Rodziców, które zostały wyłonione do komisji konkursowej na dyrektora naszej szkoły są przeciwne osobie obecnej pani dyrektor. W związku z tym, na prośbę pani przewodniczącej Rady Rodziców odbyło się zebranie w sprawie udzielenia poparcia kandydatury dla p. Anety Półtorak. W zebraniu wzięło udział 44 rodziców i w tajnym głosowaniu 39 udzieliło poparcia pani Półtorak na to stanowisko. Przedstawiciele Rady Rodziców zostali poproszeni, by zagłosowali zgodnie z wolą większości rodziców. O czym mówi 1 punkt rozdziału I i IV regulaminu Rady Rodziców. Konkurs odbył się z zaistniałą bardzo dziwną sytuacją i niestety znów nie został rozstrzygnięty, do czego niestety przyczyniły się panie z Rady Rodziców z naszej szkoły (...) Mamy wrażenie, że delegaci z naszej szkoły biorący udział w głosowaniu na dyrektora są pod wpływem osób wrogo nastawionych do obecnej pani dyrektor, ponieważ te same panie w ubiegłym roku razem z nami walczyły o stanowisko dla p. Półtorak. Co się stało, że nagle zmieniły zdanie? - czytamy w dalszej części listu otwartego.

Rodzice, którzy zabrali głos podczas poniedziałkowej sesji nie zgadzają się przede wszystkim z kandydaturą, jaką zaproponował na to stanowisko burmistrz Mogilna. Jego zdaniem funkcję dyrektora powinna pełnić Katarzyna Zaborowska.

- (...) nie rozumiemy działań pana Burmistrza , który zamierza powołać inną osobę na to stanowisko. Komu tak bardzo zależy, żeby skłócić to środowisko? (...) Na jednym ze spotkań zarzucił nam pan Burmistrz, że jesteśmy sterowani przez panią dyrektor, co nie ma miejsca, a my pytamy, kto steruje Panem, że podejmuje Pan decyzję wbrew opinii większości Rady Pedagogicznej i Rodziców? Gdzie dobro naszych dzieci pytamy? Czy współpraca całej Rady Pedagogicznej z wybraną przez Pana kandydatką na pewno będzie dobra i owocna? Pytamy więc, czym pan Burmistrz kieruje się chcąc powołać panią Katarzynę Zaborowską, a nie obecną dyrektor p. Anetę Półtorak? Czy taka decyzja rozwiąże problem godzinowy dla nauczycieli, o który walczyliśmy już w zeszłym roku? - żalili się rodzice uczniów Szkoły Podstawowej w Wylatowie.

"Proszę uszanować moją decyzję"

Głos w sprawie zabrał główny adresat listu, czyli burmistrz Mogilna. Jak kilkakrotnie zaznaczał - sednem sprawy jest kwestia niewygrania konkursu przez obecną dyrektor, Anetę Półtorak na to stanowisko.

- To nie jest prawda, że państwa głos nie jest poważnie brany pod uwagę. Nie jest też prawdą, że jesteście lekceważeni (...) To nie jest tak, że jeżeli państwo uważanie, że wysłuchanie to oznacza, że podejmie się decyzję, jaką państwo sobie życzycie - to tak nie jest. Tak nie było i tak nie jest. Proszę mi wierzyć, że do tej sprawy podszedłem naprawdę z wielkim szacunkiem i z powagą i wiele, wiele dni zastanawiałem się jaką podjąć decyzję (...) To nie jest moja wina, że Aneta Półtorak nie uzyskała wymagającej liczby głosów i nie wygrała konkursu. Nie wygrała po prostu konkursu. Ja rozmawiałem o tym z panią dyrektor o tej sytuacji, państwa też przyjąłem. Myślałem, że mogę w ten sposób jeszcze ogłosić drugi konkurs, niestety musiałby to być konkurs unieważniony. Stąd też pozostało mi jedno wyjście z tej sytuacji - powołać na dyrektora (...) Uznaję w ten sposób, że wybór pani Anety Półtorak przeze mnie w sytuacji, kiedy nie wygrała konkursu byłoby podważeniem kolegialnej decyzji komisji konkursowej (...) Stąd też podjąłem decyzję, aby nikt nie był z zewnątrz, żeby takim dyrektorem była pani Katarzyna Zaborowska - mówił burmistrz Leszek Duszyński.

Jak zaznaczał burmistrz Duszyński - Aneta Półtorak będzie dyrektorem do końca czerwca. Od nowego roku szkolnego będzie nauczycielem zatrudnionym na pełen etat.

- Dzisiaj rozmawiałem z panią Anetą Półtorak. Pani Aneta Półtorak nie chce być dyrektorem, tylko prosi nas o to, żeby pracowała w szkole. To jest zapewnione, z panem dyrektorem zaręczyliśmy i będzie miała cały etat w Szkole Podstawowej w Wylatowie (...) Biorę na siebie odpowiedzialność za tę decyzję i ta decyzja jest ostateczna. W przeciwnym razie będą musiał powołać kogoś z zewnątrz, a to będą już wtedy kłopoty. Proszę uszanować tą decyzję, jak ja uszanowałem państwa decyzję w zeszłym roku. Powtarzam jeszcze raz - nie moja wina, że pani dyrektor nie wygrała konkursu na dyrektora szkoły podstawowej - tłumaczył Leszek Duszyński.

Jak wyjaśniał również Jarosław Lorek, dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Mogilnie - po konkursie, do którego się nikt nie zgłosił lub nie został rozstrzygnięty dokonuje się powierzenia stanowiska.

- Tylko współczuć należy, jeżeli jest taki opór środowiska i rady pedagogicznej wobec każdego innego kandydata i tu podzielam wasze obawy, czy to będzie z korzyścią dla dzieci - podsumowała sytuację przewodnicząca Teresa Kujawa.

Autorzy listu liczą na pisemne ustosunkowanie się włodarza gminy do powyższej sytuacji oraz do kwestii rzekomego ujawnienia przez jedną z członkiń komisji wyników niejawnego głosowania. (AS)

REKLAMA
 
   » GALERIA ZDJĘĆ [6]

 
   » KOMENTARZE [131]» dodaj komentarz   

Nick* 
Temat* 
Komentarz* 
Obrazek 
Kod z obrazka* 
*  Oświadczam, iż zapoznałem się i akceptuję regulamin portalu CMG24.pl
* - pola są wymagane 
 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » I edycja United Dance Arena (1)
 » STUDNIÓWKA 2019: ZS Bielice (0)
 » Twój e-PIT - prosty i przyjazny (3)
 » Debatowali o służbie zdrowia (19)
 » Trwają zapisy do przedszkola (0)
 » Wpadli podczas policyjnej akcji (12)
 » Karnawałowy bal przebierańców (1)
 » Jubileusz chóru w Strzelnie (0)
 » OSP unieruchomione przez awarię (9)
 » Zderzenie dwóch pojazdów (1)
 » Miał cofnięte uprawnienia (3)
 » Kartka od św. Walentego (5)
 » Minister przejmie szkołę w 2020 roku? (28)
 » Reforma obejmie dwie szkoły (24)
 » Szkoła w Rzeszynku będzie filią (8)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2019   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ