Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Strzelno - Społeczeństwo

RIO "grozi palcem" Strzelnu

2018-05-23 22:17
 

Regionalna Izba Obrachunkowa opublikowała raport o stanie gospodarki finansowej gminy Strzelno, gdzie wytyka władzy szereg nieprawidłowości, a wręcz zarzuca łamanie prawa.

Od kilku lat opinia Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy o projektach uchwały budżetowej gminy Strzelno jest pozytywna, jednak zawiera zawsze wiele zastrzeżeń. Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy wielokrotnie wskazywała na występowanie dwóch negatywnych zjawisk, są nimi - wysoki poziom zobowiązań i należności wymagalnych gminy. Skład Orzekający zwracał także uwagę na bezwzględny obowiązek podjęcia działań, których efektem końcowym będzie "przezwyciężenie swoistej spirali zadłużenia" oraz odzyskanie płynności finansowej, a także zaprzestanie zaciągania zobowiązań krótkoterminowych w instytucjach parabankowych. Jednakże według RIO gmina nie wywiązywała się z zaleceń pokontrolnych, tym samym zdecydowano o przygotowaniu raportu stanu finansów gminnych.

Raport został upubliczniony na stronie RIO i wynika z niego, że w ostatnich latach sytuacja finansowa gminy ulegała systematycznemu pogorszeniu. Według urzędników z Bydgoszczy, w gminie Strzelno regułą jest nieterminowe regulowanie zobowiązań, głównie faktur za towary i usługi oraz składek do ZUS. Jednocześnie wiąże się z tym konieczność zapłaty ustawowych odsetek karnych.

RIO wskazuje także na występowanie od roku 2013 negatywnego zjawiska jakim jest zaciąganie przez gminę zobowiązań w instytucjach finansowych niebędących bankami, określanymi jako tzw. parabanki. Tym samym zaniżany ma być realny poziom zadłużenia gminy.

- Zobowiązania te, pomimo ich negatywnego wpływu na sytuację finansową Gminy, sukcesywnie wzrastają w kolejnych latach budżetowych. (...) Proceder ten stanowi realne zagrożenie dla możliwości realizacji zadań publicznych Gminy w sposób ciągły - czytamy w podsumowaniu i wnioskach raportu RIO.

Z wniosków RIO można dowiedzieć się, że w gminnej kasie ma brakować środków na finansowanie jej działalności, a działania gminy polegają jedynie na "rolowaniu zadłużenia na kolejne okresy sprawozdawcze".

Sporym problemem władz Strzelna jest wysoki poziom należności wymagalnych, na co wpływ mają m.in. mało skuteczne działania windykacyjne, związane z niekierowaniem spraw do egzekucji komorniczych w stosunku do posiadających zobowiązania na rzecz gminy, np. za czynsz.

Kontrolerzy wskazują na brak odpowiedniej reakcji ze strony władz na wcześniej sygnalizowane przez RIO problemy, a wręcz odmówienie przez burmistrza realizacji zaleceń pokontrolnych dotyczących ukrywania długu gminy poza ewidencją księgową i sprawozdawczością budżetową.

Kolegium Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy zaleca gminie Strzelno pilne podjęcie działań zmierzających do wyeliminowania nieprawidłowości. Kontrolerzy wskazują tu również na radnych, aby skuteczniej sprawowali kontrolę nad działalnością burmistrza. W przypadku braku skutecznych działań ze strony burmistrza i Rady Miejskiej, Strzelnu grozi wprowadzenie programu naprawczego, co skutkowałoby m.in. znacznym ograniczeniem inwestycji oraz likwidacją m.in. funduszu sołeckiego.

Z wieloma zarzutami stawianymi przez RIO nie zgadza się włodarz Ewaryst Matczak, który uważa, że gminie brakuje płynności finansowej, jednakże są miasta które mają o wiele gorszą sytuację. Według urzędników, zadłużenie gminy wynosi obecnie około 7 mln zł. Co ciekawe RIO po raz pierwszy zaopiniowała negatywnie sprawozdanie za wykonanie budżetu gminy za ubiegły rok. (PK)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [34]» dodaj komentarz   

 » Do Gniewomir (WYBORCA | 03-06-2018, 17:59:09)

Nie rozczulaj się nad losem Mikołajczaka i innych radnych . To już historia ! Opracuj swój samorządowy program wyborczy i uzyskaj akceptację WYBORCÓW !!!Będziesz radnym lub burmistrzem STRZELNA , pod jednym wszakże warunkiem , ... ŻE BĘDZIESZ SKUTECZNY I TYM PRZEKONASZ WYBORCÓW ! Polityka to gra zespołowa nie dla solistów , którzy bez uzyskania większości dla swoich najlepszych pomysłów nie są w stanie nic zdziałać DLA WYBORCÓW ! Tylko czy starczy Tobie odwagi by wystartować w wyborach . Takim radnym był niestety Mikołajczak co trafnie zauważyli Jego WYBORCY DZIĘKUJĄC za brak skuteczności . Krytykanctwo , lansowanie samego siebie nie wystarcza . Trzeba być SKUTECZNYM! POWODZENIA !

 » do WYBORCA (Gniewomir | 02-06-2018, 23:56:24)

Nie masz racji, że w polityce najważniejsza jest skuteczność. Skuteczny jest właśnie ten polityczny układ POWIATOWO-GMINNY oraz Ewaryst Matczak bezwzględnie i skutecznie pilnujący swego burmistrzowskiego fotela. Zapamiętaj sobie, iż w polityce ważniejsze od skuteczności jest kierowanie się interesem całej wspólnoty samorządowej, a nie przede wszystkim własnym dobrem. Co do pana Mikołajczaka, to niech do Ciebie dotrze, że polityka nie miała żadnego wpływu na objęcie przez niego funkcji dyrektora, natomiast przestał on pełnić kierownicze stanowisko właśnie dzięki skuteczności tego politycznego układu POWIATOWO-GMINNEGO. To właśnie ten polityczny układ i tkwiący w nim Ewaryst Matczak, a nie nauczyciele (jako grupa zawodowa), jest odpowiedzialny za obecną katastrofalną sytuację naszej gminy - patrz chociażby poniżej, bardzo trafne spostrzeżenia zamieszczone przez MieszkaniecStrzelna!

 » Do Gniewomir (WYBORCA | 02-06-2018, 15:09:13)

Masz pomysły i odwagą startuj w wyborach na radnego a nawet burmistrza STRZELNA !!! To lepsze niż krytykanctwo ,z którego nic nie wynika ! Odczujesz na własnej skórze , że polityka nawet ta "polityczka" na prowincji to nie harcerstwo . Opłakujesz Mikołajczaka ,krytykując ocenę Jego wyborców, a przecież w polityce chodzi o skuteczność .W tym przypadku jej zabrakło , choć stołek dyrektorski nie spadł z nieba tylko z polityki !!!.Wyborcy tak ocenili i koniec kropka .Właśnie w nadchodzących wyborach zróbmy to samo. Przemeblujmy lokalną scenę samorządową dogłębnie .Nauczyciele do szkół nie do polityki!!!

 » do WYBORCA (Gniewomir | 01-06-2018, 23:56:30)

Skoro tak uważasz, to miej o to pretensje właśnie do m.in. Ewarysta Matczaka, Krzysztofa Mleczko, Krzysztofa Szarzyńskiego, Doroty Repulak i do pozostałych osób startujących z listy PSL-u. Pamiętaj także o olbrzymim wsparciu ze strony PiS-u dla Ewarysta Matczaka, filaru tego układu. Mam tutaj na myśli zwłaszcza pana posła Tomasza Latosa. Co do pana Mariana Mikołajczaka, to zapłacił on ogromną cenę za swoją uczciwość i bezkompromisowość!

 » Fotel dyrektorski to co? (WYBORCA | 01-06-2018, 21:49:38)

To aby nie polityczny fotel? Wystarczająco przekonał się o tym nie tylko Mikołajczak . Układ polityczny ZSL powiatowo- gminny działa od lat ze szkodą dla mieszkańców .

 » do WYBORCA (Gniewomir | 01-06-2018, 09:37:53)

Masz rację pisząc o istniejącym układzie POWIATOWO-GMINNYM. Tyle, że PSL rządzi zarówno w powiecie mogileńskim, jak i w powiecie inowrocławskim. Być może trzeba zrezygnować z trwania Strzelna w powiecie mogileńskim. Jednak nie ze względu na rządzący w nim PSL, a raczej np. ze względu na możliwość załatwienia wielu spraw w jednej miejscowości (szpital, poradnie specjalistyczne, starostwo, sklepy, miejsca pracy) oraz ze względu na arogancję władz z Mogilna. Co do burmistrza, to nadal uważam Ewarysta Matczaka za głównego sprawcę obecnej tragicznej sytuacji w naszej gminie! Pamiętaj, że każdy burmistrz ma znacznie silniejszą pozycję w porównaniu z radnymi i zajmuje się naszymi sprawami zawodowo. Zresztą takiego mamy burmistrza i radnych, jakich sami sobie wybraliśmy! Masz pretensje do radnych będących nauczycielami? Miej raczej pretensje do konkretnych radnych. Radny i nauczyciel, Marian Mikołajczak przez lata walczył o uzdrowienie gminnych finansów - WYBORCY mu za to "podziękowali"! Natomiast radni: Emilia Walkowiak, Zofia Borowska, Nowak Dawid czy Łojewski Kazimierz, zawsze wspierali chore pomysły Ewarysta Matczaka!

 » Do Gniewomir (WYBORCA | 31-05-2018, 17:05:58)

Zgodziłem się tylko z trafna oceną Pokemona i ją ponownie popieram ! Ty zaś nie dostrzegasz ,że na przestrzeni czterech- pięciu kadencji nauczyciele stanowili w każdej radzie miasta większość lub prawie większość .Od lat zwracam na to uwagę i dostrzegam tu główny powód na małe nakłady inwestycyjne w naszej Gminie. Znaczne ,często nawet przekraczające 50% nakłady budżetowe rękoma radnych- nauczycieli przeznaczane są na budżet oświaty mimo subwencji. Oznacza to dobitnie ,że zamiast na INWESTYCJE nasze pieniądze gminne zasilają od lat źle zorganizowaną GMINNĄ OŚWIATĘ. Nauczyciele-radni mają na uwadze nie inwestycje gminne ,lecz własny budżet oświatowy gwarantujący spokojny byt. Co tam rozwój gminy. Burmistrz natomiast w takiej konfiguracji jako pracodawca nauczycieli ma spokój i gwarantowany elektorat . I tak od kadencji do kadencji....Tylko pytanie...kto wrzuca karty wyborcze do urny....MY WYBORCY .Wniosek … czas najwyższy na zmianę POKOLENIOWĄ . Czas najwyższy zmienić stare zgrane już twarzyczki polityczne na NOWE ! Również radni gminni - nauczyciele podlegający zawodowo pod starostę, nie do końca działają w pełni swobodnie, czując nad sobą swojego chlebodawcę -starostę z tej samej partii politycznej co burmistrz miasta. Tu układ POWIATOWO- GMINNY działający od lat się zamyka ! A my raz na cztery lata mamy potężną WŁADZĘ . Nie zmarnujmy tym razem tej szansy! STRZELNO DO INOWROCŁAWIA !

 » do WYBORCA (Gniewomir | 29-05-2018, 16:54:31)

Burmistrza i radnych mamy dokładnie takich, jakich sobie sami wybraliśmy! To Ewaryst Matczak rządzi gminą już 4 kadencję, a wcześniej przez 1 kadencję był wiceburmistrzem. Dodatkowo, jednomandatowe okręgi wyborcze bardzo uzależniają radnych od burmistrza. Przecież jeśli radny chce coś załatwić dla swoich wyborców, to powinien być bezkrytyczny wobec jego działań. Zresztą wyborcy doskonale wiedzieli, że głosują na bliskich współpracowników człowieka, który doprowadził naszą gminę do ruiny. WYBORCO, Ty jesteś zdeklarowanym obrońcą Ewarysta Matczaka oraz wielkim entuzjastą PiS-u.

 » Do pokemon (WYBORCA | 28-05-2018, 21:50:20)

Trafna ocena-strzał w dziesiątkę.! WNIOSKI DO WYCIĄGNIĘCIA PRZY URNACH WYBORCZYCH!!! Nauczyciele do szkół a inne takie zużyte nieudaczne elementy dorabiające od lat do pensji na " polityce" do usunięcia -wymiany przy urnach .

 » Do Nowego (Janusz | 28-05-2018, 14:22:45)

Poczytaj sobie ile sie dzieje w gminach do okoła, koncerty , pikniki, biegi spotkania kluby filmowe itd. a u nas nic zero koncert na dni Strzelna to wszystko przez cały rok , piszesz ze robi tak jak dostanie pieniadze z gminy to może czas zacząć samemu szukać sponsorów czy pieniedzy skończyły sie juz czasy że sie wszystko pod nos dostawało

 » Miasto cudów (pokemon | 28-05-2018, 14:20:29)

Taaaaaaaaaa, wszyscy pokrzywdzeni i tylko burmistrz winien? A gdzie byli szanowni państwo radni przez te lata rządów burmistrza? Nikt z szanownych mu nie klepał burmistrzowi papierów łącznie z absolutariami? Chcecie wcisnąć ludziom wcisnąć kit, że nie mieliście żadnego wpływu na to co się dzieje w mieście i gminie? Przecież pełną premedytacją zgadzaliście się pogrążać miasto i gminę tylko w imię podwórkowych rozgrywek i tyle. Zabawiacie się w politykę kosztem mieszkańców? Tak, tak..wiem, wiem...wybrano was w demokratycznych wyborach, a to przecież daje wam władzę absolutną - wy tytani* polityki. Najsmutniejsze jest to, że wy doskonale o tym wiecie - tylko nic sobie z ludzi nie robicie. (Tytan - mitologiczna postać grecka lub chemiczny silnieżrący środek do czyszczenia toalet.

 » O kulturze (Basia | 28-05-2018, 14:07:45)

Popieram Janusza w naszej strzelińskiej kulturze nic sie nie dzieje to juz więcej robi proboszcz i jego pracownicy niż dom kultury , gmina szuka oszczędności to proponuje zamknąć ten przybytek i koniec

 » Finanse gminy (ANTYJAWOR | 28-05-2018, 11:20:13)

Żeby określić to co dzieje się w naszej gminie to brakuje słów w j. polskim.

 » Do Janusz (Nowy | 28-05-2018, 09:34:05)

Jak jesteś taki mądry, to sam załóż zespół i graj na weselach. Dyrektor Domu kultury też ma 40 godzinny tydzień pracy. A w czasie wolnym może robić to, co chce. Woli grać, niż pier....ć w stołek jak Ty. A z funkcji dyrektora wywiązuje się na tyle, na ile dostanie pieniędzy. I to tyle w temacie. Pozdrawiam.

 » Dom kultury bez kultury (Janusz | 27-05-2018, 23:13:51)

Ktoś tu napisał że zrezygnować z Dni Strzelna i że pracownicy domu kultury mają sie zająć organizacją imprez ale pod czyją wodzą mają to robic skoro dyrektor domu kultury nie potrafi nic zorganizować , na nic nie ma paniedzy a sam dorabia grając na weselach i zdaje sie że to go bardziej interesuje niż kultura własnego miasta

 » Rr (Tom | 26-05-2018, 22:59:17)

Prawda taka że Matczak ma głęboko gdzieś miasto. Liczy się wieś.

 » mnm (Raitek | 26-05-2018, 16:44:31)

Jo tam nie wim ło co wom chodzi z tymi długami ,kredytami .Wziooł to spłaci..Jo tyż mom kredyt w prabanku i spłocom .Dejta Burmistrzomi spokój łun wi co robi mondry jesta.Bydzie dobrze zoboczyta....bo gorzy już być ni może

 » Kluczowy wniosek RIO z Raportu o stanie gospodarki finansowej Gminy Strzelno (MieszkaniecStrzelna | 26-05-2018, 10:47:52)

Poniżej pointa raportu RIO zawarta na końcu Podsumowania i Wniosków (str. 41): "Jak wskazano we wstępie raporty o stanie gospodarki finansowej sporządzane są przez regionalne izby obrachunkowe jedynie w poważnych przypadkach, gdy pozostałe działania izb nie przynoszą zamierzonych skutków. W przypadku braku skutecznych działań ze strony Burmistrza Strzelna i Rady Miejskiej w Strzelnie, polegających na wyeliminowaniu powtarzających się nieprawidłowości oraz poprawie stanu finansów Gminy, w ocenie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest wezwanie organów Gminy do opracowania i przyjęcia programu postępowania naprawczego. Wprowadzenie programu postępowania naprawczego wiąże się ze znacznymi ograniczeniami, które negatywnie wpływają zarówno na proces kreowania rozwoju lokalnego, jak też na jakość świadczonych usług publicznych." Nic dodać, nic ująć!

 » RIO (hejka | 26-05-2018, 02:47:28)

Są jeszcze naiwni którzy czytają wypociny mieszkanca Strzelna?

 » PDB (RAJTEK | 25-05-2018, 23:37:03)

JO TAM NIE WIM CO WY CHCETA MI W NASZY GMINIE SIE PODOBO ,TYŻ MOM KREDYT I ZYJE,A ZE GMINA MO KREDYT TO ZARO WIELKIE HALO/?BYDZIE DOBRZE ZOBOCZYTA BURMISTRZ MO ŁEB NA KARKU

 » ............. (mk | 25-05-2018, 12:47:04)

A co mnie obchodzi ,że są miasta bardziej zadłużone !!!Stara bajera Pana Matczaka - "czemu nie naprawił Pan zarwanych studzienek ?? - chciałem parę naprawić ale mieszkańcy chcieli wszystkie ! to nie zrobiłem żadnej

 » rio grozi palcem (mieszkaniec | 24-05-2018, 19:57:46)

Mnie denerwują coroczne Dni Strzelna. Bzdurna i tandetna impreza która kosztuje ogromne pieniądze i tworzy kolejne długi. Niech się w końcu nasz wspaniały dom kultury zabierze za organizacje imprez dla mieszkańców a nie bazuje na tym że wynajęte firmy zrobią to za nich.

 » RADNI SĄ WINNI KATASTROFIE (WYBORCA | 24-05-2018, 18:05:14)

FINANSOWEJ!!!!!!"Działają" z naszego mandatu w NASZYM IMIENIU!!!!Urny czekają na PRZEMEBLOWANIE C A Ł E G O towarzystwa wzajemnej adoracji!!! NAUCZYCIELE DO SZKÓŁ ZAJMOWAĆ SIĘ DZIEĆMI I MŁODZIEŻĄ -NIE POLITYKĄ!!!!

 » RioGrande (MieszkaniecStrzelna | 24-05-2018, 17:53:50)

Odnosząc się do powyższego artykułu oraz komentarza użytkownika o nicku "strzelnianin", w pierwszej kolejności trzeba zauważyć, że raport o stanie finansów Gminy Strzelno (http://www.bip.bydgoszcz.rio.gov.pl/?c=808) przygotowany przez RIO jest porażający! Co prawda nie zostało to napisane w treści artykułu, jednak z raportu wynika, ze realne zadłużenie naszej gminy RIO ocenia na bagatela ponad 10 mln zł. Nie dziwi więc reakcja zbulwersowanych mieszkańców naszego miasta, w tym "strzelnianina". Moim jednak zdaniem pomysł z parkomatami nie byłby rozwiązaniem kompleksowym. Należałoby raczej szukać pieniędzy w nieściągniętych i od lat nie zwaloryzowanych czynszach, czy też nadmiernie rozdawanych zasiłkach socjalnych. Przydałoby się też mądrze inwestować tj. uchwalać plany zagospodarowania przestrzennego, które ułatwią inwestorom budowę firm czy domów mieszkalnych, korzystać z profesjonalnego przygotowania przetargów, uczestniczyć na targach dla przedsiębiorców i unowocześnić stronę internetową naszej gminy, tak aby przyciągnąć potencjalnych inwestorów. Trwanie takiego stanu jak teraz w zasadzie przesadza o tym, że będzie trzeba przyjąć plan naprawczy. Przy czym w mojej ocenie kolejna kadencja tej ekipy rządzącej zostanie wówczas skrócona i skończy się zarządem komisarycznym. Tylko zmiany w jesiennych wyborach mogą coś zmienić. Patrząc na obecny skład władzy Strzelna ciężko doszukać się absolwentów Wydziałów Prawa i Administracji czy Ekonomii i Zarządzania, stąd nie ma się co dziwić, że nasza gmina niestety spadła do rynsztoka. Jesień powinna więc być czasem zdecydowanych zmian, "przewietrzenia kadr" i rozliczenia planów długoterminowych, takich jak Stratega rozwoju Gminy Strzelno na lata 2008-2017 (http://www.strzelno.pl/?p=document&action=show&id=1942&bar_id=1571)

 » miasto żyje (xxx | 24-05-2018, 17:39:06)

Nie umarło to miasto, nie umarło. Jeszcze żyje, z każdego dołka mozna się wydostać. W Grudziadzu było to samo i co , miasto się rozwija i jeszcze na forach istnieje przez zdarzenie - Ksiądz skaczący przez balkon. TO dopiero sytuacja.

 » xxx (Tom | 24-05-2018, 17:25:56)

PIOTRAS. Szpitalem zarządza powiat a nie burmistrz .

 » Do Strzelnianin (W | 24-05-2018, 15:50:54)

Masz moje pełne poparcie, dobrze napisałeś.

 » Strzelno (Piotras | 24-05-2018, 15:47:58)

Ratunku już nie ma. Radni maja gdzieś miasto waŻne że prZy korycie są. Następca Matczaka będZie oddłużał miasto przez wiele lat ale tylko oszczednosciami może to zrobić więc nowych inwestycji nie będzie, jedynie szkoły na wsiach pozamyka i szpital żeby oszczędzić w kasie. Miasto umarło

 » Nic sie nie dzieje (Romka | 24-05-2018, 12:37:25)

Też uważam że do odpowiedzialności powinni zostać pociągnięci nie tylko burmistrz i sekretarz ale też radni jesli nie mają zupełnie nadzoru nad tym to powinni przeprosic i podać sie do dymisji .

 » Odpowiedzialnośc (mk | 24-05-2018, 11:47:07)

I co na to Radni - za co braliście diety ??? jeśli macie honor to złożycie mandaty.Co zrobiliście przez 4 lata dla miasta i jego mieszkańców.

 » ....... (Aeiouy | 24-05-2018, 11:02:00)

I tak wybierzecie tych samych...

 » Porażka !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Strzelnianin | 24-05-2018, 10:40:24)

Witam wszystkich. To co się dzieje w Strzelnie to jest nie do opisania.Bardzo dobrze że są kontrole po których jest to publikowane ponieważ wszyscy wówczas mają dostęp i wiedzą co się w naszej Gminie dzieje.Nie chodzi o to by ubliżać Panu Burmistrzowi i innym pracownikom bo czy to tacy ludzie czy inni muszą dobrze myśleć aby pomóc naszej Gminie a nie zaszkodzić. Czytając o parabankach to tylko niepoważni ludzie chyba zaciągają tam kredyty. Jak można zadłużyć gminę na 7 milionów no jak???? Po prostu brak umiejętnego zarządzania przez wszystkich tak przez wszystkich pracowników Gminy. Proponuję znaleźć czas i poczytać książkę Petera Druckera o zarządzaniu.To jest człowiek który wyciągnął nie jedna firmę z długów a to dlatego że robiono jak on kazał !!!!! Teraz każdy będzie miał urlop niech poświęci trochę czasu i zrobi coś dla Gminy jej mieszkańców i przede wszystkim siebie. Wszyscy siedzą pierdzą w stołki i nic to nie wnosi do sprawy.Przyjść odsiedzieć du.ogodziny i iść do domu kiwnąć ręką i powiedzieć jakoś to będzie.Nie to nie o to chodzi dla takich ludzi w Gminie nie powinno być miejsca.Co obchodzi Pana Burmistrza że ktoś ma okno w domu do wymiany??? Jest od tego odpowiedni wydział??? Jest więc niech Pani/Pan tam idzie tak powinna brzmieć odpowiedz Pana Burmistrza a nie tłumaczenie się kiedy to pieniądze się znajdą.Burmistrz nie jest od tego!!!!!! Panie Burmistrzu to nie są Pana obowiązki !!!!!! Kolejna myśl która się nasuwa co komu przeszkadza wyjąca syrena??? Pan radnej przeszkadza tak? To niech się przeprowadzi w inne miejsce.Jest zagrożenie to trzeba jechać i pomóc innym!!!!! Straż Pożarna jest instytucją która pomaga każdemu bez względu na wszystko.I na tą instytucję powinny być zawsze pieniądze.Policja jest państwowa wiec nie utrzymuje jej Gmina.Straż Miejska jak najbardziej utrzymana i niech robią swoją robotę a każde auto źle zaparkowane mandat i kasa do Gminy nie ma że boli że znajomości musimy pieniądze znaleźć. Wprowadzić parkometry na ulicach i kasować za miejsce parkingowe.Co za problem? Bo co bo sprzedawcy sklepów będą się burzyć? Nieprawda Ci co mają kasę zapłacą za bilet a Ci co nie mają to albo zaparkują auto na obrzeżach miasta albo przyjdą na pieszo i tak zakupy muszą gdzieś zrobić. Jest tyle pomysłów na pieniądze dla Gminy że się w głowie nie mieści tylko trzeba ruszyć trochę głową.Ale jak pieniądze z Gminy są wydawane na prawo i lewo to tak jest. Bo przyjedzie jeden z drugim pół dnia siedzą w Gminie bo oni zapomogę chcą za co pytam się za co???? Ludziom zapłacić dwa razy tyle co sprzątają ulice a nie na zapomogi dawać. Zatrudnić interwencyjnych owszem każdemu dać zarobić ale Strzelno ma błyszczeć a nie trzonki wygięte od podpierania się.Długo mógłbym jeszcze pisać i pisać. Ale radze pracownikom Gminy to przeczytać i wyciągnąć wnioski z tego komentarza.Inne osoby proszę o opinie na mój temat co myślicie o tym. I oczywiście ludzi z Gminy proszę o nie komentowanie tylko czytanie.Pozdrawiam

 » Strzelno (RIO | 24-05-2018, 09:44:07)

Witam; Jak długo będzie miastem i gminą zarządzał jaśnie wielmożny PAN Matczak to zadłużenie będzie bardzo szybko rosło i dojdzie do tego , że wejdzie Zarządca Komisaryczny i dopiero nastanie jasność i sprawiedliwość. Radni to boją się własnego cienia, bo gdyby im zależało na dobru miasta to by podali się do dymisji i wtedy były by nowe wybory na burmistrza i radnych. Po prostu to co wyprawia Burmistrz i rada prosi się o pomstę do nieba gdyż przez złe zarządzanie doprowadzają do ruiny miasto i nastanie ciemność.

 » radna - bezradna (rudy | 24-05-2018, 09:28:55)

I co na to przewodnicząca komisji rewizyjnej radna - bezradna, mierna ale wierna. Powinna też odpowiadać, nawet przed prokuratorem (oczywiście nie z Mogilna), za ten burdel w finansach gminy.

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Oświadczenie dyrektora SOSW (31)
 » Wystawa stołów wielkanocnych (0)
 » Mandaty za szybką jazdę (2)
 » Dwa nowe place zabaw (8)
 » Nocne zderzenie pod Strzelnem (33)
 » Niszczą drogi i ich granice (14)
 » Podsumowali zbiórkę odpadów (5)
 » "Drzwi Otwarte" w szkołach (0)
 » Posłanka o "Piątce Kaczyńskiego" (33)
 » Oszust ukradł kobiecie pieniądze (0)
 » Radna za mniejszymi potrąceniami (35)
 » Mogileńskie Spotkania Plastyczne (0)
 » Kolejni pijani kierowcy (6)
 » "Policjant, który mi pomógł" (6)
 » Recytowali i śpiewali poezję (1)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2019   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ