Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Powiat Mogileński - Społeczeństwo

Rozmawiali o rozwoju i obwodnicy

2018-06-05 23:48
 

W Strzelnie i Mogilnie odbyły się dziś spotkania z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jedną z poruszanych kwestii była obwodnica Strzelna.

Do Strzelna przybył dziś marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Dariusz Kurzawa. Spotkanie było poświęcone możliwościom rozwiązania problemów komunikacyjnych. Padły dziś zapewnienia o propozycji przystąpienia do budowy tzw. małej obwodnicy Strzelna.

- Żeby tak się stało przed nami jest długa droga, bo uzgodnienia które trzeba dokonać chociażby z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, z uzyskaniem decyzji środowiskowych, najprzeróżniejszych dokumentów jest bardzo dużo. Ale im wcześniej jakieś decyzje kierunkowe podejmiemy, możemy te procesy planistyczne już uruchamiać. Nie można czekać na 2019 rok, bo to, że te pieniądze będą to jest pewne - mówił Piotr Całbecki.

Z informacji przekazywanych przez przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu wynika również, że ta inwestycja byłaby powiązana z przebudową i rozbudową drogi wojewódzkiej nr 255 Strzelno-Pakość. Przebieg "małej obwodnicy" zaplanowany byłby po śladzie drogi gminnej. Jej początek określono na obecną drogę polną tuż przed halami produkcyjnymi po lewej stronie wjeżdżając od Mogilna. Dalej połączy się ona z drogą wojewódzką nr 255, a następnie kierowcy jechaliby w kierunku Inowrocławia. By wyprowadzić ruch z samego centrum miasta wprowadzono by zakaz wjazdu dla tranzytu przez ulicę Św. Ducha, Inowrocławską i Michelsona. Natomiast ruch z kierunku Konina do Inowrocławia nadal prowadzony byłby ulicą Powstania Wielkopolskiego w kierunku Gniezna, gdzie na nowo powstałym węźle drogi gminnej lub wojewódzkiej ruch kierowany byłby w stronę Inowrocławia. Całkowite wyprowadzenie ruchu z miasta możliwe byłoby w momencie wybudowania przez GDDKiA łącznika drogi nr 25 z tzw. małą obwodnicą Strzelna.

Obwodnica, którą miałaby wybudować gmina lub województwo miałaby kosztować 20 milionów złotych. Samo przygotowanie dokumentacji, czyli programu funkcjonalno-użytkowego i uzyskanie decyzji środowiskowych trwałoby minimum półtora roku. Procedura przetargowa i budowa zajęłaby wówczas kolejne dwa lata.

Uczestnicy spotkania poruszali także temat rond w centrum miasta, których wybudowanie zaplanowała GDDKiA w Bydgoszczy. Jak zauważali samorządowcy z Torunia - nie jest łatwo dojść do porozumienia z GDDKiA. Mieszkańcy Strzelna domagali się także zagwarantowania wykonania tej inwestycji, a nie złożenia jedynie przedwyborczych obietnicy.

- Myślę, że my wszyscy mamy podobne zdanie na temat tego jak długo tej obwodnicy nie ma i jak bardzo jest ona potrzebna i wszyscy jesteśmy tą sytuacją zirytowani (...) Jeżeli uzgodnimy, że będziemy ją realizować, to tak się stanie. Ja chcę tylko od państwa zgodę, czy ten przebieg, który proponujemy jest przez państwa do zaakceptowania. Drugie pytanie jest takie, jak spotkać się przy stole wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad nie po to, żeby się przekrzykiwać na argumenty polityczne, tylko po to, żeby jak z urzędnikami, którzy odpowiadają za drogi krajowe na terenie naszego województwa uzgodnić, czy na pewno budowa rond ma sens, czy budowa rond nie powinna zostać zamieniona na budowę obwodnicy, na którą państwo przygotowaliście za 300 000 złotych koncepcję, bo ona jest słuszna. To jest bardzo dobra koncepcja, tylko daj Boże, żeby znalazły się jeszcze pieniądze na jej realizację. Z 200 milionów realizacja tego projektu by kosztowała - zaznaczał marszałek Piotr Całbecki.

Ważnym krokiem w tej sprawie ma być dokonanie stosownego zapisu w budżecie, by umożliwić rozpoczęcie procesu inwestycyjnego. Ma to nastąpić 25 czerwca.

Marszałek spotkał się także z młodzieżą i mieszkańcami w Mogilnie, by porozmawiać o rozwoju powiatu mogileńskiego. (AS)

REKLAMA
 
   » GALERIA ZDJĘĆ [19]

 
   » KOMENTARZE [27]» dodaj komentarz   

 » Kłamstwa wyborcze Ķurzawy (Sprawiedliwy | 11-06-2018, 23:02:53)

Przez osiem lat wielki v ce marszałek zasiada we władzach wojewódzkich odbierając miesięcznie powyżej 12000 zł jednocześnie nic nie robiąc. W ciągu dwóch kadencji nie powstały zapowiadane remonty dróg Pakość-Strzelno droga 255 oraz MOGILNO-Brzoza o słynnej obwodnicy Strzelna nie warto wspominać bo kłamstwo kłamstwem pogania.Tyle pieniędzy pobranych z naszych podatków na taką pensję a efektów kompletnie brak. Zresztą dla naszego regionu mogileńskiego ten polityk nic kompletnie nie zrobił. Mam nadzieje że wyborcy moi kochani nie dacie się już nabrać na polewy wyborcze.Najpierw niech się rozliczy z poprzednich obietnic których nie dotrzymał.

 » Obwodnica – niekończąca się historia… (MieszkaniecStrzelna | 11-06-2018, 14:27:35)

Budowa obwodnicy naszego miasta to już klasyka strzeleńskich wyborów. Mniej więcej co 4 lata padają solenne zapewnienia o tym, że jest to bardzo ważny problem wymagający pilnego rozwiązania. Po czy standardowo problem ten jest pomijany zarówno przez władze samorządowe na każdym szczeblu. Prawda jest taka, że jedyna szansa Strzelna na obwodnicę to realizacja tego projektu w trybie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (dalej PPP), ponieważ Strzelno ma ponad 10 mln zadłużenia i jest na skraju załamania finansowego i konieczności wdrożenia planu naprawczego, jeżeli RIO będzie konsekwentne w walce z patologią naszej obecnej władzy, która lubuje się w tzw. „chwilówkach”, nazywając to dumnie subrogacją. Przyjmując jednak wariant optymistyczny, na jesieni będziemy mieć już nowego włodarza, który zrobi porządne „przewietrzenie kadr”. Dopiero wówczas jest szansa na wyjście z obecnej zapaści finansowej i gospodarczej naszej gminy. Po uporaniu się z tym problemem, dopiero wówczas nasze nowe lokalne władze będą mogły pomyśleć o próbie przekonania władz samorządu wojewódzkiego do sfinansowania tzw. małej obwodnicy Strzelna. Jest to o tyle istotne, iż dla nas jako mieszkańców Strzelna najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby przekonanie Marszałka Województwa, że Strzelno jest tzw. wąskim gardłem na drodze Toruń-Poznań, które hamuje rozwój naszego województwa i jego stolicy, którą jest także Toruń. Z uwagi na to, że gminna kasa świeci pustkami i to nie zmieni się diametralnie w przeciągu najbliższych kilku lat, należy przeanalizować możliwość realizacji tego przedsięwzięcia w trybie PPP i udzielenia koncesji na budowę obwodnicy oraz świadczenie usług jej utrzymania przez wykonawcę, z którym zostanie podpisana umowa koncesji np. na 10-15 lat. Oczywiście jest to skomplikowany proces inwestycyjny, który wymaga dokonania uprzednich analiz i jednocześnie posiadania odpowiedniej kadry administracyjnej, stąd nie ma szans, aby nasi włodarze ten temat ogarnęli. Oni pewnie nawet nie wiedzą co to partnerstwo publiczno-prywatne… Scenariusz alternatywny to kolejne 7 lat bez obwodnicy, bo do 2025 r. realizowany jest Program Budowy Dróg Krajowych (zob: https://mib.bip.gov.pl/fobjects/download/90448/zp_rm_111_156_15_156_program-pdf.html), w który nie obejmuje takiej inwestycji jak obwodnica Strzelna. Stąd jeśli zależy nam na budowie przynajmniej tzw. małej obwodnicy Strzelna (obecnie jedynej realnej opcji), to należy w końcu pokazać naszym obecnym rządzącym „czerwoną kartkę” w jesiennych wyborach i postawić w końcu na ludzi młodych i mających zapał do pracy, a nie na obecny „układ” polityczny, gdzie „ręka, rękę myje”.

 » obwodnica (Mieszkanka Strzelna | 10-06-2018, 20:47:50)

"Baju baju baju nocą, gadu gadu gadu w dzień"... Nikt kto ma choć trochę zdrowego rozsądku w Strzelnie już w te Wasze bajki nie wierzy! Znowu kiełbasa albo jak kto woli kicha wyborcza!!! Pan Kurzawa tyle lat przy korycie i nic ale to nic dla swojego regionu nie zrobił!!!

 » do WYBORCA (Gniewomir | 10-06-2018, 11:57:45)

Strzelno przecież nie głosuje na Całbeckiego i Lenza, a głosy WYBORCÓW są już dawno zarezerwowane dla Ewarysta Matczaka i Darka Kurzawy. Pierwszemu "zawdzięczamy" obwodnicę Strzelna, drugiemu pięknie wyremontowaną drogę 255 Pakość - Strzelno!

 » PARADA NIEWIARYGODNYCH SZYDERCÓW (WYBORCA | 09-06-2018, 17:59:13)

z uśmieszkiem Lenza i " zatroskanego" o obwodnicę niszczonego przez TIRY STRZELNA - Całbeckiego i STAROSTĘ na czele ! WSTYDU NIE MACIE !!!! Teraz panika koryto się kończy ?.W Strzelnie głosów wyborców NIE DOSTANIECIE!!!!!!

 » obwodnica (ja | 09-06-2018, 11:20:59)

nie długo wybory burmistrza ciekawe ....co to będzie czas na świeżą krew

 » obwodnica (Stańczyk | 08-06-2018, 20:55:39)

do ,,droga" ,masz rację, trzem muszkieterom galopującym do samorządowego koryta na ,,obwodnicy Strzelna" szczęki opadły, bo dowidzieli się, że budowa będzie za kilka lat. Czwarty muszkieter to komisarz Ciesielczyk, z Jezior Wielkich, który zaplanował wiele inwestycji przed wyborami łącznie z chodnikiem w Przyjezierzu do posesji D.Ch. Sojusz PO PIS ?

 » ... (max | 08-06-2018, 13:35:36)

peeselowska agonia zbliża się wielkimi krokami; mam nadzieję, że nikt już nie da się nabrać na te tanie bajki; obwodnica nie powstała i nie powstanie i wy o tym doskonale wiecie....

 » Obw (Droga | 07-06-2018, 14:39:12)

Zdjęcie nr 7 powala trójca, która nie wie już na czym ugrać, bajka o wodzie się skończyła. No ten powtarzany zwrot "możemy zrobić coś fajnego", taa władze i kase dla siebie. Przykładem jedt budowa pseudo chodnika w Przyjezierzu. Dla kogo , do nieruchomości D.Ch.

 » Karnawał trwa w najlepsze!!! (maniek | 07-06-2018, 11:56:01)

Ograniczenia "przyspawanych do stołków" sięgają szczytów Himalajów. 4 lata temu duet Kurzawa-Matczak podpisuje jakiś lipny Plan Rozwoju, a teraz do tego duetu dołączają notable z PO, z pseudo planem na obwodnicę. Potrzeba podobno 20 mln, a Inowrocław wydał ponad 20 razy więcej, ale Inowrocław ma kilkadziesiąt tysięcy wyborców, a Strzelno z gminą? Szkoda tylko , że przy urnach wychodzi jak zwykle - ale cóż jakie społeczeństwo , tacy jego przedstawiciele - WYBRAŃCY NARODU!!!

 » obwodnica (mieszkaniec | 07-06-2018, 10:50:31)

zróbcie w końcu obwodnice , nie da się przejechać korek przy korku

 » obwodnica (kolano prezesa | 06-06-2018, 20:42:05)

Do RODO pochwal, się do której podstawówki chodziłeś i ile klas ukończyłeś, gamoniu ,,porzytek" czy pożytek?

 » Kłam (hejka | 06-06-2018, 19:35:50)

Tupet tych panów osiągnął dno dna ! Kuźwa ludzie bez honoru ,

 » bajki (nr | 06-06-2018, 16:28:57)

A co z resztkami drogi wojewódzkiej Brzoza - Wylatowo ??? Przecież to dziadostwo powinni zamknąć dla ruchu bo jazda po tej niby drodze jest niebezpieczna...Mam nadzieję, że ich wybujało do granic wymiotów...

 » Obwodnica (cm | 06-06-2018, 14:34:46)

jak ktoś wierzy w teksty o obwodnicy, no to co musi świadczyć o nie których mieszkańcach Strzelna?W Strzelnie jest jeszcze PRL, dajcie innym żyć w XXI wieku.

 » Wszedzień (Pola | 06-06-2018, 14:14:05)

A może by tak zająć by się w końcu tymi śmieciami które zostały po pożarze i nikt nie ma zamiaru ich zutylizowac? A nie obwodnica się zajmujecie a i tak jej nie zbudujecie

 » Obwodnica (Xxx | 06-06-2018, 13:57:52)

Obwodnica w Strzelnie to powinna już być dawno bo przejechać przez Strzelno to masakra od początku do końca cały czas w korku.

 » obwodnica (ja | 06-06-2018, 12:18:10)

Boże widzisz i nie grzmisz....bierzta sie do roboty a nie obiecanki cacanki kur...ile mozna jak jest zakorkowane miasto od początku Strzelna w strone inowrocławia to ludzie jezdza Piastowskim osiedlem to jest masakra ZRÓBTA Te OBWODNICE !!!!!!!

 » Nie wierzę żadnemu politykowi !!! (janek | 06-06-2018, 10:53:02)

Nie wierzę politykom To oni wytyczyli granice To oni zbudowali mur To oni podzielili nas To oni patrzą na nas z góry To oni mają swoje sprawy O których my nic nie wiemy .......

 » Obwodnica (ANTYJAWOR | 06-06-2018, 10:37:26)

I TYLKO ROZMAWIALI JAK CO 4 LATA. TYLKO GŁUPI W TO UWIERZY.

 » dziura (kosmos | 06-06-2018, 10:37:00)

na fotce nr 1 widać wszystkich bajkopisarzy, a ściślej oszustów, jak to kupi ciemnogród, no to pozamiatane,

 » tom (Tom | 06-06-2018, 10:12:09)

Panowe!!! Bajki to możecie opowiadać dzieciakom w przedszkolu!!!. Co zrobiliście dla Strzelna przez te wszystkie lata pierdzenia w stołek?.Najlepszy jest Matczak który był przeciwko budowie rond (Blokował bo nie ma kasy na przesiedlenie mieszkańców dzięki czemu przesunął rondo bliżej przedszkola przy okazji kawałek parku zostanie wycięty) a jest za budową małej obwodnicy która i tak nie powstanie.A jak by powstała to o dużej obwodnicy można pomarzyć..

 » . (Hf | 06-06-2018, 10:05:12)

A ten nasz z CMG cały czas chce dalej pociągnæć naszą nikomu nie potrzebną obowodnice do nikąd ?

 » ...... (Aeiouy | 06-06-2018, 07:45:18)

"gdy, dostanę reelekcję to przydzielę wszystkim rentę. W trzy miesiące zbudujemy u nas raj.W kalendarzu będzie tylko miesiąc maj." Bóg, Honor, Ojczyzna, Koryto...

 » hej (realista | 06-06-2018, 07:35:45)

Wybory się zbliżają to i cuda odpowiadają. Temat wraca co 4lata a że nikt już w to nie wierzy peeselowcom to zawołali marszalka Całbeckiego żeby było wiarygodnie. Ale osobiście w to nie wierzę ze to zrobią.

 » Dareczku K. Ty powinieneś gęsi na Gopłem na bosaka ganiać (RODO | 06-06-2018, 07:18:55)

Tylko do tego się nadajesz. Zabierz ze sobą kolegę Maruszaka i resztę tego PSL-owskiego badziewia. Zamknijcie się jak indianie w rezerwacie.Bedziecie afrakcją turystyczną. I nareszcie bedzie z was jakiś porzytek.

 » Żałosne (niki | 06-06-2018, 00:24:56)

Co 4 lata zbierają się by poopowiadać sobie bajki o obwodnicy Strzelna. Najgorsze jest to, że ciemnota ludzka to kupi.

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Oświadczenie dyrektora SOSW (31)
 » Wystawa stołów wielkanocnych (0)
 » Mandaty za szybką jazdę (2)
 » Dwa nowe place zabaw (8)
 » Nocne zderzenie pod Strzelnem (33)
 » Niszczą drogi i ich granice (14)
 » Podsumowali zbiórkę odpadów (5)
 » "Drzwi Otwarte" w szkołach (0)
 » Posłanka o "Piątce Kaczyńskiego" (33)
 » Oszust ukradł kobiecie pieniądze (0)
 » Radna za mniejszymi potrąceniami (35)
 » Mogileńskie Spotkania Plastyczne (0)
 » Kolejni pijani kierowcy (6)
 » "Policjant, który mi pomógł" (6)
 » Recytowali i śpiewali poezję (1)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2019   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ