Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Mogilno - Społeczeństwo

"Nie" dla odpadów w Głęboczku

2018-07-05 00:46
 

Gmina Mogilno wydała odmowną decyzję środowiskową na utworzenie punktu zbierania odpadów w miejscowości Głęboczek.

W Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Mogilnie pojawiła się informacja w sprawie odmowy wydania decyzji środowiskowych dla przedsięwzięcia polegającego na utworzeniu punktu zbierania odpadów na nieruchomości oznaczonej działką o numerze ewidencyjnym 160 i 161 w miejscowości Głęboczek.

Z decyzji wydanej przez burmistrza Mogilna, Leszka Duszyńskiego wynika, że w styczniu 2017 roku do Urzędu Miejskiego w Mogilnie wpłynął wniosek spółki z Łodzi w sprawie wydania stosownych decyzji przez Urząd Miejski w Mogilnie. Decyzja ta jest odmowna z uwagi na wystąpienie kilku kluczowych czynników. Jednym z nich był fakt rozpoczęcia działalności przez spółkę jeszcze przed wydaniem stosownych pozwoleń. Do Głęboczka zwieziono wówczas 150 ton odpadów. Za sprawą szybkiej reakcji mieszkańców zaprzestano kontynuowania tego procederu, a łódzka spółka wywiozła odpady w nieznane miejsce.

- Inwestor, dla którego wszczęte zostało niniejsze postępowanie dokonał nielegalnego składowania odpadów niewiadomego pochodzenia w ilości 150 ton na przedmiotowym terenie. Sprawna reakcja mieszkańców spowodowała wstrzymanie dalszego transportu, w wyniku czego odpady zostały usunięte i przewiezione w nieznane miejsce - czytamy w uzasadnieniu decyzji Urzędu Miejskiego w Mogilnie.

Ważnym aspektem były także opinie mieszkańców wyrażane przez sołtysa sołectwa Niestronno i Nadleśnictwo Gołąbki. Nadleśnictwo wskazało m.in. na bliskie sąsiedztwo obszarów leśnych, możliwość powstania odcieków, czy też emisję zanieczyszczeń do gleby i atmosfery.

Gmina wystąpiła także do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Mogilnie w celu zaciągnięcia opinii. Przedsiębiorca zobligowany był także do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko. Na początku tego roku Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mogilnie wydał negatywną opinię w kwestii warunków realizacji tego przedsięwzięcia, z kolei Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wskazał pewne warunki.

Ostatecznie w miniony poniedziałek, 2 lipca Urząd Miejski w Mogilnie wystosował odmowę wydania decyzji środowiskowych dla tego przedsięwzięcia. Od powyższej decyzji spółce przysługuje prawo wniesienia odwołania, jednak w chwili obecnej nie może w Głęboczku legalnie prowadzić działalności.

- (...) na podstawie zgromadzonych dokumentów w aktach administracyjnych sprawy oraz na podstawie obecnej wiedzy organu stwierdzono, że odmowa wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zabezpieczy środowisko, a przede wszystkim mieszkańców żyjących w najbliższy sąsiedztwie planowanego przedsięwzięcia. Bezspornym jest fakt, że zarówno ochrona środowiska jak i prawna ochrona życia człowieka są wartościami chronionymi konstytucyjnie - uzasadnia Urząd Miejski w Mogilnie.

Wczesna reakcja mieszkańców, a także negatywne doświadczenia władz z podobnymi sytuacjami we Wszedniu, czy też Marcinkowie pokazują, że rządzący mają możliwość "zablokowania" powstania nowych składowisk. Warto zauważyć, że koszty wywozu i utylizacji pozostałych odpadów we Wszedniu mogą wynieść 10 milionów złotych. (AS)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [13]» dodaj komentarz   

 » Starostwo (Red | 06-07-2018, 18:01:56)

Starostwo zdaje się wypierać ze świadomości że to oni powinni to posprzątać.

 » znowu śmieci (zainteresowana | 06-07-2018, 11:09:29)

Widać, że nasi włodarze nauczyli się czegoś na własnych błędach i tym razem zareagowali prawidłowo. Mam jednak pytanie Co się dzieje we Wszedniu? Spaliły się częściowo odpady i dalej? Czy może ktoś wie kiedy teren zostanie uprzątnięty? Czy ogłoszono już przetarg na wykonawcę tych prac? Czy wystąpiono o środki na ten cel? Starostwo już wie, że to w ich gestii? Niedawno był reportaż o podobnej sprawie w powiecie inowrocławskim - na mniejsza skalę skażony teren, ale interwencja mediów poskutkowała. Może i w sprawie Wszednia też konieczna będzie wizyta TV ?

 » Straż Miejska (Straż | 06-07-2018, 10:09:27)

Ukarać kobietę za to że zatrzymała się pod apteką na chodniku aby wykupić lekarstwo dla dziecka to straż miejska potrafi najlepiej!!!!! BEZDUSZNOŚC NIE ZNA GRANIC!!!!!! Niech się wezmą za prawdziwą robotę a nie tylko chodzą i głupa palą. Odpady nam zwożą ale po co się brać za brudną robotę jak za bezduszne rozdawanie mandatów lepiej płacą!

 » Co wy gadacie? (Marcinkowo | 05-07-2018, 22:43:33)

Po pierwsze - żart z wywiezieniem śmieci do marcinkowa jest okropny... ludzie robią tam wszystko, żeby nie powstało wysypisko. Po drugie starosta i burmistrz nie wydali pozwolenia, doucz się, doinformuj, potem pisz.

 » Do Ali (Guru | 05-07-2018, 21:36:34)

Jak grochem o ścianę! Już tyle razy pisali, że Duszyński nie wydał dla Wszednia żadnej decyzji. Ale widać, że ktoś wierzy że kłamstwo powtarzane ileś razy staje się prawdą

 » Ali (magik | 05-07-2018, 18:26:48)

Szanowny Ali! Przypominam,ze decyzja środowiskowa jest jednym z etapów uzyskania pozwolenia (nie wiąrzącym). Szkoda,że wtedy powiat je wydał ( a nie musi). Przypominam Ci również, o sytuacji w Marcinkowie, gdzie nie było w ogóle decyzji środowiskowej, a powiat sam wydał pozwolenie, w miejscowości zamieszkania powiatowego szefa. Jeśli dodamy do tego ilość podobnych decyzji to Twój komentarz znaczy tyle co ......

 » sprzedac Mogilno Niemcom (Siegfried | 05-07-2018, 15:12:20)

Nie sztuką jest siedzieć na stołku lecz sztuką jest robić coś z sensem, no ale cóż.. trzeba mieć chęci do pracy i mieć jakieś pojęcie o swoich obowiązkach..

 » śmieci (Mietek | 05-07-2018, 14:10:55)

Ja się pytam gdzie jest Pan Kuss, strażnicy jeżdżą po wioskach i nie widzą co się wyprawia??? Mogilno ma być drugim Czarnobylem??? Nie najlepiej doczepić się człowieka który gdzies zatrzyma się na zakazie a jak jest jakas grubsza sprawa to udac ze sie czegos nie widzi.

 » składowanie śmieci (ja | 05-07-2018, 12:21:45)

Szanowny przedmówco na aspekt wydania zgody zgody na składowanie śmieci ma wpływ wiele instytucji i dopiero na podstawie zgody wszystkich jest wydawane pozwolenie. Reasumując to nie sam starosta odpowiada za zaistniałą sytuację a rozliczać trzeba wszystkich , którzy brali udział.

 » try (er | 05-07-2018, 11:57:15)

maniu da rady

 » mądry burmistrz po szkodzie (Ali | 05-07-2018, 11:33:47)

Czyli znaczy to, że nasz pan burmistrz Duszyński zastosował się do polskiego przysłowia "Mądry Polak po szkodzie" i tym razem nie wydał POZYTYWNEJ decyzji środowiskowej. W przypadku Wszednia było inaczej, mimo, że tuż obok składowiska jest szkoła podstawowa i kilka zabudowań, gdzie mieszkają ludzie burmistrz wydał pozytywną opinię.

 » Śmiecie (Cmgx | 05-07-2018, 09:27:38)

To teraz wszystkie śmiecie do Marcinkowa dawać tam duży plac

 » Staroaty i gminy (Śmieci | 05-07-2018, 04:50:53)

Czyli jednak można? A pan Starosta uparcie twierdził przy Wszedniu, że nie można wydać decyzji odmownej na składowanie śmieci. Coś tu śmierdzi i nie są to śmieci i chemikalia. Wybory niebawem - zagłosujmy tak jak trzeba.

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Ministerstwo o obwodnicy (0)
 » Nie chcą marnować wody (6)
 » MOGILNO: Nie będzie wypożyczalni (7)
 » Partita w amfiteatrze (4)
 » Obywatelskie ujęcie na drodze (11)
 » Prowadził mając 2,8 promila (5)
 » Zderzenie na obwodnicy Mogilna (14)
 » Pożar nielegalnych śmieci (7)
 » Gminny autobus z zakazem jazdy (29)
 » Nagrodzeni za twórczość literacką (4)
 » Świętojanki w Wójcinie (0)
 » Kulturalna niedziela w Strzelnie (3)
 » ŁĄKIE: Noc Kupały (9)
 » Norbertański festyn w ogrodzie (1)
 » Tragedia w Kruchowie (25)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2019   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ