Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Powiat Mogileński - KPP Mogilno

Trzy kradzieże telefonów

2018-08-09 13:36
 

Roztargnienie, lekkomyślność i brak należytej dbałości o bezpieczeństwo szczególnie wartościowych rzeczy i przedmiotów, stwarzają potencjalnemu złodziejowi okazję do kradzieży. W minionym czasie doszło do trzech kradzieży telefonów i portfela.

W południe 28 lipca po godzinie 12:00 do Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie zgłosiła się 36-letnia mieszkanka Dąbrówki informując, że ktoś skradł jej telefon komórkowy Huawei. Zdarzenie miało miejsce dzień wcześniej na terenie jej podwórka. Kobieta pozostawiła swój telefon na stoliku. Po pewnym czasie zauważyła, że telefonu nie było tam gdzie go zostawiła.

Następnego dnia 29 lipca, policjanci dowiedzieli się o kolejnej kradzieży, do której doszło w nocy około godziny 1:00 w Przyjezierzu. Łupem złodzieja stał się telefon komórkowy Samsung.

Wieczorem 31 lipca swój telefon Huawei utraciła 38-letnia mieszkanka Inowrocławia. Komórkę Huawei i portfel pozostawiła na ławce w Przyjezierzu. Sytuację wykorzystał złodziej.

Policjanci często przyjmują zgłoszenia kradzieży telefonów komórkowych. W wielu przypadkach dochodzi do nich podczas sezonu wakacyjnego. Złodzieje stosują różne sposoby, aby niepostrzeżenie zabrać atrakcyjny dla nich telefon. Często sami właściciele poprzez swoje roztargnienie, lekkomyślność i brak należytej dbałości o bezpieczeństwo szczególnie wartościowych rzeczy i przedmiotów, stwarzają potencjalnemu złodziejowi okazję do kradzieży. Wszyscy musimy pamiętać o tym, że zachowując się w odpowiedni sposób możemy uniknąć utraty należących do nas rzeczy.

Mogileńscy policjanci radzą jak uchronić się przed kradzieżą telefonu komórkowego, nie tylko podczas wakacyjnego urlopu, ale i w innych sytuacjach:

1. Staraj się nosić telefon w miejscu trudnodostępnym lub mało widocznym dla innych, ale zawsze przy sobie np. w zapiętej kieszeni koszuli, wewnętrznej kieszeni kurtki czy marynarki, w przedniej kieszeni spodni. Możesz nosić go na smyczy. Nie wkładaj telefonu do tylnej kieszeni spodni, torebki czy plecaka. To zapewne zachęci potencjalnego przestępcę do kradzieży.

2. Nie pozostawiaj telefonu bez nadzoru: na ławce, plaży, na stoliku w lokalu, plecaku lub torebce czy w kurtce w szatni. Nie zostawiaj go w samochodzie w miejscu widocznym, bo sam przyciągasz włamywacza do swojego auta.

3. Jeśli udajesz się w miejsce, gdzie telefonu nie będziesz mógł mieć ciągle przy sobie, np. sala gimnastyczna, boisko sportowe, basen, siłownia, fitness klub, szpital, zabiegi rehabilitacyjne, specjalistyczne badania lekarskie, itp., upewnij się wcześniej czy będzie tam możliwość skorzystania ze schowka lub jest inne zabezpieczenie szatni. Jeśli nie, to rozważ czy telefon będzie Ci niezbędny, lub komu zaufanemu go przekazać.

4. Unikaj pokazywania telefonu innym, a tym bardziej chwalenia się nim obcym, szczególnie gdy jest nowy i ma wiele atrakcyjnych funkcji. Nie baw się też jego możliwościami na ulicy czy w autobusie, tramwaju, pociągu, bo odwraca to Twoją uwagę od otoczenia i osłabia czujność.

5. Jeśli musisz skorzystać z telefonu na ulicy, to staraj się to robić w miejscu, gdzie jest dużo ludzi - spowoduje to, że złodziej będzie się czuł mniej pewnie.

6. Noś przy sobie, spisany na kartce, numer identyfikacyjny twojego telefonu tzw. IMEI. Jeśli masz taką możliwość oznakuj swój telefon, umożliwi to jego szybsze odzyskanie. Rozważ zastosowanie opcji odblokowywania klawiatury kodem.

7. Jeśli zgubisz telefon albo zostanie on skradziony natychmiast powiadom o tym operatora, który zablokuje Twoje konto sieciowe. Pamiętaj o tym, bo pomaga to ograniczyć Twoje straty.

Pamiętaj również, że kupując telefon komórkowy pochodzący z przestępstwa sam popełniasz przestępstwo. Dlatego też staraj się zrobić wszystko, aby potwierdzić legalność posiadania telefonu przez sprzedającego. Niech dostarczy oryginalne pudełko, akcesoria oraz dokumenty i rachunek zakupu. Na pudełku powinna być naklejka z numerem IMEI telefonu, który jest Ci sprzedawany. Porównaj go z numerem wyświetlonym przez aparat po wprowadzeniu kodu *#06#, taki sam powinien być na naklejce pod baterią. Poproś też o wystawienie Ci rachunku potwierdzającego sprzedaż. Zachowaj szczególną ostrożność przy zakupach na targowisku czy przez Internet, a także przy ofertach bardzo korzystnych i przy telefonach, które są pozbawione naklejki z numerem IMEI. (za KPP Mogilno)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [11]» dodaj komentarz   

 » @Zorro (Krasnal | 11-08-2018, 17:19:50)

Z zasady nie piję. A co chcesz zrobić ze złodziejem? Puścić do domu i przeprosić, że zabraliśmy mu cenny czas na przesłuchanie? A co zrobić z alimenciarzem? Do roboty! Niech pracuje na dzieci jak napłodził, a nie siedzieć wygodnie w celi! Zbrodniarza? Odizolować od społeczeństwa raz na zawsze, pozbawić praw obywatelskich, a w pace niech pracuje i zarobi na wikt i opierunek. Nie chce pracować niech zdycha z głodu. Koniec z utrzymywaniem darmozjadów z naszych podatków! Cziężko pracuję aby utrzymać rodzinę, wykształcić dzieci. Płacę podatki i żądam by były racjonalnie wydawane!

 » Złodzieje w Kurorcie! (Malwina | 11-08-2018, 00:54:23)

Taa....zostaw otwarty samochòd i na widocznym miejscu portfel z nowym telefonem to tym samym dajesz zaproszenie złodziejowi! Co innego gdy złodziej wejdzie na prywatne podwòrko tzw. posesję to można nazwać to zuchwałą kradzieżą! Do takich kradzieży dochodzi wszędzie i niema znaczenia o jakiej porze! Dlatego nie jeżdżę do Przyjezierza na zatłoczone spędy ponieważ 4 lata temu skradziono mi z auta nawigację GPS!

 » Krasnal. (Zorro | 11-08-2018, 00:21:05)

Krasnal ty już lepiej dzisiaj nie pij!!! Ewentualnie możesz napić się siadłego mleka zamiast alkoholu! Złodzieja chcesz ukarać robotami publicznymi a pijaka czy alimenciarza wtrącił byś do pierdla!??? Strach pomyśleć jaką karę musiałby ponieść zbrodniarz według twojego toku rozumowania! Pewnie musiałby za karę sprzątać ulice , kosić trawniki i malować ławki w parku!?! Pomyśl troszeczkę zanim coś napiszesz! Pozdro!

 » Kradziez na życzenie! (Mieszkaniec | 10-08-2018, 23:51:35)

Zostawiła telefon i portfel to dała szanse złodziejowi! Do Przyja przyjeżdżają ròżni ludzie i każdy mògł skorzystać nadarzającej się okazji! Co innego gdy złodziej wejdzie na prywatną posesję i dojdzie do kradzieży to można nazwać zuchwałą kradzieżą pod nie obecność właściciela! Złodziej nie zapyta czy może wejść na czyjąś działkę! Więc są to dwa ròżne formy kradzieży!

 » kradzież (aston56 | 10-08-2018, 20:38:52)

Czytam kolejny raz ...i nie wierzę !!Kradzież na własnym podwórku to prawdziwy występek! Bo w Przyjezierzu , Inowrocławiu , Berlinie lub Pcimiu to nie ??Kalemu ukraść krowę - zły uczynek , Kali ukraść - dobry?? 21 wiek, podobno Europa ...czytam i nie wierzę !!

 » kradzież (aston56 | 10-08-2018, 20:37:00)

Czytam kolejny raz ...i nie wierzę !!Kradzież na własnym podwórku to prawdziwy występek! Bo w Przyjezierzu , Inowrocławiu , Berlinie lub Pcimiu to nie ??Kalemu ukraść krowę - zły uczynek , Kali ukraść - dobry?? 21 wiek, podobno Europa ...czytam i nie wierzę !!

 » @Mati (Krasnal | 10-08-2018, 13:23:21)

Sam nie piję, ale nic nie usprawiedliwia kradzieży czy to z prywatnego terenu czy miejsca publicznego. W normalnym kraju nie trzeba zamykać samochodu na parkingu i nikt nic nie ruszy. Własność powinna być święta a złodzieja po złapaniu nie powinniśmy wypuszczać za niską szkodliwość, nie powinniśmy dawać wyroku w zawieszeniu ani zamykać w celi z wygodnym łóżkiem, siłownią, biblioteką i X-Boxem. Tylko nagnać do ciężkich nieodpłatnych prac i niech wie, że ktoś musiał ciężko pracować na to, co on ukradł. Jeśli ta resocjalizacja nie przyniesie efektu i zostanie złapany na kolejnej kradzieży to amputujemy rączki na wysokości łokcia i puszczamy do domu, bez prawa do renty i zasiłków. Zaraz byłby porządek.

 » Łapiaj złodzieja! (Robin | 10-08-2018, 00:17:11)

Pewnie rabuje bogatych i oddaje biednym! Huawei ostatnio osiąga szczyt popularności! Jak stać kogoś na przyjazd do Przyjezierza to równie dobrze stać na drogi telefon....natomiast kradzież telefonu z własnego podwórka to już przesada! Łapę bym mu odgryzł własnymi zębami jak bym go dopadł!!!

 » Kradzież (Riczi | 09-08-2018, 23:59:47)

Można zrozumieć kradzież telefonu w miejscu publicznym w Przyjezierzu...ale żeby na własnym podwòrku doszło do kradzieży to musi być chamstwo bez honoru! Podejrzewam że podwòrko tej pani nie było ogrodzone i złodziej musiał obserwować nabytek! Chwila strachu i telefon jego! Teraz tylko czekać jak trafi do pasera za połowę ceny i wszystko wyjdzie na jaw!

 » Ukradli (Matii | 09-08-2018, 22:04:26)

Telefon i portfel trzeba nosić przy dy... ie a nie chlac i zostawiać uj wie gdzie a później.... BO MI UKRADLI..

 » Telefon (Vigo | 09-08-2018, 17:45:22)

A gdy ukradną telefon to jak kamień w wodę.Można to namierzyć przy logowaniu.Ale komu by się chciało przecież to za mała suma ze by sobie tym głowę zawracać prawda panowie policjanci?

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Uroczysty Dzień Strażaka (0)
 » STRZELNO: Stworzą dokumentację obwodnicy (4)
 » Stoisko z okazji 623. rocznicy (2)
 » Oszustwo na pracownika banku (8)
 » Pościg i policyjne zatrzymanie (1)
 » Zatrzymali dilera na parkingu (7)
 » Kino w plenerze (2)
 » Wieża doczeka się remontu? (24)
 » Poduszka VISCO (0)
 » Sprawca kradzieży poszukiwany (14)
 » Kto zgubił telefon? (6)
 » Zajechał drogę pijanemu kierowcy (9)
 » Nowa wystawa od piątku (2)
 » 230. rocznica Konstytucji 3 Maja (8)
 » Dzień Ziemi w MOW Bielice (1)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2010-2020   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ