Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Mogilno - Społeczeństwo

Zapomnieli o bohaterach?

2018-09-09 12:10
 

Dziś mija 79 lat, jak mieszkańcy ginęli w Padniewku w obronie Mogilna. Jednak miejsce pamięci o ich bohaterskim czynie zostało zapomniane przez mogileńskie władze.

Sprawę nieporządku wokół pomnika przy lesie w miejscowości Padniewko na swoim profilu społecznościowym poruszył regionalista Przemysław Majcherkiewicz. Jak zaznaczał - kiedyś takimi miejscami zajmowała się społeczność szkolna, czy też harcerze. Jednak dziś, kiedy to powinny robić władze miejskie, pomnik jest zaniedbany.

W komentarzach pod postem głos zabrali również mieszkańcy oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Mogilnie Teresa Kujawa. Przypomniała, że kiedyś harcerze wykonywali takie zadania dla zdobycia sprawności, jednak dziś już tak się nie dzieje.

- Jak.latwo zapomina się o tym jak to bylo i nic się nie zdarzyło. Widać kampanię wyborczą . Nie zamierzam wciągnąć się w tę kampanię pełną pięknej dyskusji na argumenty . Powodzenia. - napisała przewodnicząca Teresa Kujawa (pisownia oryginalna).

W dyskusji padł również pomysł posprzątania tego miejsca przez samych mieszkańców. Tak też się stało dziś tuż po godzinie 10:00. W wyniku działania samych mieszkańców teren ten został uporządkowany. Wywieziono stamtąd dwa worki pełne śmieci.

- Nie trzeba dyskutować, tylko działać, bo pamięć o tych ludziach jest bardzo ważna - zwróciła w rozmowie z naszym portalem Mieszkanka Mogilna porządkująca teren w Padniewku.

Główne uroczystości upamiętniające bohaterską obronę Mogilna odbędą się w najbliższy wtorek, 11 września o godzinie 12:00 przy ulicy Sądowej (przy tablicy pamiątkowej w miejscu byłej synagogi). (PK | fot. PK, facebook.pl/PrzemysławMajcherkiewicz)

Rys z historii Padniewka: "Z chwilą wybuchu II wojny światowej władze polskie internowały większość najbardziej wrogo do Polski nastawionych Niemców z Padniewka i wywiozły ich w głąb kraju. Już rankiem pierwszego dnia wojny podjęła działalność polska Straż Obywatelsko-Porządkowa. 6 września była zmuszona podjąć dodatkowe obowiązki, gdyż rejon Mogilna opuściły w tajemnicy przed ludnością miejscowe władze, włącznie z policją. W dniach 9 września i 10 września 1939 roku (po opuszczeniu rejonu Mogilna przez regularne formacje Wojska Polskiego) miejscowa ludność cywilna w ramach straży obywatelskiej podjęła próbę krótkotrwałej obrony wsi. Mogileński oddział Straży Obywatelskiej liczył ponad 100 osób. Był jednak słabo uzbrojony, podstawowe wyposażenie stanowiły karabiny ćwiczebne z magazynów Przysposobienia Wojskowego oraz broń myśliwska i broń krótka, będąca własnością członków Straży. 9 września nastąpiła próba opanowania przez Niemców Mogilna poprzez atak od strony Padniewka. Siły niemieckie zostały ostrzelane przez członków Straży, ukrytych w rowach przeciwczołgowych, i po krótkiej wymianie ognia wycofały się na pozycje wyjściowe. Ataki były kilkakrotnie ponawiane 10 września oraz w nocy z 10 na 11 września. Dopiero 11 września rano siły Straży Obywatelskiej zostały zmuszone do opuszczenia Padniewka przez regularną jednostkę Wehrmachtu. Okupant niemiecki po wkroczeniu do miejscowości dokonał masowych egzekucji a w późniejszym okresie wysiedleń i wywózek do obozów koncentracyjnych. Represje dotknęły obrońców wsi, a szczególnie członków Straży Obywatelskiej." (Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Padniewko)

Ci, którzy zginęli we wrześniu 1939 roku w Padniewku:
Łaniecki Leonard – fryzjer, 21 lat, zastrzelony w lesie w Padniewku
Wełniak Stanisław – koszykarz, 41 lat, ranny w walkach, został zastrzelony w domu w Padniewku
Wojtczak Alojzy – robotnik, 29 lat, zginął w potyczce pod Padniewkiem
Grzesikowski Franciszek – rolnik, 71 lat, poległ na polu koło Padniewka
Wojtecki Leon – ślusarz, 31 lat, ranny w Padniewku, zastrzelony w domu
Wojtecki Wincenty – robotnik, 21 lat, poległ pod Padniewkiem
Bekanowski Sylwester – robotnik, 38 lat, zginął pod Padniewkiem
Bekanowski Szczepan – robotnik, 20 lat, zginął pod Padniewkiem
Molenda Ludwik – rolnik, 21 lat, ujęty przez Niemców w Padniewku, rozstrzelany w Dusznie za udział w obronie Mogilna
Ciesielski Kazimierz – uczeń piekarski, 21 lat, zginął pod Padniewkiem
Michalak Stanisław – rolnik, 29 lat, ujęty przez Niemców w Padniewku, rozstrzelany w Dusznie za udział w obronie Mogilna
Fabiszak Walenty – robotnik, 31 lat, zginął pod Padniewkiem
Jesionek Kacper – robotnik, 47 lat, ujęty przez Niemców w Padniewku, rozstrzelany w Dusznie za udział w obronie Mogilna.

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [18]» dodaj komentarz   

 » Człowiek kreatywny (Cm | 10-09-2018, 20:27:42)

Tylko Lesiu Duszynski !!!

 » Ławeczka (Mieszkanka | 10-09-2018, 17:57:29)

nie rozumiem dlaczego koło ważnego pomnika przypominającym o tym co wydarzyło się w 39' i o tych którzy zostali zestrzeleni może właśnie z twojej rodziny w naszych okolicach stoi ławeczka na której nie jeden odpoczywa ale są tam też tacy którzy piją palą i przede wszystkim śmiecą ... ciekawe jak ci którzy tam śmiecą chcieli by aby ich też tak wspominali śmiecąc nad grobem [*] *-*

 » do internauty "też regionalista" (Ricardo | 10-09-2018, 12:48:54)

Ty tylko potrafisz pisać gołosłowie, pustosłowie. A co takiego Wielkopolanin napisał złego, nieprawdziwego? Wypunktuj, bo jakoś nie mogę od Ciebie tego usłyszeć. Z Panem P.M. nie zawsze się zgadzam, ale w większości tak.

 » PAMIĘĆ (pisiu-pisiu | 10-09-2018, 09:58:58)

Teraz liczą się tylko WYKLĘCI! Wymienione osoby, które ofiarowały swoje życie w obronie swej małej ojczyzny dla PIS są bezwartościowi!!! To byli porządni ludzie a nie -często - zdegenerowani bandyci napadający na kasę mleczarni czy nauczyciela w wiejskiej szkółce.

 » Dziwne (Um | 09-09-2018, 22:45:11)

Co tablica w miejscu synagogi ma wspólnego z pamięcią o Bohaterach poległych w obronie Mogilna? Dlaczego w tym miejscu uroczystości, skoro oddali życie w innym?

 » regionalista (też regionalista | 09-09-2018, 22:15:51)

Pan Regionalista jest we wszystkich sprawach alfą i omegą początkiem i końcem , filozofem i mędrcem , a sam nie zrobił nigdy nic dobrego.Tylko się czepia i poucza jakby wszystkich miał za nic.Rowerek miotełka i temat zamknięty Panie mądrala.Pozdrawiam

 » trochę w życiu posprzątałem - proszę mi wierzyć! (Wielkopolanin | 09-09-2018, 21:22:25)

Jakoś nie widzę tu elementów polityki, nawet tej szczebla gminnego. Ja wiem, że prawda w oczy kole, fakty denerwują, złoszczą, To znaczy co? Mamy obojętnie przechodzić, przejeżdżać obok i udawać, że tematu nie ma? p.s.1 - z roweru więcej widać, p.s.2 - moich adwersarzy zapraszam na swój blog mogilno1954.blogspot.com i wpisu dotyczącego grobowca Rodziny Brodowskich. Zapraszam

 » Wielkopolanin i Słowianin (savage | 09-09-2018, 19:23:00)

Takich oto mamy regionalistów niby chcą być wychowawcami a sami uwikłani są w politykę, nie takich chcemy regionalistów!!!

 » pomnik (cm | 09-09-2018, 18:55:13)

Pan Majcherkiewicz zamiast "poruszać temat" sam zrobiłby porządek.Najlepiej co pół roku zorganizowałby wycieczkę rowerową radnych ,podkasali rękawy i miejsca pamięci byłyby posprzątane. Przykład idzie z góry .

 » miejsca pamięci męczeńńskiej (ze starej szkoły nie męczony | 09-09-2018, 17:04:24)

no proszę jakie obrażone dziwolągi, jakiś aeiouy, biedny za komuny pod pręgierzem sprzątał miejsca pamięci, z pewnością nie potrzeba było wiele czasu, ale chodziło o zwrócenie uwagi na olanie takich miejsc, ale po co głosu z tego nie będzie, i tak się wychowuje dzisiaj młodzież, potem wielkie zdziwienia jacy są

 » Pamiętali (MAR | 09-09-2018, 16:44:43)

Szkoła pamięta, tylko porządkuje na święto 11 września. http://zsppadniewo.edupage.org/?#gallery/117

 » Pewny człowiek (nolte | 09-09-2018, 15:00:45)

Mogileński regionalista teoretyk - hobbystycznie polityk

 » miejsca pamięci (Bendykt ZMogilna | 09-09-2018, 14:30:09)

Niestety ale temat został wywołany wyborczo. Jeżeli ktoś przejeżdża często rowerkiem to warto samemu zadbać o to miejsce. Czekało się, aż będą wybory, czy kiedy nie będzie posprzątane? Rękawiczki, worek i grabie, i posprzątane bez medialnego nakręcania. Lubimy przywalać i szukać. Nigdy nie pochwalimy. Proszę zobaczyć jak są zadbane miejsca pamięci. Wiele osób wkłada dużo pracy, a nie tylko jeździ rowerkiem i szuka tematu przedwyborczego. Proszę nie obrażać tych osób. Pamięć tylko w rocznicę?

 » Zenada (Ktoś | 09-09-2018, 14:10:54)

Nie ma co się dziwić że Duszek o nich nie pamięta. Przecież oni w wyborach głosu nie oddadzą. Niestety ale taki ktoś rządzi w Mogilnie. Mam nadzieję, że to jego ostatnie podrygi

 » Ulala (Postkomuna | 09-09-2018, 13:45:15)

Ohoho! Faktycznie "kupa roboty" do zrobienia patrząc po zdjęciach... Miotła w dłoń, w drugą szufelka i że dwa worki na śmieci. Może na małą godzinkę... Następnym razem polecam wszelkiej maści regionalistom przejść od słów do czynów, bo to niewiele kosztuje.

 » Miejsca pamięci (Mieszkaniec | 09-09-2018, 12:40:28)

Nie tylko Padniewko... większość takich miejsc jest zaniedbana, zarośnięta, zasypana stertami liści./ Kopce, Szczeglin, Ciencisko itd.../ Jednym z priorytetowych działań szkół w bieżącym roku ma być wychowanie patriotyczne, może warto właśnie poprzez zadbanie o miejsca pamięci realizować ten priorytet. Pogadanki w szkole nie przyniosą takich korzyści

 » Lans.. (Aeiouy | 09-09-2018, 12:23:38)

Tani, żałosny lans. Jak panu rowerzyście przeszkadzał bałagan to mógł ruszyć zadek i posprzątać a nie robić sceny po internecie.. W końcu to jego mała ojczyzna przy której korytku,zdaje się, parę lat był... Ps..społeczność szkolna nie zajmowała się tylko była wykorzystywana. Znam to z własnych doświadczeń. Nikt nas nie pytał tylko pędził do sprzątania..

 » Pamiętajmy (Jk | 09-09-2018, 12:20:12)

Cześć Ich Pamięci

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Ministerstwo o obwodnicy (0)
 » Nie chcą marnować wody (6)
 » MOGILNO: Nie będzie wypożyczalni (7)
 » Partita w amfiteatrze (4)
 » Obywatelskie ujęcie na drodze (11)
 » Prowadził mając 2,8 promila (5)
 » Zderzenie na obwodnicy Mogilna (14)
 » Pożar nielegalnych śmieci (7)
 » Gminny autobus z zakazem jazdy (29)
 » Nagrodzeni za twórczość literacką (4)
 » Świętojanki w Wójcinie (0)
 » Kulturalna niedziela w Strzelnie (3)
 » ŁĄKIE: Noc Kupały (9)
 » Norbertański festyn w ogrodzie (1)
 » Tragedia w Kruchowie (25)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2019   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ