Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Powiat Mogileński - KPP Mogilno

Trudne warunki na drogach

2018-12-05 15:03
 

Nocne przymrozki sprawiły, że drogi pokryły się cienką, prawie niewidoczną warstwą lodu. Warunki jazdy są trudne, dlatego mogileńscy policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Zmiana warunków atmosferycznych sprawia, że sytuacja na drodze robi się zmienna, a co za tym idzie zdradliwa i niebezpieczna zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Wielu kierowcom złudnie wydaje się, że nawierzchnia jezdni jest czarna i sucha. Tymczasem jezdnię może pokrywać cienka, prawie niewidoczna warstwa lodu. W takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność, przez co wydłuża się droga hamowania, a w skrajnych przypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Przekonała się o tym 34–letnia kierująca Fordem Modeno, która w środę 5 grudnia o godzinie 8:40 na prostym odcinku drogi wojewódzkiej nr 254 w miejscowości Dąbrowa nie dostosowała prędkości do warunków ruchu, w wyniku czego wpadła do przydrożnego rowu. Na szczęście kobiecie nic się nie stało.

Pamiętajmy, że zmienne warunki pogodowe, opady śniegu i śliska nawierzchnia dróg, wymagają od kierowców szczególnej rozwagi i odpowiedniego przygotowania. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Szczególny apel policjanci kierują również do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. (za KPP Mogilno)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [17]» dodaj komentarz   

 » do Ja. (Krasnal | 08-12-2018, 01:12:15)

Nie trafiłeś kolego, nie zasiadam w UM, Starostwie czy jakiejkolwiek innej "organizacji budżetowej"- uczciwie i ciężko zarabiam na życie. Jeżdżę sporo po Europie (30-50 tys. km rocznie). Mi też wczoraj rano śliska nawierzchnia dawała się we znaki. Musiałem wstać wcześniej, droga do Poznania zajęła mi o 50% więcej czasu niż zwykle, ale nie narzekam, cytując klasyka: "sorry taki mamy klimat". Nie zrozumiałeś mojego przekazu, więc może prościej: drogi powinny być przejezdne, chyba, że jakiś kataklizm (wichura, powódź, huragan itp.) na to nie pozwala. To samo z chodnikami . Aby nie było ślisko należy użyć żwiru a nie wody z solą bo solanka nie poprawia bezpieczeństwa a wręcz je pogarsza. Da staje się nieprzewidywalna (w jednych miejscach jest ślisko bo solanki nie ma albo jej stężenie spadło na skutek opadu deszczu i śniegu a w innych sól działa i kierowcy jadą szybciej. Ta nieprzewidywalność powoduje większą ilość lądowań w rowach! PS Odnośnie chodników to akurat nie zgadzam się z tym, że ma to robić właściciel/zarządca posesji, z którą graniczy chodnik. Powinien robić to właściciel chodnika (miasto/gmina/starostwo). Gdy na tym chodniku, który mam obowiązek odśnieżać chcę postawić rusztowanie aby odmalować elewację żeby miasto było ładne, to muszę gnać do urzędu po pozwolenie i wtedy chodnik jest "ich" a gdy leży śnieg jest "mój"?! Nie każdy właściciel nieruchomości ma możliwość odśnieżać, są ludzie starzy i chorzy, są tacy, którzy nie mieszkają w danym domu lub wyjeżdżają za chlebem w delegacje bo w tych naszych małych grajdołkach nie ma godnie płatnej pracy. Zdecydowanie wolę zapłacić trochę wyższy podatek, niż pilnować przez pół roku czyjegoś chodnika. To stary komunistyczny przepis, który miał na celu dodatkowo gnębić właścicieli nieruchomości, aby chcieli oddawać je państwu bo każdy kto był pracowity i miał trochę więcej niż przeciętny robotnik był wrogiem publicznym.

 » slisko (kierowca | 06-12-2018, 22:45:45)

Mogilenscy policjanci niech lepiej zapeluja do drogowców bo oni nie widza ze slisko jest

 » brawo ja (abc | 06-12-2018, 19:32:40)

Nie ja.Dobrze podsumowałeś.Jak pasuje to działa tylko w jedną strone.

 » Do Krasnala - prowokatora (Ja | 06-12-2018, 08:04:09)

Szanowny Panie Krasnalu. Całkiem prawdopodobne, iż w Pana bajce używanie solanki nie ma sensu. Drogi pokryte lodem to norma i najbezpieczniejsza forma ich konserwacji. Upadek na oblodzonym chodniku jest zawsze z winy zarządcy, właściciela posesji - nikt nie mówi, że ktoś za szybko chodził czy biegał. W przypadku dróg winny najpierw jest kierowca. Prawda jest inna: "Szkody powstałe wskutek nienależytego odśnieżania, oblodzenia, drogi czy chodnika, pozbycia się sopli, ubytku w nawierzchni drogi oraz innych zaniedbań po stronie zarządców." Coś mi się zdaje, że Krasnal zasiada w UM lub Starostwie - dlatego takie komentarze nie są mu na rękę.

 » Do "ślisko" (Witek | 06-12-2018, 07:36:14)

Rozumiem, że można być bez wykształcenia. Rozumiem, że dla sporej części czytelników ortografia to wiedza tajemna, jednak używanie inwektyw w kierunku kogoś, kto ma coś do powiedzenia - to kwalifikuje do odebrania możliwości dostępu do Internetu.

 » Jutek, Eda- Brawo (Krasnal | 05-12-2018, 23:24:56)

Wreszcie głos rozsądku, lanie solanką to bzdura i strata pieniędzy, sól to nie cudowny specyfik, który spowoduje, że nie będzie ślisko, będzie tylko w niższej temperaturze i w zależności od stężenia. Stężenie zmienia się wraz z opadami deszczu, śniegu itd. a przez to nie wiadomo w jakiej temperaturze dany odcinek drogi pokryje się lodem. w jednym miejscu przy +2 st. C (na mostach/wiaduktach) jest lód w innych przy - 10 świeżo polanych jest dobra przyczepność. To dezorientuje kierowców. Gdyby nie była lana solanka (a co najwyżej rzucony żwir w miejscach szczególnie niebezpiecznych). mielibyśmy jasną sytuację "od ok +2 st. C należy uważać, a poniżej zera jest ślisko i noga z gazu."- zdarzeń drogowych byłoby mniej. A do pozostałych, jesteście beznadziejnymi kierowcami i obywatelami. Ciągle macie żądania i roszczenia, głosujecie na tych, którzy obiecują, że coś dostaniecie a od siebie nie dajecie nic- żenujące!

 » porównanie (Jutek | 05-12-2018, 22:19:04)

Kiedyś byłem zimą, w lutym przez 2 tygodnie w Danii i ani razu nie widziałem aby zarządca drogi lał solankę lub sypał sól z piaskiem. Co najwyżej skrzyżowania były posypane grysikiem bazaltowym. Owszem, pługi odśnieżające było widać, ale nie od razu po opadach śniegu.

 » Jazda (Kierowca | 05-12-2018, 21:32:23)

Co zrobić gdy jedziesz wolno a za tobą jadą i trabia, nie mogą wytrzymać żeby nie wyprzedzić, tak im spieszno, takich karać, zwłaszcza kierowcom samochodów ciężarowych zawsze spieszno

 » Pierdolicie (Henio rolnik | 05-12-2018, 20:48:47)

1. Trzeba dostosowac predkosc do warunkow na drodze ALE 2. Zasranym obowiazkiem zarzadcy drog jest ich utrzymanie w stanie umozliwiajacym ich normalne uzytkowanie 3. Posypac czy polac mozna a nawet nalezy 4. Ja potrafie dostosowac swoja predkosc, ale jesli musze jechac 30-40 na godzine to poruszanie sie po drogach a jestem do tego zmuszony jest rownoczesnie i klopotliwe i niebezpieczne.

 » do M (zonk | 05-12-2018, 17:26:29)

Ty taki i owaki....

 » ....... (Aeiouy | 05-12-2018, 17:09:20)

Gamoń zawsze znajdzie usprawiedliwienie byle nie przyznać się do bycia gamoniem. Nie umiesz..nie jeździj. Albo załóż sobie do swojego 20letniego gamoniowozu dobre opony..(droższe niż on)

 » Do M (Jaa | 05-12-2018, 16:42:53)

Zawsze dostosowuje predkosc do warunkow i mysle za 2 za siebie i innego kierowce ale za cos podatek w paliwie jest to niech lejąwiec te swoje smentne konentarze zestaw dla siebie

 » ślisko (Wiesiek | 05-12-2018, 16:19:58)

Witek, ale ty jesteś głąb jednak

 » warunki (eda | 05-12-2018, 16:06:31)

moze by drogi podgrzewac ? mądre pismaki mające pretensje do swiata o wszystko.jest zima to musi być ślisko a jezdzic trzeba umiec a nie mamrać ze nie posypane

 » Apel Policji (Witek | 05-12-2018, 15:53:38)

Proszę o dostosowanie dróg do warunków atmosferycznych! Droga wojewódzka idealnie była dzisiaj przygotowana natomiast od Mogilna do Wydartowa pokryta lodem - tak jest od wielu lat i nikt z tym nic nie robi! Zawsze winny jest kierowca a gdzie reszta ??

 » Do jaa (M | 05-12-2018, 15:36:00)

Ty kur*a nie myśl o drogowcach, tylko myśl za kierownicą.. Nie licz na drogowców tylk ona siebie.. Dostosuj prędkość do panujących warunków, a unikniesz kolizji. Proste jak drut, a to, że drogowcy nie lali solanka to już jest inny problem.

 » Zima wyprzedzila drogowcow (Jaa | 05-12-2018, 15:07:39)

A gdzie byly samochody z solanka ZBOWU DROGOWCOW ZASKOCZYLO A TAK BYLI PRZYGOTOWANI A TU LODOLANDIA NA DRODZE JAKBY O 4-5rano wyjechali i polali to by tego nie bylo

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Citroenem w drzewo (0)
 » Kolizja w Żabienku (5)
 » 46-latek uciekał przed policją (8)
 » Wystawa i koncert w Mogilnie (2)
 » Golf spadł z wiaduktu (23)
 » Dożynkowy korowód w Strzelnie (7)
 » Gra terenowa w Parlinie (1)
 » Uderzył w drzewo i uciekł (6)
 » Zmiany w mogileńskim starostwie (35)
 » Będzie dofinansowanie do ronda (49)
 » Trzy sierpniowe wydarzenia (2)
 » Wypadek w Szczepanowie (17)
 » Festyn spod znaku pomidora (27)
 » MIRADZ: Zginęły cztery osoby (144)
 » Festiwal Kolorów w Strzelnie (6)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2019   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ