Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Mogilno - Społeczeństwo

34 miliony mogą nie wystarczyć

2019-03-13 22:42
 

Najprawdopodobniej termin rozstrzygnięcia przetargu na przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Mogilnie zostanie przedłużony. Gmina obawia się, że najniższa cenowo oferta przetargowa może być znacznie wyższa niż zakładał to kosztorys inwestorski.

Podczas obrad dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Mogilnie burmistrz nie krył obaw związanych z rozstrzygnięciem przetargu na przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Mogilnie. Jak wielokrotnie podkreśla burmistrz Leszek Duszyński - jest to wielomilionowa i jedna z najważniejszych inwestycji do zrealizowania przez gminę.

- Niedługo otwieramy ten przetarg. To jest przetarg, który determinuje nasze przyszłe poczynania. 34 miliony kosztorys inwestorski, dużo pytań szczegółowych. Zastanawiamy się z inżynierem kontraktu, czyli tym zespołem osób czy nie przedłużyć terminu tego przetargu, by było bezpieczniej, o 15 dni przynajmniej. Także 22 marca jeżeli dobrze pamiętam chyba nie będziemy otwierać tego przetargu, tylko przesunie się to w terminie. Ten przetarg jest bardzo ważny dlatego, że jeżeli go nie wykonamy, gmina Mogilno będzie narażona na opłaty karne z uwagi na sprawy związane z ochroną środowiska, a to pozwoli nam w latach następnych budować kolektor sanitarny w innych kwartałach ulic Mogilna czy też w pierwszej kolejności przy miejscowościach przyległych do granic Mogilna (...) Boimy się tego przetargu - mówił burmistrz Duszyński.

W momencie, gdy kwota z przetargu okaże się wyższa, gmina planuje wystąpić do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o zwiększenie dofinansowania zewnętrznego. Jako przykład włodarz przytoczył również sytuację, z jaką w ubiegłym roku zmierzyła się gmina Żnin. W jednym z przetargów związanych z tą samą branżą, przy założeniu około 40 milionów złotych, najniższa z ofert opiewała na kwotę blisko 70 milionów złotych. (AS)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [8]» dodaj komentarz   

 » Szanowny Panie Franio, (Zdzisiu Szyderca | 19-03-2019, 22:10:33)

swego czasu miałem przyjemność przebywać w okolicach Sztuttgart-u (przejazdem do Lichtenstein-u) Z całym szacunkiem, ale porównanie Mogilna i tegoż landu niemieckiego, jest nie na miejscu. Gdybyśmy zebrali naszych pięć, sąsiednich Gmin (Dąbrowa, Jeziora, Mogilno, Strzelno, Trzemeszno), i wyobrazili sobie jedną potężną oczyszczalnię ścieków. I te ogromne kloaki jako system sieci. Pan wybaczy, ale absolutnie nie widzę błyskotliwości Pańskiego pomysłu jak również przykładu. Po pierwsze, nie stać nas (mieszkańców), na takie marzenia. Zabudowa jest zbyt rozproszona i teren za słabo zurbanizowany. Nie jesteśmy w stanie, na poziomie gminnym wypracować porozumień merytorycznych (patrz szpital) a co dopiero wspólnie inwestować. Jeśli, za bez mała -dzieści lat, zmieni się nasz sposób myślenia, wówczas może, wspólne inwestycje będą rozwiązaniem trafionym. Na chwilę obecną musimy się zadowolić samowystarczalnością i liczeniem kosztów. Czyli, propozycja z mniejszymi oczyszczalniami warta jest przemyślenia. Chyba, że dalej (w perspektywie za trzydzieści lat), oczyszczalnia na Świerkówcu będzie główną atrakcją turystyczną, żywo bijącą (i śmierdzącą), w centralnej części miasta, otoczona zewsząd małymi budynkami mieszkalnymi, gdzie ich mieszkańcy w sielankowych nastrojach budzić się będą co rano i wdychać czyste powietrze. Kolego Franiu, pozostaje mi pogratulować fekalnego pomysłu za kilkadziesiąt milionów. Pozdrawiam Zdzisław S.

 » Ekonomia (Franio | 17-03-2019, 10:30:23)

Koło Stuttgartu w Niemczech jest potężna oczyszczalnia ścieków, która przerabia ścieki z 5 gmin, bo tak nakazuje ekonomia. Zdzichu Szyderco budowa kilku oczyszczalni jest po prostu nieopłacalna nie tylko w samym procesie realizacji ich budowy, ale przede wszystkim w późniejszej ich eksploatacji.

 » rozwiązanie alternatywne (Zdzisiu Szyderca | 14-03-2019, 23:41:43)

uważam, że zamiast pchać się w remont czegoś takiego za tak szaloną kwotę, należałoby rozważyć budowę małych oczyszczalni tzw. satelitarnych, podzielić miasto na sektory i przyłączyć pobliskie wsie, wykonać analizę kierunków rozbudowy poszczególnych miejscowości (kierunek Padniewko, Dąbrówka, Świerkówiec, Chabsko) i tak, dla dużej części sieci istnieją przepompownie, które za chwilę nie obsłużą nowych budynków, analizowanie innych rozwiązań na tym etapie jeszcze nie boli, pan burmistrz niech zmieni doradców. Zdzisław S.

 » Szambo (Romek | 14-03-2019, 16:02:58)

A co kanały jak w Nowym Jorku chcą zrobić? Szambo na pole i kasa na co inne można wydać. Tylko nie stadiony po których tylko wiatr hula

 » Szpital (Hejka | 14-03-2019, 14:51:58)

A może odpuścimy naszym króla szpital ? Zaplątali się chłopcy w obietnicach wyborczych do tego stopnia że stanęli pod ścianą !Teraz My k---a ?

 » . (Hf | 14-03-2019, 10:04:33)

To może by tak porzucić sztandarowy pomysł naszego burmistrza o dalszej rozbudowie obwodnicy i te pieniążki dać na oczyszczalnie która wszystkim będzie służyć a nie tylko rolkarzom ?

 » do mieszkaniec (bolo | 14-03-2019, 08:46:01)

A co ma burmistrz do szpitala?

 » burmistrz (mieszkaniec | 14-03-2019, 05:01:59)

A może na szpital już brakuje...

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Akcja, by pomóc bezdomnym (1)
 » Pijany w holowanym samochodzie (2)
 » KUNOWO: Kto skrzywdził psa? (11)
 » Kolejne wydanie kalendarza (0)
 » Wystawili kilkanaście mandatów (8)
 » Jechał rowerem mając 2 promile (5)
 » Kolejna gmina podniesie stawki? (43)
 » Straż z nowym skokochronem (3)
 » Kolejny projekt w DPS Siemionki (0)
 » Pamiętajmy o bezdomnych (6)
 » KaPi Meble - Wszystko czego szukasz (0)
 » WRONOWY: Likwidują szkołę (30)
 » Kramik bożonarodzeniowy (0)
 » Wsparcie dla DPS w Siemionkach (1)
 » Solidarnościowy Korpus Wsparcia (0)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2010-2020   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ