Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Strzelno - Społeczeństwo

STRZELNO: Przyjęli program naprawczy

2019-03-14 23:00
 

Rada Miejska w Strzelnie przyjęła program naprawczy, który zakłada m.in. podwyżki lokalnych opłat i podatków, likwidacje oraz redukcje gminnych wydatków. Sprawdź, co zawiera program zaproponowany przez nowego burmistrza.

- Niczym innym jak elementem programu naprawczego, twardym jest to, co zrobiliśmy ponad miesiąc temu - rozpoczęcie procedury zamykania szkoły w Stodołach. Niczym innym jest to, z czym musiałem się zmierzyć, czyli zwolnienie pracowników brygady remontowo-budowlanej, niczym innym jak elementem programu naprawczego jest wszczęcie procedury postępowania naprawczego w naszej oświacie, niczym innym jak elementem programu naprawczego jest wywołanie szeregu uchwał wokół mienia komunalnego. To wszystko zostało spisane, przełożone na język matematyczny czy księgowy i przedłożone wysokiej radzie do przegłosowania. Program naprawczy przyjęty w formie uchwały czy załącznika do uchwały, którą państwo macie przed sobą zostanie wysłany do Regionalnej Izby Obrachunkowej w celu wygenerowania opinii na ten temat. W momencie, kiedy będzie ona pozytywna gmina Strzelno będzie mogła ubiegać się o długoterminową pożyczkę stabilizacyjną i w tym momencie wchodzimy na normalne tory normalnego funkcjonowania samorządu - tłumaczył burmistrz Dariusz Chudziński.

Najważniejsze kwestie związane z wprowadzeniem programu naprawczego:

- do 2023 roku o blisko 70% mają wzrosnąć czynsze za działki rekreacyjne, handlowe i handlowo-gastronomiczne w Przyjezierzu, tym samym gmina zyska do tego czasu 55 426,89 złotych rocznie
- do 2023 roku o 144,7% wzrosnąć mają czynsze za mieszkania komunalne, dzięki czemu rocznie gmina zyska 561 412,46 zł (czynsz ma wynosić 4,60 złotych)
- do 2023 roku wzrośnie opłata za centralne ogrzewanie w miejscowości Bronisław z obecnych 2,87 zł do 7,10 zł (podwyżka o 126,5%)
- w trzech najbliższych latach rokrocznie lokalne podatki mają być za każdym razem podnoszone o 3,23%
- do 2022 roku o ponad 100% mają wzrosnąć czynsze za działki rolne, które wydzierżawia gmina Strzelno
- opłata za wodę do 2023 roku ma wzrosnąć o ponad 25% do kwoty 2,78 zł za metr sześcienny
- opłata za ścieki do 2023 roku ma wzrosnąć o ponad 21% do kwoty 4,13 zł za metr sześcienny
- opłata abonamentowa do wody ma do 2023 roku wzrosnąć o blisko 12% do kwoty 4,10 zł/miesięcznie
- duży przychód gminie ma dać sprzedaż lokali komunalnych, a także działek oraz gimbusów
- do 2026 roku nie będą przeprowadzane inwestycje, jednocześnie wstrzymana zostaje dalsza odbudowa po pożarze budynku przy ulicy Gimnazjalnej 26 w Strzelnie
- redukcja brygady remontowo-budowlanej i wcielenie jej w struktury ZGKiM
- likwidacja Straży Miejskiej w Strzelnie
- redukcja etatów w Urzędzie Miejskim w Strzelnie
- likwidacja kas w urzędzie
- oszczędności w wydatkach na dowożenie dzieci do szkół (wynajem w przetargu firmy zewnętrznej)
- likwidacja SP Stodoły
- likwidacja do 2021 roku wydatków na dotacje dla stowarzyszeń
- likwidacja do 2021 roku wydatków komitetów osiedlowych
- oszczędności w wydatkach na funkcjonowanie Orlika w Strzelnie
- redukcja wydatków na działalność sportową
- oszczędności do 2021 roku w ramach redukcji wydatków związanych z konserwacją sprzętu OSP Ciechrz, OSP Ciencisko, OSP Wronowy
- oszczędności związane z renegocjacją umów telekomunikacyjnych
- minimalizacja kosztów utrzymania hali sportowej w Strzelnie
- przekazanie powiatowi Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Strzelnie
- połączenie Zakładu Energetyki Cieplnej z Zarządem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej
- likwidacja wydatków na fundusz sołecki

W okresie realizacji programu naprawczego nie będą podejmowane nowe inwestycje finansowane kredytem, pożyczką lub emisją papierów wartościowych. Nie będzie także udzielana pomoc finansowa innym jednostkom samorządu terytorialnego, a gmina nie będzie wydawać pieniędzy na promocję. Ograniczona zostanie realizacja zadań innych niż obligatoryjne. Utrzymane na dotychczasowym poziomie zostaną także diety radnych oraz wynagrodzenie burmistrza.

- Musimy myśleć o tym jak ratować samorząd, samorządność miasta i tej gminy, jak za dwa, trzy lata będziemy mogli realizować swoje zadania ustawowe w normalnych warunkach, nie rolując długu, nie kłócąc się z ministrem finansów, nie oddając do sądu wszystkich dookoła, nie błagając na kolanach pod koniec roku, żeby przesunąć jakieś należności, bo tak się po prostu nie da funkcjonować, tak nie może pracować samorząd - mówił Dariusz Chudziński.

Radni Rady Miejskiej w Strzelnie jednogłośnie przyjęli Program Postępowania Naprawczego dla Gminy Strzelno. Gmina Strzelno zakłada, że do maja/czerwca tego roku podpisze umowę na udzielnie pożyczki z budżetu Skarbu Państwa, dzięki czemu spłaci zadłużenie w wysokości 13 761 353,73 złotych. (AS | PK)

Program Postępowania Naprawczego - PDF

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [187]» dodaj komentarz   

 » Do mycek (Chuwdu | 29-03-2019, 10:21:01)

2 pracowników, dobre... Duży to deb.l z Ciebie, SpW ma tylko siedzibę w urzędzie, ma własny budżet. Google.pl powie Ci jak są finansowane spółki wodne. Chciałeś się dostać, nie wyszło, a napiszę komentarz. To szukaj gdzie indziej... Na przyszłość włącz poprawianie pisowni w telefonie jeśli z niego korzystasz, albo kup słownik ortograficzny. Z

 » gmina i rada (heja | 27-03-2019, 20:59:54)

Każdy podatnik jest zajnteresowany naco idą te podwyżki podatki i kto otym decyduje ile komu się należy ,bo przecierz podatnicy są-pracodawcami to powini znać prawdę ilę kto zarabia a tu nic niewiemy i pewnie się-nie dowiemy.Burmistrz co chcę to robi i kogo chce to zatrudni znikim się nieliczy.NARODY kłaniajcie się a jak nie to nakolana, ja potrzebuję kasę a wam to naco Gmina i ja się liczy? ilość komentarzy oczymś światczy

 » Pani Skarbnik (Zołza | 27-03-2019, 18:45:21)

Po dzisiejszym numerze z wypowiedzeniem dopiero teraz ekipa rzuci się Pani do gardeł. Przecież popsuła Pani Skarbnik wszystkim najlepsze to co zostawili sobie na sam koniec. Ale gratulować odwagi, zresztą nie pierwszy raz.

 » Wynagrodzenia w urzędzie (Escobar | 27-03-2019, 13:02:18)

Ja jeszcze proszę do zapytania o wynagrodzenia dodać pytanie o ilość i wartość umów zleceń, umów o dzieło podpisanych przez obecnego Burmistrza od czasu objęcia przez Niego funkcji. No i oczywiście czego te zlecenia dotyczyły.

 » Pisiory (xxyz | 27-03-2019, 11:51:02)

To tu w Strzelnie nie rządzą pisiory? No to jestem w szoku. W mojej gminie czyli w Jeziorach Wielkich to przy korycie są dzielni zwolennicy Pedofili i Sodomy. Jak do tej pory to wójt naszej gminy aktywnie uczestniczy tylko we wszelkiego rodzaju imprezach odbywających się w sali GOK a tak nie robi kompletnie nic. Nie liczę decyzji o zakazie użytkowania wody z wodociągu i nie liczę nieudolności w sprawie budowy sali sportowej-takie ma osiągnięcia a wy w Strzelnie narzekacie.Trzeba było wybrać Pedofilie i Sodomę to byście byli krainą miodem i mlekiem płynącą tak jak my tu w Jeziorach.

 » radni (xxx | 27-03-2019, 10:54:48)

Wara od mojego przyjaciela Pana Radnego Remigiusza Koprowskiego. Sam pacanie wystartuj na radnego zostań nim i oddaj swoją dietę.Ale Ty byś nawet głosu nie zdobył w wyborach.A Burmistrza to podziwiam,że ratuje tą spuściznę po byłym.

 » diety (maniu | 27-03-2019, 09:12:32)

zwykly radny ma 500 nic wiecej, a przewodniczacy komisji dodatkowo 150 nie ma innych dodatkow

 » Nie pan Koprowski (niemota | 27-03-2019, 08:20:16)

Nie pan Koprowski tylko Pan Radny Koprowski. To tak w ramach wyjaśnienia.

 » diety (gosc | 27-03-2019, 07:50:41)

Jedynym człowiekem który nie poszedł na radnego dla pieniędzy jest pan Koprowski,tylko ten człowiek kiedyś powiedział że jeżeli tak trzeba to on pierwszy to zrobi ,ale wątpie żeby któryś z tych panów powiedział REZYGNUJEMY DLA DOBRA STRZELNA.

 » do admina (max | 27-03-2019, 07:49:51)

zwracam się z prośbą do Admina o usuwanie komentarzy kompletnego bezmózga nawołującego po kilku miesiącach do referendum odwoławczego;

 » Do mieszkańców Strzelna. (PODATNIK | 26-03-2019, 21:35:14)

Kto wie jakie otrzymują miesięczne dochody (wszystkie -diety , , funkcyjne i inne) przez nas WYBORCÓW wybrani radni. Jakoś dziwnie nie można trafić na te informacje a sami radni unikają tego tematu. Musimy sami się "dokopać "do informacji, która powinna być jawna! Pieszak nie może być przewodniczącym komisji budżetowej . Nie może uzdrawiać budżetu ten ,kto będąc przewodniczącym poprzedniej RM nie potrafił zapobiec katastrofie finansowej Gminy! Dziś my PODATNICY płacimy za jego indolencję i dodatkowo jeszcze wynagradzamy za funkcję przewodniczącego komisji budżetowej. To paranoja i kpina z WYBORCÓW i PODATNIKÓW !

 » Łupią kase z biednych ludzi - niech zrezygnują z diet. (Kasa | 26-03-2019, 17:34:49)

skoro tak chcą dbac radni o finanse gminy - niech zrezydnuja cześciowo z diet-TYMBARDZIEJ ZE DUZA CZEŚC Z NICH TO RADNI Z POPRZEDNICH KADENCJI!!!odpowiedzialni za stan finansow w Gminie- ale sobie mówią!!! po co!!! - lepiej głupich ludzi doić z kasy!!!!. Podwyzszać wszystkie podatki w regionie i nic im (ludziom) nie dać w postaci chodników , dróg, dobrze wyposazonych szkół itd. A ludzie jak to ludzie( włacznie ze mna - ulegamy ich ściemą ) JEDYNA NADZIEJA, ŻE KTOŚ ZORGANIZUJE,,INICJATYWE" W POSTACI REFERENDUM !!! REFERENDUM !!! - ABY BYŁO WAZNE WYMAGANE 30 PROCENT FREKWENCJI. REFERENDUM !!!! TO AZ 30 PROCENT LUB TYLKO 30 PROCENT . TYLKO WAZNA JEST ,,ISKRA - DZIAŁANIA" I POCZATEK KULI ŚNIEGOWEJ. MAJACYCH CZAS , CHECI I SPOŁ. ZACIECIE ZACHECAM DO DZIAŁANIA .. KORZYSTAJMY Z DEMOKRACJI.

 » Do Tytus. (WYBORCA | 26-03-2019, 11:11:00)

Przelicz ponownie ! Kadencja trwa pięć lat! Chyba , że my WYBORCY ją skrócimy.....

 » NIE TAK MIAŁO BYĆ (Z... | 26-03-2019, 10:59:07)

ZAWIODŁAM SIĘ NA OBECNEJ WŁADZY, NIE TAK TO SOBIE WYOBRAŻAŁAM, A MOGŁO BYĆ TAK PIĘKNIE, LUDZIE ZACZĘLI SIĘ ZMIENIAĆ, COŚ CHCIEĆ ROBIC, JAKĄŚ INICJATYWE ZACZEŁO WYKAYWAĆ SPOŁECZEŃSTWO STRZELEŃSKIE, ALE TERAZ WIDZĘ ZE TO NIE MA SENSU, NIC Z TEGO NIE BĘDZIE. 5 LAT SZYBKO ZLECI, JUZ PRAWIE PÓŁ ROKU ZA NAMI.

 » nie takiego burmistrza sobie wyobrażałam (oj ,oj | 26-03-2019, 07:55:42)

Po przeczytaniu artykułu p.Podhorodeckiego jestem zbulwersowana działaniami burmistrza Strzelna .To są zwykłe personalne wycieczki.Po co pozbywać się czegoś co działa.No najlepiej sprzedać budynek z parkiem(już się ktoś na to ślini).A co z dziećmi?Te dzieci tam czują się świetnie.Nie tak wyobrażałam sobie działania nowego włodarza Strzelna.BRAWO DLA PANA ,PANIE MARIUSZU ZA NAPISANIE JAK BYŁO ,JAK JEST.BRAWO ZA ODWAGĘ PRZECIWSTAWIENIA SIĘ "WŁADZY" A dla "WŁADZY" wielki MINUS!!!

 » Oszczędności radnych (Tytus | 26-03-2019, 06:42:50)

15 radnych po 500 zł miesięcznie daje 7500 zł miesięcznie. W skali roku to już 90 tysięcy. W okresie 4 lat trwania planu naprawczego to kwota 360 tysięcy złotych. To jest tylko i wyłącznie kwota podstawowa z diet. Do tego należałoby doliczyć kwoty pobierane przez radnych z tytułu zasiadania w poszczególnych komisjach a także wyższe uposażenie m. in. przewodniczacego rady. Bez mała robi się wówczas kwota około pół miliona złotych przez okres trwania planu naprawczego. Może radni wreszcie by pokazali tą swoją troskę o losy miasta i gminy? No! Społecznicy! Macie okazję teraz udowodnić swoje dobre chęci.

 » DO Mario. (WYBORCA | 25-03-2019, 22:27:37)

Mario. Sejm RP- Ustawy . Rada Miasta -UCHWAŁY . PROPOZYCJA NIE DO ODRZUCENIA ! Sprawdzimy, pożyjemy ,ocenimy przy urnach troszczących się o nasz los radnych . Jeszcze lepiej troszczących się o własny portfel !

 » Do mario (Pt | 25-03-2019, 22:08:52)

POPIERAM !!!

 » Do obywatel . (WYBORCA | 25-03-2019, 21:00:29)

Obywatelu tkwisz jeszcze w PRLu . Jest demokracja . Więc możesz teraz sam jak zarzucasz innym szczekać ile wlezie ...bez gumowania jak za komuny! Tęskno tobie za gumowaniem ludzi często niewinnych !

 » Plan naprawczy (Mario | 25-03-2019, 20:48:37)

Plan naprawczy dla Miasta Strzelna jest niezły.Podwyżki są nie uniknione.Ale mi brakuje informacji o ile zmniejszą się diety dla radnych?Każdy z radnych na stały dochód miesięczny i nic by się nie stało Jagny dieta rady była o 50% mniejsza do 2023 roku.Moze warto pomyśleć nad taką ustawą.

 » tylko prokuratura (obywatel | 25-03-2019, 20:08:37)

I nic więcej bo dalej będą szczekać bez zastanowienia myśląc że są anonimowi... Kiedyś porządek bo tylko dobra guma i solidne gumowanie na komisariacie czynią cuda.

 » Strzelno (gość | 25-03-2019, 18:28:03)

OSOBY PUBLICZNE MUSZĄ LICZYĆ SIĘ Z TYM ,ŻE CZĘSTO BĘDĄ WYLEWAĆ NA NICH POMYJE A ONI MUSZĄ UDAWADNIAĆ ŻE NIE SŁUSZNIE ICH OBLANO A NAJLEPIEJ ROBIĆ TO NA SPOTKANIACH Z MIESZKAŃCAMI.OSOBIŚCIE NIE ZNAM PANA JANKOWSKIEGO I NAWET NIE WIEM GDZIE PRACUJE.

 » Panie radny Pawle J.... (wyborca | 25-03-2019, 11:41:07)

To jest dopiero domniemanie popełnienia przestępstwa polegającego na "...nie "polegającemu na " .Proszę się nie obrażać na WYBORCÓW , którzy tak jak i Pan w swoim wpisie popełniają różne "emocjonalne" błędy .Może brak rozmów z WYBORCAMI i wyjaśnianie różnych problemów z bieżącego życia Mieszkańców Gminy jest tego powodem ??? Po co zaraz do prokuratora ???? Jak długo jeszcze człowiek współodpowiedzialny za katastrofę finansową Gminy będzie przewodniczącym komisji budżetowej i naprawiaczem " przejedzonych "NASZYCH PIENIĘDZY" jak sam powiedział na sesji ???? Temu Pan się nie dziwi ? Bezkarność radnych , którzy biernie nadchodzącej katastrofie finansowej Gminy beztrosko się przyglądali zasługuje na ostrą krytykę również z Pana strony jako radnego ( Pieszak , Cieślik , Mikołajczak ,Szarzyński , Zawodniak , Dubicki! Funkcjonariuszem publicznym się bywa czasowo....jednak tylko i wyłącznie z woli ostro krytykującego WYBORCY ! Nie ma powodu do obrażania się ...lepiej z WYBORCAMI PROWADZIĆ DIALOG !

 » Rozwiń myśl (Marcin | 25-03-2019, 07:06:24)

kogo nazywasz wściekłymi kundlami od Chudego ?? Obrażasz osoby publiczne ! Nie zostawie tego również, Brawo Paweł Jankowski trzeba ukrócić ten anonimowy proceder obrażania na cmg

 » Pomówienie przez Anna (Paweł Jankowski | 24-03-2019, 19:23:53)

W związku z tym, że zostałem oskarżony przez osobę podającą się jako Anna, iż brałem udział w procederze związanym z uzyskaniem nieprawnie subwencji. Oświadczam, że jest to nie prawda. W związku z publicznym oskarżeniem informuję, że jako osoba publiczna będąca radnym powiatowym oraz czynnym nauczycielem, zgodnie z Art. 226. § 1. KK złożę zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa polegającemu na publicznym pomówieniu funkcjonariusza publicznego co podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do rok.

 » długi (mieszkaniec | 24-03-2019, 17:20:28)

Te pieniądze powinni oddawać wszyscy pracujący w trójce a nie zwalacie to na barki całego Strzelna-zobaczcie kto pracuje w tej szkole i chyba nie trzeba wam mówić jak ci ludzie tam dostali się-na święta dostawali po 500 to teraz niech oddają co miesiąc choć po połowie.ludzie mają płacić za czyjeś przekręty to raczej przeniść to szkołe do Mogilna i niech oni rozpatrzą sprawę pieniędzy

 » szkoła (obserwator | 24-03-2019, 16:04:51)

W pełni popieram burmistrza z nominacją Pana Jankowskiego. Tysiąc razy lepszy niż figurant .

 » Woda (Pan | 24-03-2019, 13:58:12)

Czego stekaja że woda zdrozeje Ja mieszkam w gminie Strzelno i teraz płacę 3.40 za zimną wodę za metr szescienny

 » SOSW Strzelno (Anna | 24-03-2019, 09:05:08)

Przecież wiemy że gmina nasza zadłużona jest przez ten ośrodek przez to że za dużo jest tam nauczycieli względem uczniów. Jeden nauczyciel przypada na 1,5 dzieci tak nie ma nigdzie,tylko u nas.Jeszcze na dodatek burmistrz proponuje na stanowisko dyrektora Jankowskiego który w tym procederze maczał najwięcej z Podchorodeckim ręce Panie Burmistrzu u mnie Pan bardzo stracił w oczach trochę wstyd.

 » Strzelno (kazek | 24-03-2019, 08:36:17)

W STRZELNIE TO NORMALKA --MATCZAK WYPŁACAŁ KASE LUDZIOM KTÓRZY NIGDY NIE PRACOWALI W URZĘDZIE GMINY ALE FIGUROWALI NA LIŚCIE PŁAC-SZKOŁA TRÓJKA ZWINEŁA TYLE BANIEK A WIECIE KTO ZA TO ODPOWIE WWWWWWWWWY GŁUPI LUDZIE ZAPŁACICIE ZA WSZYSTKO I TO SAMO Z RZĄDEM ONI BIORĄ WIELKIE SUMY I NAPYCHAJĄ SOBIE KONTA ALE KTO ZAPŁACI -GŁUPI CIEMNY POLAK

 » Rondo (Dre | 23-03-2019, 18:54:19)

To wszystko wina braku ronda na obwodnicy Mogilna!

 » podatki (kazek | 23-03-2019, 16:36:54)

gospodarze za czasów Matczaka to mieli umarzane podatki ale tylko bogaci ,biednym raczej nie umarzał i czy to dalej tak ma być

 » KURŁAAA (Rajmund | 23-03-2019, 14:04:32)

O KURŁAAA podwyżka wszystkiego .Czyżby Krzysztof Kononowicz zaczął rządzić. (NIE BĘDZIE NICZEGO PO IDZIE PODWYŻKA WSZYSTKIEGO KURŁA))

 » HAHAH (BONIA | 23-03-2019, 13:30:23)

OD RADNYCH SIE ODWAL ! MOGŁEŚ/AŚ STARTOWAĆ JAK CI ŻAL

 » A podatek rolny ? (kicia | 23-03-2019, 09:56:02)

A czemu ten, pożal się Boże, program naprawczy nie przewiduje znaczącego podniesienia podatku rolnego? Przecież Matczak zadłużył gminę, bo wszystko szło na wieś a teraz miasto ma ponosić koszty i zaciskać pasa. A ile do tej pory podatku płaci Sanplast i ile będzie płacić w wyniku tego "programu"? I co na to bezradne towarzystwo radne ?

 » oszustwa (mieszkaniec | 23-03-2019, 08:25:37)

A pani która wydaje dary dla emerytów i rencistów to na jakim stanowisku pracowała w Gminie bo chyba pamiętacie że na szkoleniu była razem z wszystkimi nowo przyjętymi i to dziwne bo oprócz 2 dni w miesiącu przy wydawaniu darów nikt tej pani nie widział w innej pracy to teraz kto ma oddać te pieniądze brane za nic.

 » na temat (xxx | 23-03-2019, 07:58:10)

150 komentarzy i w kółko to samo :) Widać jaki niezadowolony plebs tutaj się dorwał.Ludzie nie macie pojęcia o tym czego dotyczy ten artykuł to proszę nie piszcie tylko po to żeby komuś uwłoczyć.Brawo Burmistrz Dariusz Chudziński.Tak trzymać.A nieroby- do roboty się zabrać :) Pozdrawiam :)

 » no pewnie (obywatel | 23-03-2019, 06:15:26)

Mieć wszystko i nie płacić za nic. Tak się nauczyliście przez 16 lat. A tu się nagle skończyło i żal

 » Dede (Rajmund | 22-03-2019, 22:11:51)

Najprostszą linią oporu idą czyli podwyżki wszystkiego.....i to jest program naprawczy????

 » RAdni nie zaradni (pix | 22-03-2019, 21:20:06)

BURMISZTRZ STRZELNA przedstawia Ałdyt ze gmina zadłuzona pow. 13 miljonów to jest 26%procet w stosunku do całego budżetu A inne samorządy gminne mają 60% i 80% do wielkośći budżetu i nirobią takiego szumu jak w strzelni .Dlaczego radni tak mało zabierają głos w interesie ssssssspołeczeństwa i tak dużych podwyżeek.W Strzelnie mamy niskie emerytury i niskie zarobki albo kuroniówki i zasiłki,Myślą tylko o sobie i Burmistrzu i dla kogo ta gmina? Takie działania to skócają obywateli a żyjemy trudnych czasach PRZEMYŚCIE TE UCHWAŁY .

 » Strzelno ( Stańczyk | 22-03-2019, 20:20:52)

Jak się samemu wpuści lisa do kurnika, to trzeba zacisnąć zęby i patrzeć jak pióra fruwają i zwierzątko ładnie się tuczy.

 » do księgowy (Magda | 22-03-2019, 20:00:37)

co dalej z : -nadebraną subwencją i nadgodzinami w SOSW przy ul Parkowej -nieprawidłowościami w ZECu , wystarczy zrezygnować z funkcji dyrektora i co podatnik zapłaci ? a te pieniądze powinni oddać winni dyrektorzy ,zostałyby w kasie ciekawe ile brali za nadgodziny wcześniej za Matczaka? a może tak też jest w innych szkołach?

 » Strzelno (gosc do Cyrk | 22-03-2019, 17:56:57)

BARDZĄ MĄDRZE NAPISANE I JESZCZE PYTANIE KIEDY BURMISTRZ ŚCIĄGNIE Z TYCH LUDZI PIENIĄDZE ZA MIESZKANIA -MÓWIĄ ŻE NIE MIELI I DALEJ NIE MAJĄ KASY A PRZECIEŻ PRACOWALI INTERWENCYJNIE ALE PO CO BYŁO PŁACIĆ JAK ZABRAKŁOBY NA CIUCHY MEBLE LUB AUTO I WIĘKSZOŚĆ Z TYCH LUDZI LANSUJE SIĘ NA FB JAK TO NA WSZYSTKO ICH STAĆ,PANIE BURMISTRZU DOSYĆ POBŁAŻANIA I CZAS ABY ODDALI PIENIĄDZE ZA MIESZKANIA I ŚMIECI A JAK NIE TO KOMORNIKA I NIECH ZABIERA Z DOMU CO SIĘ DA I LICYTACJA A NIE UCZCIWI LUDZIE DZISIAJ CIERPIĄ ZA OSZUSTÓW A CO DO PRACY TO JEST CHŁODNIA A JAK NIE MA GDZIE TO DO CEBULI TAM LUDZIE NA TYDZIEŃ ZARABIAJĄ PO 300 ZŁ.CZAS SKOŃCZYĆ Z ZAPOMOGAMI

 » Gorący temat (JOHNNIE WALKER | 22-03-2019, 11:37:04)

Uwielbiam czytać tę komentarze proszę o więcej

 » Do Adama (Gg | 22-03-2019, 09:48:32)

A Ty przypadkiem nie należysz do jednej z tych słynnych wspólnot mieszkaniowych? Tak pięknie w nich się żyje podobno...

 » do Strzelno (OBI | 22-03-2019, 08:25:56)

Po marcu zawsze jest kwiecień, a Ziemia się kręci.

 » Czynsze (Adam | 22-03-2019, 07:11:01)

Do tych co pisza ze podwyzka czynszu będzie astronomiczna, zamien sie ze mna ja za dwa pokoje w Strzelnie place 700 a ty wyjesz ze wzrosnie ci czynsz w miesiacu kilkanaście zl, nie macie wstydu

 » Co za glupoty (Cyrk | 22-03-2019, 07:04:10)

Czytam te komentarze i mnie mdli.wkolo to samo ..spytaj o dochody i spytaj...idź i spytaj.jedna i ta sama osoba tu chyba pisze.. żałosna chora zawistna..tyle lat balu wspierania nierobów patologi palenia kamienic nie płacenia czynszów podatków itp itd..teraz ból du*y ..wszystko walnęło.. koniec wygody ..czas szukania winnych.. burmistrz były winny ..rada ..też..A mieszkańcy??w życiu.. 200 nierobów na ulicy ..to norma .ponad 1mln w czynszu ..norma ..stadion się sypie ..kamienica na wlocie spalona po remoncie ..kto za to beknsl??nikt ..bo po co ..ktoś chce zrobic dobrze ..Wam źle bo po 16 latach sielanki trzeba płacić jak inni ..tylko zapomogi i na rynku stac gdy male firmy walczą by mieć na opłaty..wystarczy spojrzeć co w Strzelnie jest i mozna powiedzieć wprost..ciemnotę roszczeniowa tak jak tu to ciężko szukac..

 » Podwyżki (Obywatel | 21-03-2019, 22:13:36)

Najlepszy rozwiązaniem były KOMISARZ.O ilę pamiętam zarządca komisaryczny był w Bronisławiu i firma ma się dobrze maszyn budynków nie porozsprzedawali.U nas też by się przydał aby czasem nie dochodziło do machlojek przy jakieś sprzedaży gruntów,mieszkań bądz astronomicznym podwyżkom czynszów i podatków od gruntu.Referendum albo KOMISARZ najlepsze rozwiązanie a tak będziemy mieli wszystkiego podwyższki.Skłócenie społeczne to nas czeka.

 » Panowie na dachu (Inspekcja | 21-03-2019, 19:59:42)

Z innej beczki...Czy panów którzy robią remont kamienicy przy markecie Mila nie obowiązują przepisy BHP? Chodzą po dachu bez żadnych zabezpieczeń, w dodatku bez kasku na glowie... Droga krajowa,wszyscy patrzą,a tu cyrk ! Może by tak włodarze zainteresowali się tym zanim ktoś zginie...

 » Stypendium (Strzelno | 21-03-2019, 17:47:24)

DO PANA BURMISTRZA. CHCIALEM SIE ZAPYRAC O STYPENDIUM,KTORW MIALI BYC WYPLACANE, MAMY MARZEC ZARAZ BEDZIE KWIECIEN A KASY NIEMA.

 » Jedyna słuszna droga (Synek | 21-03-2019, 15:59:26)

Pomoże tylko caterpillar D9g

 » STYPENDIUM DLA ZDOLNYCH UCZNIÓW (JA | 21-03-2019, 11:22:57)

DLA NOWYCH KIEROWNIKÓW KASA JEST , A DLA DZIECI NIE MA PARĘ GROSZY NA WYPŁACENIE STYPENDIUM.? ZAWSZE W MARCU DOSTAWAŁY , A TERAZ CZEKAJĄ. PYTAŁAM PANIĄ DYREKTOR TO POWIEDZIAŁA ,ŻE DZIECI MAJĄ PRZYZNANE TYLKO NIE WYPŁACONO IM.

 » Zarobki w urzedach (neurolog | 21-03-2019, 08:59:54)

Do zdających pytanie o zarobki - zadajcie pytanie w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej z zastrzeżeniem usunięcia danych osobowych w tym imienia i nazwiska. Na tak zadane pytanie nie możecie nie uzyskać odpowiedzi, chyba że osoba ignorująca takie pytanie przygotowana jest na karę i ko sekwencje jasno określone prawem. Trzeba was uczyć tak prostych rzeczy.

 » Do Magda... (księgowy | 20-03-2019, 22:16:55)

Nie czepiam się Pieszaka ! Ja zarzucam byłemu przewodniczącemu Rady Miasta Pieszakowi bezczynność i brak jakichkolwiek konkretnych działań zapobiegających katastrofie finansowej Gminy! To jakiś żart , że ten człowiek nie poczuwa się do współwiny jako "szef" wszystkich radnych działających (niby) w naszym interesie! Przy okazji z kim miał Pieszak posprzątać rynek w urzędzie...z sekretarz Rywakową ???? Lepiej już nie wspominać tego straconego dla Strzelna czasu i pieniędzy,w którym nawet zaginął basen a wybudowana w to miejsce wielka szopa pożera bezlitośnie pieniądze PODATNIKÓW na swoje utrzymanie! Lepiej już nie dochodzić kto zamienił basen na szopę za czasów owego burmistrza ! Czas najwyższy podsumować ile kosztują wątpliwe - ŻADNE "osiągnięcia" ludzi od dwudziestu lat żyjących z lokalnej polityczki NA RACHUNEK PODATNIKA!!!!????

 » Jawne pensje (Ricardo | 20-03-2019, 22:03:23)

Burmistrz nie może utajniać zarobków kogokolwiek, kto otrzymuje wynagrodzenie z budżetu gminy. To jest nadużycie władzy. Pensja sekretarza i radcy prawnego jest jawna. Dla każdego.

 » do ksiegowy (Magda | 20-03-2019, 18:12:21)

co Wy tak czepiacie się Pieszaka gdyby ,on będąc Burmistrzem posprzątał ,,rynek ""w Urzędzie tak jak to dzisiaj robi p.Chudziński byłoby już dawno lepiej w Strzelnie.

 » praca (mieszkaniec | 20-03-2019, 18:09:59)

PAN BURMISTRZ ZWALNIA LUDZI OK,ALE DLACZEGO KIEROWNIK OPIEKI NADAL PRACUJE ,DLACZEGO KIEROWNIK W DOMU OPIEKI ZA PARKIEM NADAL PRACUJE ,TO COŚ TU NIE JEST W PORZĄDKU ,TE KOBIETY MAJĄ EMERYTURY A PAN BURMISTRZ DALEJ KABZE IM NABIJA.CO DO ZAROBKÓW PRAWNIKA I SEKRETARZA TO WĄTPIE ŻEBYŚCIE DOSTALI ODPOWIEDZ BO OCZY BY WAM WYSZLI NA TE KWOTE

 » ZEKAM NA DYMISJĘ PIESZAKA ! (księgowy | 20-03-2019, 16:17:10)

PRZEWODNICZĄCY poprzedniej Rady Miasta współodpowiedzialny za katastrofę gminnej kasy nie może dziś pełnić funkcji przewodniczącego komisji budżetowej i z tej racji pobierać dodatkowe wynagrodzenie. To kpina z mieszkańców-WYBORCÓW by dziś Pieszak był "uzdrowicielem " i "naprawiaczem" budżetu gminy, do którego zrujnowania jako przewodniczący- "szef wszystkich radnych " dopuścił nie reagując w należyty sposób próbować temu zapobiec !

 » dokładnie (EWA | 20-03-2019, 14:40:18)

Skoro my mamy oszczedzać i płacić około 100 procent wiecej za rózne usługi -to chceny i rządamy podania opłacanych udzedników : ile płacimy za obsługe prawną i innych urzedników moiesiecznie????/

 » aaaa k (aaa | 20-03-2019, 11:25:15)

która z tych kwestii była w kampanii wyborczej? może nr 10 --wspieranie lokalnych przedsiębiorstw i rolnictwa? podatek do góry woda do góry śmieci kanaliza. to jest wspieranie?..... proponuje małą wycieczkę mieszkańców do gminy na małe wytłumaczenie wyborczych kłamstw.

 » :) (mieszkaniec | 20-03-2019, 08:41:31)

plagi jakie spadły na ten grajdół to miód na moje serce :)

 » Wniosek (Ulf | 20-03-2019, 06:56:15)

JAKO MIESZKANIEC MIASTA I GMINY STRZELNO PROSZĘ ABY KTÓRYKOLWIEK Z RADNYCH NA KOLEJNEJ NAJBLIŻSZEJ SESJI ZADAŁ PYTANIE PANU BURMISTRZOWI I ZOBOWIĄZAŁ GO DO UDZIELENIA NA NIE ODPOWIEDZI. PYTANIE JEST NASTĘPUJĄCEJ TREŚCI. W JAKIEJ WYSOKOSCI BRUTTO I NETTO OTRZYMUJĄ WYNAGRODZENIE MIESIĘCZNE RADCA PRAWNY GMINY STRZELNO, SEKRETARZ GMINY STRZELNO A TAKŻE KIEROWNIK REFERATU ROLNICTWA, GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I ROZWOJU GOSPODARCZEGO. PROSZĘ TAKŻE O ZADANIE MYTANIA I ZOBLIGOWANIE BURMISTRZA DO ODPOWIEDZI O TAKIE SAME INFORMACJE DOTYCZĄCE MAJACEGO OBJĄĆ NA DNIACH STANOWISKO NOWEGO KIEROWNIKA REFERATU ORGANIZACYJNEGO I SPRAW OBYWATELSKICH. PYTANIA TO PROSZĘ ZAWRZEĆ WCZEŚNIEJ NA PISMIE I DOSTARCZYĆ BURMISTRZOWI ABY MÓGŁ UDZIELIĆ NA NIE KONKRETNEJ ODPOWIEDZI JUŻ NA NAJBLIZSZEJ RADZIE. POWYŻSZE WYNAGRODZENIA NIECHAJ ZESTAWIONE ZOSTANĄ PRZEZ BURMISTRZA Z WYNAGRODZENIAMI POPRZEDNIKÓW WYMIENIONYCH NA TYCH STANOWISKACH. BIADA JEŚLI BĘDĄ TAM ROZBIEŻNOŚCI "IN PLUS" NA KORZYŚĆ NOWO POWOLANYCH, BO TRUDNA SYTUACJA FINANSOWA GMINY NA TO NIE POZWALA. PROSZĘ JAKO MIESZKANIEC ABY KTOKOLWIEK Z OBECNYCH RADNYCH WYSZEDŁ Z TAKIM ZAPYTANIEM.

 » KOSZT NOWYCH PRACONIKOW???/ I OBSLUGI PRAWNEJ (NN | 19-03-2019, 23:19:54)

DOKŁADNIE PROSZE PODAĆ ZAROBKI SEKRETARZA I OBSŁUGI PRAWNEJ - TO JEST OSOBA OPŁACA Z PODATKÓW I TO POWINNO BYĆ UJAWNIONE . ILE KOSZTUJE NAS NOWA OBSŁUGA PRAWNA??? , NOWA OSOBY OD OSWIATY??? IJESZCZE PARU NOWYCH OSOB???? ALE ZWYKLI LUDZIE , KTORZY NIE NAROBILI DLUGOW -MAJA PLACIC ZA TO WSZYSTKO . KONIEC, BASTA.

 » gmina (kola | 19-03-2019, 20:16:20)

BURMISTRZ to specialista od robienia sensacji opisywania kogoś karania innych i bicia pjany -mówieniu o dużym zadużeniu Gminy 'a tak żle niejest .Żeby mógł podnieś podatki i inne opłaty iniech społeczeństwo płaci ,a on teraz wytrzyma ze wszystkimi DZIĘKI WAM ZA TE GŁOSY --CIEMNIAKI

 » naprawa (Mieszkaniec | 19-03-2019, 19:41:08)

W tym planie naprawczym ewidentnie widać, że uderza się w najmniej zarabiającą grupę społeczną. Mieszkania wykupią tylko osoby, które na to stać. Podniesienie czynszu spowoduje tylko poprawę wskaźników na papierze a realnie będą rosły zaległości oraz zwiększy się grupa dłużników. Jeżeli mówimy o oszczędnościach prosze podać zarobki nowego sekretarza, obsługi prawnej oraz wszelkich nowo zatrudnionych osób i porównać koszty do lat ubiegłych. Ewenementem jest zatrudnianie emerytów a zwalnianie ludzi, których był to jedyny dochód. Radni niech zrezygnują z diet na poczet programu naprawczego skoro tak bardzo dbają o naszą gminę

 » do radnych (xxx | 19-03-2019, 09:31:21)

niektórzy radni co w poprzedniej kadencji uzdrawiali strzelno poszli teraz .uzdrawiac powiat ,oby nie tak samo.

 » równowaga (droga | 19-03-2019, 08:59:20)

Jesli mamy płaciĆ więcej to zacznijmy i więcej wymagać.Kiedy ZGKiM poradzi sobie z zarwanymi studzienkami ??? Kto jest imiennie za to odpowiedzialny ???

 » Burmistrz Strzelna (Roma | 19-03-2019, 08:09:59)

Mam pytanie Pan Chudziński D wszędzie robi podwyżki i nawet podwyższa podatki itp. i mamy zaciskać pasa a dlaczego radnym nie zawiesił diet i sobie również zatrudnia ludzi do gminy obcych kolesi pytanie czego się boi ?

 » Program naprawczy (wyborca | 18-03-2019, 23:25:14)

Pytanko brygada remontowa do likwidacji więc sie pytam co robi w Gminie Pan który wszystkim opowiada ze został kierownikiem technicznym na dodatek chodzi w kurtce z napisem STRAŻ pije w niej piwo w sklepie czy mu nie wstyd? co na to strażacy? jaki daje przykład innym młodzieży jak tacy są strażacy to nie dziw że jest ich mało Ponadto ciekawy jestem czym ten Pan sie wogóle zajmuje i za co bierze kasę?

 » Etaty (Bubu | 18-03-2019, 21:49:24)

Czy gminę stać na niepotrzebne etaty? No tak, my zapłacimy za ich pensje. A może ktoś chętny do zamiatania ulic?

 » pILNUJMY powstawania nowych stołków w UM (123 | 18-03-2019, 21:12:38)

Pilnujmy i kontolujmy ( punkotować przy wyborach, WYPOMINAĆ W MEDIACH , PROTESTOWAĆ NA SESJACH ITD.) itd. POWSTAWANIE nowych ,, stołków " w Urzedzie ( skoro doją !!!nasze porfele samorz. jak nigdy w historii Strzelna) to NIE DOPUSZCZALNE , POWTARZAM NIE DOPUSZCZALNE JEST AKCEPTACJA POWSTAWANIA NOWYCH STANOWISK W URZEDZIE DLA PRZYJACIÓŁ BURMISTRZA I INNYCH GRUP. NIE DPOUSZCZALNE JEST POWSTAWANIE NOWYCH OSOB UPRZYWILEJOWANYCH I ZATRUDNIANYCH - SKORO NAM MÓWIA OSZCZEDNOSCI , OSCZEDNOSCI I DOJENIE NAS PRZEZ PODATKI ITP

 » Radni!!! (Hejka | 18-03-2019, 20:33:05)

Pytanie ? Czarne czy białe ? Ha ha ha !

 » to tak jest... (rudy | 18-03-2019, 19:25:49)

to tak jest jak "wybitny specjalista" od rozliczania kiełbas i schabów weźmie się za "uzdrawianie" gminy. Głupota wyborców jest nieograniczona.

 » Program naprawczy (Hejka | 18-03-2019, 18:58:04)

Brak słów ! Chłopcy bawią się na żywym organizmie ! Następny kredyt bierz na swoje nazwisko ! Pajacu !

 » do przyjaciela (LOLO | 18-03-2019, 17:44:12)

gdzie się podział mój przyjaciel aieouy, podejrzana sprawa, przyjacielu odezwij się. Ktoś coś. taka sprawa a tu anie jednego komcia z jego strony, pewnie ma grype

 » Kpina (Mózg | 18-03-2019, 16:50:01)

Chyba już dosyć wymyślania stanowisk pracy w Urzędzie Gminy ? Co za dużo to nie zdrowo.

 » Walkowiak (mk | 18-03-2019, 14:52:21)

Co na to Pani Walkowiak

 » Równe szanse? (Mała | 18-03-2019, 13:58:32)

Widać niektóre rodziny potrafią się ustawić w gminie Strzelno i nie tylko...

 » Mydlenie oczów i robieniez WODĘ Z mózgu ... (REC | 18-03-2019, 12:53:55)

Mydlenie i bicie piany - wprowadzenie komisarza to nie jest taka szybka ,,piłka" to sa mieniące , a nawet lata...a straszenie komisarzem to ,,gra polityczna " i robienie ludziom wodę z mózgu. Gdyby mozna było tak łatwo wprowadzic komisarza to juz dawno Matczaka wymieniliby na komisarza - NIE WIERZCIE W PROPAGNDE SAMORZADOWOĄ.

 » gmina i rada (x x | 18-03-2019, 11:36:53)

Rozómiem ze pewną ekonomię trzeba zastosować ale ni kosztem tych niewinych obywateli .Dlaczego BUrmistrz nie obniży sobie pensji o połowę i-radnym diet przecież połowa to wykształceni nauczyciele i jak oni to liczyli ze tylle miljonów zadłużenia .A teraz się wstydzą i głosu nie zabierają tylko PIESZAK i R 'CHUDZINSKI są odważni.A za co biorą te 13tki w budrzetówce jak niema-tak dziłają Gminy i POwiaty każdy sobie .....A pozstali niech tylko płacą aby budynek GMINY był oalony i burmistrz z radą i komu to potrzebne ,jak niktórym na przeżycie brak€je dowidzenia

 » Burmistrz Strzelna (Roma | 18-03-2019, 11:24:38)

Do Kmity zgadzam się z tym panem jeżeli my mieszkańcy mamy płacić droższe podatki wszystko drożeje burmistrz robi podwyżki za wszystko to ja dziękuje ale wybraliście burmistrza wszystkich zwalnia ale zatrudnia swoich to nie w porządku .Mamy w Strzelnie wykształconych młodych ludzi i ekonomistów również a on zatrudnia z po za okolicy Strzelna czego się boi burmistrz prawdy co ludzie o nim myślą? pytanie

 » Strzelno (do Kamil HH | 17-03-2019, 20:18:24)

DOBRZE ŻEŚ NAPISAŁ ,I CZAS ABY MOPS ZAPRZESTAŁ DAWANIA ZA DARMO KASY BO OD LAT CIĄGLE CI SAMI CAŁYMI RODZINAMI BIORĄ ZAPOMOGI A DO PRACY NIECH SIĘ WEZMĄ ,DLACZEGO LUDZIE POTRAFIĄ IŚĆ DO CEBULI I ZARABIAJĄ BARDZO DOBRZE,WIĘC PANIE Z OPIEKI ZAMIAST CHĘTNIE DAWAĆ ZAPOMOGI TO WYŚLIJCIE DO PRACY,SAMI ROBICIE BURDEL ZE STRZELNA ,BO ZDROWYM ,MŁODYM LUDZIOM NIE POZWALACIE PRACOWAĆ

 » Strzelno (mieszkaniec | 17-03-2019, 20:07:07)

LUDZIE WAM TO JUŻ ROZUMY WYPALIŁO Z TYM KOMISARZEM ,WIECIE CO ZROBI KOMISARZ RACZEJ NIE TO DAJCIE SPOKÓJ ,KAŻDY WIE ŻE JEST NIE UCZCIWIE ALE JUŻ NA TO NIE MA RADY TRZEBA ZACISNĄĆ ZĘBY I CIERPLIWIE CZEKAĆ NA FINAŁ

 » Do Kmita (Księgowy | 17-03-2019, 19:32:18)

Kmita - Pieszak to jeden z główny współodpowiedzialnych obecnej katastrofy finansowej Gminy . Jako przewodniczący Rady Miasta miał wszystkie narzędzia aby zdecydowanie przeciwdziałać wcześniej nadchodzącej katastrofie !!! Przecież był "szefem " wszystkich radnych ,których my WYBORCY WYRÓŻNILIŚMY OBDARZAJĄC ICH MANDATEM NASZEGO ZAUFANIA by w naszym imieniu patrzyli władzy na ręce! Pieszak nie podjął żadnej inicjatywy przez okres sprawowania przewodnictwa w Radzie M. Nawet nie raczył dać wsparcia radnemu R. Chudzińskiemu , który już dwa lata temu alarmował o nadchodzącej katastrofie finansowej ! Przestań więc wybielać byłego przewodniczącego RM. Czekam w imieniu WYBORCÓW na zmianę-rezygnację Pieszaka z funkcji przewodniczącego komisji budżetowej! NIE MA ON MORALNEGO PRAWA DO SPRAWOWANIA TEJ ZASZCZYTNEJ FUNKCJI! Wystarczy przeanalizować całokształt "osiągnięć" samorządowych"....????

 » X (Xxxx | 17-03-2019, 18:29:13)

Inni radni nie gadają tylko działają.BRAWO

 » Do kmita (Xxxx | 17-03-2019, 18:25:20)

Jak pan P.Piesza... taki mądry , to czemu gmina musi pisać program naprawczy.Wcześniej czemu jej nie ratował.

 » wasze to z waszej kasy (kasa | 17-03-2019, 18:21:12)

Ludzie to z waszej prywatnej kasy beedzie program naprawczy przez kilka lat - A CZY WY JESTEŚCIE TEMU WINNI- NO NIE !!! DLATEGO ZORGANIZUJCIE REFERENDUM JUZ ZA 4 MIESIĄCE.

 » Burmistrz Strzelna (Kmita | 17-03-2019, 17:39:27)

Tylko komisarz jest potrzebny u nas w Strzelnie ta rada to niewypał ,tylko pan Pieszak i pan Chudziński Ryszard coś robią reszta to wystraszone gąski i gdzie wiedza ,Dubicki jako przew. rady to praktykę łapnie po 5 latach bo teraz te jąkanie i te wywody to może reprezentować Teatr niemy. Przepraszam ale mam prawo wiedzieć co się w tej gminie dzieje płace podatki jak każdy mieszkaniec jestem bardzo zły tą sytuacją w naszej gminie. Więc wolę aby był komisarz tyle.

 » Do xxx (Pp | 17-03-2019, 17:19:47)

Najpierw niech radni poprzednich kadencji, poniosą konsekwencje decyzji, które doprowadziły do tej kryzysowej sytuacji, oddając pobrane diety za lata spychania gminy na dno finansowe. Potem ja oczywiście, zgadzam się na wszystkie warunki planu naprawczego.

 » do xxx (zofia | 17-03-2019, 16:32:24)

Nie kreuj się na intelektualistę i nie pouczaj innych, lepiej się zamknij, bo sposób, w jaki się wysławiasz pokazuje, że do geniuszy nie należysz. Daruj sobie głupawe uwagi pod adresem innych skoro sam jesteś blisko dna. Jesteś wielbicielem nowej władzy i Twoja sprawa, ale to nie daje Ci prawa obrażania innych, a czy masz rację, okaże się za kilka lat. W ogóle zamknij dziób taniutki klakierze, bo widzisz u innych źdźbło, a u siebie nie dostrzegasz wysypiska nieuku.

 » Komisarz (Komis | 17-03-2019, 16:13:43)

DO WSZYSTKICH NIEROZUMNYCH JAK WEJDZIE KOMISARZ DO STRZELNA TO WAM NA CHLEB NIE STARCZY WIEC SIE MODLCIE ABY CHUDY DAL RADE Z TYM CO ROBI

 » do wszystkich pragnących komisarza (obywatel | 17-03-2019, 15:58:58)

Chyba jesteście niepoważni jeśli myślicie, że jak będzie komisarz to będzie lepiej. Jesteście wyborcami Ewarysta i chodzi Wam o nic więcej jak tylko o to żeby Chudziński nie byl burmistrzem. A gminę macie nadal gdzieś tak jak przez ostatnie 16 lat. Żal mi was.

 » pocieszanka (OBI | 17-03-2019, 15:33:29)

Nie cieszcie się, że przyjdzie komisarz i wszystko naprawi, jak pstryknie palcami. Otóż, tym komisarzem może zostać wyznaczony obecny Burmistrz i wówczas "szczęki Wam się zawieszą", a wtedy rada nie ma nic do powiedzenia.

 » program (mieszkaniec | 17-03-2019, 15:03:41)

Należy zadać pytanie , kto prowadził dochodzenie w Siemionkach i wszystko będzie jasne. Kto był sędziom i kto obrońcą . To takie logiczne .

 » do Kmita (xxx | 17-03-2019, 11:55:40)

Już po twoim doborze słownictwa w komentarzu widac źeś sor jak byk :)

 » do Pp (xxx | 17-03-2019, 11:52:19)

Jaki rozum taka mowa :) Pajac jestes i tyle.proszę napisz skąd wziąć pieniądze żeby naprawić tą wieloletnią zgniliznę w Strzelnie po poprzedniku? Może kredyt zaciągnąć co? Nie podoba się to porzedł won ze Strzelna.Znalazła się znawca za dychę pewnie przydupas porzedniego a teraz się usrało to płacz i lament.Do roboty się weź.

 » Jula (Pasy | 17-03-2019, 11:51:27)

A to co sprawdzałaś ile te panie stoją na pasach żenada

 » Program (Mieszkanka | 17-03-2019, 11:50:06)

Myślę,że burmistrz razem z radą robią nam mieszkańcom " wodę z mózgu", może rzeczywiście trzeba mieć wyższe wykształcenie aby to wszystko zrozumieć, bo ja mam tylko średnie i nie rozumiem...Jak już ktoś wcześniej powiedział- Ściemniacz ...Myślę, że komisarz to najlepsze rozwiązanie.. My wszyscy mamy oszczędzać a kilku będzie się panoszyć i rozdawać nam fałszywe uśmiechy...

 » Długi (Kamil HH | 17-03-2019, 11:47:05)

Nowy program naprawczy. WSZYSTKIM nierobów wywalić z tych mopsow itd. Mają przecież 500+ Ja bym wam wszystkim nadawał... W piździec sprzedać te wszystkie mieszkania gminne , ale za realna ich wartość. Zostawić kilka "awaryjnych" by zapewnić schronienie tym, którzy ucierpieli np w pożarach.Przyjezierze oddać do Jezior Wielkich, lepiej na tym wyjdzie i sam ośrodek jak i gmina. WSZYSTKIM tym którzy chodzą zebrać do gminy, dawać wizytówki do Powiatowego Urzędu Pracy. Ten Ruch Żółtych Kamizelek co chodzi z miotłami i ściemnia po mieście pognać gdzie pieprz rośnie i zautomatyzowac sprzątanie miasta. Prostym rachunkiem można obliczyc ile by kosztowała maszyna A ile utrzymanie tej bandy. Płacza tylko Ci co najwięcej brali od gminy!

 » Gmina (Pan | 17-03-2019, 09:36:34)

Po co Namiesnik i Lesnau w gminie przecież to dodatkowe etaty. Lesnau ma emeryturę to z du.. niech w domu siedzi ja mam tyle samo lat co on i muszę Jeszce 16 lat zapirdzielac

 » Oddajcie Przyjezierze (Przyjezierze | 17-03-2019, 09:05:38)

Oddajcie Przyjezierze do Jezior . Podział tej wioski pomiędzy dwie gminy jest totalnie bez sensu .

 » PASY (DO JULI | 17-03-2019, 08:22:49)

POSŁUCHAJ CWANIARO A ILE WY STOICIE NA TYCH PASACH 10 MINUT I TAK 3 RAZY TO TO RAPTEM PÓŁ GODZINY A POSTÓJ CAŁY DZIEŃ TO WTEDY MOŻESZ KLEPAĆ JADACZKĄ A CO GŁUPOTY DYRDOLISZ ŻE LUDZI BY POPRZEJEŻDZALI A Z TEGO CO LUDZIE WIDZĄ TO WY WPYCHACIE TYŁKI POD JADĄCE AUTA I NIE JEDEN KIEROWCA DUPSKO BY ROZJECHAŁ ALE TEJ KOŁO STAREGO OŚRODKA-ZRESZTO TRZEBA NAUCZYĆ SIĘ PRACY A WYDANE PIENIĄDZE NA WAS I AUTOBUSY TO WYRZUCONE W BŁOTO

 » Chudziński (Pp | 17-03-2019, 00:35:09)

Program naprawczy, to delikatnie mówiąc wyłudzenie pieniędzy z naszych portfeli.

 » Brak oświetlenia (Latarnik | 16-03-2019, 23:36:21)

Brak oświetlenia na ulicy Michelsona w Strzelnie i w Markowicach to też fragment programu naprawczego?

 » Gmina (Mieszkanka gminy | 16-03-2019, 23:05:27)

Jak najbardziej jestem za! Tak trzymać.

 » Strzelno a Mogilno (Glos z waszej stolicy | 16-03-2019, 21:27:31)

Po pierwsze, jeżeli nie potrafisz napisać poprawnie słowa nie mówiąc o zdaniu,nie zabieraj głosu, wtedy nie pokażesz żeś debil. Po drugie, Strzelno nie jest zadłużone na taką kwotę jak Mogilno, ale zadłużenie Strzelna ma inną strukturę niż zadłużenie Mogilna. W Mogilnie nikt na prąd i zusy nie pożyczał, tylko na wkład własny do inwestycji z udziałem środków zewnętrznych. Po trzecie, zobowiązania należy regulować i Chudy przywraca Strzelno na właściwe tory. Dzięki swoim działaniom wyprowadzi gminę na prostą i pewnie przegra następne wybory. Wygra populista i znowu wróci socjal fiction, że ktoś coś daje. Tylko żeby dać najpierw trzeba zabrać, albo... pożyczyć.

 » Ciekawy. (Ja Wiem | 16-03-2019, 20:28:33)

Pytanie. Ciekawi mnie, kto poprzednikiem Pana Matczaka? W jakim stanie Pan Ewaryst przejął gminę? Jestem zbyt młody by to pamiętać. Dodam jeszcze coś od siebie. Płakać nie ma już co. Mleko się rozlało. Są długi, więc trzeba je spłacić. Może i te plany są drastyczne, ale może i słuszne. Nie podoba mi się jedna rzecz. Przyjezierze już i tak zamiera... im podwyżek bym oszczędził. A nierobów z socjalu, pognał do roboty

 » Burmistrz Strzelna (Kmita | 16-03-2019, 20:14:01)

Tak ogólnie co nie którzy piszą o tych komentarzach że jakaś tam ortografia że jakiś tam błąd. Odpowiadam nie ważne jak ktoś pisze ważne że piszę prawdę o tych radnych o burmistrzu Chudzińskim bo ludzie piszą prawdę , a ty po tamtej stronie od chudego i ganisz tych ludzi co piszą pocałuj mnie w du.e wypierdku mamuta zobaczymy co potem będziecie pisać wypierdki. C

 » Pieszak ...sensowne wnioski????? (PODATNIK | 16-03-2019, 19:40:55)

JAKIE SENSOWNE WNIOSKI MOŻE PRZEDSTAWIĆ PIESZAK? najpierw BRAŁ BEZTROSKI UDZIAŁ W ROZWALANIU GMINNEJ KASY A TERAZ KROI SIĘ NA NAPRAWIACZA TEGO CO SKNOCIŁ! Jedyne co szczerze wyznał na sesji...to to , że pieniądze "zostały przejedzone" ! Jeszcze raz musi zdobyć się na szczerość i wyznać przez kogo zostały przejedzone PIENIĄDZE PODATNIKÓW! Najlepiej niech zrezygnuje z funkcji przewodniczącego komisji budżetowej gdyż jest SKOMPROMITOWANY I NIEWIARYGODNY!

 » splaty długów (zaciekawiony | 16-03-2019, 16:44:52)

Przyzwyczajajcie się, jak skończymy spłacać i naprawiać po Matczaku, zaczniemy po obecnie rządzących krajem. Strzelno = Polska, tylko czas i skala inna.

 » Do Xyz (Sm | 16-03-2019, 16:22:48)

Duża odpowiedzialność! Jaka odpowiedzialność?! To Ty ,,wielki magistrat nie wiesz, co piszesz. Były burmistrz i radni doprowadzili do tej kryzysowej sytuacji- i co ponieśli jakieś konsekwencje? Przeciwnie, nadal ,,bawią się w radnych,, Tylko jeden Pan P.Pieszak przedstawia sensowne wnioski, na pozostałych szkoda naszych pieniędzy. Jeżeli boli Cię głowa, proponuję wziąć APAP.

 » Dziwny duet (Pamiętam taki duecik | 16-03-2019, 16:22:32)

Pamiętam taki zestaw władzy Pieszak- Rywak .Pieszak burmistrz Rywak sekretarz gminy... Dziś "uzdrawiają" gminną kasę ...Dziwne to to....Nie mam za grosz zaufania do tego dueciku....

 » Obłuda (Xyz | 16-03-2019, 15:55:57)

Gowa boli od czytania niektórych komentarzy. Brak interpunkcji, ortografii. Mam wrażenie, że większość z komentujących nie rozumie treści artykułu, są to pewnie osoby, które ledwo szkołę podstawową ukończyły i nie wychodzi im czytanie ze zrozumieniem. Sugestie, że obecny burmistrz powinien płacić za długi gminy ze swojej pensji są smieszne. Wy chyba nie rozumiecie, że taka osoba jak burmistrz pełni funkcję reprezentacyjną, ciąży na niej duża odpowiedzialność. Jeżeli jesteście tacy do przodu to dlaczego sami nie zglosiliście się na to stanowisko? Idźcie i nastawiajcie karku,naprawiajcie błędy poprzedniego burmistrza za najniższą krajową i nadszarpnięte nerwy.

 » Program wyborczy (GANG BANG! | 16-03-2019, 15:37:21)

W następnych wyborach na burmistrza proponuję głosować na mnie. Mój program wyborczy: - likwidacją etatów w UM Strzelno, - zwolnienie obecnego i zatrudnienie nowego sekretarza-swojego - zwolnienie połowy obecnych kierowników referatów i zatrudnienie swoich w to miejsce, - likwidacją dwóch albo nawet trzech szkół na terenie gminy, - usunięcie ze stanowisk kilku dyrektorów szkół i powołanie swoich w ich miejsce, - likwidacja straży miejskiej, - ZERO inwestycji przez całą kadencję!!! - podniesienie o 100 procent ceny wywozu śmieci, - podniesienie o 70 procent wszystkich możliwych opłat i podatków, - cięcia, cięcia, podwyżki i jeszcze raz podwyżki!!! Czy wolicie żebym w programie zawarł kilka dyrdymałów o rewitalizacjach parków, skwerów, budowie ścieżek rowerowych, małych obwodnicach i pozyskiwaniu funduszy na rzecz rozwoju? Hmmm??? Którego mnie wybierzecie?

 » Do Obrady (Wyborca | 16-03-2019, 15:19:40)

Masz rację! Teraz przynajmniej dzięki transmisji w Internecie ludzie mają możliwość zobaczyć jak elokwentnych i aktywnych wybrali radnych. Niektórzy przez całą kadencję głosu nie zabiorą w żadnym temacie. Co sesja to tylko radny Pieszak, R.Chudzinski i czasem Koprowski głos zabierają. Dubicki z racji pełnionej funkcji przewodniczącego mówi, bo taki jego obowiązek. Reszta to jakaś kpina. Proponuję również oglądać sesję rady powiatu. Mikołajczak i Jankowski głos zabierają a pani radną Harasimowicz-Zawodniak po prostu jest... Czy na sesjach gminnych w Strzelnie też była tak "aktywna"? To jest niebywałe kogo społeczeństwo wybiera. Jaja jak berety.

 » Rada (Janiu | 16-03-2019, 15:14:49)

Cala rada nie musi zabierac glosu podczas sesji, sa komisje wspolne na ktorych jest wszystko ustalane i kazdy sie wypowiada.

 » dzien kobiet w planie naprawczym (obserwator | 16-03-2019, 15:01:17)

Dziś na rynku usłyszałem informację jakie życzenia w dniu kobiet Pan obecny Burmistrz złożył kilku paniom. Poinformował je tylko, że z dniem 1 kwietnia otrzymają wypowiedzenia pracy. Nie było nawet życzeń, których pewnie Panie oczekiwały. Cios poniżej pasa . Pamiętajmy 5 lat szybko minie i przyjdzie ocena działań z tego co się słyszy ludzie już mają dosyć takich rządów. Gmina to nie prywatny folwark.

 » Rada (Obrady | 16-03-2019, 14:06:14)

Obserwuje sesje Rady Gminy i widze zetylko P Pieszak ma cos sensownego do powiedzenia reszta to głąby a ci z PSL szczegolne matoły.

 » wybory (mieszkaniec | 16-03-2019, 13:58:00)

z gminy zwalnia a swoich zatrudnia taka jest prawda bez konkursów ilu juz stanowiska dostalo

 » Nie może tak być !!! (księgowy | 16-03-2019, 13:22:27)

Nie może tak być by przewodniczący poprzedniej RADY MIASTA współodpowiedzialny za katastrofę finansową Gminy Piotr Pieszak dziś przewodniczący komisji budżetowej nadal pełnił tę funkcję ! To oczywisty konflikt interesu publicznego i osobistego .Domagam się natychmiastowej zmiany przewodniczącego komisji budżetowej ! Nie może być tak by człowiek ,który biernie akceptował poczynania poprzedniej władzy a przede wszystkim nie dał wsparcia radnemu Ryszardowi Chudzińskiemu powinien być natychmiast pozbawienia tej funkcji. Nie może być tak by uzdrowicielem katastrofy finansowej Gminy był człowiek ,który się do niej przyczynił jako przewodniczący R.M.! Czekam na honorowe rozwiązanie a nie kurczowe trzymanie się przysłowiowego spinacza!

 » Ona (Jula | 16-03-2019, 13:21:20)

Co ty tak się tych pań na pasach czepiasz jakby nie one to już pół Strzelna było by przejechane zazdrościsz im bo ja nie zazdroszczę stania deszcz leje stoją wiatr wieje stoją zimą mróz też stoją jak Ci żal to idź i postuj zobaczymy jak długo wytrzymasz

 » Obłuda (Xyz | 16-03-2019, 13:00:22)

Gowa boli od czytania niektórych komentarzy. Brak interpunkcji, ortografii. Mam wrażenie, że większość z komentujących nie rozumie treści artykułu, są to pewnie osoby, które ledwo szkołę podstawową ukończyły i nie wychodzi im czytanie ze zrozumieniem. Sugestie, że obecny burmistrz powinien płacić za długi gminy ze swojej pensji są smieszne. Wy chyba nie rozumiecie, że taka osoba jak burmistrz pełni funkcję reprezentacyjną, ciąży na niej duża odpowiedzialność. Jeżeli jesteście tacy do przodu to dlaczego sami nie zglosiliście się na to stanowisko? Idźcie i nastawiajcie karku,naprawiajcie błędy poprzedniego burmistrza za najniższą krajową i nadszarpnięte nerwy.

 » gmina (normalny | 16-03-2019, 10:36:22)

do wszystkich de*ili co mysla ze burmistrz Darus wyciagnie gmine z bagna swoim (szlachty) kosztem.Tak wyciagnie ale naszym kosztem,my wszyscy zaplacimy a Darus zbierze laury.

 » Strzelno (Ona | 16-03-2019, 10:15:13)

PAN BURMISTRZ POZWALNIAŁ WSZYSTKICH CO MÓGŁ A ZOSTAŁY JESZCZE PANIENKI Z AUTOBUSÓW I TE BIEDRONKI CO NA PASACH CZASAMI STOJĄ TO CZERWIEC I ZAPEWNE PANIE TEŻ ODEJDĄ ALBO DOSTANĄ 1/4 ETATU NO CÓŻ MŁODE ,ZDROWE DZIEWCZYNY A BOJĄ SIĘ PRACY I TYLKO Z URZĘDU GMINY ZROBILI ZATRUDNIAK ,BO MATCZAK DZIĘKI TYM NIEROBOM BYŁ TYLE LAT NA STOŁKU-PANIE BURMISTRZU A W BIURACH TO NIE ZA DUŻO TYCH PAŃ BO JAK CO TO TRAKTUJMY LUDZI RÓWNO.

 » Miasto (Sfojak | 16-03-2019, 09:01:12)

Brawo panie burmistrzu robić swoje.

 » Plan naprawczy (Obserwator | 16-03-2019, 08:38:03)

Zgodzę sie z przedmowca odnosnie czynszu. Jest jednak jedno pytanie. Sprzedane zostana mieszkania wiadome ludziom ktorzy placa czynsz zostana tylko ci nieregulujacy. Przy podnoszeniu stawek czynszu poglebiac sie będzie dlug przeciez to prosta matematyka. Jezeli chodzi o oszczędności ciekaw jestem wysokosci wynagrodzen nowych urzednikow? Ewidentnie widac ze tnie sie koszty najnizej zarabiających. To przepraszam gdzie tu są oszczędności? Co do obsadzania stanowisk gołym okiem widac ze nic sie nie zmienilo liczy się tylko uklad

 » Do wszystkich narzekających (Mari | 16-03-2019, 07:40:36)

Dlaczego burmistrz szuka oszczędności wśród ludzi ? Dobre pytanie! Już odpowiadam bo przez 16 lat płaciliście stawki za mieszkania tak małe ze w komunalce nie starczało nawet żeby Wam okno wymienić. Z każda przepaloną żarówką lecieliście do gminy zeby Wam wymienic, inni mieszkający w kaminicach prywatnych płacą czynszu 5 razy tyle jak nie lepiej i nie narzekają, traktowaliscie urzad miejski jak urzad pracy, mops jak caristas wiec macie efekty braku podywżek delikatnych co roku przez 16 lat, wszystko do okoła drozalo od chleba po prąd gaz tylko wy 16 lat mieliście takie same stawki a jak się nie podoba to zawsze można zmienic miejsce zamieszkania, czytac sie nie da tych bzdur, ze jaka to rada zla i jaki burmistrz niedobry, moja propozycja jest taka jak nie starczy na czynsz po podwyzce to proponuje isc do pracy a nie do mopsu !!!!

 » Do Mogilnianin (Strzelnianin | 16-03-2019, 07:08:12)

Takie decyzje zapadają na najwyższym szczeblu władzy czyli parlamentu . W Polsce jest już lista 100 powiatów przeznaczona do likwidacji . Będzie o stu karłowatych pasożytów mniej. Ten się śmieje kto śmieje się ostatni!!!! Istniejecie tylko i wyłącznie dzięki starym komuchom z PRLu ze Strzelna i Mogilna !

 » gmina (mycek | 15-03-2019, 22:59:47)

BUrmistrz szuka oszczędności wśród ludzi a usiebie w gminie niewidzi pokój nr. 22. siedzi duża KSIĘGOWA na cały etat - to jest posadka ;i tylko ma 2 pracowników do obliczenia i więcej niechcę przyjąć do pracy , CZyja to jest spółka /? i ilę to kosztuję gminę czy to jest układ koleżeński ? NIEZROZUMIAŁE

 » nie ma się co dziwić bo... (obywatel | 15-03-2019, 22:30:58)

Na byłego burmistrza i dobrodzieja naszej gminy w minionych wyborach głosowało 1 627 osób. Stąd te komentarze. Skończyło się i żal im jest. Na szczęście Jaworowo nie jest daleko możecie odwiedzić swego pana i się pokłonić.

 » ??? (Radek | 15-03-2019, 22:02:27)

Brakuje w tej wyliczance pierwszego punktu ,a mianowicie obniżki pensji dla burmistrza i urzędników gminnych do najniższej krajowej i likwidacja diet dla radnych!!! Jak ten nasz lokalny Balcerowicz chce robić drastyczne podwyżki opłat dla mieszkańców ,likwiduje fundusz sołecki i zero inwestycji to aby się uwiarygodnić niech zrobi cięcia jak podałem na początku ,a wtedy się uwiarygodni w naszych oczach ,a tak to wychodzi podobnie jak z tymi golonkami (500 kg) w Siemionkach !!!

 » Mądrale (Mogilnianin | 15-03-2019, 21:24:16)

A jeszcze tak niedawno, Wy strzelnianine chcieliście odłączyć się od powiatu mogileńskiego i co? Teraz też chcecie? A kto Was przyjmie? Inowrocław? Marzenie ściętej głowy! Lepiej codziennie módlcie się za obecnego burmistrza, że w ogóle podjął się naprawy gminnych finansów. Chwała mu za to.

 » Proste (xxx | 15-03-2019, 21:01:05)

Ej ludziska komu się nie poddoba to wypie.....ć ze Strzelna i tyle a nie płacz i lament jak to źle.Trole pospolite.

 » referendum (11 | 15-03-2019, 20:14:36)

Szanowni Mieszkańcy jak wam sie nie ,,ODPOWIADAJĄ RZĄDY " BURMISTRZA TO JUZ WE WRZEŚNIU MOZECIE ZORGANIZOWAC REFERENDUM I GO ODWOŁAC!!!!!!! . KONIEC KROPKA - WSZYSTKO ZGODNE Z PRAWEM -

 » Oszczędność (Strzelno | 15-03-2019, 20:10:48)

Dlaczego Burmistrz szuka oszczędności wśród ludzi podwyżki nam za mieszkanie śmieci podatki czy my zarabiamy tyle co burmistrz i radni my zaduzylismy gminę czy burmistrz i radni wy powinniście gminę wyciągnąć z długów a nie ciogle ten biedny jest pokrzywdzony od siebie zacznijcie całe lata braliście kasę a teraz my mamy być obciążeni waszymi długami ciogle wy jesteście nienormalni rozkradliscie gminę a teraz koszem podwyżki chcecie ją wyciągnąć naszym kosztem to radni z wszystkich lat co byli przy korycie niech płacą dajcie nam żyć macie wysokie wypłaty to płacić swoje długi a nie ściągać od biednych ludzi żenada precz z takimi zadzacymi

 » do fanatyków p. Matczaka (obywatel | 15-03-2019, 20:08:47)

Zamiast ujadać na forum przeciwko obecnemu Burmistrzowi i próbom ratowania gminy Strzelno jedźcie pod las i podziękujcie swemu panu z jaworowa. Wiem że trzymacie kciuki by się nie udało. Ale jestem pewien że nie będzie po waszej myśli. Była przez 16lat gmina socjalna i korzystaliście to teraz musi być plan naprawczy. Byly inne plany podczas kampanii wyborczej, wiadomo bylo że jest źle. Po wyborach okazało się że jest gorzej niż źle. I plany z kampanii wyborczej trzeba było zweryfikować. W tej chwili trzeba ratować naszą gminę. I nie myślcie o komisarzu tylko lepiej patrzcie żeby was komornik nie odwiedził za nieplacone czynsze itd.

 » do Hejka (OBI | 15-03-2019, 19:54:25)

Och Hejka,Hejka, tak piszesz pięknie,z tej Twojej wiedzy,to co wygwiazdkowane,chyba ci pęknie.

 » Dxiekujemy (Hehe | 15-03-2019, 19:34:09)

Niech ta gmina się rozpadnie z jakiej okazji mam płacić za wieśniaków ze strzela jak ja ze wsi.to wy dokonaliscie wyboru włodarza to wy będziecie wylewac łzy za utratę pracy za wielkie podwyżki gmina do rozpadu. A panu Matczakowi gratulacje. Trzymaj się pan

 » program naprawczy (x | 15-03-2019, 19:05:55)

Koniec komunalni lokatorzy czas płacić czynsze roboty szukać a nie po parkach się chować z grabiami w pracach interwencyjnych gminy

 » oszczędności (mieszkaniec | 15-03-2019, 18:19:42)

CZY TO PRAWDA ŻE PODWYŻKI USTALONE PRZEZ RZĄD POLSKI NIE ZOSTALI WAM PRZYZNANE BO TRZEBA OSZCZĘDZAĆ

 » Do xXx (Henio rolnik | 15-03-2019, 18:13:15)

Pytasz dlaczego mieszkańcy mają płacić? Moim zdaniem dlatego, że głosowali na Ewarysta i dlatego, że byli beneficjenatmi jego populistycznych i głupich decyzji.

 » Gmina (Hejka | 15-03-2019, 16:27:17)

Obi cwaniaku na kolanach lizesz ? Współczuję ! Nie zapomnij przekręcić palcem kiedy już go wkładasz w du*y !! Kto to doceni !!

 » Burmistrz (Jola | 15-03-2019, 16:23:35)

Panu burmistrzowi Chudzińskiemu należy się od mieszkańców pomnik, a jak nie od nich to od PAŁUK.

 » Rudy, Rudy,Rudy. (Straz Miejska | 15-03-2019, 16:18:14)

Wreszcie likwidacja tej pseudo Strazy Pseudo Miejskiej. Tylko, co z Rudym, co on pocznie...? A nie, spokojnie Rudy i reszta watahy ustawiona rowniutko przy korycie .

 » Strzelno (xXx | 15-03-2019, 16:17:03)

Dlaczego to mieszkańcy mają ponosić konsekwencje niegospodarności urzędników? Po części rozumiem, że gmina to dobro wspólne i każdy powinien pomóc w jej ratowaniu. Tylko dlaczego to mieszkańcy jednej miejscowości mają płacić więcej niż inni? A poza tym zgodnie z art. 415 k.c. kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Czyli to burmistrz i ci radni poprzednich kadencji powinni ponieść tego konsekwencje. Do końca życia powinni mieć zabierane wszelkie pobory i mieć sądowy zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych!!!

 » JOO (MIMI | 15-03-2019, 16:08:47)

MATCZAKOWI DZIĘKUJCIE ZA OBECNY STAN !!! UKRYWANIE PRZED RADNYMI DŁUGÓW W PARABANKACH

 » pazerność (mieszkaniec | 15-03-2019, 14:58:38)

Fakt niech burmistrz i radni zaczną oszczędność od siebie. Przeanalizujcie kto dostaje prace w Urzędzie i jakie są to powiązania i od kiedy się zaczęły . Siemionki ach Siemionki .

 » M (nikt | 15-03-2019, 14:17:10)

A słowo mataczenie to ma swój źródłosłów i pochodzi od nazwiska Matczak??? Wg. mnie to by się zgadzało

 » oszczędności (jan | 15-03-2019, 14:13:39)

w ramach oszczędności wyłączmy oświetlenie uliczne w całej gminie i po drugie dlaczego cała była rada łącznie z burmistrzem nie są pociągnięci do odpowiedzialności za malwersacje ?

 » !!! (max | 15-03-2019, 13:02:42)

Hańbą jest fakt zasiadania w radzie ludzi matczaka, którzy doprowadzili, dzięki swoim bezmyślnym decyzjom do punktu, w którym znajduje się gmina. Powinna być współodpowiedzialność materialna za podejmowane wcześniej decyzje, to może włączyłoby się myślenie w trakcie głosowań. Teraz przez następne lata będziemy spłacać wszyscy pokłosie absurdalnej i pozbawionej logiki polityki poprzednich władz. Gdyby niektórzy mieli choćby odrobinę, ODROBINĘ!!!! honoru, to na zawsze odsunęliby się z polityki, tak by nigdy więcej ich nazwisko na głos nie zostało wypowiedziane.

 » Oszczędności (Strzelno | 15-03-2019, 12:30:53)

Skoro cała gmina oszczędza Pan Burmistrz powinien dobrowolnie zrezygnować z połowy własnego uposażenia bo ma taką możliwość, szkoda że oszczędza na wszystkich do około a powinien zacząć od siebie.

 » Masz rację (Ziutek | 15-03-2019, 12:10:28)

WYBORCO! Całkowicie się z Tobą zgadzam. Wyjąłeś mi z ust to co i ja chciałem napisać. Zawsze wcześniej wielokrotnie mówiłem, że burmistrz Matczak zawinił 51 %, a rada miejska w Strzelnie w 49%.

 » Burmistrz (xxx | 15-03-2019, 11:44:18)

Brawa dla Pana Burmistrza Dariusza Chudzińskiego.Brawo Darku.Za to co robisz dla Strzelna już teraz masz pomnik.Pozdrawiam

 » Do WYBORCA (Filip | 15-03-2019, 11:16:50)

A co Ty się z choinki urwałeś? W co Ty wierzysz i gdzie Ty żyjesz chłopie? Sądzisz, że do polityki ludzie pchają się żeby zrobić Tobie czy komuś innemu dobrze? Tam każdy chce ugrać coś dla siebie. Myślisz, że radni to kto? To ludzie z krwi i kości. Jeden startuje żeby nie wypaść z układu i stołek zachować, drugi żeby uciułać z diety na ratę na samochód a trzeci żeby być blisko informacji i mieć możliwość inwestowania. Czwarty idzie po to żeby mu zakładu pracy nie zamknęli. Nie myśl, że są tam po to aby Tobie żyło się lepiej. Weź sobie program wyborczy tych radnych do rączki i zweryfikuj czy tym co obiecywali się zajmują. Ty miałeś ich tylko wybrać. Będziesz potrzebny znowu ale to dopiero przed wyborami.

 » do mieszkańców Strzelna (OBI | 15-03-2019, 11:08:32)

Czytając te komentarze uważam,że do Was nigdy, nic nie dotrze we właściwym wymiarze. Otóż każdy burmistrz, czy wójt jest wykonawcą uchwał rady. To radni uchwalają na sesjach, co powinien robić burmistrz i to czyni.Jeżeli radzie się przeciwstawia, to wtedy krótko trwa jego władza.

 » Diety (Adam | 15-03-2019, 10:48:42)

Do wszystkich którzy pisza o dietach radnych. Czy wy do pracy tez chodzicie za darmo? Jak tak zazdroscisz im diety mogles sam kandydowac bo ja za te 500 nie chcialbym w urzędzie tyle godzin siedziec

 » syf (kryzys | 15-03-2019, 10:42:02)

bolek, spieprzaj dziadu !!!!!!!!!!!!!!!!

 » Precz (Gniewomir | 15-03-2019, 10:29:01)

Przecz z obrońcami poprzedniego Burmistrza Strzelna! Na przykład taki "WYBORCA", całkowicie przemilcza winę głównego sprawcy obecnej katastrofy finansowej naszej gminy. Przecież to przede wszystkim Ewaryst Matczak jest za nią odpowiedzialny!

 » Strajk pod gmina (Mieszkaniec | 15-03-2019, 10:04:42)

Ludzie zebrać się i iść pod gminę manifestacje zorganizować dość

 » psl (Wąsaty | 15-03-2019, 10:04:33)

[Komentarz niezgodny z regulaminem]

 » do ok mądry wpis (dal | 15-03-2019, 10:03:55)

Niech radni i-burmisztrz zaczną od siebie i zmniejszą sobie pensje do minimalnych wypłat to będzie im łatwiej zrozómieć tych co niezawinili a na ich wyskie pensje muszą zapracować Cześc

 » do wyborcy (obiektywny | 15-03-2019, 09:54:30)

Masz rację że radni też odpowiadają za upadek finansów w gminie. ale wyłączyłbym z tego zestawu Mikołajczaka on jako jedyny ostrzegał że tak to się może skończyć, apelował do Matczaka i radnych o opamietanie się ale był osamotniony. Jako jedyny głosował przeciwko absolutorium dla Matczaka. Zamiast niego w zestawie powinni znaleźć się Zbytniewski, Łojewski, Borowska, Chudziński R. Nie wrzucaj wszystkich radnych do jednego worka.

 » kasa (obserwator | 15-03-2019, 09:51:10)

Fakt wymienieni radni gdyby mieli honor to powinni podać się do dymisji. Ale kasa dla nich tylko się liczy. Tylko komisarz powinien przyjść i zrobić porządki.

 » Gmina (Jan | 15-03-2019, 09:48:14)

A może Matczak się też dołoży do spłacenia długu. No Panie Ewaryście dalej nie ma się czego wstydzić, przecież Pan bez tej gminy nie mógł żyć.

 » Brawo Wy (Czytelnik | 15-03-2019, 09:46:18)

Brawo, brawo, brawo. Mieszkańcy gminy będą się pokornie składać na wynagrodzenia i na spłatę długu. W zamian co otrzymamy? Hmmmm wdzięczność Pana Burmistrza i Radnych, wymuszony uścisk dłoni i uśmiech. Wow, toć to przywilej. Wydawać swoje pieniądze na innych i w zamian nic nie otrzymać. Brawo rządzący.

 » szkoły (szoł | 15-03-2019, 09:27:33)

A gdzie likwidacja szkół W Ciechrzu i Wronowach długo tam będziemy dopłać

 » ?????????? (Mieszkaniec | 15-03-2019, 09:20:08)

Tylko pytam , czy prawdą jest że nasz nowy burmistrz przehandlował przyszłą obwodnicę Strzelna za w/w pożyczkę na spłatę zadłużenia gminy ? Jak to się gostki boją o własne stołki - jak by wszedł zarządca komisaryczny to p.burmistrz wrócił by tam skąd przyszedł ,czyli do ????????? .Ciekawi mnie jeden mały fakt , czy zauważyliście że obecne zadłużenie gminy w stosunku do budżetu stanowi niecałe 25% ,gdzie w niby postępowej i inwestującej ale tylko w sport gminie Mogilno licząc razem z gminnymi spółkami zadłużenie przekroczyło 50% ? ,ci mądrzy sąsiedzi przysyłają nam swych szpeców od marnotrawienia i kradnięcia (skarbnik gminy) gminnych pieniędzy i są mentorami dla wymarzonego przez Strzelno burmistrza.Program naprawczy to lipa - najpierw zlikwidować diety radnym,obniżyć pensję burmistrzowi do średniej krajowej a pozostałym urzędnikom dać najniższą krajową,a dopiero wtedy zabierzcie się za okradanie naszych kieszeni .Kupując dom czy nawet samochód można dostać kredyt do wysokości nawet 110% ich wartości i nikt nie robi z tego wielkiego halo ,byle by tylko raty były tak dobrane aby nie zachwiało to budżetem domowym - tutaj też poustawiać raty do możliwości budżetu i można inwestować i nie potrzeba robić takiego skoku na nasze kieszenie - bo może zatęsknimy za poprzednim BURMISTRZEM.

 » Nie będzie niczego (Krzysiu | 15-03-2019, 09:19:30)

Kononowiczowi się łezka w oku kręci. Zlikwidujemy wszystko, nie będzie niczego. :) a tak poważnie to jedyna droga by ratować Strzelno

 » Do pana Burmistrza Chudzinskiego (swistak | 15-03-2019, 09:12:39)

Nie jestem mieszkancem gminy Strzelno,ale jak to przeczytałem to włos na glowie mi się jeży.I nasuwa mi się tylko jedna uwaga : jako wlodarz powinien Pan dac przykład i zacząć od siebie tzn.obnizyc sobie uposażenie. Tak samo powinni postapic radni. To jest po prostu niemoralne i nieuczciwe!!!

 » odp (odp | 15-03-2019, 08:56:45)

opozycja do brania diety

 » a tu wielka lipa (Byłem za zmianami | 15-03-2019, 08:51:25)

a miało być jak w raju fundusze unijne, obwodnica, ogrodzenie boiska piłkarskiego,A tu Piniendzy po prostu nie ma ! https://www.youtube.com/watch?v=DAHIQtroWzs

 » STRZELNO: PRZYJĘLI PROGRAM NAPRAWCZY (Marian | 15-03-2019, 08:37:49)

do 2023 roku o blisko 70% mają wzrosnąć czynsze za działki rekreacyjne, handlowe i handlowo-gastronomiczne w Przyjezierzu, tym samym gmina zyska do tego czasu 55 426,89 złotych rocznie" Panie Burmistrzu i reszta mądralińskich z urzędu. Pytam się Was a co gmina ma zamiar zrobić dla Przyjezierza do 2023 roku, skoro w.g Pana Burmistrza i urzędasów i Waszego "widzi mi się" Chcecie podnieść podatek o 70%.

 » SAMI WYBRALIŚMY OBECNĄ RADĘ ! (WYBORCA | 15-03-2019, 08:28:40)

To my WYBORCY wrzuciliśmy karty wyborcze do urny ! Pieszak ,Cieślik , Dubicki , Walkowiak , Mikołajczak ,Repulak , Zawodniak , to część radnych współodpowiedzialnych za katastrofę finansową gminy ! Powinni honorowo wszyscy złożyć mandaty obecnych radnych ...jeśli oczywiście mają honor !? To kpina z WYBORCÓW BY CI , KTÓRZY DOPROWADZILI DO KATASTROFY dziś pełnili zaszczytne funkcje w obecnej Radzie Miasta czy powiatu. Nadto Pieszak kiedyś burmistrz -budowniczy nieszczęsnej hali , na której zaginął basen pełni funkcję przewodniczącego komisji budżetowej????!!!!To kpina by ten człowiek "naprawiał kasę gminną ! Precz z reliktami z PRLu !!!! Gdzie się podziało 5 milionów ? Precz z komuną !

 » Czy wreszcie dotarło ... (Nonkonformista | 15-03-2019, 08:24:08)

Czy wreszcie dotarło do Ewarysta Matczaka, jak wielką krzywdę wyrządził mieszkańcom naszej gminy? Czy wreszcie dotarło do "jego" radnych, jak wielką krzywdę wyrządzili mieszkańcom naszej gminy? Czy wreszcie dotarło do m.in. Tomasza Barczaka i Dariusza Kurzawy, popierających ślepo poprzedniego burmistrza, jak wielką krzywdę wyrządzili mieszkańcom naszej gminy? Czy wreszcie dotarło do nas mieszkańców tej gminy, jak wielką krzywdę sami sobie wyrządziliśmy, wybierając przez tyle lat Ewarysta Matczaka na stanowisko Burmistrza Strzelna?

 » kalafior (stary | 15-03-2019, 07:53:53)

łąkie wieś nie da sobą manipulować.....

 » Skończyła się zabawa. (bolek | 15-03-2019, 07:20:22)

No to pięknie. Mamy skutki pobłażania, rozdawnictwa, drenowania kasy i wszelkiej maści patologii. Dopiero zacznie się kwik. Tak to się skończyło w naszej małej ojczyźnie i tak samo się skończy w naszej dużej czyli kraju. Oczywiście szlag człowieka może trafić bo nie byłem beneficjentem tej dobroci płynącej z gminy ani teraz z kraju a przyjdzie mi się dołożyć do ratowania. Ps . Można jakoś się wypisać z tej gmimy, no i pewnie trzeba będzie z Polski.

 » Ok (Oto polska | 15-03-2019, 07:13:41)

Dlaczego wszystkie oszczędności spadną na mnie ....szarego obywatela ? Podwyżka wody ścieków podatku czynszu .Proszę żeby Pan burmistrz oszczędności zaczął od siebie.dlaczego skoro my dostaniemy tak po du.. Pan nie obniży swojego wynagrodzenia....Pan za to wszystko ma z czego zapłacić .Ja niestety nie.po co ratować gminę kosztem ludzi .jestem za aby ją zlikwidować

 » iszon (kurw | 15-03-2019, 07:03:58)

nikt z psl sie nie odezwał co to za opozycji???

 » iszon (kurw | 15-03-2019, 07:02:21)

nikt z psl sie nie odezwał co to za opozycji???

 » strzelno (obserwator | 15-03-2019, 06:11:13)

W nagrodę Dubicki został przewodniczącym rady. Teraz sama mądrość .

 » zip (jack | 15-03-2019, 06:04:14)

psl to lewica czy prawica czy LGBT

 » wybory (kasa | 15-03-2019, 05:13:35)

Zabrać całkowicie diety radnym to też są oszczędności a nie tylko zwykłemu szaremu chłopkowi, pensja burmistrza do najniższej krajowej tak jak zyje zwykly szary chłopek i wtedy do biedronki na promocje żeby było co jeść. Tylko patrzeć jak młodzi zaczna uciekać ze strzelna a z nimi podatki pieniazki i tak ich gmina nie będzie miała i tak. co z inwestorem bloku na osiedlu zrezygnował za duże podatki hahahha

 » burmistrz (kasa | 15-03-2019, 05:05:39)

Czyli woda będzie kosztowal z oplata abonamentowa 6.80

 » burmistrz (mieszkaniec | 15-03-2019, 05:01:59)

Gmina nie jest w stanie splacic tej pozyczki to jest gwóżdż do trumny nie potrzebuje już 10 mln zl a 17 mln zl zwolnil brygadę remontowa a zatrudnil swoich ziomkow jak co nie którzy wiedza. teraz nie będzie już nic w strzelnie nawet malej obwodnicy hahahahhaha chydzi to sciemniacz

 » drogii (mieszkaniec | 15-03-2019, 04:58:56)

Co z drogami osiedlowymi które są latane ceglami co z 2.5 mln zl co wzioł chudzinski pozyczki gdzie sa te pieniądze pewno co z fundacjami chudzinskich kto to będzie sponsorował co z ziemia i agro turystyka pod lasem chudzinskiego komitet osiedlowy teren kolo nich pamięta chyba prl płacimy podatki cale zycie a ci co sobie chulali to teraz za nich musimy placic niech rio wejdzie będzie spokuj redukcja etatow w gminie to po co chudzinski zatrudnial namiesnika zlikwidować to zliwkwidowac co z tymi ziomkami z trzemeszna co zatrudnil to sa dodatkowe etaty masakra żeby rio się wzielo i do domu rada i burmistrz bo my ucierpimy a oni i tak będą krecic i mataczyć jak w siemionkach z kielbasa teraz będą to robic z darami w strzelnie co przejęła zona od weteranów pracy będą dary dla strzelna ale w domach chudzinskich pociagnac do odpowiedzialności rade za poprzednia kadencje burmistrza matczaka

 » Strzelno (Wyborca | 14-03-2019, 23:53:17)

No to mamy to!!! Dziękujemy Panie Matczak! Dziękujemy pani radnej Walkowiak, panom radnym Dubicki, Cieślik, Pieszak.... co robiliście przez ostatnie swoje kadencje. Może diety powinniście oddać za tamte lata!!

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Raper nominował MOW Bielice (3)
 » Susza a oszczędzanie wody (25)
 » Piana wpływała do jeziora (15)
 » Wypadek na drodze w Dzierzążnie (23)
 » IV etap znoszenia ograniczeń (5)
 » Walczą z podrzucaniem śmieci (9)
 » Objazdowy Dzień Dziecka (3)
 » KWIECISZEWO: Poranne dachowanie (2)
 » Kto pisze po znakach i koszach? (8)
 » Trzy kolizje od rana (10)
 » Prewencyjne działania policji (8)
 » Akcja poboru krwi (2)
 » Otworzyli rondo na obwodnicy (36)
 » Kierowca Volvo z promilami (0)
 » BIELICE: Pożar hali warsztatowej (15)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2010-2020   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ