Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Powiat Mogileński - Społeczeństwo

Powiatowy statut unieważniony

2019-04-17 23:11
 

Koalicja rządząca powiatem mogileńskim, uchwalając nowy statut w sposób istotny naruszyła przepisy prawa i tym samym wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz musiał unieważnić tę uchwałę.

Przypomnijmy, że 23 listopada 2018 roku tuż po wyborze nowych władz powiatu, Bartosz Nowacki zapowiedział, że zamierza powołać płatnego - etatowego członka zarządu, jakim miałby być Tomasz Krzesiński. Jednak, aby do tego doszło na jednej z pierwszych sesji rozpoczęto procedurę zmiany statutu powiatu. Ostatecznie w trakcie sesji 1 marca tego roku uchwalono nowy statut, w którym zapisano, że w zarządzie może zasiadać poza starostą i wicestarostą od 2 do 3 członków.

Uchwałę tę zakwestionował wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Według służb wojewody, radni uchwalając nowy statut w sposób istotny naruszyli przepisy prawa, co skutkuje stwierdzeniem nieważności tej uchwały. Jednym ze stawianych zarzutów jest fakt, że liczba członków zarządu powinna być określona precyzyjnie, a nie przedziałem od 2 do 3. Jednocześnie statut nie zawiera również regulacji dotyczących zasad i trybu działania komisji skarg, wniosków i petycji oraz zasad tworzenia klubów radnych, do czego obligują stosowne przepisy prawa.

Organ nadzoru wskazał również inne nieprawidłowości w treści Statutu Powiatu Mogileńskiego. Jedną z nich jest nieprawidłowe przyznanie przewodniczącemu rady kompetencji reprezentowania rady na zewnątrz oraz koordynowanie prac komisji rady. Zgodnie z prawem zadania przewodniczącego polegają jedynie na organizowaniu pracy rady oraz zwoływaniu i prowadzeniu jej obrad. Przewodniczący rady nie ma uprawnień, aby zwoływać i prowadzić posiedzenia komisji czy też je kontrolować.

Wojewoda zwrócił uwagę także na zapis mówiący o nakazie przez przewodniczącego opuszczenia sali obrad rady osobie z publiczności, która swoim zachowaniem zakłóca porządek obrad lub narusza powagę sesji. W ocenie organu nadzoru zapis taki jest niezgodny z obowiązującym prawem. Narusza on m.in. Konstytucję RP oraz wszelkie zasady jawności i dostępu obywateli do informacji publicznej. Zgodnie z prawem, w przypadku zakłócania porządku publicznego, przewodniczący powinien wezwać policję lub straż miejską, które mają odpowiednie umocowania prawne do interweniowania w takich przypadkach.

W statucie brakuje zapisu mówiącego o obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej. Obecnie tylko radny, przewodniczący, klub radnych, czy też zarząd mogą występować z inicjatywą podjęcia uchwały, stanowiska, oświadczenia, deklaracji lub postanowienia proceduralnego. Błędnie także postanowiono, że nagrania z sesji będą przechowywane jedynie do końca danej kadencji rady. Według wojewody powinny one być dostępne bez ograniczeń czasowych tak, aby w każdej chwili miał do nich dostęp każdy obywatel.

W rozstrzygnięciu nadzorczym wojewody znalazło się również kilka innych spraw, jak chociażby ograniczanie dostępu do protokołów z sesji, które udostępniane miały być dopiero po ich zatwierdzeniu na kolejnej sesji. Według wyroków sądów, takie zapisy ograniczają obywatelom dostęp do informacji publicznej, a zgodnie z prawem działalność organów powiatu jest jawna. Jednocześnie ograniczenia w dostępie do dokumentów określa stosowna ustawa, a sam statut nie powinien posiadać takich regulacji. Sam statut powiatu powinien tylko określać techniczne warunki dostępu do dokumentów organów powiatu.

Rozstrzygniecie nadzorcze jest ostateczne. Jednocześnie na rozstrzygniecie przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy. Co ciekawe, 4 kwietnia organ nadzoru wszczął postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały dotyczącej nowego statutu. Wskazał on w piśmie do przewodniczącego rady, że uchwała została podjęta z naruszeniem obowiązujących przepisów prawa. Jednakże w wyznaczonym terminie przewodniczący nie odniósł się do przedstawionych przez wojewodę zarzutów. Tym samym organ nadzoru podtrzymał swoje stanowisko o stwierdzeniu nieważności powyższej uchwały. (PK)

Pełna treść rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [30]» dodaj komentarz   

 » kiko (Kamera | 27-04-2019, 10:46:04)

Znam gościa:) bajkopisarz.dobrze, że pałuki skład podały

 » statut (stary wyborca | 26-04-2019, 12:17:11)

Oglądałem sesję gdzie wybierano komisję statutową z jej przewodniczącym Baranem ,jaką miał dumę ,że został tym przewodniczącym a po miesiącu rezygnuje bez podania przyczyny . Wychodzi z tego że dobrze wiedział o nieprawidłowo przygotowanym statucie. Jako radca prawny powinien swoje wątpliwości przedstawić publicznie na sesji. Panie Baran gdzie etyka radcowska bo polityczną już pana dobrze poznaliśmy

 » . (Kiko | 25-04-2019, 22:55:54)

Nawet chwalił się po innych gminach, co oczywiście było bzdurą

 » No proszę (Kiko | 25-04-2019, 22:52:51)

A w pracach brał udział gość, który rzekomo wszystkim pomaga bo taki mądry:)

 » Statut (Były radny | 25-04-2019, 18:07:13)

Czy to nie dziwne ale przewodniczącym Komisji Statutowej był obecny starosta, wybitna głowa. Przysiadał się do niego razy kilka. To jest Koń trojański

 » trzeci urzędujacy członek zarządu (mieszkaniec | 23-04-2019, 19:56:10)

Czyżby obecny zarząd powiatu mogileńskiego cierpiał na deficyt szarych komórek i musi zatrudnić faceta z powiatu inowrocławskiego? Poroniony pomysł. Za 4 lata rozliczymy Was kompleksowo.

 » Tej Miro (Jup | 22-04-2019, 14:03:33)

Lepsze wykształcenie bez matury niz twoje wyzsze z prywatnej uczelni, gdzie kazdy g...k skończy

 » Karpie (Ktoś | 21-04-2019, 22:28:52)

Myślę, że lepszym rozwiązaniem dla Starosty jest sprzedaż świątecznych karpi aniżeli rządzenie powiatem

 » Hehe (Ja | 21-04-2019, 18:48:57)

Tak to jest jak chłop z Samoobrony chce wsadzić Kolegę na stołek. Czytać się tego nie chce. Żal, że kogoś takiego wybrano do rządzenia.

 » Matury (Mieszkaniec | 21-04-2019, 10:00:24)

Kurde,jaki pech bo matury są zagrożone ,więc nadal przewodniczący będzie miał tylko podstawowe wykształcenie ,ale jaja wielkanocne.

 » Do Bywalec (Mieszkaniec | 20-04-2019, 22:57:19)

Tak masz rację nikt do pięt nie dorasta PiS ,zwłaszcza ten jeden ich przedstawiciel ze Strzelna słusznie nazywany zdrajcą ! Wiadomo od dawna że kto nie ma wiedzy ani doświadczenia powinien mieć chociaż honor ,a ci nasi krezusi po dorwaniu się do koryta dwóch pierwszych cech nie mają ,a trzeciej znaczenia nie znają.Wesołych Świąt.

 » Matura (Zapis | 20-04-2019, 14:41:59)

Zapisy dla zdających w ramach PZPR co zdawali na ul.Łąkowej się dawno skończyły. Nie ta głowa i wiedza chyba że w Poroninie na temat Marksa i Engelsa no i oczywi$cie jak zadbać o własną d...ę.

 » o losie (MIro | 20-04-2019, 12:38:33)

Przewodniczący \\\"siła działania\\\" a matura od 6 maja czy zdąży się zapisać? A radca to niech weżmie podwykonawcę do ty roboty co ją w starostwie mo. Jak by prawo było proste w tym kraju to banda prawników i radców nie miała by co robić. Dziwne,że wiele uchwał poprzedniego układu przechodziło przez nadzór prawny wojewody a nawet gramatycznie i po polsku nie były pisane. No ale wojewodą była pani z PSLu. To psztyczka oficjalnie nie dostawali.

 » Dziura (Dr.Mercedes | 19-04-2019, 20:52:20)

Stołki pod dupą są A w głowie pustka i oni maja zdecydować o powiacie??.ludzie wiejmy z tąd do Afryki.

 » zasrana władza (bywalec | 19-04-2019, 16:54:26)

mieszkaniec , choćbyś zaklinał rzeczywistość, nie zmieni to że wybrani to zwyczajne tępe barany, co widać, i czuć, chłoptasiu w przykrótkich spodenkach, taka jest rzeczywistość, i dobrze że ktoś dokładnie się sprawie przyjrzał, i smród nie rozszedł się wyżej, PiS-owi do pięt nie dorastacie wesołych i spokojnych

 » Powiatowy statut (Hans | 19-04-2019, 15:39:54)

A tak czepiali się ostatnio na sesji fundacji i prezesa cwaniaki a teraz wychodzi szydlo z worka

 » refleksja (mieszkaniec | 19-04-2019, 12:59:47)

pewnie nie wszyscy komentujący zadali sobie trud przeczytania zarzutów Wojewody, a wynika z nich że uwagi są do wielu punktów statutu powiatu w większości do zapisów które funkcjonują od lat w starym statucie. Czyli przez wiele lat mieliśmy wadliwy statut i było OK. Drugie dno tej sprawy to opcja rządząca w województwie - PIS, prawdopodobnie będą czepiać się do wszystkiego co od nas wyjdzie. Gdyby u nas rządzili ludzie z ekipy "rozdajemy+" (opatrzność boska nas przed nimi uchroniła) to statut byłby przyjęty bez większych uwag. A radnych mamy takich jakich wybraliśmy - więc nie ma co teraz narzekać … Udanych Świąt życzę bez polityki w tle

 » Ha ha ha (Gołąbek | 18-04-2019, 23:02:40)

Jak można było takie coś wybrać na radnych ,przewodniczący bez matury w mariażu z samoobroną i wybitnym radcą prawnym dają popis ,tylko czego ? Odpowiedź sama ciśnie się na usta ,ale niesmak z samego faktu mieszkania w takim powiecie pozostaje.Czy naprawdę nie było z kogo wybrać radnych powiatowych nie przynoszącym nam wstydu ? Chyba że chodziło o to aby większość była mierna ,to łatwiej będzie nimi sterować z burmistrzowskiego fotela ,a że nie jest inaczej to dowodzi ostatnia nominacja na członka Rady Fundacji klakiera burmistrza - byłego już radnego gminnego !

 » Kwalifikacje (Karol | 18-04-2019, 22:22:21)

Oczekiwał bym w tej chwili merytorycznego oświadczenia radcy prawnego i wyjasnień. Błedy każdy popełnia. Ale w sytuacji poboru wynagrodzenia chciałbym poznać opinię prawną do przedłożonej uchwały. To nie była skomplikowana materia. Jak nasze interesy-powiatu będą reprezentowane w tematach ważnych, skomplikowanych

 » Brawo (Ikkkkra | 18-04-2019, 18:51:51)

Swój swego musi wciągnąć na stołek. Co by w biedzie nie żyli koledzy.

 » opinia (turysta | 18-04-2019, 17:19:51)

Sorry,kto "coś" takiego wybrał???Podwyżka smieci, "kolesia" do Zarządu,na co jeszcze będą wydawane Nasze pieniądze???Gratuluję oddającym głosy na takie "tuzy". "CMG----PANY"???

 » Powiat (Teresa | 18-04-2019, 14:22:51)

Wstyd dla powiatu nawet jednej porządnie uchwały nie potrafią napisać. Co do radcy prawnego to szacun jaki radca takie uchwały wstyd i tyle .Jak dzieci we mgle.

 » misja na rządzenie (starosta | 18-04-2019, 12:34:24)

ale kuźwa wizytówka nowej władzy, nie ma co, sama mądrość, i takie miernoty się dorwali do rządzenia, wstyd, ciekawi mnie jak długo pan starosta będzie tego darmozjada trzymał na etacie, siwek maił swoje za uszami ale prawnie był bystry,

 » klaps (uegzemplaż | 18-04-2019, 12:30:58)

buraczek, miał wspaniałych nauczycieli, albo był bardzo odporny na naukę, ale plecki były szerokie jak tory w ZSRR, teraz tacy wracają

 » akt prawny (akt prawny | 18-04-2019, 12:17:02)

Jeśli akt prawny ma wady prawne to jest to wina zarządzającego, czyli Pana Starosty oraz Zarządu, winę także ponosi Radca Prawny bo to on przygotowuje projekty uchwał, ale Państwo Radni co wy tam robicie za nasze podatki, trzeba czytać ze zrozumieniem, ale jak się tylko chce być na piedestale, pobierać dietę radnego i nic nie robić to nie tędy droga. Wybory dopiera za pięć lat, ale już teraz należy się przypatrywać tym radnym, którzy tylko chcą "być radnym" i nic więcej. Ni możemy już więcej dopuścić osób, które tylko chcą być, a nic nie wnoszą.

 » Dojna zmiana xxx (Kmita | 18-04-2019, 11:37:08)

Starosta i samoobrona słoma kurnik świnie i krowy no i te barany. a reszta dopisać proszę z poważaniem

 » Uchwała (KK | 18-04-2019, 11:11:40)

A niby taki super, nowy prawnik miał być w Starostwie zatrudniony a tu taki numer. Kto pisała i sprawdzał tą uchwałę? Dziecko z zerówki -;) Brak słów. Na sesjach zgrywa takiego cwaniaczka który wszystkich wyśmiewa, a tu nawet uchwały nie potrafi dobrze napisać. Gratuluję profesjonalnej obsługi prawnej

 » Kasa misiu kasa z Twoich podatków (Kasa i polityka | 18-04-2019, 09:39:59)

To , aby powołac nowego ? ,etatowego -opłaconego z naszych podatków członka zarządu ??? zmieniono statut , aby go opłacać???? Nawet po to zmienia sie statut ?? szok i degeneracja!!!

 » ... (max | 18-04-2019, 07:30:53)

Poziom wiedzy i kompetencji sięgnął dna.

 » Do (likwidacji | 17-04-2019, 23:25:17)

Zaistniała sytuacja idealnie przedstawia poziom wiedzy i kompetencji władz powiatowych. W moim mniemaniu taka forma samorządu powinna zostać ustawowo zlikwidowana, zadania wlasne powiatów przekierowane do zad. wł gmin i koniec finansowania zbędnej instytucji o szumnej nazwie POWIAT. Znając realia trochę czasu uplynie zanim pozbędziemy się tego post Buzkowego wynalazku, który w większości dba o wewnętrzne intresy składu w nim pracującego.

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Wygłosi referat o szkolnym radiu (0)
 » 17 kierowców z mandatami (4)
 » Trwa nabór chórzystów (0)
 » Nauczanie hybrydowe (0)
 » Wygraj gęsią tuszkę (2)
 » Robili i puszczali latawce (6)
 » Rewitalizują park w Strzelnie (24)
 » Nowe władze Porozumienia (7)
 » Rocznica agresji ZSRR na Polskę (1)
 » Pijany przyjechał kupić alkohol (0)
 » Wyjątkowe spotkanie po 2 latach (12)
 » "Dzień latawca" w Strzelnie (1)
 » Zebrali ponad 11 tysięcy złotych (1)
 » Obywatelskie ujęcie na drodze (15)
 » Strażnicy znakują rowery (2)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2010-2020   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ