Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Powiat Mogileński - Art. Spons.

Wojewoda o wsparciu rodzin

2019-07-15 22:20
 

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz w wywiadzie dla naszego portalu mówi o tym, jak ponad 100 milionów złotych z rządowego programu "Rodzina 500+" wpłynęło na mieszkańców powiatu mogileńskiego. Co ważne, od lipca świadczenie 500+ przysługuje na każde dziecko, niezależnie od kryterium dochodowego.

Od kwietnia 2016 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził świadczenie 500+, które przez wielu jest chwalone, ale są też i jego przeciwnicy. Jak według Pana to świadczenie wpłynęło na rodziny i gospodarkę w takich regionach jak powiat mogileński? Czym przekonałby Pan przeciwników?

Świadczenie 500+ zmieniło Polskę, zmieniło polskie rodziny, zmieniło też samorządy. Przykład powiatu mogileńskiego - od 1 kwietnia 2016 roku do dziś wpłynęło tu prawie 100 milionów złotych do rodzin. Te 100 milionów złotych w dużej mierze przełożyło się na lokalną konsumpcję, na lokalną gospodarkę. Na pewno zlikwidowało biedę wśród dzieci i rodzin, bo takowa była. Pamiętam, że jeszcze kilka lat temu mieszkańcy przychodzili z takimi problemami do samorządowców, a sam byłem wtedy zastępcą burmistrza. Sprawy dotyczyły przede wszystkim podstawowych warunków życia rodzin. Teraz tych problemów nie ma, niemal nie ma bezrobocia i to są bardzo duże zalety programu "Rodzina 500+". Prawie 100 milionów złotych od 2016 roku do dziś nie mogło nie zmienić tego powiatu.

W tym roku rząd rozszerza program na wszystkie dzieci, likwidując kryterium dochodowe. Czy według Pana to dobra decyzja?

Tak, to bardzo dobra decyzja. Program kosztuje dzisiaj 20 miliardów złotych, a będzie kosztował 40 miliardów złotych. Środki te pochodzą między innymi z uszczelnienia systemu podatkowego, jakie wprowadził pan premier Mateusz Morawiecki. To jest ogromny sukces, więc na dobrą sprawę nikomu tych środków nie zabieramy i w taki sposób je inwestujemy. Inwestujemy w polskie rodziny i to jest najlepsza inwestycja, za co jesteśmy chwaleni na całym świecie. Każda inwestycja w polskie rodziny na pewno będzie się opłacała. Rodzina posiadająca dzieci dzisiaj może przeznaczyć pieniądze na wychowanie i rozwój dziecka. Są to zajęcia sportowe, naukowe, dydaktyczne, mogą to być obozy, wakacje, komputery i inne rzeczy, które mogą wesprzeć rozwój osobisty dziecka i dać mu w przyszłości większy sukces. Takich osób w Polsce mamy bardzo, bardzo dużo i to zaowocuje na pewno w przyszłości. Wspomniałem już o konsumpcji i lokalnej gospodarce, ale popatrzmy na turystykę, na miejsca odwiedzane w weekendy. One też na tym zyskają. Ten dział gospodarki, jaką jest turystyka, też na pewno się zwiększy. Więc zdecydowanie istnieją same plusy tego programu. Mankamentów nie widzę.

Rozmawia Pan z wieloma mieszkańcami naszego regionu. Jak według nich rządowe wsparcie wpłynęło na poprawę życia przeciętnej polskiej rodziny?

Najbardziej mnie cieszą opinie tych, którzy z tego programu nie korzystają, bo są to osoby, które mogłyby mieć do niego uwagi. Mówię o emerytach, o osobach, które nie posiadają dzieci lub to świadczenie już im nie przysługuje. Ich oceny są bardzo pozytywnie. Oczywiście zdarzają się sygnały negatywne, bo wszystkich się nie da zadowolić. Na tym polega demokracja, ale społeczeństwo i gospodarka teraz zyskują, a w przyszłości zyskiwać będą jeszcze więcej. Poprzednicy mówili, że tego programu nie jesteśmy w stanie wprowadzić, bo nas na to nie stać, bo Polska zbankrutuje. Okazuje się, że po wprowadzeniu 500+ jesteśmy jedną z lepiej rozwijających się gospodarek, a na pewno jedną z dużych gospodarek Unii Europejskiej, która się świetnie rozwija i będzie się rozwijała dalej.

Wkrótce do Mogilna powróci szpital z oddziałem położniczo-ginekologicznym. Czy według Pana rządowe wsparcie dla rodzin ma wpływ na dzietność?

Tutaj jest jedna rzecz, której nie dostrzegają ci, którzy krytykują, że dzietność się nie zwiększyła. Natomiast musimy zwrócić uwagę nie na to, jak wygląda dzietność rok do roku, tylko jaka dzietność była prognozowana na przykład jeszcze w 2012 czy 2014 roku, kiedy ten program nie funkcjonował.

To, że liczba urodzeń się zwiększyła, jest faktem. Niektórzy mówią, że mogliśmy oczekiwać większej liczby urodzeń, ale mniejsza jest po prostu populacja osób, które dzieci może posiadać. Prognozy demograficzne sprzed kilku lat, kiedy nie było jeszcze pomysłu na "Rodzinę 500+", były dramatyczne. Udało się nam zatrzymać ten bardzo negatywny trend. W roku 2018 odnotowano o kilkadziesiąt tysięcy urodzeń więcej w stosunku do planowanych wcześniej. Dlatego warto jest ten program realizować. Kwota 500 złotych na pierwsze dziecko jest kolejnym poważnym argumentem, który ma zachęcić rodziny do posiadania kolejnego potomstwa.

Wracając do naszych lokalnych spraw. Jak Pan ocenia sytuację w powiecie mogileńskim i współpracę z tutejszymi samorządami?

Współpraca z burmistrzem Mogilna i wójtem Jezior Wielkich układa się bardzo dobrze. Jeżeli chodzi o wójta Dąbrowy, to mamy słabszy kontakt, ale zawsze zapraszam do współpracy. Strzelno ma swoje kłopoty. Burmistrz odziedziczył po poprzedniku trudną sytuację finansową i życzyłbym sobie, żeby Strzelno po tej kadencji było silniejsze finansowo. Jeśli chodzi o obwodnicę Strzelna, to nie ma wątpliwości, że musi powstać w najbliższych latach i będziemy o to walczyć. Nastawienie do tej sprawy jest pozytywne, również na poziomie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W tej kwestii jak najbardziej potrzebne i słuszne są wszelkie inicjatywy oddolne. Jeżeli chodzi o władze powiatowe, to nowy starosta wykazuje wolę współpracy z administracją rządową, co sobie bardzo cenię.

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [0]

Możliwośœć komentowania została zablokowana...
 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Studniówkowy bal ZS Mogilno (0)
 » Oszustwo metodą na "Blik-a" (3)
 » Gmina zapowiada kontrole szamb (20)
 » Mieszkańcy czekali na to 6 lat (39)
 » Spotkanie aktywnych kobiet (1)
 » WIOŚ bada sprawę ścieków (10)
 » Hurtownia Elektrotechniczna (0)
 » Noworoczny turniej siatkówki (0)
 » Zderzenie w Rzadkwinie (19)
 » MIRADZ: Jechali 185 km/h (13)
 » Ładunek uderzył pieszego (6)
 » Informacja dla hodowców drobiu (6)
 » WOŚP w Strzelnie (39)
 » MOGILNO: 28. Finał WOŚP (16)
 » Orkiestrowy finał w Dąbrowie (4)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2010-2020   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ