Zgodnie z dekretem abp Józefa Kowalczyka Prymasa Polski w mogileńskim Klasztorze powstanie dom zakonny Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, którzy przejmą również obowiązki w parafii. Stanie się to 1 stycznia 2014 roku. Jak poinformował nas rzecznik Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, ks. Zbigniew Przybylski, mogileński klasztor nadal będzie własnością Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Bracia Mniejsi Kapucyni Prowincji Warszawskiej otrzymują parafię jedynie w zarząd duszpasterski. Przekazanie majątku parafialnego odbędzie się zgodnie z pragmatyką diecezjalną w obecności wicedziekana oraz odchodzącego proboszcza i jego następcy. Z czynności tych zostanie sporządzony protokół, który będzie przekazany do Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.
– Bracia Kapucyni pragną, aby przy parafii działały wszystkie dotychczasowe grupy i ruchy. Oczywiście, w dalszej perspektywie, do nich – jako do zarządców parafii – będzie należała weryfikacja działalności i przydatności poszczególnych wspólnot – mówi rzecznik Kurii.
Na chwilę obecną do Mogilna przybędzie trzech kapłanów i jeden brat zakonny. Nowym proboszczem będzie o. Krzysztof Lewandowski. Jako wikariusze posługiwać będą o. Grzegorz Sucheński i o. Szymon Janowski, który również będzie katechetą i duszpasterzem młodzieży. Do posługi w Klasztorze został oddelegowany również br. Henryk Kosmala.
Pożegnania i wprowadzenie proboszcza
Pożegnanie ks. Marcina Przybylskiego nastąpi na mszy świętej dziękczynnej 26 grudnia (czwartek) o godzinie 11:00, natomiast proboszcz ks. Andrzej Panasiuk pożegna się z mieszkańcami w piątek, 27 grudnia o godzinie 18:00.
– Prosimy, by nie przygotowywać pożegnań i nie składać kwiatów. Będzie nam miło, jeżeli ograniczymy się tylko do krótkiego słowa ze strony jednego przedstawiciela Rady Duszpasterskiej – informują przedstawiciele parafii.
Przekazanie majątku parafii nowemu proboszczowi, nastąpi we wtorek, 31 grudnia o godz. 10:00 w obecności Rady Ekonomicznej Parafii św. Jana.
Swoją posługę kapucyni rozpoczną Mszą św. o północy w Nowy Rok. Uroczyste wprowadzenie nowego proboszcza będzie podczas Mszy św. o godz. 9:30, 1 stycznia 2014 roku. Liturgicznego wprowadzenia dokona ks. bp Krzysztof Wętkowski.
Konferencja prasowa
W związku z wieloma wątpliwościami i pytaniami mieszkańców i parafian, w najbliższy piątek, 27 grudnia o godzinie 16:00 odbędzie się godzinna konferencja prasowa. W trakcie spotkania każdy chętny będzie mógł zadać pytanie w interesującej go sprawie. Propozycje pytań można umieszczać w komentarzach lub przesyłać na adres: redakcja@cmg24.pl. (PK | fot. archidiecezja.pl – ks. P. Kowalski)

















Czy podobnie jak księża, zakonnicy będą chodzić po kolędzie?
Kto zostanie dziekanem ????
a co miałoby ich zwolnić z tego obowiązku?
Wszystkich pasożytów powinni wygnać do Watykanu! Kiedyś komuchy rządziły Polską a teraz czarna stonka… Nie zmieniło się prawie nic
na kolędę będą chodzić bo są normalnymi duszpasterzami.
dziekanem wg założeń w prawie kurialnym będzie najprawdopodobniej nowy proboszcz.
Po więcej odp na pytania zapraszam do mnie 🙂
ŁASKA PAŃSKA NA PSTRYM KONIU JEŹDZI
TEN PROBOSZCZ CO ZROBIŁ DLA NASZEJ PARAFI NIE ZROBIL NIKT WIĘC NIEWSPOMINAJCIE GO ŻLE TYLKO POŻEGNAJCIE GODNIE
Zgoda co prawda zrobił dużo, klasztor wyładniał ale ja go będę źle wspominał jako księdza i proboszcza pójść do niego było katorgą o chrzcinach dla dziecka nie wspominając droga przez mękę normalnie także krzyż mu na drogę. Mam tylko nadzieję że nowi będą bardziej ludzcy. Zdrowych spokojnych.
mam pytanie, dlaczego, skoro ma być zakon w mogilnie nie będą to benedyktyni tylko kapucyni? Przeciez to klasztor benedyktynski a nie kapucynski? Może to ktoś wytłumaczyć?
Benedyktyni to bardzo mały zakon więc nie tworzą nowych placówek. Kapucyni byli zainteresowani otwarciem nowego ośrodka duszpasterskiego bo są po prostu liczniejsi.
Hm to gdzie mam się udać żeby usłyszeć wiecej odpowiedzi? A pytań mam ….
Mam pytanie z innej beczki co budują koło nowego ronda na wysokości Bielic. pozdrawiam
Czy został ksiądz pozbawiony godności kościelnych?
czy Miescisko to nagroda czy kara po takim Mogilnie….
x. Panasiuk nie straci godności kanonickiej bo ona nie jest związana z parafią.
Reszta nie ma nic więc nie mają co tracić.
koło ronda bielice ma być ORLEN z barem obok NIGH CLUB
A jak to będzie wyglądać z ślubami? Mogą udzielić tego sakramentu czy trzeba szukać innego kościoła?
Podkreślam z pełna odpowiedzialnością ks. Panasik to Wielki Człowiek . wielki iloraz inteligencji, ogromny zasób wiedzy, wielka charyzma , wielkie oddanie Bogu i Kościołowi
Mogilno tracci człowieka o wielkim sercu
było wielu ale nikt Jemu nie dorównał
Księżę Andrzeju z serce diękuję za ogromny wkład w życie Parafii i życie ludzi słuchających Twego Słowa
Życzę błogosławieństwa i szczęść Boże w dalszym posługiwaniu. Dziękuję
Również pragnę podziękować ks. Panasiukowi oraz skierować szczere słowa, niech one będą refleksją na nowy początek – „Kto zaś zgorszy jednego z tych małych, którzy wierzą we mnie, lepiej będzie dla niego, aby mu zawieszono u szyi kamień młyński i utopiono go w głębi morza.” Mt 18,6
Życzę Ci żebyś gromadził skarby w niebie, a nie na ziemi, żebyś nie całował Ołtarza ustami Judasza i abyś nie szedł drogą, którą kroczyli Chofni i Pinchas.
iloraz inteligencji to za malo, aby byc wielkim czlowiekiem, a tym bardziej wielkim ksiedzem. Lepiej nie obrazaj poprzednikow. Ja osobiscie zaluje, ze ksiadz Panasiuk jako osoba z doktoratem od duchowosci niewiele robil aby poznac czlowieka glebiej. Zgadzam sie z Toba, ze zrobil wiele. Wiele dla rozdzielenia parafii jako wspolnoty. To udalo mu sie z cala pewnoscia…
co chwile trafiam na smiesznie brzmiace podziekowanie INTERMARCHE. Dlaczego wcisneliscie to z okazji swiat? Nie dziekujecie na co dzien?