W poniedziałek, 16 września podczas obrad komisji Rady Miejskiej w Mogilnie radni dowiedzieli się o drastycznym wzroście ceny za remont budynku Przedszkola nr 3 w Mogilnie. Jak się okazuje, w trakcie wykonywania robót wynikły prace dodatkowe, których wcześniej nikt nie brał pod uwagę.
– To są zadania, to są inwestycje wykraczające poza opracowaną dokumentację i projekt. To nie są zadania, gdzie przewidywała specyfikacja istotnych warunków zamówienia publicznego. Żeby funkcjonowało to przedszkole musimy spełnić dodatkowe kryteria – mówił burmistrz Leszek Duszyński.
Dodatkowymi pracami wycenionymi na kwotę 477 147,41 zł są:
– wymiana istniejącego pokrycia dachu wraz z izolacją o powierzchni 280 m2
– wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej
– wymiana posadzek
– wymiana instalacji elektrycznej
– wymiana stolarki drzwiowej
– wymiana instalacji gazowej
– montaż systemu powiadamiania przeciwpożarowego.
Słów niezadowolenia w tej sprawie nie kryli niektórzy mogileńscy radni. Jak wielokrotnie podkreślali, najwyżej kilkuprocentowe niedoszacowanie w czasach ciągłego wzrostu cen zostałoby przyjęte bez zbędnych dyskusji i niedowierzania.
– Wydaje mi się, że my jesteśmy przerażeni czymś innym. Tak potężne prace – instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne, różne inne, ten dach i tak dalej. To się pytam co myśmy zamawiali? Jaki remont? Czego remont? Tylko tej części dachu 600 metrów i nic więcej? To nie jest 47 tysięcy, tylko to jest 477 tysięcy. Co to za projektant był, co to za kosztorysant był, że on nie uwzględnił takich rzeczy? – mówił radny Przemysław Majcherkiewicz.
Zdaniem radnego Roberta Przepiórki sytuacja ta jest \”rażącym naciągnięciem gminnego budżetu\”, a kwoty za prace dodatkowe są zawyżone.
– Pół miliona więcej – był przetarg, to co oni tam odkryli przepraszam takiego, że roboty za pół miliona złotych? Ja rozumiem 50, 100 tysięcy. To i tak jest dużo przy inwestycji. Po to był przetarg ogłoszony, po to był wykonawca wybrany przy drugim naborze za mniejszą kwotę (…) Mamy tak nagle sobie przytaknąć i do wiedzenia i to tak pasuje i to tak ma być i pół miliona sobie wyciągniemy z budżetu? (…) Za pół miliona to bym dom postawił – mówił radny Robert Przepiórka.
Burmistrz Mogilna zauważał również, że budynek przedszkola został poddany remontowi, a nie wyburzeniu ze względu na fakt, iż konkursy ogłaszane przez Urząd Marszałkowski w Toruniu nie przewidywały budowy nowych obiektów, lecz wyłącznie ich remonty.
Głosowanie radnych w sprawie zmiany budżetowej odbędzie się w środę, 18 września. Za dodatkowe prace gmina i tak będzie musiała zapłacić, ponieważ poszczególne roboty zostały już wykonane, bądź
są w trakcie realizacji. Ostatecznie całość tej inwestycji wraz z pracami dodatkowymi ma opiewać na kwotę 1 858 158,25 zł, a jego wykonawcą jest Zakład Remontowy \”PERFEKT\” Piotra Smółki. (AS)





























Amatorka rządzi.
Duszyński nie pierwszy i nie ostatni raz wy*$##al te \”rade\”, i juz sie zbytnio z tym nie kryje
pomijając już kwote tego remontu zdjecie nr 3 wybitnie pokazuje że wszystko to jest sklejka karton gips prowizorka jakaś. Większa trąba powietrzna i to wszystko pofrunie.. A klimat sie zmienia i będzie fruwane…
Wzięli firmę kturą wszyscy znają i się dziwią .
Przecież ta firma słynie z dokładności i ceny …
Pół bańki dalzy komentaż jest zbędny.Wszyscy
podatnicy są napewno zadowoleni …
No i gitara.Tu pół,miliona,tam ileś jeszcze dołożyć będzie trzeba i ok.\”Amatorzy\”???Kto opracowywał,zatwierdzał kosztorys do remontu??? Co Komisja przetargowa akceptowała?Może przedszkolaki??
Ja sie chcialem tylko zpaytac czy w takiej sytuacji firma poniesie konsekwencje i wyplaci odszkodowanie? – nie bo nasz wspaniały burmistrz jak zreszta zawsze nie uwzglednia takich zapisów w umowach… tak samo z rondem bydowanym na hallera – to jest smiech – pierdzielą sie z tymi robotami… to samo z robotami na osiedlu kolo stadionu – przeciagaja ile moga… ludzie otwórzcie oczy przy nastepnych wyborach i przestancie glsowac na Duszyńskiego bo to nic dobrego…
po Pierwsze:
kto sporządzał kosztorys?
Po Drugie:
kto go zatwierdził?
Po trzecie?
kto zaniżył oferte?
Jeżeli Firma startuje do przetargu przedstawia oferte-zaniżoną, byle tylko wygrać przetarg wykluczając tym inne firmy startujące do przetargu, które rzetelnie obliczyły wartość inwestycji, więc chyba była świadoma w co wchodzi.
O jakim my tutaj mówimy \”każdy z nas robił remont w starym budownictwie, wie ile dodatkowo kasy idzie…\” Firma startująca do przetargu, chwali się dużym doświadczeniem, perfekcyjnością, więc przepraszam ale coś tu jest nie tak jak myli sie w kosztorysie o pół miliona.
podsumowując: wy***bka i złamanego grosza bym nie dorzucił. Jak to mnie uczono- \”kosztorys i termin- RZECZ ŚWIĘTA!\”
Kto przy zdrowych zmysłach wydał pozwolenie na remont,te baraki trzeba było zburzyć i za te remontowe pieniądze postawić nowy budynek.Wiadomo przecież że remonty są nieraz droższe od budowy nowych obiektów.Wiać iż w mogileńskiej gminie wiele rzeczy robi się na huraaaaaaa
Pan burmistrz jak zwykle radnych ma w głębokim poszanowaniu a przy tym swoich wyborców również. Pytanie mam następujące panie burmistrzu jakich Pan ma fachowców że przy określeniu warunków przetargu tak rażąco się pomylili co do określenia prac oraz kwoty? Z innej beczki kto zleca wykonane ronda w środku miasta na tak długi okres gdzie pracowników na budowie nie ma o godz. 16:00?
Dlaczego pozwolił Pan przy akrobacje radnych na budowę takiego brzydkiego monochromatyczne w sercu parku?
Remont basenu realizowała ta sama spółka Można się dogadać – można , potem tylko pozyskać kasę – i tak wypłacą. Teraz trzeba milony przytulać i dzielić (kadencje są skończone ) kasę wyciagaja z tematyki sportu , komunalki za poośrednictwem wykonawców , bo bez nich nie ma inwestycji czytaj kasy.
O ile pamięć mnie nie zawodzi to z remontem wiaduktu było to samo.
Wcześniejsze przetargi wygrywane przez firme PERFEKT tak samo wyglądały PRACE DODATKOWE świtlice wiejskie
Czy przypadkiem ta sama firma nie remontowała świetlicy w Twierdzyniu?? Wydaje mi się, że tam również nie starczyło kasy i pewną kwota dołożono do tego remontu. Jakoś inne firmy od razu dokładniej liczą.
A powie mi ktoś dlaczego tylko ta firma wygrywa przetargi w gminie .Przypadek nie sądzę
Dobrze skoro tyle jeszcze pieniędzy jest potrzebnych na przedszkole to może ktoś odłożył by trochę kasy na wyposażenie sal dzieciom… Skandal żeby rodzice urządzali dzieciom sale! Ja rozumiem farby,krętki,pędzle. Bo to się zużywa. Ale zegar do sali lub kosze na zabawki. Po wyjściu naszych dzieci z przedszkola za jakiś czas to to przecież zostanie. I kto rodzicom zwróci pieniądze za wkład własny.
A może te dodatkowe koszty są przeznaczone na remont zalanej części przedszkola… ale dlaczego nikt o tym nie wspominał, ani burmistrz na komisjach, ani cmg24 nic nie napisało. Zanim te dodatkowe prace zaczęto wykonywać powinna byc decyzja radnych czy przesunąć środki. Jesli nie było decyzji to firma ze swoich to powinna pokrywać lub osoba która podpisała aneks do umowy. W umowie też powinien być zapis o ile można ewentualnie zwiększyć wartość umowy bo tak to można sobie w nieskończoność aneksować
Czy szanowni niżej komentujący mają dowody na rzucanie takich ciężkich oskarżeń! ?? Bez żadnego pokrycia, dowodu..ale chociazż jedna rzecz jest pocieszająca – dziś NIKT nie jest anonimowy w internecie! Panie Burmistrzu, mam nadzieję, że podejmie Pan odpowiednie kroki prawne.
Pytanie również do radnego, co to znaczy, że kwota zawyżona? Ma Pan jakieś wyliczenia, nowy kosztorys?, nowy fachowiec dokonał oględzin? Strzelić hasłem, że zawyżona bez żadnych konkretów to można w przedszkolu.
Na zdj nr 3 to nie sklejka tylko wełna mineralna służąca do termoizolacji.
a skąd Pan wie, co było omawiane na komisjach, skoro nie są one transmitowane?
Ktosiu, raczej Włodzimierzu…od którego października? Od obiecujesz od 3 lat.
Według słów jakie wypowiedział na sesji Pan Burmistrz Leszek Duszyński , t żeby przewidzieć np. wymianę stolarki drzwiowej ( nie przewidziano w kosztorysie ) proponuję pracownikom zatwierdzającym projekt i kosztorys puknąć się mocno w makówkę i przestać udawać specjalisto-ekspertów . Zatwierdzili !! To niech teraz dokładają ze swoich a najlepiej niech zaczną być odpowiedzialni !!! . Tak czy siak pieniądze i tak gmina dopłaci bo w radzie zasiadają ludzie którzy są zahukani przez włodarza i brak im odwagi ażeby się sprzeciwić . Nie pozdrawiam nikogo.
To jest wełna osły. Nie znają się na takich rzeczach a się wypowiadają. A czy komuś przyszło na myśl, że z tego pół miliona połowa to koszt materiału a jeszcze trzeba zapłacić pracownikom, podwykonawców… Ludzie naprawdę mysleliście, że wszystkie pieniądze idą do kieszeni firmy? Zero pojęcia o prowadzeniu firmy mają co niektórzy tutaj. A propo ronda to chyba nie macie się czego czepiać, bo pracowników nie ma już o 16. Serio? Przecież to praca jak każda. Idą do pracy na 8-9 godzin. Oni też mają rodziny, chcą odpocząć, to też są ludzie jak wy. Ale według was to powinni zapier..lać 24 na dobę!!! Leczyć się co niektórzy!!! Czysty egoizm.
Pytanie, skąd burmistrz nagle wziął pół miliona na dołożenie do tego remontu. Komu zabrał te pieniądze?
Duszyna,kończ waść(kadencję)wstydu oszczędź
Łatwo wydaje się nieswoje pieniądze. Nagle okazało się, że są dodatkowe prace koszty. Czy wy nas macie za idiotów!!!!!!!!!!! Chyba nikt nie uwierzy, że to przypadek. Mam nadzieję, że zajmą się tym odpowiednie służby i zarówno wykonawca, jak i osoby odpowiedzialne po stronie gminy odpowiedzą za swoje machlojki. Może jak raz ktoś pójdzie siedzieć, to będzie to przestroga.
Jeżeli sprawy przyniosą aki obrót, że sprawy Duszyńskiego nie będzie prowadziła skorompowana przyjaciółka Rita K to suchotnik pójdzie siedzieć.
Strach pomyśleć że nie potrafisz odróżnić 50 tyś od 500tyś
Nierozumiem stwierdzenia ze i tak trzeba bedzie zapłacić bo już cześć prac została zrobiona?? Zrobiona bez decyzji czy sa pieniądze to wykonawca ryzykował i nie powinien miec zapłacone… te 500.000 to jest ok 1/3 całego przetargu… ile za te pieniadze mozna by wyremontować innych budynkow czy mieszkań komunalnych. Dziwnie się dzieje w tej gminie naszej, oj dziwnie…
Mecenasie na komisje nie chodzą osoby z zewnątrz:). Może lepiej się na nich udzielać a nie pisać dyrdymały na portalu
Jakie straszenie? Czytania ze zrozumieniem uczono w pierwszej klasie szkoły podstawowej! Mamy demokrację, jeszcze mamy i każdy ma prawo zabrać głos i krytykować. TYLKO JEST ZNACZNA RÓŻNICA MIĘDZY KONSTRUKTYWNĄ KRYTYKĄ A SUGEROWANIEM ISTNIENIA DRUGIEGO DNA I POMAWIANIEM! DZiś każdy myśli, że można rzucić bezpostawne oskarżenia i jakoś to będzie. Otóż NIE! A jeśli nie widzisz różnicy, to zwyczajnie nie dorosłeś do demokracji. Niestety jako naród nie dorośliśmy do swobody wypowiedzi
Gdzie podczas remontu przebywają dzieci??
Przecież to że nie było systemu powiadamiania pożarowego wiedzieli przed remontem. Ukarać tego specjalistę,co robił przegląd stanu technicznego przed remontem! Śmierdzi to wszystko na kilometr.