Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Powiat Mogileński - Społeczeństwo

Utrudnienia w przejęciu linii

2021-09-12 23:44
 

Ministerstwo Infrastruktury oraz PKP odpowiedziały na propozycje przejęcia przez samorządy nieczynnej linii kolejowej nr 231 na odcinku Mogilno-Kruszwica pod budowę ścieżki rowerowej. Rozwiązanie okazuje się być nie tak pomyślne, jak zakładano.

Przypomnijmy, że 13 lipca tego roku samorządowcy z terenu powiatu mogileńskiego i inowrocławskiego podpisali list intencyjny w sprawie współpracy dotyczącej nieodpłatnego przejęcia nieczynnej linii kolejowej nr 231 na odcinku Mogilno-Kruszwica z przeznaczeniem na ścieżki pieszo-rowerowe łączące oba powiaty.

Obecnie okazuje się, że resort proponuje samorządom zaangażowanie w odbudowę drogi kolejowej, a PKP przekazanie gruntów jedynie w formie użyczenia. Tak wynika z odpowiedzi na interwencję parlamentarzystów, poseł Magdaleny Łośko i senatora Krzysztofa Brejzy.

W interwencji skierowanej na ręce Ministra Infrastruktury parlamentarzyści wskazywali, że wspólna inicjatywa samorządów polegająca na nieodpłatnym przejęciu nieczynnej linii kolejowej nr 231 stworzyłaby szansę na powstanie w tym miejscu ścieżek pieszo-rowerowych łączących dwa powiaty - inowrocławski i mogileński. Przyczyniłoby się to do udostępnienia cennych obszarów przyrodniczych i kulturowych oraz promocji regionu - trasa linii kolejowej nr 231 biegnie w pobliżu Jeziora Gopło i rezerwatu przyrody Nadgoplański Park Tysiąclecia. Ścieżki stałyby się ważnym elementem Szlaku Piastowskiego.

- Obecnie wspomniana linia kolejowa jest niezelektryfikowana, jednotorowa oraz nieprzejezdna, a jej dewastacja postępuje. W odpowiedzi na interwencję, mimo tego - resort infrastruktury zaproponował zaangażowanie się samorządów w odbudowę tejże linii kolejowej. Z kolei spółka PKP Polskie Koleje Państwowe S.A. przedłożyła propozycję przekazania drogi kolejowej na rzecz samorządów (powiatu inowrocławskiego i mogileńskiego oraz gmin Kruszwica, Strzelno, Mogilno i Jeziora Wielkie) jedynie w formie użyczenia, wskazując na potrzebę zachowania rezerwy gruntowej. Taka forma przekazania nieruchomości (tytuł prawny użyczenia) może utrudniać pozyskanie środków zewnętrznych (w tym pochodzących z Unii Europejskiej) na realizację inwestycji - informuje Biuro Poselskie Magdaleny Łośko.

Ministerstwo Infrastruktury wskazuje również na możliwości niekolizyjnego rozwiązania tj. poprowadzenia ścieżki rowerowej wzdłuż korytarza linii kolejowej. Jednak zdaniem parlamentarzystów zaproponowany wariant może spowodować znaczący wzrost kosztów inwestycji - niemożliwe będzie m.in. wykorzystanie przy budowie już istniejącego nasypu. (I | fot. arch.)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [20]» dodaj komentarz   

 » strzelno (kicia | 24-09-2021, 12:35:05)

A może by tak Łośko i Brejza zainteresowali się nePOtyzmem Chudzińskiego i jego lizaniem po .... pisiorów? Jak to dotrze do Tuska, to będzie źle dla nich. No chyba, że takie są zasady w PO, wystarczy zobaczyć Nowaka, Gawłowskiego, Grodzkiego, Kwiatkowskiego i innych.

 » Hmm... (tomasz z Mogilna | 15-09-2021, 12:07:34)

Na tę ścieżki rowerowe to wpadł ten sam ,,mądry" człowiek który wymyślił ronda w Mogilnie a przy nich ścieżki rowerowe, które sprawiając korki (brak dodatkowego pasa ruchu dla samochodów, co ułatwiło płynność w poruszaniu się po się pojazdów. A tak na marginesie,czemu takie parcie na tę ścieżki rowerowe? Ktoś dostanie dodatkowe pieniądze? Moim zdaniem tak. Unia daje na ścieżki rowerowe, więc trzeba brać i kolesiom dać zarabiać.

 » dobre pomysły (krzysztof | 14-09-2021, 20:32:20)

Zgadzam się z Leonem amatorem . Po pierwsze ścieżki powinny być budowane tam gdzie mieszkają ludzie by zapewnić im bezpieczeństwo . Po drugie jeszcze nie jesteśmy tak bogaci by budować ścieżki dla turystki i przyjemność nie wielu mieszkańców. Jeśli wybudujemy ścieżki łączące wioski i miasta to będzie służyć wszystkim mieszkańcom powiatu . Kropla drąży skałę ależ tak tylko po co ten wysiłek ? . Więc lepiej ścieżki tam gdzie są potrzebne i zapewnią większe bezpieczeństwo nam wszystkim.

 » Kpina (bolek | 14-09-2021, 10:02:59)

Te tory będą widziały pociąg jak świnia niebo. Z drugie strony nie ma jak to składać obietnice z góry skazane na niepowodzenie. Tak najlepiej. Chcieliśmy wam zrobić ale sami widzicie. Tylko, że jakoś wszędzie ścieżki powstają i nie potrzebne były do tego nieczynne tory.

 » ścieżka rowerowa (leon amator | 13-09-2021, 22:45:47)

Na początek przypomnienie: w latach 90-tych XX w. i w pierwszych latach XXI w. zlikwidowano ponad połowę (!) z istniejących linii kolejowych. Pozbawiając miliony Polaków możliwości dojazdu do pracy, szkoły itd. Jednocześnie ogromna ilość naszych rodaków straciła pracę na PKP. Tego niespotykanego dzieła zniszczenia majątku narodowego dokonały rządy SLD (d. PZPR) i PSL (d.ZSL), oraz UD i KL-D (obecnie PO). Linie te zostały w większości rozkradzione i zdewastowane. Dotyczyło to również tysięcy budynków, setek mostów i wiaduktów. Obecnie rząd PiS przystąpił do działań mających na celu rewitalizację i odtworzenie sporej ilości tych linii, w porozumieniu z samorządami wojewódzkimi, powiatowymi i gminnymi. Na przywrócenie do użytku tych połączeń kolejowych trzeba będzie wydać wiele miliardów złotych, które można by wydać na inne cele, np. podwyżki płac dla pielęgniarek i nauczycieli. Dzisiaj diabeł ubrał się w ornat i ogonem na mszę dzwoni, parlamentarzyści i lokalni działacze i aparatczycy z PO, PSL i SLD "z troską pochylają" nad stanem poniszczonych i rozkradzionych linii kolejowych. A wracając do meritum sprawy uważam, że jeżeli władze POwiatów mogileńskiego i inowrocławskiego, wraz z samorządowcami gminnymi i przy "wydatnej pomocy" POseł Łośko, chcą budować (skądinąd przydałaby się) ścieżkę rowerową łączącą Mogilno, Strzelno, Jeziora Wielkie i Kruszwicę z Inowrocławiem, to lepiej jest budować takową przy łączących te miasta drogach. Skorzystają z tego mieszkańcy okolicznych wsi i osiedli. Wspomnę też, że przedmiotowa nieczynna linia kolejowa przebiega w większości przez puste pola, łąki i lasy a samo przywrócenie do używalności (nawet dla rowerzystów) mostu na Noteci w okolicach Kunowa pochłonie ogromne pieniądze. A może wzorem choćby Żnina, Szubina, Nakła i Koronowa działacze ci podejmą działania do rewitalizacji tej linii kolejowej i linii z Mogilna do Orchowa. Więcej dobrego zrobiliby, gdyby "nacisnęli" na swojego kolegę partyjnego marszałka Całbeckiego na zwiększenie liczby połączeń kolejowych z Mogilna do Inowrocławia i Bydgoszczy, tak jak to było w ubiegłym roku, żeby ludzie mieli łatwiej dojechać do pracy i szkoły. O przywróceniu ulgi dla seniorów nie wspomnę a muszą oni przecież dojechać do lekarzy w Bydgoszczy albo Poznaniu.

 » Kolej (Nowa | 13-09-2021, 21:20:58)

Może lepiej niech zajmą się drogami powiatowymi, przynajmniej ci z powiatu mogileńskiego. Bo wstyd jak tylko kończy się Wielkopolska a zaczynają Kujawy. Podobno to "najważniejsz droga tranzytowa" do Kruszwicy przez Krzywe Kolano.

 » Blamażu ciąg dalszy (Iktorn | 13-09-2021, 21:09:10)

Najlepiej to im wychodzi palenie fajek na schodach budynku starostwa.

 » klapa (krzysztof | 13-09-2021, 20:31:27)

Pomysł może i dobry ale czy ta ścieżka jest tak ważna? czy nie ma ważniejszych inwestycji?. Można budować ścieżki przy drogach powiatowych czy gminnych tam nikt nie będzie przeszkadzał.

 » Już podskakiwał z radości. (Ktos | 13-09-2021, 19:49:54)

Już się Lepperowy wychowanek cieszył a tu doooopa.

 » sciezki (sympatyk mogilna | 13-09-2021, 19:30:30)

moze sie uda choc wiadom duze przedriew dla pkp trudna sprawa a moze uda sie zrobic sciezke rowerowa wokol jeziora wkolo do. 2027 roku zaw wartoo. choc. wiadomo bez pieniedzy dofinoan z u dofinan z rzadu rp nic nie da sie zrobic albo. z uni europej funduszy ale warto walyczyc powiat mogilno. nie podawajcie sie

 » Naganne zachowanie samorządowców. (Maria | 13-09-2021, 19:29:25)

Postawienie PKP w takiej sytuacji jak medialny show jest naganne . To tak jak ,,ja" bym zrobiła medialny szoł i że chce przerobić ulice na tor na rolki lub łyżworolki . Bądźmy poważni - wybierajmy inteligentnych samorządowców.

 » sciezka (edi | 13-09-2021, 17:35:14)

czyli rower mozna sprzedac nie pojezdzi sie

 » sciezka (morus | 13-09-2021, 13:53:31)

Czy z koleją ktos wygrał?? To jest panstwo w panstwie i to panstwo moze jeszcze za to ładną kasę dostac a za dormoszkę to nie mą

 » Do post o komunistycznych nieudaczników (Obserwator | 13-09-2021, 13:21:12)

Chciało się rządzić nie swoim gruntem? Biuro Pani Losko niech się w pierwszej kolejności doksztalci w zakresie pozyskiwania śrdkow zewnętrznych a później niech straszy opinię publiczną. Uzyskanie dofinansowania nie jest uwarunkowane od posiadania tytułu własności nieruchomości. Innymi słowy. Te nieruchomości na których powiaty planują zrobienie ścieżki rowerowej nie muszą być własnością powiatu czy to mogileńskiego czy inowroclawskiego.To są podstawy podstaw!!!Ale czego oczekiwać od polityków platformy? Starczewski z Poznania to pajac number one. Reszta nie odstaje poziomem od niego.

 » Jedna heca (covid | 13-09-2021, 12:27:56)

Jedna wielka propaganda sukcesu KO i co i wyszło g....

 » ... (Mieeetek | 13-09-2021, 09:58:37)

Nic, nic.. jak im tak dobrze z PKP poszło to niech teraz zrobią imprezę że wielka firma postawi fabrykę w szczerym polu,tzn w strefie, w Bielicach.. A tydzień później niech powiadomią o tym fakcie zarząd fabryki...:d

 » Ten powiat to kpina (pastelowe towarzystwo | 13-09-2021, 09:37:02)

Poprzednicy w wylatowie zrobili chodnik. Z jednej strony. JEDNEJ. A były dwa. Bo na drugą zabrakło. Chodnik tylko o szerokości 1,5 metra resztę trzeba było sobie dopłacić albo zostawili rojzbane. W drodze rury azbestowe od wody, płaty azbestu zatykają krany. Burmistrz się śmieje że też pije z tego wodę. Ale zapomnial że do cmg woda płynie nowymi rurami podciągniętymi ogródkami. Wydano piniondze na dokumentację tych chodników. Ale następcy już nie robią chodnika bo znowu trzeba papierów nowych i piniendzy. Droga dziurawa ale nie zrobią bo trzeba rury wymienić - gmina. Rur nie wymienia bo trzeba by nowy asfalt położyć -powiat. A chodnik z drugiej strony rozpdiorlony to wizytówka starosty. Na pismo odpisał formułkę kopiej wklej, dodając że nawet w 22 roku nie będzie. Dodatkowo mamy tu zakaz powyżej 8 ton. Ale ciężarówki z drewnem do wyrobków robią sobie skrót, z piachem igoma, betoniarnia itd. a lekceważeń jest jeszcze wiecej. Sołtysi otwierają tą samą sale po 2 razy z selfiarzami. Nie użalam się bo to walka z wiatrakami. A takich miejscowości jest więcej. Ze swoimi dużymi-małymi problemami, które powiacik olewa. Więc nie mówcie mi teraz, że powstanie jakakolwiek ścieżka rowerowa na torach. Jedyne co powstanie to stanowiska dla kumpla żony teścia. Jak centralny port pisu w polu. Najlepiej z zarządem z 10 doradcami.

 » ... (Zdzichu | 13-09-2021, 08:33:45)

no i cały misterny plan w piz..du, jak mawiał Siara Siarzewski;

 » Do mietek (Tomek | 13-09-2021, 06:52:38)

Z czego się człowieku cieszysz przecież to wstyd i hańba dla całej PKP żeby tory niszczały kilkadziesiąt lat. Myślę że ten który pisał te banialuki bardziej boi się o ewentualne konsekwencje związane z inwentaryzacją tego torowiska niż samym oddaniem. Mam nadzieję że powiat się tak łatwo nie podda. Walczcie dalej.

 » Buahaha (Mieeetek | 12-09-2021, 23:56:58)

I skończyło się rumakowanie, robienie sweetfoci zanim ustalono zdanie PKP..Jedna wielka kompromitacja!

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Konferencja z warsztatami (0)
 » Wygraj gęsią tuszkę (1)
 » Leci woda i zagra muzyka (32)
 » Zrezygnowali z wykonawcy (22)
 » Zderzenie w Bielicach (1)
 » Oświadczenie SM w Mogilnie (0)
 » Pożar w Młynach (1)
 » Uwolnili sarnę (4)
 » Akcja przewonienia gazu (4)
 » Uroczyste przecięcie wstęgi (9)
 » Rocznica napaści ZSRR na Polskę (12)
 » Kujawskie Maki z nowym projektem (0)
 » Podpisali umowę na remont dróg (13)
 » MOGILNO: Zbiórka odpadów (6)
 » 83. rocznica obrony Mogilna (3)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2010-2021   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ