Burmistrz Dariusz Chudziński przygotował na najbliższą sesję Rady Miejskiej w Strzelnie projekt uchwały dotyczący zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Ciechrzu. Zgodnie z tym projektem szkoła miałaby zostać zlikwidowana z dniem 31 sierpnia 2020 roku. Głównym powodem takiego posunięcia mają być względy ekonomiczne. W 2018 roku gmina musiała dołożyć do funkcjonowania tej placówki 332 849 złotych, a w 2019 roku ma to być już 473 000 złotych. Tym samym rządowa subwencja wystarcza na pokrycie 54% realnych kosztów utrzymania szkoły, a koszt utrzymania jednego ucznia zbliża się do kwoty 24 000 złotych (w SP Markowice to koszt w przedziale 11-12 tysięcy złotych).
Warto zauważyć, że szkoła w Ciechrzu powstała w 1861 roku jako szkoła elementarna, a patrona otrzymała w 2007 roku i został nim Mikołaj Kopernik. W roku szkolnym 2019/2020 funkcjonuje 5 oddziałów klasowych, do których łącznie uczęszcza 44 uczniów. Jednocześnie w placówce funkcjonuje oddział przedszkolny z 14 wychowankami. W przygotowanym dokumencie podkreśla się, że szkoła nie była od wielu lat remontowana, jednocześnie nie posiada odpowiednich sal lekcyjnych, w tym również sali sportowej i boiska.
– Szkoła ta w ostatnich latach ulega samolikwidacji. Spadek uczniów i brak możliwości utworzenia pełnej liczby klas I-VIII nie daje pozytywnej perspektywy w zakresie dalszej organizacji. Brak oddziałów I, II, IV oraz bardzo mała liczebność klas V, VII i VIII (7-8 dzieci) spowodowały, iż szkoła przestała pełnić prawidłową rolę w zakresie socjalizacji i właściwego rozwoju dzieci w grupie rówieśniczej – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.
Gmina proponuje, aby uczniowie z obwodu SP Ciechrz byli dowożeni do Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi w Strzelnie przy ul. Gimnazjalnej 17. Natomiast wszyscy nauczyciele i pracownicy obsługi mają otrzymać propozycję pracy w innych placówkach. W placówce łącznie zatrudnionych jest 18 nauczycieli na 11,7 etatów.
– Likwidacja Szkoły Podstawowej w Ciechrzu nastąpi w najbardziej optymalnym okresie, jeśli chodzi o możliwość zapewnienia kontynuacji zatrudnienia w szkołach dla zatrudnionych dotychczas w Ciechrzu pracowników pedagogicznych, jak i pracowników obsługi. Analiza struktury zatrudnienia w tej placówce, jak i w innych placówkach wskazuje na dość dużą łatwość zaproponowania ww. osobom pracy w pozostałych jednostkach – czytamy w projekcie uchwały.
Sesja, na której ma odbyć się głosowanie nad uchwałą dotyczącą zamiaru likwidacji SP Ciechrz odbędzie się w piątek, 20 grudnia o godzinie 8:00.
Przypomnijmy, że pierwszą szkołą zlikwidowaną przez nowego burmistrza była placówka w Stodołach, która nosiła imię Jana Pawła II. Gdy zapadnie decyzja o likwidacja SP Ciechrz, na terenach wiejskich pozostaną jedynie placówki w Markowicach i Wronowach. (PK | fot. arch.)

















Czas najwyższy! Takiej oczywistości nie ma co komentować. BRAWO!
Bardzo dobrze, po co do utrzymania tyle szkół . Bardzo dobry pomysł burmistrzu , ile to wydatków na to , a tak znajdą się oszczędności i to duże . Wójt z gminy Jeziora Wielkie powinien brać przykład zamknąć szkołę w Rzeszynku , szkoda kasy na parę uczniów , a utrzymywać trzeba ,, moloch\’ i są to nie małe koszty . Brawo dla Chudzińskiego , niech się rada z Jezior Wielkich obudzi i Ciesielczyk na czele.
Niech władza uważa, bo tam jest takie jedno stowarzyszenie, które (za tego co zastał Strzelno murowane, a zostawił rozj…) wydębilo użytkowaną przez koło łowieckie część działki. Działki, na której koło zainwestowało kilkadziesiąt tysięcy zlotych… Może teraz owa organizacja uzna, ze ten budynek szkoły jej się po prostu…należy..!
Na owej działce owo stowarzyszenie prowadzi bardzo ożywioną działalność (zapewne statutową..) polegająca na kilkukrotnym w roku…obcięciu trawy… I tyle!
Za szkołe w Strzelcach niech sie wezną,i tych pozal sie Boze nauczycieli ciekawe,ze jeszcze nikt tego nie ruszyl co tam sie wyprawwia
Zdzichu OPUŚĆ PORTAL jesteś k……….t
Szkoda, że nikt nie poinformował rodziców i pracowników szkoły o tym fakcie, przed ukazaniem artykułu.
Wszystko pozamykac,oddać w cudze ręce bo nie przynosi zysków. Niestety czas gminy Strzelno nieubłaganie się kończy.
Nikt mi nie będzie dyktował , gdzie moje dziecko ma pójść do szkoły. Na pewno nie dam go do proponowanej szkoły w Strzelnie.A propo we Wronowach jest mniej dzieci.
BRAWO CIEMNOGRÓD!!!!!!!!!!!!!!!
Kolejny budynek niszczejącym pustostanem.Taj , jak w Stodołach.
prace w biedronce mogą dostać
A kto się martwił kiedy NSZZ\”Solidarność\” rozwalała PGR-y? Czy wtedy, któryś z nauczycielu użalał się nad losem pracowników? Każdego to czeka i tylko wytrwali przetrzymają. A może by tak pokazać swoją inicjatywę i założyć stowarzyszenie i poprowadzić szkołę w Ciechrzu, ale już bez przywilejów z karty nauczyciela.Chcecie uczyć, macie taką możliwość.
A jak Twój pracodawca stwierdzi, ze dość się w życiu napracował, sprzedaje wszystko co ma i wszystkich zwalnia to będzie Ci ktoś zapewniał prace? Tyle ze każdy normalnie pracujący 40 godzin czlowiek sobie poradzi. A taki co przez 20 godzin w tygodniu klepie od 20 lat to samo to co ma bidok zrobić.. Konieczność pracy 40godzinnej by go zabiła:d
Ps. A budynek szkoły chętnie kupie. Czekam na przetarg
Proszę tylko o opinie państwa bo Wy tutaj macie najwięcej do powiedzenia. Obserwuje wszystko to co się tutaj i nie tylko tutaj dzieje. Patrzę a Pana Burmistrza ręce nawet kiedy on o tym nie wie. Pana decyzję są kuriozalne tak jak Pan się wypowiada nie raz o innych rzeczach. Rób Pan wszystko szybko bo czuję to po kościach, że to jest to Pana pierwsza i ostatnia kadencja. Człowieku ludzie tutaj chcą kogoś kto pomaga ludziom a nie traktuje ich jak powietrze. Z tym, że Ty człowieku bez tego powietrza Burmistrzem nie będziesz. A Pana dni są policzone. Jeszcze trochę i kupię metrową miarę aby odliczać te piękne dni zejścia ze stołka!!!
Swego czasu , w latach 90. ub. wieku przynajmniej raz w roku byłem uczestnikiem tygodniowych seminariów samorządowych w Danii. Jeden z wyjazdów był poświęcony szeroko rozumianej oświacie. Oto DWIE „biedne” duńskie gminy (każda po ok. 2500-3000 mieszkańców) doszły do wniosku, że nie stać ich na utrzymywanie kilku szkół i stąd … na fizycznej granicy tych gmin utworzyli JEDNĄ, jedyną szkołę dla tych dwóch gmin! Bez komentarza.
PRAWIDŁOWO, A PÓŹNIEJ SKĄD MAJĄ SIĘ ZNALEŹĆ PIENIĄDZE NA INWESTYCJE W GMINIE JAK TRZEBA UTRZYMYWAĆ RZESZĘ LUDZI KTÓRYM ZAWSZE BRAKUJE 15 MIN DO GODZINY I \”PRACUJĄ\” PO 3, 4 GODZINY ZA KTÓRE MAJĄ ZAPŁACONE TAK JAK PRAWDZIWIE PRACUJĄCY LUDZIE PO 160 GODZIN MIESIĘCZNIE… SKANDAL MOŻE WSZYSCY BEDZIEMY ROBIC PO 3, 4 GODZINY DZIENNIE, CZY SIĘ STOI CZY SIĘ LEŻY 3 TYSIĄCE SIĘ NALEŻY..
Przetrwała zaborcę, sanację, hitlerowców, komunistów, a padnie za liberałów. Może w tej sprawie głos zabierze promotor ziemi mogileńskiej pod Wawelem. Serdecznie zapraszamy. Po imprezie czas na skuteczne i konstruktywne działanie. Do dzieła!
Panie Burmistrzu gm. Mogilno czas wielki wyrównać szanse pomiędzy dziećmi z miasta a dziećmi ze wsi. Proszę o dofinansowanie sal i zainteresowanie się sytuacjami w szkołach wiejskich ( notoryczne spóźnienia nauczycieli, niski poziom kształcenia o czym świadczą miejsca w konkursach czy egzaminy) albo proszę podjąć radykalne rozwiązania reorganizji szkół wiejskich. Równe szanse dla dzieci miejskich i wiejskich.
Lolo w 100% się z tobą zgadzam jak najszybciej zamknąć szkole w strzelcach toć to jest przechowalnia starych emerytów tzn byle dotrwać do emerytury mówię tu o nauczycielach a ci młodzi to zero pojęcia o nauczaniu zadać do domu jak najwięcej żeby rodzice uczyli w domach a nie oni stale jakies imprezy a co za tym idzie a kto upiecze placuszka a kto kupi cos na stol a może ty szanowny nauczycielu ty się dorzucisz a nie tak za czyjeś się na mniamniac i uczyć uczyć ijeszcze raz uczyć pozdrawiam
Wiadomo najwięcej wiedzą ludzie, którzy w oświacie nie pracują. A propo zadań domowych to z tego co pamiętam gdy chodziłem do podstawówki jakieś 20lat temu to prace domowe też były zadawane. Nie było z tego powodu jakiś problemów, dziś rodzice najchętniej odali by dziecko o 8 a odebrali o20 żeby mieć spokój, a większość z nich nie potrafi wychować swoich dzieci na normalnych ludzi, bo najlepiej siedzieć i narzekać że inni mają lepiej. A tak wogóle jeżeli ktoś uważa że oświata to takie cudne miejsce pracy to dlaczego tam nie pracują? Zawsze mogą iść na studia zrobić kursy i nauczać. Choć myślę że ci którzy najwięcej mają do powiedzenia nie wytrzymały by jednego dnia.
Panie burmistrzu za czym Pan czeka w temacie Wszednia, Strzelec i Kwieciszewa. Jeżeli nauczyciele i rodzice chcą mieć czynne szkółki z nauczaniem prawie indywidualnym to niechaj zakładają stowarzyszenie i się wykazują . Likwidacja, tylko tak widzę rozwiązanie tego problemu. Tak przemawia wszelka logika. Państwo radni odwagi.
Jeszcze nie trafił się nauczyciel, który by rodzicowi od ,500+\’ dogodził… Może czas na prywatną edukację w domu, skoro dzieci mają tak źle. Przecież rodzicom tak bardzo zależy na ich wysokim wykształceniu. Całość sprowadzi się do tego, iż dzieci z przeróżnymi pakietami typu \’dys-\’, utwierdzane w przekonaniu, że internet zapewni im wszystko, a nauczyciel jest głupi, nie będą w stanie zmobilizować się do najmniejszego wysiłku, aby coś osiągnąć. Wtedy wynajdziemy kolejne świadczenia dla tych, co im się nic nie będzie opłacało… Ale przecież łatwiej rządzi się ciemnotą, a państwu nie potrzebni są wykształceni obywatele, którzy rozumieją więcej. Ciekawe tylko, dlaczego w elitarnych szkołach rodzice biorą nawet kredyty i płacą za to, aby od ucznia wymagać? Pewnie po to, żeby taki absolwent zachwycał się później ,Trudnymi sprawami\’ i lajkami na Facebooku. Nie zapominajmy oczywiście o słynnym ,Wszyscy kradną!\’
To dobry pomysł. Skoro nasza gmina nie chce naszych dzieci w tej szkole to idźmy do innej gminy przecież już nas zapraszają! Moje dziecko = pieniądze dla gminy. Skoro się tak nas potraktowano ,że nie poinformowano o zamiarze zamknięcia placówki tylko podjęto perfidnie decyzję to my też tak perfidnie zróbmy i zapiszmy dzieci do szkół w innej gminie. A tak sobie myślę ,że na tej szkole ktoś chce zarobić….
Burmistrzu !!! WLadze !! miejcie Serce dla naszych dzieci, do naszej szkoly ,chodzili dziadkowie i nasi rodzice .. male szkoly ,to bezpieczne szkoly ..ja sie pytam po co nam taki burmistrz ? zlikwidowac .. to kazdy potrafi,no ale juz utrzymac to co jest to dla naszego burmistrza za wysoka poprzeczka … dla takiej wladzy mowimy Nie !!
Panie Burmistrzu, chce przypomniec ,ze w tej szkole tez pan pracowal jako palacz..jakie pan mial szczescie ,ze ta szkola wtedy istniala.
Ciekawe, czy pamiętasz jeszcze te czasy. Wtedy przynajmniej dzieciak się uczył i w szkołach było spokojnie. Teraz to dzicz.Juz w najmłodszych klasach są takie dzieci, że strach się bać co będzie później. Nauczyciel nie jest od wychowywania i pocierania tyłka. Od tego są rodzice. Szkoła to nie darmowa opiekunka!
Trzeba zamknąć wszystkie szkoły na wsiach. Tam się dzieciaki nic nie uczom. W miastach jest wiekszy poziom i tam puszczajcie swoje dzieci tylko.
Jak widać jeden z komentujących zaliczył chyba ten wyższy poziom w miejskiej szkole, co widać po jego wypowiedzi…
To nie szkoła robi poziom tylko dzieciaki do niej chodzące, które z kolei motywują głównie rodzice. Ale to dla niektórych zupełnie nie do ogarnięcia.
Szkoła nigdy nie będzie się bilansowała na plus,ale to dla urzędnika nie ma znaczenia.
Zapominamy też, że szkoła na wsi pełni też inne funkcje jeśli jest dobrze zarządzana.
Może być centrum życia kulturalnego na wsi, ale…co ja wymyślam
Po twojej pisowni właśnie widac , że do szkoły chodziłeś w mieście, bo gdybyś się uczył na wsi to polonista by cię wyłapał i nauczył poprawnie pisac. A w tłumie się ukryłeś ,takie są konsekwencje nauki w miejskich szkołach/
Jako rodzic dziwie się, ze są rodzice zadowoleni, ze dziecko chodzi do obdrapanej szkoły, bez boiska, sali gimnastycznej i odpowiedniej infrastruktury. Nikt nikogo nie zmusi do szkoły w Strzelnie. Ba, Tupadły to fajna opcja. Bliskość Inowrocławia i komunikacji miejskiej zapewni więcej atrakcji niż szkoła koło cmentarza w Strzelnie..
A budynek szkoły może przecież gmina przerobic na mieszkania, wyremontować i z zyskiem sprzedać. Co to za sens utrzymywanie szkół z 15stoma etatami 5km od miasta? Jedynie szkoła w Markowicach, zbierająca uczniów z okolicznych wsi może mieć sens. Ale Ciechrz i Wronowy..???
Nie zgodzę się z tym, że na wsiach dzieci się nie uczą a w miastach się uczą, jak ktoś się chce uczyć to wszędzie się nauczy 😉 A propo w szkole w Ciechrzu są wyremontowane sale, jest boisko jak i również sala gimnastyczna co prawda nie duża ale jest.
Ty chyba się nie uczyłeś
Zobaczcie tą szkołę na własne oczy a później komentujcie. Szkoła jest wyremontowana, miała wymieniane okna. Boisko jest sala gimnastyczna mała ale jest. Poziom nauczania dobry nie ma \”patologii\” wśród uczniów. Proszę nie pisać bzdur. Pozdrawiam
Sadzę, że na temat tych szkół powinny wypowiadać się osoby, której do nich uczęszczały.
Szkoła w Markowicach za to wygląda przepięknie, boisko super najlepiej jak już się czegoś pozbyć sto powodów nie ważne, ze polowa taka jak w każdej szkole na wsi
Śmieszni ludzie są naprawdę, nie widzieliście nie oceniajcie, nie udzielajcie się bo to, że zamkną tą szkole niewiele da dla tej gminy.
Nawet w najlepszej szkole w okolycy nie piradziłby sobie patron tej szkoły, Niemiec- Mikołaj Kopernik, gdyż nie znał polskiego.
Ale miałby szanse w zawodach sportowych:d
Dlaczego szkoła w Ciechrzu do likwidacji ? my rodzice pytamy burmistrza, o koszta prowadzenia Szkoły Podstawowej w Markowicach oraz Szkoły Postawowej we Wronowach i Szkoły Podstawowej w Strzelcach. skąd taka decyzja ?czy powodem jest napewno czynnik ekonomiczny ? czy chodzi o budynek szkoly ?
Milion by Ci było usłyszeć o Twoich dzieciach , że wygrywają coś z przypadku. Nie znasz tak naprawdę tematu a się najwięcej tutaj udzielasz. Zastanów się co piszesz bo Twoje beznadziejne komentarze nic tu nie dają. Obrażono nasze dzieci, a co one zrobiły? To że mają wysokie osiągnięcia w konkursach i zawodach, to daje innym prawo mówić że to wszystko z przypadku ? Czasami trzeba się zastanowić co się mówi.
Przepraszam wszystkich za moje durne komentarze. Wziąłem już leki i nie będę pisał głupot.
Jeszcze raz przepraszam, leki przestały działać. Już zażyłem. Od razu lepiej i wraca mi poczucie kultury.
Przestań podszywać się pode mnie. Zgłoszę to odpowiednim służbom, nie jesteś anonimowy. Ja w przeciwieństwie do ciebie wypowiadam się merytorycznie i na temat!!!
Obiecuje ze zmienie lekarza. Leki raz dzialaja,raz nie…
TO ZWYKŁA PARO0DIA ŻEBY DLA PARU UCZNIÓW UTRZYMYWAĆ SZKOŁE
Tez jestem za zamknieciem szkol wiejskich.przedewszystkim strzelce. Co tam sie dzieje? Porazka. Wyniki egzaminow mowia same za siebie. Spoznianie sie nauczycieli. Dzieci pozostawione bez opieki. Zadawane tylko do domu. Ciagle imprezy . byle by nie bylo zajec bo po co? Zero organizacji. Stan klas? Oplakany jakies pracownie? Np fizyczna czy biologiczna? Brak? Boisko. Bez komentarza. Wiekszosc rodzicow pracuje w mogilnie i tam dzieci chodA do szkoly. A skoro rodzice zabieraja dzieci do szkol w miescie samo za siebie mowi. Jestem za zamknieciem szkol wiejskich.
Gdybys szukal pomocy -w mojej podstawówce jest Lotny Oddzial Do Zorganizowanych Interwencji Komentarzy (LODZIK) który z pewnoscia pomoze Ci namierzyć osobe podszywajaca się pod Ciebie. Skory z Ciebie nie zedra -dwa Tik-Tak na godz( tylko 4 kalorie).
Ty z reguly piszesz komentarze niskich lotow ale z tymi ,,odpowiednimi sluzbami,, to poplynales haha
zlikfidować wiejskie szkoły i miejskie tesz,za tom kase zaprosić pożondne zespoły DP np oczy zielone na dni szczelna i dorzynki, fszyscy będziemy się bawić pszy barierkach pszy scenie i zdjencia se z gwiazdami robić
Nie wiem czy Radny Koprowski czyta tutaj komentarze, ale chciałem zauważyć, że swoim wczorajszym wystąpieniem uderzył w nauczycieli. Dobrze wiemy, że placówka ma być zamknięta ze względów ekonomicznych, a nie jak Pan twierdzi, że nie wyobraża sobie Pan by te dzieci mogły uzyskać wiedzę, taką jaką by mogły te dzieci uzyskać w szkołach miejskich? Przepraszam porównuje Pan szkołę ze swoich czasów do współczesnej szkoły? Niestety czasy się zmieniły i należy się zastanowić co się mówi. Uważam, że obraził Pan zarówno dzieci jak i nauczycieli tam pracujących. Pan Burmistrz niestety musiał Pan później tłumaczyć. Przykre ale prawdziwe nie odrobił pan lekcji i nie przygotował się do sesji.
Robisz rażące błędy ortograficzne analfabeto w pisowni i na umyśle.
Dlaczego nie doprowadzono do wygaśnięcia tej szkoły. Poprzedni i obecny burmistrz nie pozwolili szkole utworzyć kolejnych klas. Dobrze zdawali sobie sprawę że uczniowie zasilą SP w Markowicach. Przykre ale prawdziwe jest to , że wszystkich potraktowano jak zero. Nikt nie patrzy na dobro dziecko, przecież mogą oni wstawać wczesnie i od 7 czekać na zajęcia w szkole. Niestety obecna Pani dyrektor została przysłana, aby wypełnić misje. Przykro to stwierdzić ale, misję swoją wykonała doskonale 🙁
Jeżeli nie wiesz, to wyjaśniam,Pieniądze trafiają na konto bankowe.
Pokaż mi te błędy I AM widzę że też siedzisz u burmistrza w kieszeni. A od analfabet wyzywać możesz swojego ojca pajacu!!!
Proszę bardzo :wziąć, w ogóle, Łąkie. Ty obserwatorze rzeczywistości z gramatyką na bakier.Typowe delikatesy wszystko i nic.Mniemam ,że typowy kmiot.
I jeszcze jedno , od kiedy to praca na stanowisku palacza uwłacza godności człowieka?!I ma wpływ na reputację?!!
Proponuję rozwiązać radnych i burmistrza bo sobie nie radzą.i już pieniądze na szkołę są. Pan Jarek Marek jako rzecznik sam lepiej by ogarnął gminę niż ta banda karierowiczów.
A co ty wyjeżdzasz z jakimś jarek marek kto to jest bo chyba nie mówisz o tym cwaniaczku co był przy Mqatczaku to faktycznie poradziłby tylko jak to już pokazał jak był