W sobotę, 11 maja w warszawskim kinie „Elektronik” odbył się pokaz przedpremierowy dokumentu Tomasza Sekielskiego i Marka Sekielskiego. W filmie przedstawiono wstrząsające wypowiedzi ofiar księży pedofilów. Co ważne, są w nim również konfrontacje osób skrzywdzonych ze sprawcami, którzy przyznają się do dokonywania czynów pedofilskich wobec małych dzieci. Autorzy zwracają także uwagę na problem ukrywania sprawców pedofilii przez Kościół katolicki w Polsce.
– Mam nadzieję, że ten film pomoże w dochodzeniu do sprawiedliwości, w dochodzeniu do prawdy i pomoże też innym ofiarom, które wciąż żyją w kręgu zmowy milczenia – mówił Tomasz Sekielski.
W dokumencie pojawia się także wątek związany z Mogilnem. Jedna z ofiar opowiada o byłym księdzu Andrzeju S., gdzie wymienia ostatnie miejsca jego pobytu. W tym przypadku chodzi tutaj o Mogilno, kiedy to przez blisko pół roku wydalony ze stanu kapłańskiego, Andrzej S. odprawiał msze i spowiadał wiernych w różnych parafiach. Bracia Sekielscy w swojej produkcji zawarli także fragmenty relacji wideo naszego portalu z mogileńskich obchodów 100-lecia objawień Matki Bożej Fatimskiej z maja 2017 roku, w których uczestniczył były ksiądz Andrzej S. W filmie są również pokazane urywki z przejazdu przez Strzelno.
Film \”Tylko nie mów nikomu\” został sfinansowany dzięki publicznej zbiórce. 2,5 tysiąca osób wpłaciło na jego produkcję łącznie około 450 tysięcy złotych.
W materiale \”Tylko nie mów nikomu\” nie wystąpił żaden z ważnych hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce. Większość z nich odmówiła komentarza w tej sprawie. Jednak po premierze filmu na platformie Youtube swoje oświadczenie wydał abp Wojciech Polak, Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. (AS, PK | fot. PK, fot. zrzut youtube.com/sekielski)
Jestem głęboko poruszony tym, co zobaczyłem w filmie Pana Tomasza Sekielskiego.
Ogromne cierpienie osób skrzywdzonych budzi ból i wstyd. W tym momencie przed oczami mam także dramat osób pokrzywdzonych, z którymi spotkałem się osobiście. Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu.
Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła.
Jako delegat Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zrobię wszystko co w mojej mocy, aby pomóc osobom pokrzywdzonym.
Ujawnione informacje pokazują jak bardzo potrzebne są przepisy najnowszego dokumentu papieża Franciszka (\”Motu Proprio\” Vos estis lux mundi) Trzeba wyjaśnić wszystkie sprawy. Nikt w Kościele nie może uchylać się od odpowiedzialności.
Musimy chronić dzieci i młodzież.
Dla Kościoła nie ma innej drogi.
Abp Wojciech Polak
Prymas Polski Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży








































A w kościele takich świętych udaja pedofile
Just 447(ustawa) ludzie, grozi Polsce największe niebezpieczeństwo od czasów II wojny światowej.
Niech starsze osoby dają więcej na tzw tacki a księża będą się bawić ,kupować auta,jeździć na drogie wycieczki za nasze wasze pieniądze . Będą krzywdzić dzieci !
Po obejrzeniu tego filmu zastanawiam się po co chodzić do kościoła rodzicie zastanówcie się czy posłać swojego syna na ministranta .córkę do sypania kwiatków .Przecież ksiądz pedofil nie ma napisane na twarzy, że jest zły wręcz przeciwnie wzbudza duże zaufanie jak tu można usłyszeć od skrzywdzonych osób . \”Mama zgadzała się zawsze jak ksiądz chciał mnie zabrać na weekend \” przyjaciel rodziny itd. Można być wierzącym nie trzeba się modlić w kościele Bóg jest wszędzie . Obrzydzenie mnie bierze jak sobie pomyślę że mam pójść do kościoła i słuchać patrzeć na księdza . Długo tam nie zawitam . Rozmawiajcie z dziećmi strzeżcie je chrońcie przed tak złym dotykiem . Żeby żadne dziecko nie cierpiało i nigdy żadne dziecko nie zabrało bólu cierpienia ze sobą do grobu poprzez samobójstwo przez takich zwyrodnialców . Ten film powinien być puszczony w TP ku przestrodze . Ludzie uważajcie .
Masakra,zaklamanie. Pedofile Normalnie idą do więzienia a tu chodzą bezkarnie. Młodym ludzia już na starcie zniszczyli życie bo jak żyć z takim obciążeniem.Wspolczuje.
Obejrzałam szok I niedowierzanie, ale jeszcze większy szok po komentarzach szanownych oficjeli kościelnych, a potem się dziwią że coraz mniej ludzi w kościołach. Szok
nawet przedszkole w Strzelnie załapało się na filmie
Moim skromnym zdaniem kandydat na księdza dzień po święceniach i przysięgięciu celibatu powinien mieć kastracje ale nie chemiczną tylko chirurgiczną wszak to mu w teorii nie potrzebne i wiadomo by było który byłby z powołania.
Szok – kłamstwo, obłuda i obrzydliwy brud! To wszystko w kościele, to robią duchowni!? Czemu oni są ponad prawem ? Najlepiej powiedzieć, że to dzieci są winne ! A ksiądz po udowodnieniu winy zamiast w więzieniu ląduje w innej parafii ! I cisza, tajemnica… I jak tu zaufać księdzu, jak się spowiadać ? Jak przyjąć komunię z rąk, co do których nie wiemy czy są \”CZYSTE\” ? Zamiast przybliżać nas do Boga, oceniają nasze życie, wytykają nam nasze błędy i słabości, traktują nas według swojego cennika! Pytam jakim prawem ?
Czarny kler kosił, kosi i będzie kosic was mentalnie, finansowo i seksualnie. Po obejrzeniu filmu mam wrażenie, że oglądałem film o zoorganizowanej mafijnej ośmiornicy, postawionej ponad prawem. Biskupi śmieją się z Wam prosto w te zafrasowane gęby i nic sobie z tego nie robia, bo i po co? Kogo ma się bać Flaszka Głódź? Wczoraj dał świadectwo zrozumienia tematu. On ma się bać chorowitego ze strachu ojca tej ziemi Gądeckiego? Dobrze ze oddał honorowego obywatela, bo znów osmieszylibyscie się na całą Polskę. Wierzycie nadal w te bajki? Dopóki Państwo nie zrobi zporządku ta instytucja sama nigdy się nie oczyści. Ale Państwo i Samorządowcy zajmują się wieszaniem krzyży w urzędach (skarbowym również), szkołach i innych instytucjach – dlaczego? Bo ma na to wasze przyzwolenie, dlatego, że nie reagujecie.W krzyzach jesteście profesjonalistami, żebyście tak skutecznie umieli rządzić i zapewniać nam dobrobyt. Zapytani o patriotyzm potwierdzicie, że biało – czerwoną flagę i orła oddali byście życie. Więc pytam dlaczego pozwalacie by w szkołach godło wisiało gdzieś na boku, a na eksponowanych miejscach wiesza się krzyże. Strzelnianie w filmie pokazali wasze piękne romańskie miasto, jak to jest, że JPII (umniejszajacy sprawom pedofilii) nie otrzymał honorowego obywatela, a o od kilku lat obwiesiliscie się krzyżami w Urzędzie? Macie rozdwojenie jaźni czy was to nie interesuje? Boicie się kościoła, proboszcz musi wam mówić co jest dobre a co złe. Więc Kościół i Państwo traktują was jak owce, które trzyma się za mordy. Posłuchajcie sobie wczorajszego kazania ks. Jacka Pruska może coś do tych waszych główek dotrze. A teraz rączki złożyć, marsz do kościółka a w domowych pieleszach jęczeć jaki to kler podły. I tu dochodzimy do waszej hipokryzji i zakłamania. Ale to temat na inny film.
uważajcie z komentowaniem bo znajdzie się nadgorliwy obrońca kleru i odpowiednie organa wpadną z wizytą na chaty nie o 8-ej, nie o 9-tej ale o szóstej nad ranem. Dopadną was i doprowadzą do celi szybciej niż tych pedofilów w sukienkach.
… i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom… „ Z tym nie będzie łatwo, jeśli w ogóle jest możliwe.
Wczoraj w kościele MBNP w Mogilnie odczytany został list księdza prymasa Wojciecha Polaka …. o modlitwę w sprawie powołań kapłańskich. Wg mnie prymas wybrał najgorszy moment dla takiego listu! Przecież dzień wcześniej ksiądz prymas złożył oświadczenie w sprawie pedofilii w kościele, dlaczego więc nie czytano w kościołach tego oświadczenia? Ks. Arcybiskup prosił też o finansowe wsparcie dla seminarium duchownego w Gnieźnie. Dyskusyjny sprawa, tym bardziej, że prymas dodał w swoim liście, że za parę dni będzie wyświęconych na księży AŻ …. trzech diakonów. Tylko trzech! I kurii nie stać na wykształcenie trzech młodych mężczyzn?
Każdy zdrowy facet jest potencjalnym pedofilem niezależnie od tego gdzie pracuje.
Tak jak to ktoś powiedział w mediach \”wszyscy wszystko wiedzieli\” a jak się robiło bardzo głośno to na inną parafię aby wyciszyć.
Bardzo dobrze że wkoncu ktoś się odważył na taki film i jestem za tym żeby ujawniać wszystkich pedofilów bo to jest chore co księża wyprawiala… Czarna Mafia!!! Trzeba ich ukrucic
Za żadne sakramenty. I nie dawajcie na tacę. Jest fundusz kościelny i konkordat który wystarczająco drenuje nasz biedny kraj!
\”Głęboki żal,ubolewanie,przeprosiny, współczucie\”-te wszystkie wymuszone sytuacja frazesy,wygłaszane świeto..bliwym głosem przez facetow w sukienkach i czerwonych myckach na kilometr wala fałszem i hipokryzją, i sa tak samo szczere jak szczera jest bezinteresownosc niejakiego rydzyka zwanego ojcem.Paradslanie -jedeynym w tej materi szczerym klechą jest Flaszka -Głódz,ktory szczerze mowi zeby pocałowac go w du.e[nie dosłownie,ale taki jest sens jego słow],,bo tak naprawde mysla wszycy pozostali purpuraci,ale tego nie powiedza glosno……..
Od dobrobytu im się głowach pier…! Komunię na mszy powinni dawać w rękawiczkach
Nigdy nie pozwoliłbym swojemu dziecku na zabawy w ministranta/lektora czy harcerstwo!!! Dla jego bezpieczeństwa. Sam nigdy nie miałem z tym nic wspólnego i moje dzieci tez nie będą.
Zapomnieliscie o ksieżulku, który był \”schowany\” kilkanaście miesięcy w Strzelnie…a później poszedł na parafie w Wielkopolsce..? Myślę, ze jeszcze kiedyś obejrzymy go…w mediach..kto wie w jakiej roli…
Teraz prosimy wziąć się za Rydzyka. Tam dopiero będą afery. A następne pytanie jest takie w końcu wziąć się za świadków Jehowy a tam tak samo jest dużo pedofili
Do kogo przyjechał były ksiądz pedofil . Do której parafii i który proboszcz pozwolił odprawiać mszę takiemu człowiekowi . Czy to zgodne z prawem ? Odprawiał mszę ,spowiadał . Miejmy nadzieję że żadnemu dziecku krzywdy nie zrobił . Taki człowiek powinien być zamknięty . A ci którzy o tym wiedzieli i pozwolili mu tu być i pracować piwonii być pociągnięci do odpowiedzialności .i niech nie mówi mi nikt że tzw \\\”koledzy po fachu nie wiedzą co się dzieje w firmie \\\” chodzi mi o to że nie uwierzę że żaden ksiądz w Polsce nie wie o drugim że jest za coś ukarany .to tak jak ja pracuję w firmie jako ślusarz i nie wiem czy któryś z pracowników w mojej firmie czegoś nie przeskrobał gdzie pracuje nas ponad 500osob.wszyscy wszystko wiedzą w zakładzie i tu również .
jestem ciekaw czy za tuszowanie pedofoli gądecki będzie miał smiałość przyjechać do rodzinnego Strzelna
Ten zwyrol był ponoć u księdza z fary A odprawiał we wszedniu. Ksiądz z fary mógł nie zczaić bazy bo miał problem z alkoholem.
Najgorsze jest zastaszone wiejskie społeczeństwo które podobno wiedziało o nim (Ktoś go rozpoznał) A nikt linczu nie zrobił. Wstyd za takich.
Gościł się w parafii N.M.P.kaplica przy targowisku
Ten kto nie oglądał filmu niech się nie wypowiada !!!! Nazwisko było podane to nie Batman !!!! Batman był ok, był najlepszym opiekunem ministrantów !!!!
Drodzy Bracia w czarnych kiecach – proponuję ażebyście swoje popędy seksualne odprawiali z córkami lub synami swoich szanownych kolegów – współbraci noszących czarne kiecki, Oni z pewnością wyrażą na to zgodę i nie będą się niczego czepiać ,a tego towarzystwa w Polskich parafiach jest bez liku.Pozdrawiam czerwone głowy panów którzy zarządzają tą SEKTĄ ZBOCZEŃCÓW W SUTANNACH!!!!.DO CIĘŻKIEJ ROBOTY ZAGNAĆ TO TOWAŻYSTWO.
Czarna kolumna ochłonęła wreszcie. Trzy dni było trzeba czekać na obrońców, po trzech dniach zmartywstali i komuna i SB im w głowie, haha. Ale was kopnelo w sobotę, bo normalnie to zaczynacie ujadac po godzinie. Ale to dobrze, to znak, że zaczyna wam się palić pod kopytami.
księża u nas w kraju powinni mieć żony, dzieci i rodziny !!
Nie było by problemu, wyżyli by się erotycznie i by im te głupoty wyleciały z głowy.
Sekielski puścił pierda a reszta się podnieca.
Jeśli to taki obiektywny publicysta niech zrobi materiał o dziennikarzach, artystach, nauczycielach
Każdy kto chodź trochę interesował się czasami komunistycznymi wie że istniał Wydział IV, przeznaczony wyłącznie do walki z Kościołem. Praca tego wydziału spowodowała, że duchowni jako jedyna grupa społeczna czy zawodowa, zostali podani kompleksowemu rozpracowywaniu. Dlatego też każdemu młodemu człowiekowi, z chwilą przekroczenia progu seminarium czy nowicjatu, zakładano tzw. TEOK, czyli teczkę ewidencji operacyjnej na księdza. Skrupulatnie zbierano w nim wszystkie informacje personalne, w tym też plotki i donosy oraz informacje pozyskane od tajnych współpracowników. Szczególną uwagę zwracano na tzw. \”kompr-materiały\”, czyli materiały kompromitujące. Tworzono także charakterystyki, z uwzględnieniem tak cech pozytywnych, jak i negatywnych. Pracowała przy tym spora grupa funkcjonariuszy i ekspertów, oczywiście utrzymywana z kasy państwa.
Po święceniach kapłańskich lub ślubach wieczystych danego figuranta (tak w języku esbeckim określano osobę rozpracowywaną), jego teczka była przesyłana do komendy MO tego powiatu, na terenie którego podejmował on pracę duszpasterską. Przy przenosinach do innej parafii czy klasztoru, teczka ta wędrowała do stosownej komendy. W ten sposób powstał bardzo rozbudowany system zdobywania informacji.Na koniec warto zaznaczyć, że część TW zrywało po pewnym czasie współpracę z bezpieką, za co SB mściła się na nich np. poprzez ujawnienie materiałów kompromitujących. Z części rezygnowali z powodu słabej przydatności sami esbecy. Natomiast niektórych agentów po 1989 r. przejął Urząd Ochrony Państwa lub Wojskowe Służby Informacyjne i dlatego też ich teczki są nadal przechowywane w tzw. zbiorze zastrzeżonym IPN.
Kochani, dajcie spokoj kosciolowi. Kiedy bylem malym chlopcem wielu ksiezy przychodzilo do nas do domu. Mielismy telefon. W latach 70\’ to byla zadkosc w Mogilnie. Zamawiali rozmowy do swoich rodzicow i krewnych. Zaden nigdy nie zrobil mi nic zlego. Na swieta dostawalem od nich najlepsze zabawki. Takie ktorych rodzice nie mieli pieniedzy mi kupic. Ich ubior budzi we mnie wylacznie dobre skojazenia. Po co ta gorczka. Pedofilia, zdarza sie we wszystkich grupach zawodowych. Brak dowodow, ze malzenstwo jej zapobiega. Jesli ktos odczuwa ataki \”rage\” przeciwko komukolwiek, moze warto porozmawiac z psychologiem zamiast pomstowac na caly kosciol.
Kochani, dajcie spokoj kosciolowi. Kiedy bylem malym chlopcem wielu ksiezy przychodzilo do nas do domu. Mielismy telefon. W latach 70\’ to byla zadkosc w Mogilnie. Zamawiali rozmowy do swoich rodzicow i krewnych. Zaden nigdy nie zrobil mi nic zlego. Na swieta dostawalem od nich najlepsze zabawki. Takie ktorych rodzice nie mieli pieniedzy mi kupic. Ich ubior budzi we mnie wylacznie dobre skojazenia. Po co ta gorczka. Pedofilia, zdarza sie we wszystkich grupach zawodowych. Brak dowodow, ze malzenstwo jej zapobiega. Jesli ktos odczuwa ataki \”rage\” przeciwko komukolwiek, moze warto porozmawiac z psychologiem zamiast pomstowac na caly kosciol.
Patrzę teraz na zdjecia z parafii w Damasławku gdzie ks.I**** zostałtam proboszczem i zal mi tych wszystkich ministrantów…..reszta do przemyslenia
Gezza i co wynika z Twoich teorii? To, że w dzieciństwie dostawalaes od księdza zabawki i ci skórki nie przeczepali? idą twoim rokiem rozumowania, to fal, że nikt cię nie zamordował oznacza, że problemu zabojst nie ma i nie ma się czym przejmować, bo przecież ludzie w większości są ok. ja mialem do czynienia z ksiezmi przez kilkadziesiąt lat i również z ich strony nie spotkało mnie nic złego. na tej podstawie nie mam dostrzegać win kościoła, który jako instytucja nie sprostal zadaniu rozliczenia się z problemem pedofilii. dziś kuria świdnicka przeprasza wiernych za słowa księdza Sławomira Marka gdzie twierdzi on, że każda kobieta jest potencjalna prostytutka. więc idąc za słowami pasterza mi wolno zastanowić sie, czy każdy ksiądz jest potencjalnym pedofolem? Ludzie, ogarnijcie się, bo właśnie postawa takich małych krotkowzrocznych poplecznikow kleru prowadzi KK do upadku. Księża już sygnalizują, że problemem kościoła są owszem księża, ale również wierni, którzy ślepo i nadgorliwie biorą się za obronę instytucji kościoła pomijając księży i Boga. I tu się z nimi zgadzam. Ogarnijcie się. Bo bronicie sprawy, która obronić się nie da.
Do psychologa, psychterapeutow i psychiatrów powinno się wysyłać księży, bo to oni mają problem. Geza rozumiesz?
To co zaczęło się teraz dziać w przestrzeni publicznej po emisji filmu to czysta hipokryzja. Wszyscy doskonale znali temat ale nikt nie ruszał bo był niewygodny aż tu nagle eureka. Obudzili się wielcy narodu, głównie władze kościelne i politycy. Teraz będą sie licytować kto wiecej dowali kary pedofilom. Takiej obłudy dawno nie widziałem.
Po co obrażasz jak nie potrafisz czytać. Nie bronię pedofili tym bardziej księży tylko podkreślam że wielu z nich robiło złą robotę bo zostali zwerbowani. Co do samego filmu ciekawe dlaczego wypłynął właśnie w tym momencie – czyżby na zamówienie PO-paprańców ?
Powinni mieć normalnie rodziny to by tego nie było i na pensji
Moja teoria jest, ze zanim co napisal zmierzyc sobie cisnienie. Powyzej 130 bym nic nie pisal. Sredniowieczne polowania na czarownice nie byly wiele inne. Tlum rozbujanych do szelenstwa narwanych dokonywal samosadow na zupelnie przypadkowych osobach. Bo ktos gdzies powiedzial, ze inny widzial, \”jak w nocy rozmawiaja ze zwierzetami a potem w lesie pala ognisko i jedza pieczone niemowleta\” – i mamy nowoczesne spoleczenstwo.
masz rację z tym, kto urządzał w średniowieczu polowania na czarownice. Za te czarownice KK też przepraszał i jak widać wiele się nie nauczył. W końcu oprzytomniales i mądrze prawisz. Polać mu. Doskonały przykład z tym paleniem czarownic.
Piszesz że ksiądz pedofil był goszczony w kościele przy targowisku ? Wow. Jestem Ciekaw jak ustosunkuje się proboszcz . Jak mógł tutaj trzymać takiego człowieka . To się w głowie nie mieści . Jak się wytłumaczy parafianom na kazaniu . Jeżeli wikariusze wiedzą że ich proboszczowie w jakiś sposób źle się zachowują w stosunku do dzieci młodzieży , powinni natychmiast zgłaszać to do prokuratury . I tak usunąć chorych facetów z kleru . Nie wiem co teraz będzie ten film otworzył oczy tak naprawdę na to że kościół wcale taki święty nie jest za jakiego się uważał .
Gdzie grał w którym momencie?
w Strzelnie w latach siedemdziesiątych za pewnego ks. były nawet ministrantki
no dobra… a co z ksiedzem Grzegorzem.I….kim.ze Strzelna byłym rezydentem, był 4 lata odsuniety, teraz jest na parafii w Damasławku,jeszcze o nim usłyszycie,czyżby niedlugo ukaze sie na cmg artykuł pod tytułem \”wątek strzelenski\”
Mowa o księdzu, który był tam proboszczem w latach osiemdziedziesiątych i wcześniej. Nie podam nazwiska, bo nie opublikują tego.
Opanujcie się! Kościół żąda od Polski naprawdę niewiele: – żywienia swoich ludzi z budżetu, – prawa do przejmowania nieruchomości, – wpływu na kształt ustaw, – dostępu do dzieci. Ustąpcie. Kościół to ostoja polskości. Tak powiedział przecież Pan Prezes a wy dostaniecie swoje 500+.
skoro ludzie to kościół to po co te wszystkie sakramenty nie wiem czy po czymś takim wogule chciał bym wejść do kościoła czy nawet dzieci dać do sakramentu jedno wielkie obrzydzenie i wstręt blee … kase biorą za sakramenty różne i za mszę i jeszcze pieniędzmi chcą wynagradzać krzywdę szok, głosząc słowo Boże co niedzielę i w święta i namawianie do spowiedzi i oczyszczenia , Boga nie ma skoro coś takiego się dzieje ….
Otrzeźwieją. Każdy (słownie KAŻDY) Polak skalda się na to co PIS Ci dał. W cenach wszystkiego. Jeśli nie widzisz to Twój problem. Według wyliczeń każdy (od niemowlaka do emeryta) płaci średnio 2200PLN rocznie aby PiS mógł kupić głosy w ramach 500+. Jak powiedział Teacher – rząd nic nie daje bo nic ma, jeśli tobie daje to znaczy ze komuś zabrał. I jak zajdzie potrzeba następnym razem to Tobie także zabierze. Zadziwiający jest brak elementarnej wiedzy skąd rząd bierze pieniądze.
Tak jak przeczuwalem tylko PO +( wiele innych liter alfabetu), gwarantuja, ze my polscy katolicy, bedziemy bogaci. Na niczym innym im nie zalezy. Beda tez niezlomnie bronic naszej suwerennosci. Mimo drobnych niedostan, jak brak planu na cokolwiek, oprucz baa- baa mantra walki z kisciole, so to prawdziwi patrioci. Spac nie moga zeby nie rozmyslac o biednych ploskich katolikach i jak tu im przyjsc z rzeczywista pomoca. Widze to w oczach milosnej konsternacji Schetyny.Za sprawa waszych rozswitlen, przejzalem. I za to dziekuje.
I co księża ustosunkowali się do filmu ? Starali się jakoś wytłumaczyć tą wielką tragedie ,które przeżyły dzieci i młodzież w \”Polskim kościele\”
Któryś coś powiedział ?
Tylko nie mów nikomu (Ktoś | 15-05-2019, 09:43:44)
Swego czasu w Słaboszewie też był pewien ksiądz, który miał to i owo na sumieniu. Polecam książkę pt. Chciałem być księdzem.
To był \”porządny facet\” bo łożył na swoje dziecko.
O Strzelnie …cicho-sza…jeszcze chwileczkę…
Kościół był zawsze zakłamany. Poczytajcie o papieżu Aleksandrze VI,który uznał swoje dzieci z nieprawego łoża i dbał o ich finanse.
Uważam,że gdyby nie film braci, to tego typu sprawy nadal by były zamiatane pod dywan. Zauwazcie, kiedy kler zaczął mówić i przepraszać. Dopiero po emisji filmu. A tak to była zmowa zmilczenia. Nawet u nas. Napietnują ofiary, a za ich sprawców się modlą. Czy to nie puste słowa, że prawda wyzwoli?
O, kolejny ekspert od atomu… nie potrafiący przeczytać nawet wiki (internet tez nie jest dla wszystkich). Tak, tak lepiej płacić za prąd więcej niż Niemiec ale rząd da z pieniędzy innych 500+. Nie atom Cię wykończy tylko głupota albo ten rząd, albo jedno i drugie.
Film poruszył istotne tematy. Jednak nie wszyscy potrafią to o czym piszesz. Jak wiesz ten przy targowisku musi mieć panią swoją. Ale kij ma dwa końce. Z jednej strony dobrze, że ją ma, bo wie o wszystkim, co się dzieje na plebanii i wśród owczarni i może podjąć rozsądne decyzje. A z drugiej strony żle, bo ma za duży wpływ na jego decyzje, za dużo jej słucha. Ale taka rola gospodyń. Źle, bo przy targowisku dużo młodych odeszło. Niektórzy znaja fakty i wiedzą dlaczego, ale o tym lepiej nie mówić. I tu kłania się film braci. Dobrze, ze są odważni ludzie wśród społeczeństwa, którzy potrafią mówić o trudnych tematach, a nie zamiatać pod dywan.
Zauważyliście, że coraz więcej zatrzymanych księży?Teraz dopiero ruszyła lawina tego, co złe działo się w klerze i to na wysokich szczeblach.Jednak nie do wszystkich dociera prawda. Dla wielu każdy ksiądz to święty, jak Rydzyk.Dobrze, że młodzi widzą te sprawy realnie.Siła w młodych i w ich spojrzeniu na fałsz.