Podczas ostatnich komisji Rady Miejskiej w Mogilnie Ewa Szarzyńska w imieniu radnych klubu Prawicy Ziemi Mogileńskiej pytała o aktualny stan sprawy dotyczący umorzenia jednej raty podatku przedsiębiorcom i rolnikom.
– Na jednej z ostatnich sesji klub radnych Prawicy Ziemi Mogileńskiej w związku z trudną sytuacją i nasilającym się kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa zaproponował umorzenie jednej raty podatku od nieruchomości – od budynków z przeznaczeniem na działalność i podatku rolnego. Wszyscy pamiętamy co pan wtedy odpowiedział. W związku z tym proszę mi odpowiedzieć jak wygląda ta sytuacja na chwilę obecną. Ile do tej pory wpłynęło wniosków od mogileńskich przedsiębiorców? Na jaką kwotę one opiewają? Ile wniosków zostało rozpatrzonych pozytywnie? Według jakich kryteriów pan je ocenia? Ile wniosków zostało zweryfikowanych negatywnie i dlaczego? Czy były propozycje odroczeń? Odroczenie to żadna pomoc – mówiła Ewa Szarzyńska, wiceprzewodnicząca rady.
Burmistrz na jednej z komisji zdalnych informował radych między innymi, że do urzędu wpływają wnioski o umorzenia, a decyzje są podejmowane po przeanalizowaniu indywidualnych sytuacji mieszkańców. Ponadto nie wszystkie podmioty oczekują pomocy, a firmy, których działalność została wyłączona ustawą będą traktowane priorytetowo. Według włodarza, by rozruszać gospodarkę należy inwestować. Temat ten Leszek Duszyński skomentował również w miniony poniedziałek, 1 czerwca podczas wspólnego posiedzenia komisji.
– Według ordynacji podatkowej organem podatkowym jest burmistrz, tutaj w tym przypadku Mogilna. Każda sprawa jest objęta tajemnicą skarbową i nie będę mówił dlaczego ktoś nie dostał. Przede wszystkim kierowaliśmy się przesłankami, które spowodowałyby swoim uszczerbkiem, czy też decyzjami organów administracji rządowej, gdzie takie zakłady pracy przestały funkcjonować. To była przede wszystkim pierwsza nasza przesłanka. Było dużo firm, które składały też wnioski, ale najpierw prosiliśmy o podanie nam rachunków, zysków i strat, bilansów (…) Do każdego wniosku muszę podchodzić indywidualnie – mówił burmistrz Leszek Duszyński.
Głos w sprawie zabrała także dyrektor wydziału Karolina Molenda, która przedstawiła szczegóły dotyczące ilości złożonych wniosków, kwot oraz kwestii rozpatrywania zgromadzonej dokumentacji.
– W związku z epidemią wpłynęło 21 wniosków od przedsiębiorców o umorzenie podatku od nieruchomości. 2 wnioski wpłynęły o odroczenie terminu płatności. Obecnie po wezwaniu podatników do przedłożenia dokumentacji niezbędnej do rozpatrzenia wniosku część wpłaciła. Kwota, która została uiszczona to jest około 106 tysięcy. Główna kwota na jaką opiewają wnioski dotychczas, na dzień dzisiejszy to jest 298 tysięcy. Głównym kryterium poddanym analizie jest oczywiście sytuacja finansowa oraz fakt, czy płynności finansowa danego przedsiębiorstwa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 i to zwłaszcza w tych dziedzinach działalności, w których wprowadzono czasowe ograniczenia prowadzenia działalności. Na dzień dzisiejszy z wniosków, które wpłynęły nie wydano jeszcze decyzji, ponieważ po wysłaniu tych wezwań mam na razie tylko 2 wnioski kompletne. Dokumentacja jedna wpłynęła w czwartek od jednego przedsiębiorcy kompletna i dzisiaj [1 czerwca – przyp. red.] też jedna. Także na tym etapie trwa rozpatrywanie tych wniosków i uzupełnianie o poszczególne dodatkowe brakujące dokumenty (…) Jeżeli chodzi o budynki i grunty i budowle pod działalność w przypadku osób prawnych, które płacą podatek miesięcznie to jedna rata, czyli jeden miesiąc to jest 1,5 miliona. W przypadku osób fizycznych, które płacą podatek kwartalnie to za jeden kwartał by było około 600 tysięcy. A z podatku rolnego wpłynęły 2 wnioski – mówiła Karolina Molenda, dyrektor Wydziału Podatków i Opłat Lokalnych.
Z informacji przekazanych przez kilku przedsiębiorców wynika, że gmina wymaga od nich szeregu dokumentów, w tym nawet rozliczeń podatkowych małżonków i dzieci za ostatnie dwa lata. Przewlekła procedura stosowana przez burmistrza Mogilna, w której należy przygotować stos dokumentów, zniechęca właścicieli firm do dalszych działań. Tym samym rezygnują oni z możliwości umorzenia podatku. Poniżej publikujemy listę dokumentów, jakie muszą przygotować przedsiębiorcy.
– Uważam, że brak wsparcia ze strony burmistrza z pewnością nie ułatwia naszym lokalnym podmiotom konkurować na rynku w swojej branży, a dla niektórych stanowi to przysłowiowe „być albo nie być”. Odnoszę wrażenie, iż burmistrz swoimi decyzjami i działaniami bardziej wspiera podmioty zewnętrzne niż lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców. A przykładem tego może być chociażby budząca nasz sprzeciw niedawno rozpoczęta inwestycja jaką jest budowa parkingu przy urzędzie miejskim. Z rozstrzygnięcia przetargowego wynika, że wykonawcą została firma IZBRUK z miejscowości Dziedzice, który nie jest lokalnym przedsiębiorcą i do którego trafi kwota 613 000 zł – komentuje sprawę radna Ewa Szarzyńska.
Warto zauważyć, że wiele gmin w Polsce wprowadziło własne uchwały dające możliwość umorzenia podatku lub odroczenia terminu jego płatności. Przykładem takim jest gmina Pęcław (woj. dolnośląskie), gdzie wójt podjął decyzję o umorzeniu podatku od nieruchomości tym przedsiębiorcom, którzy przez epidemię koronawirusa byli zmuszeni zaprzestać prowadzenia działalności. W tym przypadku wystarczy jedynie złożenie do gminy stosownego oświadczenia. Podobnie jest też w gminie Mieścisko (woj. wielkopolskie), gdzie umorzono II ratę podatku dla gastronomii, zakładów fryzjerskich i kosmetycznych. Podobne działania zainicjowali również radni w gminie Maszewo oraz Nowogard (woj. zachodniopomorskie), gdzie dodatkowo wydłużono termin zapłaty raty podatku. (AS)

















no przecież jasno powiedział „Do każdego wniosku muszę podchodzić indywidualnie” czyli najpierw zniechęcenie: zebranie bilansów i stosu papierów, a gdyby czasami komuś udało się spełnić wymogi zaświadczeń wypełnionych zielonym długopisem po węgiersku to na końcu jest ON. Jednoosobowa indywidualna komisja ze swoimi kaprysami.
Pani Radna Szarzyńska chyba nie wie ci mówi??? odroczenie to żadna pomoc??? Niech Pani idzie do sklepu i zapłaci później. I jeszcze sprzedawcy niech Pani nic nie powie dlaczego??
jak burmistrz nie chce umorzyć podatków do dlaczego sam i swoich urzedników zamknął w urzedzie z godziny na godzine nie licząc się zklientami urzędu.KPINA
Niech sam ma Firme to zobaczy jak spadła liczba klientów
nasz burmistrz Lechu znowu mi sie podoba wizualnie….znów ma takie same pejsy(pekaesy), jak w latach 80-tych,kiedy razem „komunę” obalaliśmy 🙂
Nie powiem, że pogardziłabym dodatkowo zaoszczedzonymi pieniędzmi, ale już tak nie narzekaj. Ja dostałam zwolnienie z ZUS, 5000 zł z PUP i postojowe. Można powiedzieć, że jeszcze zarobiłam na koronie.
Albo jesteś słabo ogarnięty, albo kryzys Cię nie dotknął. To użalanie się nie ma sensu, chyba że płacisz milionowy podatek.
Jeśli pandemia w jakikolwiek sposób wpłynęła na twoją firmę, to jak złożysz wniosek dostaniesz środki.
taka rada, jak uzupełniacie wnioski do tego sołtysa mogilna w rubrykach gdzie pyta o zarobki współmałżonka, dochody członków rodziny, oszczędności, inne źródła dochodu,itd wpisujemy „nie dotyczy”
Ada dużo racji masz , nawet po „ludzku”piszesz ,(polityk ?) Sołtys , radny , wójt , burmistrz , starosta kuźwa za coś kasę bierze ! Pytanie za co Odpowiada ? Kumasz ?
Buhaha, ktoś tu chyba nie wie, co to jest oświadczenie. Oświadcza się, że to co zostało napisane jest prawdą. Złożenie nieprawdziwego oświadczenia podlega pod paragrafy.
Dalej Marto, oświadcz nieprawdę jako pierwsza
Witam , nie chcę wchodzić buty i się przepychac .
Chodzi o reakcję, podejście, zrozumienie.
To że ktoś ma dom , posiadłości to nie oznacza że ma się z tego tłumaczyć.
To jest sytuacja inna wlasciciel firmy może ja po po prostu zamknąć i zwolnić pracowników, finalnie się nie męczyć z biurokracją urzędu.
Finał taki że zglasza pomieszczenia że nie stanowią działalności i….. gmina ma mniej i…..więcej bezrobotnych. To efekt.
Wszyscy zarabiamy mniej począwszy od tego chama przedsiębiorcy i tego zniewolonego pracownika.
Tylko rząd I samorząd nie chcę zarabiać mniej za chwilę Ada zaplacisz więcej za śmieci, nowa wyższa stawka podatku od 2021 od samorządu i od rządu.
Nie płeć że coś dostałaś czy dostali inni to kredyt do spłaty.
Problem polega na tym że ani burmistrz starosta marszalek sejmiku premier marszałek sejmu senatu prezydent- nie umniejszyli swoich budżetów pensji itp
Dlaczego znowu nie ma oświetlenia na Konopnickiej? Oszczędności?
Informacja o nieczynnym Urzędzie Miejskim W dniu 12.6 2000 jest podyktowana jak to bywało w przeszlości zapewnieniu urzędnikom dłukiego wekendu. A może by tak dać wolne wszystkim pracującym w ten dzień wolnego, nawet pracujących w handlu?. Nie nalezy się tego spodziewać, ponieważ zawsze są ludzie równi i rowniejsi.
Przedsiębiorco ; Moja strata jest większa niż Twoja,
zagrożenie dla mojego zdrowia jest większe niż dla Twojego.
Jeśli masz jakiś majątek to go sprzedaj i zapłać podatki ,
są niezbędne ,mam sporo wydatków zwłaszcza siedząc w domu. Wybrany ,oddany szczerze i bezinteresownie samorządowiec.
Pomyślcie dobrze wszyscy lokalni przedsiębiorcy, sklepikarze, fryzjerzy, mechanicy, budowlańcy, hydraulicy, malarze i wszyscy inni żyjący z pieniędzy mieszkańców Mogilna i okolic – jak by wyglądał wasz biznes, gdyby co miesiąc na rynek lokalny do wydania NIE WPŁYWAŁO PONAD 20 MILIONÓW ZŁOTYCH Z PROGRAMU 500 + ? Myślicie, że jak ktoś inny niż Andrzej Duda wygra wybory, to kasa ta dalej będzie płynęła? Przypomnijcie sobie, jak „rozwijała” się gospodarka (lokalna i krajowa) za władzy SLD, PSL i PO.
I to jest postawa typowego urzędnika co dba o własny iteres. Gdyby jeszcze jakość pracy wykonywanej przez wielu urzędników byla powiązana z fachowoscią i zaangazowaniem, to profity z pracy wam sie słusznie by należały. Ale tak nie jest.Często petent natrafia na bezduszność,ignorancję i kłody stawiane w wielu przypadkach. Nie chcemy urzędników, którzy mmają wyłącznie interes osobisty a reszta go nie obchodzi.
Świata nie zmienisz, a my będziemy trwać. Praca w samorządówce w dobie pandemii to dar z niebios. Ci co się śmiali, że jesteśmy bez ambicji bo pracujemy w urzędzie pozostali teraz bez pracy bo prywaciarz zlikwidował etaty. Spokojnie można teraz planować urlopik 🙂
czy nie widzicie, że ktoś z was beke robi, myślicie że jakikolwiek urzędnik by tak się wypowiadał po to by rozsierdzać ludzi ??? oni siedzą jak mysz pod miotłą i cieszą się, że maja robotę i co miesiąc niezagrożona wypłatka wpływa na rachunek… może i niektórzy tak myślą jak ten bencwał, który tutaj wypisuje swoje herezje, kto to wie;
CZY KTOŚ JEST ODPOWIEDZIALNY ZA STUDZIENKI TELEKOMUNIK.PRZECHODZĄC WIECZOREM UL.900-LECIA NA WYSOKOSCI POSESJII NR.13 OMAŁO NIE STRACIŁAM ZĘBÓW
Jak peowiec mówi, że nie pomoże, to nie pomoże!
Jak peowiec mówi, że pomoże, to mówi!
Dotyczy to każdego, od Tuska i Budki poprzez Trzaskowskiego i Budkę do Duszyńskiego i Chudzińskiego na końcu.
Co robią lokalni politycy są na urlopach przedwyborczych ? Czy sami nie wiedzą na kogo głosować ?!