We wtorek, 31 lipca obyła się sesja Rady Miejskiej w Mogilnie, poprzedzona obradami komisji. Zakończyła je jednak burzliwa sytuacja, która wynikła pomiędzy sołtys Zofią Gąsior a radnymi.
Sołtys sołectwa Wyrobki w swojej wypowiedzi przytoczyła sytuację 74-letniego pana Wacława, który boryka się z problemem swojej niepełnosprawności. Pomocą dla 74-latka miałby być zakup trójkołowego roweru napędzanego silnikiem. Co ciekawe, sołtys Gąsior prosiła o nieujawnianie nazwiska mężczyzny we wszelkich publikacjach prasowych.
– Na pewno wszyscy wiedzą o kogo chodzi. Pan Wacław ma 74 lata, jest osobą niepełnosprawną. Od 28 lat boryka się z chorobami kręgosłupa i postępującym niedowładem nóg oraz zaburzeniami równowagi. Jednak łatwo się nie poddaje, jest bardzo życzliwy i miły dla innych (…) Jego marzeniem jest zakup roweru trójkołowego z silniczkiem, który pomoże mu w codziennym funkcjonowaniu i będzie służył jako narzędzie do rehabilitacji. Bardzo krępuje go to, że musi prosić o pomoc i dlatego bym prosiła prasę o nie ujawnianie jego nazwiska. Więc proszę radnych, zebranych gości o wsparcie tego pana na ten rower. To jest jedyne jego okno na świat. Zbierałam też dla dziewczynki z Dąbrówki. Wiem, że to jest dobro, że w przyszłości może się okazać, że będziemy w podobnej sytuacji, a kto nam pomoże? Tylko człowiek dobrej woli, który jest wrażliwy na cierpienie innych – apelowała Zofia Gąsior.
Oprócz tego wcześniejszą odmowę pomocy ze strony włodarza gminy nazwała „znieczulicą” względem niepełnosprawnego mężczyzny. W pewnej chwili zaproponowała także „puszczenie” w obieg koperty, by radni i osoby uczestniczące w obradach komisji pomogły przyczynić się do zakupu wspomnianego roweru.
– Teraz do pana burmistrza się zwrócę. Byłam u pana, prosiłam o wsparcie, co usłyszałam? Że ma rentę, że niech pomogą bliżsi sąsiedzi. Odpowiedziałam, że pomogą, ale dalsi sąsiedzi i w miarę możliwości pomagają. Jeżeli chodzi o bliskich sąsiadów, to pan jest jako burmistrz z dawnych czasów bardzo bliskim sąsiadem tego pana. Strasznie się poczułam z tą znieczulicą, którą usłyszałam od pana, panie burmistrzu, ale mam nadzieję, że pan się zreflektuje (…) Proszę jak najbardziej dla tego pana, puszczę kopertę. Nie wiem, czy to jest legalne, czy nie, ale to jest najważniejsze – mówiła sołtys sołectwa Wyrobki.
Pomysł Zofii Gąsior jest jednak niezgodny z obowiązującymi przepisami prawa, gdyż publiczna zbiórka pieniędzy wymaga posiadania stosownego zezwolenia. W związku z tym przewodnicząca Teresa Kujawa wyraziła stanowczy sprzeciw takiej propozycji.
– Absolutnie nie możemy na to pozwolić pani sołtys. Jakiekolwiek zbiórki publiczne – na to musi być zezwolenie. Do specjalnego urzędu się występuje i nie mogę na to pozwolić, żeby takiej zbiórki dokonywać. Jeszcze chciałabym powiedzieć tak – z tego co wiem, to jest bardzo wiele instytucji, które wspomagają niepełnosprawnych – mówiła Teresa Kujawa, przewodnicząca Rady Miejskiej w Mogilnie.
Warto zauważyć, że radni poczuli się zniesmaczeni formą niesienia pomocy zaproponowaną przez sołtys Gąsior. Nie zabrakło wielu słów krytyki związanych z pomysłem kopertowej zbiórki.
– To nie jest czas i miejsce na takie rzeczy (…) Chce pani tu zabłysnąć, że pani pomaga? – mówił radny Łukasz Drzazgowski.
Z kolei radna Elżbieta Sarnowska zauważała, że Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej oferuje właśnie taką pomoc, jakiej potrzebuje niepełnosprawny mężczyzna.
– W ten sposób postawieni zostaliśmy pod ścianą – masz kopertę. Nie, no nie – mówiła Elżbieta Sarnowska. (AS)

















Ograniczę się jedynie do dwóch nieścisłości:nie 8 lat a 28 tak jest napisane na apelu fundacji z numerem konta,które zostało rozdane przez panią sołtys-co widać na zdjęciu.Jak rozumiem apel dotyczył wpłaty na podane konto,a zbiórka do koperty miała uświadomić zebranym o dramacie chorego człowieka i poruszeniu ich serc,oraz to,że pomoc jest bardzo pilna.
Mało jest osób ,którzy chcą pomagać w potrzebie człowiekowi ,zamiast wspierać tych co jeszcze są to niektórzy niestety złośliwie potrafią zniechęcić do działania ,PRZYKRE TO !
Dziwna próba zebrania pieniędzy, do koperty? Nie trzeba daleko szukać, żeby zobaczyć jak można zbierać pieniądze na jakiś słuszny cel. Licytacje dla Frania są takim przykładem, na pewno bardzidh transparntnym bo pieniądze idą na konto fundacji, a nie do jakiejs koperty.
Coś wiem na ten temat.Ale również wiem,ze jeżeli sytuacja finansowa osoby niepełnosprawnej jest trudna, wówczas dostaje dofinansowanie i to zarówno z NFZ lub PCPR lub PFRON.Dziwię się,że Pani Sołtys nie pomogła spełnić marzenia tego Pana w sposób zgodny z przepisami prawa i wcześniej niż w okresie przedwyborczym. Czyżby tego nie wiedziała? A może ten Pan ma zbyt duże dochody i stąd problem. A może ten sposób, to dobry sposób na promowanie swojej osoby, ale zaraz czemu po osobie niepełnosprawnej, a do swojego celu.Wiem ile będzie komentarzy,również wiem kogo autorstwa.
być może Pani sołtys nie ma pojęcia jak podejść do takiej sprawy, może jednak należało jej pomóc i pokierować, a nie bezczelnie krytykować, pięknie widać podejście \”wadzy\” do problemów ludzkich, dbanie o własne d..y to podstawa
jaka zbiorka ja mam chora mame czy ktos mi dal na wozek inwalidzki i rechabilitacje to jest zenada niech kazdy radzi sobie sam,najlepiej zrobic artykul i zbierac pieniadze a jak panu soltysowi tak zal to niech sam zasponsoruje. Masakra!!!
Nie trzeba mieć wiedzy, wystarczy sprawdzić w internecie. \”Przepisy kodeksu wykroczeń stanowią, że każdy, kto bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom organizuje lub przeprowadza publiczną zbiórkę ofiar, podlega karze grzywny.
Czyn taki może być popełniony umyślnie. Warto zauważyć, że ustawodawca wprowadził także karalność podżegania (nakłaniania) i pomocnictwa (ułatwiania).\”
Co za tupet wykorzystywac niepelnosprawnych do celów prywatnych/wyborczych
Zbiorka jeśli Twoja Mama jest chora i jej stan zdrowia wymaga poruszania się na wózku inwalidzkim to duża dopłatę do zakupu wózka można uzyskać w PEFRONIE. Co Współczuję bardzo.
po co pomagać ludziom w potrzebie? lepiej zrobić bieżnię na kredyt gminy i za pieniądze podatników!
Jest osoba niepełnosprawna w potrzebie jak wielu !! Chcesz pomóż jak nie to nie pisz bzdur co i jak itd.Dobrze że są ludzie o dobrych sercach i chcą bezinteresownie pomóc!
Oni tam nie siedzą żeby rozdawać swoją kasę…
To jakby iść do psa próbować wyrwać mu schab z miski…
Jeżeli Pani Sołtys wykazuje się nieznajomością prawa,to niech nie będzie taka wrażliwa za cudzą kasę. Zanim coś zrobi niezgodnego, niech dwa razy pomyśli.Czyżby wyznawała zasadę nie dasz do koperty,czy na tacę to jesteś osobą niegodną?
Pomagalam przez kilka lat niepelnosprawnemu..obcy człowiek samotny .gdy dostał spłatę odszkodowania wypial się na mnie .masz miękkie serce musisz mieć twardą du…czasem nie warto
Masz racje.Jednak pan Drzazgowski -o ile to pan?-przygotowuje grunt na jesienne wybory tzn.jak zwykle:zeszyt dłużników no i jeszcze \”coś\”się dorzuci i mandat w kieszeni.Tego człowieka nie stać na nic innego. Trzeba się z tym pogodzić,ALBO?
Jesteś całkowicie oderwany od rzeczywistości, jaki NFZ jaki PCPR,jaki PFRON.Wszystkie wymienione instytucje zawiodły,a Ty najbardziej. Siedzisz na tyłku i piszesz obrazliwe teksty.Obrażasz ciężko chorego człowieka(swojego sąsiada)i ludzi,którzy w przeciwieństwie do Ciebie ruszyli tyłki.
Ja też mam schorowanego rodzica na wózku inwalidzkim.Wiem co to znaczy.Bardzo Mamie współczuję.Tobie podwójnie, po pierwsze: radzenie i opiekowanie się taką osobą jest trudne i budzi szacunek,po drugie współczuję z powodu -mimo własnego doświadczenia- wypisywania takich głupot i stanu umysłu. Ale pocieszenie-to też się leczy. Powodzenia
A dlaczego portal wyciął wypowiedź Drzazgowskiego?
No ludzie nie mozna kazdego tak samo oceniac bo gosciu sie na ciebie wypiol no mialas pecha ale niektorzy naprawde potrzebuja pomocy bo sobie nie radza. A ile kosztuje taki sprzet wie ktos???
Idz dalej tym tropem,powiadom prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez sołtys Zofię Gąsior i nie zapomnij powiadomić tę samą instytucję o popełnieniu przestępstwa przez przewodniczącą RM i wszystkich radnych RM polegającym na zbiórce po 100 zł. na pomnik powstańca wielkopolskiego. Wez pod uwagę,że dla ostatnich hipokrytów będzie to okoliczność łagodząca,ponieważ pouczyli Panią Zofie Gąsior ,że to przestępstwo.
Brawo panie Jacku,tak pozwolę się do Pana zwrócić.Wreszcie rozsądna rada i rozwiązanie.Takich ludzi trzeba w przyszłej RM.Obecnie tam panuje prywata, dyletanctwo,znieczulica społeczna
Może się zdecydujesz co do swojego komentarza, czy to jest osoba chora,czy niepełnosprawna? Chorobę się leczy,natomiast niepełnosprawność nie. Nie obrażaj decydentów z PCPR,PFRON, czy NFZ.Może przedstawisz decyzje odmowne.
Pani Kujawa.nie mogla publicznie pozwolić na zbiórkę Zna zasady Nie mieszkam już w Mogilnle.staram się uczestniczyć w życiu publicznym Mogilna.Zawsze jestem pełna podziwu jej publicznych wystąpień. Nie jestem jej uczennicą,a szkoda nigdy Mogilno nie miało takiej wspaniałej przewodniczacej
Ale pani Sarnowska wymyśliła?! Caritas oferuje taką pomoc, to niech się ona zaangażuje razem z radną Golis i Stawisk. A do tego niech radny Drzazgowski, który jeszcze nic nie zrobił dla swojego osiedla zachodniego, a HANDL;UJE ROWERAMI pomoże w tej akcji.
W dzisiejszym tygodniku Pałuki na ostatniej stronie wkładki z programami TV jest reklama takich rowerów 3 kołowych. Zadzwoniłam do producenta. \”Zwykły\” rower kosztuje 1400 zł, inny z 3 przerzutkami-biegami kosztuje 1700 zł, a z silnikiem elektrycznym 4400 zł. Myślę też, że parafia farna do której pan Wacław należy mogłaby zrobić przed kościołem niedzielną zbiórkę. Poza tym wiem, że PCPR może pomóc w dofinansowaniu takiego roweru, tyle tylko, że musi mieć na to środki. Sprawa jest do załatwienia i ja popieram panią sołtys, że …. pokazała problem.
P.sołtys poszła nie tą drogą. Naraziła tego człowieka na niepotrzebne brzydkie komentarze pod jego adresem. Nieznajomość prawa szkodzi. P.sołtys proszę sprawdzić przepisy i dokończyć tę akcję, bo obecnie to wygląda tak jakby P. chciała zabłysnąć przed wyborami. W Urzędzie powinni P. pomóc prawnie. A słowa p.Drzazgowskiego – lepiej żeby milczał w tym temacie.
jak nic nie zrobił,a zeszyt sklepowy na tzw. krechę.Całkowicie nad tym procederem panuje i ma ich w kieszeni.Wiec w tym sensie robi dużo dla mieszkańców osiedla.Z ostatnich wypowiedzi i zachowań radnego,to osoba pozbawiona empatii i człowieczeństwa budząca obrzydzenie z dobrym własnym samopoczuciem.
Hej Mogilnianka a opisywana w komentarzach zbiórka po stówce na pomnik powstańca wielkopolskiego to inne zasady wtedy nie obowiązywały
Słuszna uwaga.Może nam na to pytanie odpowie przewodnicząca RM i jak rozumie zniewoleni i przymuszeni radni,tak chętnie napierający(szczekający) na panią Zofie Gąsior.
Czyżby p.radna ze Stawisk nie wiedziała że w jej okręgu zamieszkuje osoba potrzebująca pomocy ? Dlaczego nie zajęła się organizacją zbiórki ????????
Do Dlaczego.To dobre pytanie.Taka praca wymaga-wbrew pozorom-dużego zaangażowania,a to nie w stylu tej radnej.To próżniak i efekciarz.Tak się mówi o takich osobach,tu zaświeci tam zagasi i ludzi w ten sposób nabiera drugą kadencje.Ponadto mając kolegę redaktora lokalnej gazety,oraz burmistrza kończących tę samą uczelnie,to im-jej- nikt nie podskoczy.Wystarczy od czasu do czasu na sesji zgłosić parę głupawych pomysłów i gotowe.Mozolna praca nie dla tej pani.Przypuścić atak na inne osoby to co innego.
Uważam ,że radni z panią przewodniczącą na czele wspólnie z naszym panującym i jego sztabem podeszli bardzo nieprawidłowo do tematu \” osoba niepełnosprawna, samotna , potrzebująca pomocy, starsza \”,jeżeli pani sołtys zakładamy poszła niewłaściwą drogą ale drogą aby pomóc temu panu. na sesji przecież zawsze są osoby burmistrzowie , sekretarz , dyrektorzy jednostek , którym sama pani przewodnicząca powinna polecić czy przekazać ten bardzo wrażliwy temat .A co się stało spychologia ,sołtys działa społecznie- z treści artykułu wynika ,że wcześniej była u burmistrza i ją po prostu zbył (zresztą jak wielu w trudnych sprawach) i nikt tematem się nie zajął . Zadaniem własnym Gminy jest opieka społeczna , nawet pokierowaniem pani sołtys np. do PCPR w powiecie . Widzę ,że nikt nie lubi ludzi aktywnych w naszej Gminie a szkoda .czy przed wyborami czy po wyborach jak jest okazja to trzeba pomagać . Myślę ,że pani przewodnicząca już bardzo mocno się zapomina kim jest , w historii tej gminy było już wiele zbiórek legalnych czy mniej legalnych , ważne ,że skutecznych . Swego czasu panu T********* też zarzucano nielegalność zbiórki a co groby zapomniane zostały odnowione to zostały , a dzisiaj już nikt nie prowadzi takich akcji.
Więc tak po kolei:chorobę się leczy,niepełnosprawność się leczy,nie leczy się tylko głupoty i nie ma na to lekarstwa.
Kiepski z Ciebie obserwator.Niepełnosprawności się nie leczy.Niepełnosprawnym się jest,albo nie.Na pewno jeśli nie masz nogi,to jak będziesz się leczył,to noga odrośnie.
Mylicie się pisząc, ze niepełnosprawności się nie leczy…
Jedną z niepełnosprawności którą się leczy jest niepełnosprawność intelektualna..
Przez np zajęcia rozwijające umysł, motorykę czy zdolności psychospołeczne… Czy ogólnie trening poznawczy..
Poza tym np znaczna utrata słuchu to tez niepełnosprawnoś. Czy wydatkowanie środków na np aparat słuchowy nie można pociągnąć pod leczenie?
Swoją drogą czy pomoc drugiemu człowiekowi nie jest cenniejsze niż stojak na gołębie (czytaj pomnik)?
Ktos sie zainteresowal, chce pomoc, a tu sama krytyka, tak jak na Owsiaka. 1000 rad ale zadna aktywna pomoc. A czy ta pomoc bezinteresowna czy nie, czy to wazne?Liczy sie, ze czlowiek otrzyma pomoc. Niech kazdy radny pomoze jednej potrzebujacej osobie,a nie krytykuja, powoluja sie na przepisy byle nie dac zlotowki czy ruszyc palcem. Zwykly czlowiek jest w stanie dac grosza by pomoc, a tu taki opor.Im wiecej czlowiek ma, tym wiecej chce i tu sie to sprawdza. Wstyd i zenada panstwo radni.Widac, ze zalezy wam na dobru spoleczenstwa…
Chylę czoło przed panią Zofią Gąsior, piękna incjatywa z poczucia miłości do bliźniego, zauważyła problem i zaczęła działać, nie widziała tego pani radna, więc ktoś musiał zadziałać.A tak na marginesie, wszyscy radni to chyba katolicy? więc czegoś tu nie rozumiem. Kochani wyborcy pamiętajcie o tym przy wyborach!!!!Czas na nowe zmiany przez duże ,,Z\”.
Ty katoliku,a właściwie katoliczko,pomódl się o zdrowie,bo o rozum to chyba za późno. Jak czepiasz się radnej,to należy wyciągnąć odpowiednie wnioski kim jesteś naprawdę. I po cóż ten ta ciągła zmiana nicku,jeżeli ciągle ten sam styl.
Gdybyś czytała, a nie myślała jak tu podnieść swoje ego,to byś zobaczyła podany numer konta na rower trójkołowy.
Zgadzam sie z tobą, człowiek z miłości do bliźniego pomaga mu a nie rozwala życia innym dla swego chorego serca.
Wypasiony byczek ( 35-40 lat ) żebrze ? Środa ! ?
Koder, OBI rozumie Twoje rozżalenie.Niepełnosprawność zawiodła,no to teraz musi być jakiś trup.Najważniejsze osiągnąć cel.I w związku z tym,należy dać chociaż komuś \”kopa\”, że nie ma wiedzy.Tak to bywa, sądzisz kogoś według siebie.