Pelikan kędzierzawy Pelecanus crispus jest jednym z trzech największych gatunków pelikanów. Osiąga ogromne rozmiary: 180 cm długości, wagę do 13 kg, a rozpiętość skrzydeł 310-345 cm. Dzienne zapotrzebowanie w pokarm wynosi ok. 1,2 kg ryb. Z reguły poluje na nie, zanurzając długi dziób pod wodę. Należy też wiedzieć, że pelikan kędzierzawy jest jednym z dwóch przedstawicieli tych ptaków, które skutecznie gniazdują nawet w środkowej części strefy umiarkowanej, na obszarach między lasostepem a południową tajgą. Obecne lęgowiska pelikana kędzierzawego rozciągają się od wybrzeży Adriatyku po Mongolię i zachodnie Chiny. Skrajnie zachodnie kolonie lęgowe, funkcjonują na jez. Szkoderskim na pograniczu Czarnogóry i Albanii, na lagunie Karavasta w Albanii i na lagunach Amvrakikos w Grecji. Kolejne bałkańskie stanowiska lęgowe znajdują się na jez. Mała Prespa w Grecji, na jez. Srebarna w Bułgarii i w delcie Dunaju, zarówno po rumuńskiej, jak i po ukraińskiej stronie. Kolejne miejsca gniazdowania położone są na Kubaniu (wschodnie pobrzeże Morza Azowskiego), jeziorach Sarpa i kaskadzie zbiorników w Obniżeniu Manyckim na południe od Wołgogradu oraz nad Morzem Kaspijskim w delcie Tereku, Wołgi i Uralu. Gniazduje też na zachodzie i południu Turcji, w Gruzji, Azerbejdżanie, Iranie, Afganistanie, Uzbekistanie i Kazachstanie oraz w zachodniej Mongolii i w Turkiestanie Wschodnim = Sinkiangu w Chinach.
Najłatwiej obserwować go w ogrodach zoologicznych. W Polsce występuje w zoo w Poznaniu, gdzie na jednym z jezior funkcjonuje od kilku lat \”naturalna\” kolonia lęgowa. Niestety, młode ptaki są tu trwale pozbawiane możliwości lotu.
Warto zauważyć, że jeden z osobników pelikana kędzierzawego był widziany na początku grudnia w Gnieźnie. (PK | www.m-sto.org)


























to jest taka sama stonka jak kormoran
zapewne zepsula mu sie nawigacja.
Bardzo piękny ptak, masywny i zdrowy.
Naprawdę się cieszę , że mogłem go zobaczyć na naszym jeziorze.
To rzadkość w Polsce. Ma fajne upierzenie i kędziorki na głowie.
Niech żyje jak najdłużej…
Do \”jan\” -sam jesteś stonka !!!!!
Dziwicie się dlaczego przybył do nas bo zachwycił się naszym krajem i przyleciał poprzeć rządy PiS. Wygląda mi na uczciwego gościa więc do KOD nie przystąpi a tym bardziej do Petrusa, może by go przyjąć do PSL starosta musi działać.
as co to było?, zmień zioło,
Pewnie to nowa, żywa reklama sklepu ,,Pelikan\” hahaha 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=kF2Md1KhGKE
Cytat z \”Ranczo\” : \”Uwaga, dwa pelikany zblizaja sie do urzedu gminy, powtarzam dwa pelikany zblizaja sie do urzedu gminy\”
Przyleciał przyjżeć się postępom władz z ratusza i pobrał próbkę wody z jeziora do analizy.
kto zapłaci za jego wyżywienie? może pan z Przyjezierza, słynny ekolog-myśliwy
Pelikan to jest ptaszek co odwiedza strony nasze czasem.
Dziwie się władzom naszego miasta, ten gatunek pelikana jest pod pełna ochroną, wpisany do czerwonej księgi ptaków na wyginięciu, więc nie wiem na co czekacie Panowie z Urzędu , aż zdechnie z wychłodzenia i głodu , może czas by poinformować Towarzystwo ochrony zwierząt i przewieźć go w bezpieczne miejsce Panowie Burmistrzowie , a nie robić nic.