Portal CMG24.pl - Mogilno, Dąbrowa, Strzelno i Jeziora Wielkie - informacje, aktualności, wiadomości, radio Mogilno, dziennik, ogłoszenia
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Zaloguj
niedziela, 14 czerwca, 2026
13 °c
Mogilno
  • Strona Główna
  • Wiadomości
    • Region
    • Powiat
    • Mogilno
    • Strzelno
    • Dąbrowa
    • Jeziora Wielkie
  • Kategorie
    • Polityka
    • Art. Spons.
    • Wieści z Powiatu Mogileńskiego
    • Wieści z Mogilna
    • Na sygnale
    • Edukacja
    • Kultura i Rozrywka
    • Sport
    • Rolnictwo
    • Społeczeństwo
    • Biznes
    • Region
    • Porady i ciekawostki
    • Felieton i publicystyka
  • Ogłoszenia
  • Wydarzenia
Dodaj ogłoszenie
Zgłoś temat
  • Strona Główna
  • Wiadomości
    • Region
    • Powiat
    • Mogilno
    • Strzelno
    • Dąbrowa
    • Jeziora Wielkie
  • Kategorie
    • Polityka
    • Art. Spons.
    • Wieści z Powiatu Mogileńskiego
    • Wieści z Mogilna
    • Na sygnale
    • Edukacja
    • Kultura i Rozrywka
    • Sport
    • Rolnictwo
    • Społeczeństwo
    • Biznes
    • Region
    • Porady i ciekawostki
    • Felieton i publicystyka
  • Ogłoszenia
  • Wydarzenia
Portal CMG24.pl - Mogilno, Dąbrowa, Strzelno i Jeziora Wielkie - informacje, aktualności, wiadomości, radio Mogilno, dziennik, ogłoszenia
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona Główna Kategorie Społeczeństwo

PODATEK ROLNY: 48 zł zamiast 53 zł

Redakcja przez Redakcja
18.11.2019
w Społeczeństwo
0
A A
42
0
UDOSTĘPNIENIA
1
WYŚWIETLENIA
UdostępnijUdostępnijWhatsapp

AKTUALIZACJA!

20.11.2019 r. – W środę, 20 listopada podczas sesji Rady Miejskiej w Mogilnie burmistrz Leszek Duszyński wprowadził autopoprawkę do projektu uchwały. Zaproponował radnym zmianę kwoty z 53 zł na 48 zł.

– Nie byłem na komisjach w poniedziałek ze względu na wyjazd do Urzędu Marszałkowskiego. Doskonale wiem jakie były państwa rozmowy i propozycje. W związku z tym proszę o autopoprawkę, żeby w paragrafie pierwszym kwotę 53 zł zamienić na kwotę 48 zł – mówił burmistrz Leszek Duszyński.

Za nową propozycją burmistrza zagłosowało jednogłośnie 19 radnych biorących udział w obradach sesji. Ostatecznie podatek rolny z jednego hektara przeliczeniowego będzie wynosił 120 zł (48 zł x 2,5q).

***

Mogileńscy radni podczas najbliższej sesji będą podejmować decyzję w sprawie podatku rolnego, jaki będzie obowiązywał w 2020 roku na terenie gminy Mogilno. Według wstępnych założeń ma on wynosić 53 zł za jedną decytonę. W związku z tym podatek rolny z jednego hektara przeliczeniowego ma wynosić 132,50 zł. Dotychczas była to kwota 107,50 zł. Podwyżka sprawiłaby, że do gminnego budżetu wpłynęłoby dodatkowo 830 000 zł. Według danych urzędu podatek rolny w 2019 roku powinien zasilić gminną kasę o 2 180 000 zł.

– Średnia cena skupu żyta za 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy wyniosła 58,46 zł za jedną decytonę (wg Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 18 października 2019 r. opublikowanego w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 1017). Rada Miejska w Mogilnie działając na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym obniża w/w cenę skupu żyta do kwoty 53zł i przyjmuje jako podstawę do obliczenia podatku rolnego na 2020 r. Skutkiem obniżenia średniej ceny skupu żyta określonej w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do kwoty 53,00 zł jest utrata dochodów w podatku rolnym w kwocie ok. 300 000,00 zł. Uzyskane dochody z tytułu podatku rolnego przeznaczy się na inwestycje w gminie Mogilno. W 2020 r. podatek rolny z 1 ha przeliczeniowego będzie wynosił (53,00 zł x 2,5q) 132,50 zł – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Zdaniem Pawła Molendy za sprawą suszy obecny rok nie należał do urodzajnych. Jego zdaniem podwyżka powinna być niższa, a kwota obecnie zaproponowana jest nieuczciwa.

– Musimy sobie zdawać sprawę, że drugi rok w rolnictwie był naprawdę bardzo trudny, spowodowany zwłaszcza suszą. I ten rok w odróżnieniu do ubiegłego roku jest naprawdę bardzo niekorzystny. Bo w ubiegłym roku wiadomo, że ta susza była też, ale jednak rośliny okopowe one jednak nie zawiodły (…) Podnoszenie tego podatku z 43 zł na 53 zł to tak uważam, że w obecnej sytuacji to wobec rolników jest troszeczkę nieuczciwe. Myślę, że powinniśmy tu troszeczkę stonować. Nie mówię, że w ogóle nie mamy tego ruszać – mówił przewodniczący Paweł Molenda.

Głos w sprawie zabrał również radny Robert Przepiórka, który oczekuje równego traktowania mieszkańców miasta i wsi. Jak podkreślał – ma szacunek do ciężkiej pracy rolników, jednak nie widzi miejsca na wielką pobłażliwość przy uiszczania podatków.

– Rozumiem, że może to jest drastyczna podwyżka i może też faktycznie za dużo (…) Nie da się każdej pracy porównać, ale powiedzmy ktoś prowadzi działalność, to się nikt nie pyta, czy mu się podoba, czy nie, że najniższe idą do góry, kolejne podatki idą w górę i coraz więcej też musimy odprowadzać. Jeśli obciążamy jedną stronę społeczeństwa kosztami powiedzmy, bo jest tak, a nie inaczej to nie możemy być tu w 100% pobłażliwy (…) Szanuję pracę rolników. Mam też rodzinę, więc wiem jaka to jest trudna praca, ale z drugiej strony też widzę jakimi sprzętami operują (…) Mnie nikt nie daje, nie mamy takich dotacji fajnych, my musimy więcej na siebie zapracować (…) Musimy równo podchodzić do wszystkich, a nie, że powiedzmy jednych będziemy głaskać, a miasto będzie płacić za resztę – mówił radny Robert Przepiórka.

Na 10-złotową podwyżkę nie godzi się także Barbara Lech. Według radnej wzrost kwoty jest nieunikniony, jednak jest przeciwna pierwotnej propozycji.

– Ja tutaj popieram kolegę Roberta, że podwyżki tak, bo jeżeli wchodziły podwyżki inne byliśmy też za, żeby podnieść. Też uważam, że to trzeba, ale nie taka kwota. Taka kwota to przeraża – mówiła radna Barbara Lech.

Z kolei radnej Ewie Szarzyńskiej problemy rolnicze nie są obce. Tak samo jak jej przedmówcy nie godzi się na wzrost kwoty z 43 zł do 53 zł.

– Ja z propozycją podwyżki podatku rolnego o 10 zł absolutnie nie mogę się zgodzić. Znam sytuację w rolnictwie, bo sama codziennie borykam się z tymi problemami (…) Jeżeli musimy już podnosić to na pewno nie o 10 zł, minimalnie – mówiła radna Ewa Szarzyńska.

Według Grzegorza Stochlińskiego nagły wzrost to efekt niepodnoszenia kwoty tego podatku na przestrzeni ostatnich lat. Radny uważa również, że mieszkańcy całej gminny powinni ponosić podatki solidarnie na rzecz zadań inwestycyjnych.

– Przez 4 lata podatek w gminie Mogilno był na takim samym poziomie, a nawet w ubiegłym roku obniżyliśmy. Przez 4 lata był jeden z najniższych poziomów, jakie mają ościenne gminy wokół Mogilna. Chyba błędem było też jakby działanie rady miejskiej, która nie podwyższała sukcesywnie jak pozostałe gminy tego podatku rolnego i zrobiło się w tej chwili 10 zł. Za suszę w rolnictwie płacimy wszyscy (…) Powinniśmy wymagać jakiegoś solidaryzmu jeśli chodzi o podnoszone koszty na inwestycje – tłumaczył radny Grzegorz Stochliński.

Podczas dzisiejszych obrad komisji Rady Miejskiej w Mogilnie nieobecny był burmistrz Leszek Duszyński z uwagi na wyjazd służbowy do Torunia. Kilka słów wyjaśnień w tej sprawie udzielił radnym zastępca burmistrza.

– Nie mamy innych źródeł dochodów. Są jakieś drobne, ale one są nieporównywalne z tym z czego żyje gmina, każda gmina. Każda gmina, każdy samorząd żyje z podatków. Między innymi z podatków od nieruchomości, podatku transportowego, ale również z podatku rolnego – mówił wiceburmistrz Jarosław Ciesielski.

Na zakończenie radny Robert Przepiórka zaproponował stawkę 48,20 zł. Formalne tego typu zgłoszenie może paść dopiero na najbliższej sesji. Głosowanie w sprawie podatku rolnego odbędzie się w środę, 20 listopada. (AS)

UdostępnijTweetWyślij
Redakcja

Redakcja

Powiązany Artykuły

Dom Kultury z dodatkowymi pomieszczeniami
Kultura i Rozrywka

Dom Kultury z dodatkowymi pomieszczeniami

10.06.2026
Nowoczesny plac zabaw i teren zielony
Edukacja

Nowoczesny plac zabaw i teren zielony

08.06.2026
Co kryje dokumentacja MKS Sokół Mogilno?
Mogilno

Co kryje dokumentacja MKS Sokół Mogilno?

03.06.2026
Zmiany w ZAZ Strzelno
Polityka

Zmiany w ZAZ Strzelno

03.06.2026
Burmistrz wypowiedział umowę o pracę dyrektor MGOPS
Mogilno

Burmistrz wypowiedział umowę o pracę dyrektor MGOPS

02.06.2026
Wybudują biogazownię pod Mogilnem?
Mogilno

Wybudują biogazownię pod Mogilnem?

01.06.2026
Pokaż więcej
Następny Artykuł

Jubileusz w rodzinnych stronach

Zablokowana droga w Kwieciszewie

Komentarze 42

  1. arkadiusz says:
    7 lat temu

    rolnicy czyt.- chłopi – najbardziej zalkoholizowana grupa społeczna w tym kraju

    Odpowiedz
  2. Nierolnik says:
    7 lat temu

    Jak rolnikom nie podniosą to przyjade i bede protestował w urzędzie i pod drzwiami radnych. Dlaczego my którzy nie jestesmy rolnikami mamy płaxic wiecej a oni ciagle mniej. Prowadze swoja dzialanosc, drobną i zdarza się ze są miesiace ze nie mam na zus i nikt mi nie doklada. A oni ciagle malo!

    Odpowiedz
  3. Fifi says:
    7 lat temu

    Czy jeżeli w działalności, którą prowadzę będę miał w danym roku mniejszy dochód to czy szanowna rada mi to zrekompensuje? Co to znaczy, że była susza? Większość gada, że na tej suszy dobrze wyszła i wiem co mówię bo mam kumpla rolnika.

    Odpowiedz
  4. SKR Strzelce says:
    7 lat temu

    Logika uzasadniawcza wykonawcza doktora ekonomii Griegorija Radnego Ilicza Stochliniewicza: wszedzie drogo, wszedzie podnosza, trzeba podnosic.
    Szkoda, k***a, ze jak trzeba bylo SKRy u nas podniesc, to nasz zbawca ich nie podniosl. Tylko polozyl.

    Odpowiedz
  5. Mieszkaniec says:
    7 lat temu

    Witam,przyznam się z pokorą ,że w ostatnim tygodniu zrobiłem wyjątek i kupiłem nic nie warty nasz lokalny tygodnik,i dopiero teraz wiem dlaczego na ostatniej stronie redaktor zamieścił te peany wychwalające burmistrza pod niebiosa – wiedział że będzie skok na kieszenie rolników !!! Jeżeli szanowni Radni uważają że w drugim roku z rzędu z powodu katastrofalnej suszy w rolnictwie dzieje się tak dobrze to ja podpowiadam – podnieście podatek rolny do jego maksymalnej wysokości,już ze śmieciami zrobiliście nas mieszkańców w konia i teraz z podatkiem rolnym – to są te wizje obecnego burmistrza :1.nie działająca fontanna !, 2.hala z przeciekającym od początku dachem !,3.obwodnica do nikąd o za małym dopuszczalnym obciążeniu tonażowym aby mogła być przejęta jako droga wojewódzka !,4.bieżnia do biegania z o jednym za mało torem aby można było przeprowadzać zawody wyższej rangi i jeszcze bez oświetlenia !,5.biblioteka dla 100 aktywnych czytelników !,6 zakup zgniłego magazynu zbożowego dla ponoć alternatywnej kultury i teraz jego remont za grube miliony !,7.dziurawe wszystkie główne drogi w mieście !8.przekształcenie wszystkich zakładów gminnych w spółki (bo prezes to nie dyrektor i musi zarabiać 20 tysiaków miesięcznie)i powołanie tam Rad nadzorczych ze swych ludzi .To są wizje wizjonera ,a jakie zrobił ten wizjoner inwestycje na mogileńskiej wsi ?Drodzy Radni myślę ,że zdajecie sobie sprawę i znacie roczne koszty utrzymania w Mogilnie tych pomników wizjonerskiego burmistrza !Podnosząc rękę za podwyżkami podatków ,myślę że przedstawicie mieszkańcom podział środków na inwestycje z podziałem na miasto i wieś ,wierze że przedstawicie wyborcom ,albo chociaż znacie wpływy do gminnego budżetu z miasta oraz ze wsi.Dobrze że mamy internetową transmisję obrad Rady dzięki czemu dowiemy się kto reprezentuje kogo interesy no i wizje ,jak podniesiecie podatek rolny w tak trudnym dla rolników czasie ,to idźcie za ciosem i podnieście sobie diety i burmistrzom uposażenia ,dołóżcie jeszcze kilka milionów na gminne spółki – ich prezesom i radom też się należy podwyżka ! Kiedy wymusicie na lokalnym wizjonerze restrukturyzację gminnych spółek ? Teraz dopiero wiadomo po co było majstrowanie przy okręgach wyborczych przed wyborami samorządowymi – wieś z większą liczbą mieszkańców niż miasto ma dzięki temu o 1 radnego mniej – TO NAPRAWDĘ ZROBIŁ WIZJONER!!!

    Odpowiedz
  6. Rolnik says:
    7 lat temu

    Żal mi ludzi, którym na własnej działalności nie starcza na ZUS… powodów może być kilka: są to ludzie za mało kreatywni, może za mało inteligentni, może po prostu robić im się nie chce. Nie mi oceniać. Najgorsze jest to, że tacy ludzie zakładają rodziny, a potem nie mają pieniędzy na jej utrzymanie i rodzą się patologie społeczne. To smutne…
    Co do podatku rolnego to proszę zagłębić sie troszkę w literaturę prawną jakie prawo ma gmina co do naliczania podatku. Chyba że jest to dla Was zbyt trudny język. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  7. Nierolnik says:
    7 lat temu

    A mi żal Ciebie, że jesteś nieudolny i nie potrafisz utrzymać sie ze swojego gospodarstwa-mając dopłaty, dotacje i wszelkie inne pomoce od państwa, których przeciętny przedsiębiorca nie ma. Proponuje by rolnicy jak im nie starcza dorabiali sobie tak jak to robią przecietni ludzie, tym bardziej, że teraz macie chyba wolne, prawda?

    Odpowiedz
  8. Hahaha says:
    7 lat temu

    O tak te 2 mln podatku rolnego wystarczą wam na inwestycję we wszystkich wsiach! POWODZENIA

    Odpowiedz
  9. Aaaaa says:
    7 lat temu

    proponuję abyś w tej wiejskiej gminie startował nacwójta! Na pewno sobie poradzisz 🙂 a poza tym uważam, że taki talent doradczy nie może się zmarnować

    Odpowiedz
  10. MIASTOWY says:
    7 lat temu

    Ludzie o czym wy mówicie. Ja też mam pensję na poziomie poprzedniego, baa nawet na poziomie ostatnich kilku lat i będę płacił wyższy podatek i nikt mi się nie pyta czy na to mam. A rolnik-najbardziej roszczeniowa i uprzywilejowana grupa społeczna.

    Odpowiedz
  11. Dr.Mercedes says:
    7 lat temu

    Cuż za samoocena jestem pod wrażeniem. Chłopie masz jaja i pusto w głowie gratulacje.

    Odpowiedz
  12. nemo says:
    7 lat temu

    O jednym zapomnieliście,zboża nie drożeją a wręcz przeciwnie.Wszystko inne tak.

    Odpowiedz
  13. ja i ty says:
    7 lat temu

    Witam. Czytam te komentarze i normalnie nachodzi taka myśl, że trzeba się zastanowić co się pisze. Gdyby nie rolnicy to wszyscy by nie mieli co jeść k***a ludzie trzeba być rolnikiem żeby wiedzieć ile to się płaci a nie siedzieć sobie w mieście i mieć na wszystko w******e.

    Odpowiedz
  14. Ja z Mogilna says:
    7 lat temu

    Co do pisania w Pałukach w suprlatywach o burm. Inaczej być nie może to przecież koledzy jak mówi Hol \”przecież my koledzy razem waliliśmy b…. Y u Siwego w garażu\”

    Odpowiedz
  15. Mieszkaniec says:
    7 lat temu

    Moim zdaniem i pewnie wiekszosci podatnikow bardzo dobrze, niech podniosa rolnikom, wiecznie tylko narzekaja wiecznie im mało a z jakim znajomym rolnikiem bym nie rozmawiał to zawsze na swoje wyjdzie. Tylko tak sie nauczyli zeby wołac i zawsze im nie dobrze, jak pracodawcy, jakby nie było to zawsze źle zawsze dokładaja do interesu! a co ja mam powiedziec jak wypłata od kilku lat taka sama a ceny coraz wieksze?? rolnicy są potrebni dzieki nim mamy co jeść ale niech w koncu sie ogarną i przestaną wołać, nowe auta nie biorą się przecież z biedy i niedostatku…

    Odpowiedz
  16. Rolnik says:
    7 lat temu

    Obie ręce podnoszę za propozycją Mieszkańca dotyczącą podzielenia nas na dwie gminy ! Jak byśmy mieli odrębne samorządy to ani rolnicy nie zarzucali by miejskim że dokładają do hali ,obwodnicy czy ostatnio do oczyszczalni ścieków (sami płacąc duże pieniądze za wywóz szamba!),ani miastowi nie pisali by o naszych dopłatach a już na pewno nie o jakiejś krowie+,czy świni+ – tematów na potrzeby kampanii wyborczej z których nic nie będzie zrealizowane ale ludki to kupili!! Tylko rozdział wsi od miasta – brawo za pomysł .

    Odpowiedz
  17. I AM says:
    7 lat temu

    Znowu piszecie jaki to Burmistrz zły ? Tępy narodzie PiS rozdaje PIS zabiera tak trudno to zrozumieć ???

    Odpowiedz
  18. Wielkopolanin says:
    7 lat temu

    Pomysł z rozdziałem Gminy Mogilno na gminę wiejską (wójt) i gminę miejską (burmistrz) jest szalenie ryzykowny i według mnie niewykonalny. Takie ruchy próbowano wykonywać już na początku lat 90. ub. wieku, kiedy burmistrzem był Stanislaw Łaganowski. Inicjatorzy podziału bardzo szybko jednak zdali sobie sprawę z tego, że bez terenu wiejskiego i pochodzących stamtąd podatków samo Mogilno byłoby w bardzo słabej kondycji . I tak jest do dzisiaj! Otóż oprócz podatku rolnego, gmina wiejska miałaby do swojej dyspozycji niebagatelny podatek od nieruchomości i urządzeń z Kopalni Soli Mogilno w Przyjmie oraz podobny od podziemnych magazynów gazu w Palędziu Dolnym. Wiele małych firm również działa poza granicami miasta. Warto też pamiętać, że ujęcie wody dla Mogilna jest w Szczeglinie, a więc na terenie wiejskim i to gmina wiejska, wójt czerpałbym niebagatelne dochody ze sprzedaży wody burmistrzowi Mogilna. A oczyszczalnia ścieków też jest na terenie wiejskim, a zrzut każdego metra 3 mogileńskich ścieków też byłby dochodem gminy wiejskiej! Poza tym, choć na Szerzawach nie ma wysypiska odpadów komunalnych, to jednak jest to miejsce potrzebne MPGK. Tak więc podział Gminy Mogilno na dwa odrębne samorządy jest niewskazany i nieuzsadniony. Tak uważam.

    Odpowiedz
  19. Mieszkaniec says:
    7 lat temu

    Panie Wielkopolanin może przeprowadź się Pan na teren wiejski to będziemy mieli bardzo światłego mieszkańca gminy wiejskiej – pisze Pan że w/w podział jest nie wskazany dla miasta ,więc dlaczego jest Pan za podwyżką podatku rolnego w 2 roku permanentnej suszy i niższych cen skupu płodów rolnych ? Jak szeroko rozumiana wieś wnosi do wspólnego budżetu większą jego część to może wymieni nam pan inwestycje na wiejskim terenie adekwatne do wnoszonych lokalnych podatków – czyli ponad połowa funduszu inwestycyjnego na tereny wiejskie a nie na poronione wizje burmistrza .Jak burmistrz tak nie lubi wsi to niech się jej pozbędzie poprzez podział samorządu na dwa odrębne a my mieszkańcy wsi płacąc podatki będziemy wiedzieli że będziemy mieli z tego faktu inwestycje ,a nie na bezsensowne wizje naczelnego wizjonera .

    Odpowiedz
  20. realista says:
    7 lat temu

    Z Pana wypowiedzi wynika , że zdaje Pan sobie sprawę iż potencjalna gmina miejska klepała by straszną biedę. W związku z tym dlaczego Pan i cała większość w RM pozwalacie na nieproporcjonalny podział dochodów własnych gminy w stosunku do mieszkańców terenów wiejskich. Czy naprawdę to tak wiele w XXI wieku, czy utwardzona droga i oświetlenie uliczne to już luksus. Nie wspomnę o zacofaniu dotyczącym odbioru ścieków oraz o gazyfikacji w związku z ochroną środowiska. Nie neguję potrzeby hali, parku i wielu innych inwestycji.Natomiast instytucje kultury rozrastają się ponad potrzeby miasteczka powiatowego. Proszę przyjrzeć się udziałowi mieszkańców na imprezach organizowanych przez MDK i Muzeum gdzieś prawie na końcu gminy. To na imprezy integracyjne organizowane przez Rady Sołeckie i Stowarzyszenia przychodzi o wiele więcej osób. Państwo radni wszelkiej opcji zastanówcie się czy już nie zaczynamy zjadać własny ogon.

    Odpowiedz
  21. MieszcUch says:
    7 lat temu

    Uwierz większość ludzi z miasta zarabia najniższą krajową albo minimalnie więcej i pracują po kilkanaście godzin i wydaje mi się, że w znacznie gorszych warunkach niż obecnie rolnicy. I nie narzekają wiecznie

    Odpowiedz
  22. Zenek says:
    7 lat temu

    TYLKO TYLE???! PRZECIEŻ ONI I TAK NIE BĘDĄ PŁACIĆ BO IM UNIA DAJE WIEC TO UNIA TE KIESZONKOWE DO GMINY ZAPŁACI. DZIWIĘ SIĘ ŻE TAK MAŁO, W KOŃCU UNIA TO BOGOLE I ROLASOM MAŁO TEZ NIE DAJĄ.

    Odpowiedz
  23. farmer says:
    7 lat temu

    Panie Przepiórko … kończ waśc wstydu oszczędź
    masz Pan pojęcie o rolnictwie widze bardzo ubogie
    prosty przykład ile to mamy kasy w tym roku, podam Ci przykład jednej uprawie kukurydza 500zł/ha tyle zostało kasy na reke po odliczeniu wszystkich kosztów a znam gospodarstwa co dokładały do interesu …
    a kredyty na maszyny same się spłacają bo unia dała 50%

    przykre jest to że ludzie takiego pokroju jak Pan tak myśli
    rolnictwo nie jest trudne to prosta praca i przyjemna …
    mogę Panu udostępnić z 20ha i zobaczymy co Pan osiągnie…
    pozdrawiam
    Farmer

    Odpowiedz
  24. ROLNIK says:
    7 lat temu

    BURMISTRZ MIASTA MOGILNA-TAK WIDNIEJE NA PIECZATCE TEGO KTORY WYCIAGA ŁAPY PO PIENIĄDZE OD WIESNIAKÓW.MY ROLNICY NIE MAMY BURMISTRZA -TAK WYNIKA Z PIECZĄTKI I Z INWESTYCJI JAKIE TEN Z PIECZĄTKI CZYNI W PODLEGŁYM SOBIE MIESCIE MOGILNIE.DZIERZĄŻNO ,KTÓRE ZORGANIZOWAŁO TEGOROCZNE DOŻYNKI GMINNE MIAŁO OBIECANE PRZEZ TEGO Z PIECZĄTKI ODBUDOWE BOISKA WE WSI,NO ALE NIESTETY BRAKŁO KASY,WIĘC OBIECAŁ CHOCIAŻ OGRODZENIE,NO ALE NIESTETY ZNÓW BRAKŁO KASY.BYŁY WAŻNIEJSZE INWESTYCJE W MIESCIE BURMISTRZA.TAK WIĘC PODZIAŁ BARBZO WSKAZANY-WIEŚ ZASŁUGUJE NA DOBREGO GOSPODARZA -TRZEZWEGO TEŻ.WIEŚ TO MĄDRA I PRACOWITA SPOŁECZNOŚĆ-PANIE BURMISTRZU MOGILNA-NALEŻY O TYM PAMIĘTAĆ.

    Odpowiedz
  25. Astron says:
    7 lat temu

    Niby 2 rok susza, to powinny być braki powiedzmy w zbożu a wy piszecie że tanieje? To znaczy że co? Mimo suszy jest nadprodukcja i skup jest tani bo jest za dużo towaru.
    Zawsze rolaski płaczą a na swoje wychodzą jeszcze Unia ścieli na dotacje i za nie użytki.
    Nikt nie może sobie pozwolić tak jak rolnik kupić TV, pralki czy komputera za gotówkę. Wszyscy albo odkładają kilka miesięcy albo w kredyt. A rolnik ścieli 3 tysie bez mrugnięcia. A jak jest susza to ubezpiecz uprawy.

    Odpowiedz
  26. ignaś says:
    7 lat temu

    Molenda nie zgadza się na podwyżkę bo to dotyczy jego i kliki PSL-owskiej

    Odpowiedz
  27. Podatek PiSiorowo Jareczkowy says:
    7 lat temu

    Drogi farmerze, a powiedz mi kto prywatnemu przedsiębiorcy dołoży jak mu się konkurencja za płotem otwórzy? Suszowe nam dadzą, czy może dodatek do konkurencji? Czy może biedronkowe? Albo z ubezpieczalni dostaniemy, bo klient wybiera market który podatki płaci poza Polską? Nie, nam nikt nie zapłaci, a Wam dokładają na każdym kroku. Suszowe, gradobicia i inne ciągnięcie z agencji i ubezpieczalni. Spójrz ile Tobie dają i jak wiecznie narzekacie, bo rolnikowi wiecznie mało i wiecznie źle.

    Odpowiedz
  28. Zdzichu says:
    7 lat temu

    Nie chce mi się czytać tych bajek, ze bez polskiego rolnika byśmy zdechli z głodu…
    Sprowadzilibyśmy tanie i dobrej jakości zboże np z Ukrainy, Białorusi itd.. Bez konieczności dawania miliardowych dopłat do hektara, do maszyn, do paliwa! A komuś kto prowadzi firmę kto doplaci? Mimo ze prowadzący firmę daje prace itd np 5 współobywatelom, a rolnik cwaniakuje i tylko marudzi. Dla mnie ktoś kto 20 lat hoduje świnie itp i 20 lat opowiada,ze mu się nie opłaca itd to zwykły oszust! Bo poco to robi i z czego żyje te 20 lat? Dość jechania rolnych cwniaków na garbach nas etatowców! Nikt nie zmusza do bycia rolnikiem. Tylko trzymają się tego \”zawodu\” bo wiedza ze nigdzie nie ma tak lekko..

    Odpowiedz
  29. Wiesniak says:
    7 lat temu

    No drogi to nawet dziury nie zalepia a co zeby zrobic z 100m u nas obiecal i ni zrobil a tak to juz wszystko do gory poszlo smieci pewnie znoeu do gory podatek od nieruchomości tez rolny tez za niedlugo pomyslow zbraknie co by podniesc ploty drogie w gminie macie racje no ale ladny za to ludzie mieszkanie by mieli jais socjal czy co u nas to tylko sport markety i bida wszedzie a zabawy plenerowe jo jo ten no sylwester bedzie jak zawsze 😀

    Odpowiedz
  30. obserwator says:
    7 lat temu

    Tych zalkoholizowanmych

    Tych \” zalkoholizowanych \” rolników to poznałeś rozumiem na terapii na którą uczęszczasz .

    Odpowiedz
  31. brony says:
    7 lat temu

    to zdjęcie z chlebem w jego rękach kuje w oczy obłudą i fałszem

    Odpowiedz
  32. OBI says:
    7 lat temu

    A ja wiem,że jak planuje się budżet, to nie jest licytacja tylko fakty.Przychody muszą pokrywać wydatki i jeżeli pada propozycja stawki podatku, to należy również wskazać z czego trzeba zrezygnować w wydatkach.Widocznie radni o tym nie wiedzą i próbują nie wiadomo jakiej gry pod nazwą \”ale dobry ze mnie radny\”.Szanowni radni! Ustalanie budżetu, to nie kabaret.

    Odpowiedz
  33. Wielkopolanin says:
    7 lat temu

    Droga Mieszkanko! Nie jest tak, jak piszesz, że ucieszyła nas „propozycja łaskawcy”. Kamera przekazująca transmisję z obrad rady miejskiej nie jest w stanie wszystko pokazać , wychwycić. Burmistrz tuż przed sesją doskonale wiedział, że przegra, że jego projekt podatku rolnego po prostu nie przejdzie! Przed sesją 10 radnych optowało za kwotą 47-48 zł, a pozostałych 9 …. za tym, co w konsekwencji powie burmistrz.

    Odpowiedz
  34. OBI says:
    7 lat temu

    Jeżeli Burmistrz mógł zastosować taki \”rabat podatkowy\”, to co zmienił, wraz z radą, w kosztach? Jeżeli nikt o takich zmianach nie wspomina, to całe opracowywanie budżetu nie ma sensu,albo nikt z radnych nie ma pojęcia na czym to polega.Podobnie ma się sytuacja z podwyżkami za śmieci.Nie wierzę w to,że MPGK prowadzi nieprawidłowo zapisy rachunkowe!?

    Odpowiedz
  35. K says:
    7 lat temu

    To trzeba było kupić coś na kredyt, czym się pracuje i zarabia, a nie dobro luksusowe jakim jest auto. Nie rozumiem dlaczego zazdrościcie rolnikom maszyn w większości na kredyt, którymi przecież pracują w polu. Poza tym ceny płodów rolnych są obecnie na poziomie sprzed 10lat, a koszty wzrosły dwukrotnie. A Pan burmistrz zamiast umorzyć jedną ratę podatku rolnego z powodu suszy to podwyższa podatek.

    Odpowiedz
  36. Knyf says:
    7 lat temu

    Nikt rolnikom nie zazdrości, to po pierwsze. Po drugie wszędzie słyszy się głosy aby \”miastowi\” sie przebranżowili i spróbowali pracy na roli. To może odwrotnie-skoro w rolnictwie jest tak źle od kilku lat proszę spróbować innej pracy. Pójść do prywatnego przedsiębiorcy lub otworzyć własną działalność, nie związaną z rolnictwem!!!i jeszcze jedna rzecz…wy rolnicy tez byście bez miastowych zginęli, to działa w obie strony, więc proszę nie umniejszać roli miastowych jak wy to mówicie

    Odpowiedz
  37. Mieszczuch says:
    7 lat temu

    Moja pensja tez jest na poziomie kilku lat taka sama a koszty i ceny wzrosły!

    Odpowiedz
  38. mieszkaniec says:
    7 lat temu

    jak tacy madrzy sa mieszczuchy niech ida na role robota od rana do wieczora ceny coraz nizsze za zboża buraki ziemniaki a opłaty coraz wieksze prosze zapraszam wszystkich przemadrzałych placzków.

    Odpowiedz
  39. Gg says:
    7 lat temu

    Już od dawna rolnicy próbują innej pracy. Wielu jest kierowcami zawodowymi lub zakłada inny rodzaj działalności aby utrzymać siebie i rodzinę. Panie lub Pani Knyf to że ziemia jest jak piszesz po 70 za hektar chociaż nie wiem gdzie takie ceny są, to ta wartość nie stanowi przychodu. Mówisz że powinni stać lepiej bo ziemia droga. Hahaha to jak rolnik ma 10ha to znaczy że zarabia 700000tys zł według Ciebie tylko doprecyzuj czy rocznie czy miesięcznie. Maszyny za miliony mówisz… może i mają ale głównie nie za swoje lecz na kredyt pewnie na 40 lat i spłacają to, co w ostatecznym rozrachunku da kwotę jeszcze wyższą. A teraz coś od siebie. Wiadomo że jak dziura w budżecie to się szuka pieniędzy. Dla mnie to normalne. Akurat teraz padło na rolników, sam jestem jednym z nich. I ja jakoś się tym nie podpalam. Najwięcej ludzi tu komentujących to Ci bez ziemi. Chichot z miastowych bo niby stajecie tu w obronie rolników jednocześnie wyliczając ile mają dochodu a nie macie zielonego pojęcia o tej pracy. Jedyne co potraficie to pić, jeść, spać i robić 8 godzin

    Odpowiedz
  40. wy says:
    7 lat temu

    gg zainwestuj w 10h 700000 +paliwo,nawozy,opryski,maszyny swoją pracę i wrzuć gdzieś zdjęcie jak się cieszysz z 2 lub (3 z dopłatą) tys zł na czysto miesięcznie. tyle wyciągnie bezdomny bez żadnego wkładu własnego oprócz rąk. oczywiście jak by przepracował uczciwie miesiąc. a swoją drogą kredyty na 40lat biorą? ty chyba jeszcze podstawówkę nie skończyłeś.

    Odpowiedz
  41. Miastowy says:
    7 lat temu

    Najgorsi są rolnicy, którzy mają pola przy drodze polnej gminnej i sobie zaorają metr lub dwa, bo i tak rzadko kto nią jeździ. Powinny być surowe kary za takie zachowanie! Dlaczego gmina tego nie kontroluje?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook TikTok
Portal CMG24.pl - Mogilno, Dąbrowa, Strzelno i Jeziora Wielkie - informacje, aktualności, wiadomości, radio Mogilno, dziennik, ogłoszenia

Najszybsze źródło informacji w powiecie. Mogilno, Strzelno, Dąbrowa, Jeziora Wielkie.

Jesteś świadkiem zdarzenia? Posiadasz ważne informacje? ZGŁOŚ TEMAT »

Przydatne linki

  • Kontakt
  • Reklama
  • O portalu
  • Patronat medialny i współpraca
  • Regulamin
  • Polityka prywatności
  • Procedura reklamacyjna
  • Regulamin płatności on-line

Ostatnie komentarze

  • Polaczenie. - Dom Kultury z dodatkowymi pomieszczeniami
  • alek - Dom Kultury z dodatkowymi pomieszczeniami
  • Justi - Nowoczesny plac zabaw i teren zielony
  • mieszkaniec - Zmiany w ZAZ Strzelno
  • Ocena - Burmistrz wypowiedział umowę o pracę dyrektor MGOPS
  • Gaj - Kierowca Hondy jechał za szybko
  • obserwator - Kierowca Hondy jechał za szybko
  • Wanna - Zmiany w ZAZ Strzelno
  • Mieszczanin - Zmiany w ZAZ Strzelno
  • Piotrus - Burmistrz wypowiedział umowę o pracę dyrektor MGOPS

© 2025 CMG24 - Mogilno, Strzelno, Dąbrowa i Jeziora Wielkie
Projekt i wykonanie
Strony Internetowe

Witamy z powrotem!

Zaloguj się na swoje konto poniżej

Nie pamiętasz hasła?

Odzyskaj swoje hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, aby zresetować hasło.

Zaloguj się
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Wiadomości
    • Region
    • Powiat
    • Mogilno
    • Strzelno
    • Dąbrowa
    • Jeziora Wielkie
  • Kategorie
    • Polityka
    • Art. Spons.
    • Wieści z Powiatu Mogileńskiego
    • Wieści z Mogilna
    • Na sygnale
    • Edukacja
    • Kultura i Rozrywka
    • Sport
    • Rolnictwo
    • Społeczeństwo
    • Biznes
    • Region
    • Porady i ciekawostki
    • Felieton i publicystyka
  • Ogłoszenia
  • Wydarzenia
  • Zgłoś Temat
  • Moje ogłoszenia
  • Dodaj ogłoszenie
  • Kontakt
  • Zaloguj
  • Koszyk