To nie pierwsza wystawa Artura Bilewskiego na naszym terenie. Poprzednią z fotografiami wraków można było oglądać w ubiegłym roku w galerii „Lustro” w Mogilnie. „Wielki Błękit – Mieszkańcy Morskich Głębin” jest zgoła odmienna od poprzedniej będzie składała się z kolorowych fotosów morskich żyjątek.
– Morza i oceany stanowią ponad 71% powierzchni Ziemi. Wywierają wpływ na klimat, są źródłem energii, pożywienia i cennych minerałów oraz środowiskiem w którym żyją różnorodne rośliny i zwierzęta. Głębiny morskie są przez większość naukowców uważane za największe skupisko życia na Ziemi. Najbogatsze życie zwierzęce i roślinne istnieje w ciepłych, płytkich wodach wokół raf koralowych, gdzie żyją wspaniale ubarwione ryby. Większość roślin i zwierząt żyje blisko powierzchni wody. Promienie słoneczne przenikają przez wodę, umożliwiając rozwój mikroskopijnym roślinkom, jak okrzemki. Tymi mikroskopijnymi stworzonkami żywią się liczne małe zwierzęta; większe zjadają mniejsze i tak powstaje łańcuch pokarmowy, na którego końcu znajdują się duże drapieżniki, np. rekiny. Obecnie wielu roślinom i zwierzętom grozi wyginięcie – mówi Artur Bilewski, autor wystawy.
Początek inauguracji wystawy czasowej nastąpi ok. godziny 21:30. Otwarcie wystawy poprzedzone zostanie prezentacją multimedialną.
Patronat nad wystawą objął Ogólnopolski Miesięcznik o Nurkowaniu „Wielki błękit”. (PK | fot. Artur Bilewski)
















Z pewnością będzie to bardzo ciekawa wystawa. Wygląda naprawdę zachęcająco. Czy jednak pora dnia ( prawie nocy ) na jej otwarcie nie została wybrana zbyt \”odważnie\” ?
Właśnie chciałam zabrać Synka, ale będzie już spał 🙂
Inauguracja wystawy odbywa się w ramach ogólnopolskiej akcji \”Noc w muzeum\”!