W związku z przeprowadzonymi kontrolami segregacji odpadów komunalnym w zeszłorocznym sezonie letnim stwierdzony został brak właściwej segregacji wytwarzanych śmieci. Na terenie tzw. strzeleńskiej stronie Przyjezierza rozmieszczonych było pięć punktów po pięć frakcji odpadów – tworzywa sztuczne i metal, szkło, papier, odpady biodegradowalne i pozostałości z segregacji. Jak się okazuje, właściciele domków letniskowych pomimo zadeklarowanej segregacji mieszali wszystkie frakcje. W związku z tym firma odbierająca śmieci kwalifikowała je jako nieselektywne, co wiązało się z wyższymi kosztami ponoszonymi przez gminę.
– Z tego powodu, iż pojemniki były podstawione zbiorowo dla wszystkich domków letniskowych, nie sposób było stwierdzić, który właściciel wywiązuje się z obowiązku prawidłowej segregacji – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.
We wtorek, 26 marca radni podjęli uchwałę ustalającą ryczałtową stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowych, użytkowanych jedynie przez część roku w wysokości 120 zł rocznie.
– Niestety w ubiegłym roku nie byliśmy w stanie, czy urząd gminy nie był w stanie jakby egzekwować od mieszkańców Przyjezierza selektywnej zbiórki odpadów. Odpady były systematycznie mieszane, w związku z powyższym podjęliśmy decyzję, że niestety musimy zaprzestać tej takiej patologicznej działalności i zrobić to samo co jest po stronie Jezior Wielkich. Czyli po prostu zbieramy nieselektywne wyłącznie, ustalamy jakąś środkową kwotę i w tym kierunku idziemy, ponieważ niestety nie ma miejsca i możliwości, żeby ustawić pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów przy każdym domku, nie ma fizycznej możliwości i dlatego jest taka możliwość, żebyśmy podjęli decyzję o nie segregacji na terenie całej tej wsi, czyli całego tego ośrodka i uśrednili zgodnie z tym co jest po drugiej stronie, czyli po stronie Jezior Wielkich – wyjaśniał burmistrz Dariusz Chudziński.
Przypomnijmy, że poprzednio opłata wynosiła 70 zł od domku letniskowego rocznie, jeżeli odpady komunalne były zbierane i odbierane w sposób selektywny, a kwota 140 zł dotyczyła sposobu nieselektywnego. (AS)

















Jestem ciekaw kto będzie pilnować porządku wokół chodnika i dróg przebiegających po stronie Strzelinskiej. Co Urząd planuje w tym stosunki. Kto się tym zajmie? Proszę redakcję o dopytanie się o to
W przypadku Przyjezierza opłata za odbiór śmieci powinna być zryczałtowana. Jednakowa dla wszystkich prywatnych działek. A sklepy, punkty gastronomiczne, to już jest osobny temat. I nie przejmujmy się tym, że ktoś obcy wyrzuci nielegalnie śmieci do komunalnego pojemnika. Lepiej tak,niż wyrzuci je do lasu, rowu itp.
A kto będzie sprzątać i dbać o ulice po stronie Strzelna? Jeśli niema pracowników tak zwanych,, interwencyjnymi\’\’czy przejmie to zakład komunalny? Proszę o wypowiedź od strony UM.
W pełni się zgadzam z radą gminy Strzelno. Lepiej by wrzucać do śmietników niż do lasu.Ktoś tam uważa ,że to za mało , na pewno wystarczy . Gastronomia ma swoje inne opłaty,większe za śmieci. Sklepy nie produkują śmieci ,tylko sprzedają z opakowaniem i to nie problem sklepów.
Fakt Ostrowo i szamba , ścieki nocą do jeziora.
To jest chore , żeby jedna wioska należała administracyjnie do dwóch gmin . Gmina Jeziora Wielkie powinna przejąć w administrowanie całe Przyjezierze . Myślę , że wszyscy mieszkańcy i turyści ośrodka byliby zadowoleni. Strzelno jest kulą u nogi dla Przyjezierza.
Fakty są takie że aż pływają po wodzie domki a ufo przylatuje tam dwa razy dziennie i laduje na prywatnych plażach. Jesteście sieśzni do upadłego jawnie robicie kabaret hehe zapraszamy na noc Kabaretów w Ostrowie gdzie jesteście gwiazdami
Kontenery i wokół nich aż kipiom kiedy będzie porządek. My już przyjeżdżamy na domek i inni a w Przyjezierzu jak zawsze syf na ulicy. Przypomina się urzedom jak jest sezon i podatki a teraz mają je w du…. Przezwas ta miejscowość umiera:(
Podwyżki drastyczne czynszów, wody, śmieci, teraz to towarzystwo nazywające się radnymi dorwali się do Przyjezierza a czemu nie podnieśli o taki sam procentowy poziom podatku rolnego? Bo uderzyłoby to w nich samych, to samo dotyczy podatku i opłat od budynków, zapewne tego nie zrobili bo Chudziński sam ma domy i działki a i radni też. Czas na komisarza, który pogna to towarzystwo wzajemnej adoracji do diabła a ciężar naprawy gminnych finansów rozłoży sprawiedliwie na wszystkie grupy społeczne.