Przypomnijmy, że w przeprowadzonym przetargu najniższa oferta złożona przez spółkę Mogileńskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej opiewała na kwotę 6 560 533,35 zł, a gmina zakładała wydać 4 467 175,68 zł. Tym samym oferta mogileńskiej spółki przekroczyła zakładany budżet na odbiór i zagospodarowanie odpadów z terenu gminy. W związku z tym burmistrz zaproponował podwyżkę.
– Mój wniosek jest, żeby ta opłata była w wysokości 25 złotych. To nie jest ani moja wina, ani państwa radnych, że w całej Polsce rosną ceny za śmieci (…) Firma wykonuje dobrze te obowiązki wywozu śmieci. Ma w swoich zasobach nowoczesny sprzęt, też w formie leasingu. Też pan prezes odpowiada za pracowników. Rozumiem jego troskę i to, aby nie ogłaszać przetargów nieograniczonych. Naprawdę nie wiadomo kto przystąpi do przetargu – mówił burmistrz Leszek Duszyński.
Burmistrz powoływał się na wzrost kosztów niezależnych od gminy i tak na przykład „opłata marszałkowska” od każdej tony składowanych odpadów od 2015 roku wzrosła z kwoty 24 złotych do kwoty 301,84 zł w 2021 roku. Jednocześnie wskazywał, że systematycznie mieszkańcy co roku wytwarzają coraz więcej ton śmieci, za których wywóz trzeba płacić.
Radni wnioskują o kompostownię
– Oczywiście, tak jak pan mówi nie mamy wpływu na wiele rzeczy. Nie mamy wpływu na opłatę marszałkowską podnoszoną co rok, czy tam co dwa lata. Nie mamy wpływu na to, że musimy wozić do Inowrocławia. Ale mamy wpływ na to, że MPGK jest naszą spółką, to nasi mieszkańcy płacą za te śmieci. I tutaj panie burmistrzu od lat upominamy się o kompostownik – o kompostowanie BIO, gdzie po prostu widzimy, że 2,75 co miesiąc to są koszty BIO. Panie burmistrzu, nasza gmina potrafi pozyskiwać środki. Jesteśmy dobrym przykładem, że wykorzystujemy i unijne środki bardzo dobrze i krajowe, z Urzędu Marszałkowskiego, gdzie tylko możemy staramy się, jesteśmy na piedestale pozyskiwania środków. Czy naprawdę nie możemy pozyskać środków na ten cel i obniżyć dla naszych mieszkańców? – mówiła radna Małgorzata Źrałka.
Koszt inwestycji polegającej na stworzeniu kompostowni musiałby być zawarty w kalkulacji odbioru odpadów komunalnych. Wstępnie wyceniono to na 4,5 miliona złotych. Burmistrz i prezes MPGK wskazali również, że przedsięwzięcie to byłoby na tzw. granicy opłacalności. Bioodpadów zbieranych z terenu gminy Mogilno jest zbyt mało, by wybudować w sposób racjonalny finansowo kompostownię. Zdaniem radnej Katarzyny Barczak gminie zawsze nic się nie opłaca.
Strażnicy poszukują osób niepłacących
Od września tego roku strażnicy miejscy mają uprawnienia do kontrolowania, czy mieszkańcy danej nieruchomości złożyli deklaracje lub czy też zadeklarowana liczba osób zgadza się ze stanem faktycznym.
– Ustaliliśmy 48 osób. Największa rodzina, która nie płaciła w ogóle to 10-osobowa rodzina. 48 osób – niektóre czynności nadal prowadzimy. Wiele osób dowiedziawszy się o nowych uprawnieniach straży miejskiej (…) samoczynnie zgłosiło się. Nie znam ilości osób, które się zgłosiły. Jedne panie z Wylatowa twierdziły, że wróciły ze Stanów Zjednoczonych i dlatego nie płaciły. Według innych informacji wiemy, że te panie nigdy nie wyjeżdżały do Stanów Zjednoczonych – mówił Mirosław Kuss, komendant Straży Miejskiej w Mogilnie.
Ponadto jeżeli zostanie wykryte, że dana osoba lub rodzina nie płaci za śmieci, wówczas zobowiązana będzie do zapłaty należności za odpady 3 lata wstecz bez odsetek. Mirosław Kuss w środę poinformował o kolejnych 4 osobach, które nie były wpisane do systemu odbioru odpadów.
Radny zaproponował obniżkę o 1 zł
Radny Robert Przepiórka wnioskując o obniżkę stawki z 25 zł do 24 złotych podkreślał, że we wcześniejszych rozmowach z burmistrzem padała kwota 24 złotych. Robert Przepiórka zauważał, że być może złotówka to niewiele, ale zawsze to jakaś ulga dla mieszkańców przy tak drastycznej podwyżce.
– Wnioskuję, aby w projekcie niniejszej uchwały dokonać zmiany w paragrafie drugim i tutaj treść „ustala się stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w sposób selektywny w wysokości 24 złotych miesięcznie od mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość” – proponował radny Robert Przepiórka.
Wniosek radnego nie spodobał się burmistrzowi Leszkowi Duszyńskiemu, który podkreślał, że kwota została skalkulowana dla 11 miesięcy, a nie 12 jak pierwotnie zakładano. Czas jej obowiązywania jest krótszy, bo mieszkańcy muszą zostać skutecznie powiadomieni o zmianie kwoty. Ostatecznie rajcy zdecydowali, aby pod głosowanie przyjąć stawki 24 zł od osoby segregującej odpady i kwoty podwyższonej wynoszącej 50 zł od osoby, która nie segreguje odpadów.
W trakcie dyskusji wielokrotnie podkreślano, że mieszkańcy mogą skorzystać z różnych form wsparcia finansowego, gdy nie będzie ich stać na wnoszenie opłat za śmieci. Osoby samotne z niskim dochodem mogą wnioskować do MGOPS w Mogilnie o zasiłek celowy w kwocie łącznie 300 złotych rocznie, który miałby być przeznaczony na opłatę za śmieci. Dodatkowo każdy mieszkaniec w trudnej sytuacji może wystąpić do burmistrza o umorzenie podatku lokalnego, jakim jest opłata za odpady.
Głosowanie z naruszeniem statutu gminy?
W zarządzonym przez wiceprzewodniczącego Karola Nawrota głosowaniu wzięło udział 20 radnych (nieobecny był Paweł Molenda). Wynik głosowania był następujący:
za: Alina Dobersztyn, Łukasz Drzazgowski, Łukasz Gapiński, Teresa Kujawa, Ewa Kwit, Robert Przepiórka, Stanisław Radtke, Stanisław Redmann, Małgorzata Staniek, Grzegorz Stochliński
przeciw: Katarzyna Barczak, Zofia Gąsior, Barbara Lech, Przemysław Majcherkiewicz, Maria Malczewska, Wioleta Michalak, Karol Nawrot, Zbigniew Spólnik, Ewa Szarzyńska, Małgorzata Źrałka.
Tym samym Karol Nawrot ogłosił, że uchwała nie została przyjęta. Jednak nagle głos zabrał burmistrz Leszek Duszyński, który zażądał reasumpcji głosowania, bo jak sam zaznaczył – będzie musiał ogłosić nowy przetarg.
– Wysoka rado, chyba nastąpił błąd. Proszę o reasumpcję głosowania. Wydaje mi się, że nie wszyscy głosowali. Zagłosujcie jeszcze raz, bo… To czeka nas przetarg nowy – powiedział zaraz po głosowaniu burmistrz Leszek Duszyński.
Ostatecznie wiceprzewodniczący zarządził ponowne głosowanie. W reasumpcji głosowania zdanie zmienił Zbigniew Spólnik, który był już „przeciw” podwyżce. Pozostali radni zagłosowali tak jak za pierwszym razem.
Warto podkreślić, że reasumpcja głosowania została zarządzona niezgodnie ze statutem Gminy Mogilno, który mówi, że „rada rozstrzyga o reasumpcji głosowania na wniosek co najmniej 1/3 ustawowego składu rady”. Natomiast w tym przypadku wniosek złożył burmistrz, który nie jest do tego uprawniony. Dodatkowo radni nie przegłosowali, czy chcą ponownego głosowania. Tym samym można sądzić, że uchwała została przyjęta z naruszeniem procedury podejmowania uchwały, co zgodnie z orzecznictwem może stanowić istotną wadę uchwały, skutkującą stwierdzeniem jej nieważności przez wojewodę. (PK)
Fragment statutu gminy Mogilno:
§ 30. 1. W razie, gdy wynik głosowania budzi uzasadnione wątpliwości, rada może dokonać reasumpcji głosowania.
2. Wniosek może być zgłoszony wyłącznie na posiedzeniu, na którym odbyło się głosowanie.
3. Rada rozstrzyga o reasumpcji głosowania na wniosek co najmniej 1/3 ustawowego składu rady.
4. Reasumpcji głosowania nie podlegają wyniki głosowania imiennego
Co zalicza się do istotnych wad uchwały:
Do istotnych wad uchwały, skutkujących stwierdzeniem jej nieważności, zalicza się naruszenie przepisów wyznaczających kompetencję organów samorządu do podejmowania uchwał, naruszenie podstawy prawnej podjętej uchwały, naruszenie przepisów prawa ustrojowego oraz prawa materialnego poprzez wadliwą ich interpretację oraz przepisów regulujących procedury podejmowania uchwał (por. Z. Kmieciak, M. Stahl, Akty nadzoru nad działalnością samorządu terytorialnego, Samorząd terytorialny 2001/1-2, s. 102).
















Mi nikt nie chce dać podwyżki w pracy… Z czego mam zapłacić?
Tak wlasnie rzadzi Lechu i jego POddani bezradni.. Lupic nas mieszkancow zeby fanaberie swoje spelniac. Lechu przeczuwa ze na rondo czy Magazyn kasy zabraknie i lupi Nas ile sie da. A Przepioreczka sadzilam ze ma wiecej oleju w glowie?? no z reszta tych 11 i burmistrz mojego glosu nie dostanie. Za chwile na forum wyskocza POpaprancy ze to wina pis.. A wystarczy przeczytac oswiadczenia majatkiwe Prezesa MPGK i wice burmistrza ile zarabiaja na zarzadzaniu naszymi smieciami – dostepne na bip mogilno. Do tego sanikont trzeba splacic bo w sadzie gmina przegrala i wychodzi jak nieudolnie rzadza. Jedyny ich pomysl to POdwyzki POdatkow roznych A ty placz i plac glupi wyborco.. Przy nich Pis to prawie jak janosik ktory oddaje kase biednym likwidacja podatku dla pracujacych mlodych , slynne 500 plus, 13 emerytura itd Za Po byly tylko podwyzki ale podatkow.
Że będzie 23.50 od osoby jest 24 dużo się nie pomyliłem. Wiecie już komu dalej dawać głosy poparcia w wyborach. Od lat te same twarze które wiecznie głosują za podwyżkami. Powoli wywóz śmieci staje się,, towarem,, luksusowym. Niektórzy mają 400 zł samej podwyżki rocznie. Jak ta podwyżka ma się do ceny w Żninie 11 zł od osoby, tylko że tam nie rządzi po tak jak u nas. Nie będę wchodził w politykę ale nie pamiętam roku żeby nie było u nas podwyżki wszystkiego. Brak dobrego gospodarza,publiczne pieniądze łatwo się wydaje.
Wcale mnie to nie dziwi że burmistrz za wszelką cenę dąży żeby postawić na swoim. Pytam tylko dlaczego radni milczą? Nie znają przepisów czy się boją odezwać?
Te głosowanie odbyło się identycznie jak w sejmie.Weź unieważni bo przegramy?
Za głosowali Ci co nie mają pojęcia o zasadach zarzadzania i liczeniu przychodów i kosztów. A paluszek w górę podnieśli, bo tak robią co zdolniejsi uczniowie i w ten sposób chcieli zaakcentować swoją wiedzę. Co ciekawsze, to paluszek w górę ma znaczenie przy wynagradzaniu nauczycieli „podstawówek” i niektórych pracowników np SPZOZ.A z wypowiedzi Pana Burmistrza wynika, że żadnych kalkulacji nikt nie robił, tylko wystarczy ogłosić nowy przetarg. Ale o to tu chodzi, kto komu dogodzi.
Płacić a nie ględzić. Skąd kasę na te kilkanaście tysięcy pensji dla prezesów? Skąd na nowe samochody (do użytku prywatno służbowego).
Brawo Mogilno – co tam pandemia, co tam kryzys, podatki do góry to może odkupimy od upadających ludzi domy czy mieszkania.
Was chyba kompletnie po…liło! Cały świat robi na odwrót – obniżając opłaty i podatki ale mondrale” z Mogilna wiedza lepiej bo Całe Miasto Głupków nas wybrało… wiec Teraz K..a My.
Ktoś ich wybrał – wiec nie płaczcie tylko dajcie się znów kupić chodnikiem, bieżnia czy asfaltem.
Na marginesie, który z radnych wygra kolejne przetargi czy córunia dostanie podwyżkę w referacie?!
(…) aby nie ogłaszać przetargów nieograniczonych. Naprawdę nie wiadomo kto przystąpi do przetargu.” Nosz kurka mać, to lepiej zrobić taki przrtarg, że od razu wie się, że wygra MPGK i mieć spokój. To jest jawne barbarzyństwo i nadaje się do prokuratury. To jest działanie na szkodę mieszkańców. Skoro budżet.przeznaczony na śmieci jest wiele niższy od tego, co chce MPGK to trzeba do jasnej cho*ery ogłosić nowy przetarg, NIEOGRANICZONY, czyli taki jakiego boi się i spasmów dostaje burmistrz Duszyński i wybrać wtedy firmę, która zaproponuje taką kasę, na jaką opiewa budżet. W obecnej chwili radni z Duszyńskim na czele po raz kolejny ograbiają mieszkańców, którzy naprawdę nie mają juz za co kupić chleba i co do gara włożyć, bo co roku podwyżki za śmieci, wodę, gaz, prąd, czynsz w spółdzielni najwyższy w okolicach. Naprawdę to się nadaje do prokuratury. Burmistrz i rada wiejska do dymisji! Wiceburmistrz do zwoknienia w teybie natychmiastowym, bo nic nie robi a wielką kasę zbiera co miesiąc. A do tego głosowanie niezgodne ze statutem. Co to jest? Przedszkole? Wolna amerykanka, że sobie robią co chcą na tej radzie wbrew prawu i przepisom? Prokurator i NIK powinny tu zajrzeć
Dlaczego zaRadni nie zareagowali na łamanie prawa przez tego niekompetentnego megalomana Duszyńskiego?Przecież to Białoruś a nie Europa.Czy znajdzie się odważny by zaskarżyć tę pseudouchwałę do Wojewody?.Bo ci co głosowali ponownie,nie ważne, za czy przeciw,są zwykłymi półanalfabetami skoro nie znają zapisów Ustawy o Samorządzie.Czas na REFERENDUM.Jest ustawowa możliwość przeprowadzenia korespondencyjnego głosowania.
brawo dla wyborców obecnego burmistrza, niestety to jedyny sposób naszego włodarza SAME PODWYŻKI. Mamy spółkę gminną a i tak wyżej płacimy za śmieci jak inni Strzelno? Żnin? Rogowo? czegoś tu nie rozumiem chyba powinniśmy płacić mniej… Pan burmistrz stanowczo nie działa na korzyść gminy tylko swoją dlaczego swoją zastanówcie się!
A spokojnie jeszcze podatek pójdzie do gory no co się dziwić jak takie luksusowe smieciarki wożą śmieci to za wygodne płaci się gmina janikowo traktor i przyczepa a u nas jest na bogato a sportowo jeszcze sportowe no ale w naszej gminie więcej emerytów jak sportowców zas szkoly sa nie rentowne to sie po zamyka a za niedlugo po stowce bedzie zeczywiscie ulgą ta złotówki chwalcie pana he jak by było podniesione ino o zlotowke to oki zrozumiale polska w kryzysie gospodarczym pandemia itd a u nas na bogato
Licze ze wojewoda uchyli to uchwale ze wzgledu o tym o czym piszecie. Nowy przetarg by sie przydal zeby utrzec nochala tym radnym i burmistrzowi i zeby dac nam mozliwosc zachowania pieniedzy.
Macie sklepy gó*no robicie dla osiedla a jesteście za podwyżka ?O co walczycie o pieniądze ale dla kogo?Wstyd nawet choinki na osiedlu nie potraficie ubrać ale śmieci podwyższyć to tak brawo wy popaprancy
No i oto kolejny przykład z tego „grajdołka”.Róbta,co chceta???Nie kwiczeć teraz,głosowaliśta,wybraliśta miernoty bezradne na tych „radnych”(może,bo pączków się nażarli wyborcy?) to teraz za kieszeń i płaćta.Panie Władco,Burmistrzu,po co się rozdrabniać,podnieść od razy na 50 zł/m-c za segregowane,tak zagłosują za te bezradne ,a reszta niech płaci,przecież głosowali i wybrali/
A radna z wiecanowa oczywiście za podwyżka. Się pytam kto z mieszkańców panią wybrał pani fryzjerko na radną. Pani chyba zapomiala kogo ma reprezentować. Nic kompletnie nic dla mieszkańców. A tak w ogóle to Pani zabiera głos na sesjach czy tylko chodzi się podpisać byle dieta była co miesiąc. Proszę się zastanowić czy ten cały spektakl jest wart tych pieniędzy.
Czy redakcja może przeprowadzić wywiad z Karolem Nawrotem, Leszkiem Duszyńskim aby odnieśli się do tego co sie stało na głosowaniu? Będzie to wypełnieniem misji lokalnego dziennika
Panie Zbyszku brawo, ma Pan jaja. Bo tak zmienić zdanie to trzeba być odważnym. Ale jak mówi staropolskie przyslowe Jak mac taka nac. Tato też siedzal w pierwszej ławce w kościele i był kapelmistrzem orkiestry dętej, za komuny to była dobra fucha.
Je….ł was pies i cała wieś! Który z Was zawiesił diety albo obniżył pensje na czas pandemii?
Może tak ktoś powie co robi się z tymi odpadami,plastikiem,papierem,komunalnymi.Gdzie są zawozone,może sprzedawane?
P. Duszyński woli zadbać o stawianie „pomników” swojej działalności mam na myśli inwestycje, które nie są potrzebne zadłużając przy tym gminę, a kto za to zapłaci my podatnicy. Po co remontować np: ulicę Hallera czy Dworcową lepiej zrobić kolejny orlik, położyć kolejny metr kostki brukowej czy budować obwodnicę, która wyjdzie na osiedlu na stawiskach . Widać nasz włodarz bardziej myśli o swoich ambicjach niż o mieszkańcach i pokoleniach, które jeszcze długo będą spłacać zadłużoną przez niego gminę.
Skoro tak ochoczo wspiera jedno przedsiębiorstwo , to
poco ogłasza przetargi , czy konkursy ?
Sypnij kasą kolesiom i gitara.
bardzo dziękuję,że jako jeden z nielicznych nie boi sie pan zadawać trudnych pytań….i wyjaśnia jak należy.tak powinni brać z pana przykład inni.Dzięki…a propozycja o komentarz p.Nawrota i p.Duszyńskiego – byłyby mile widziane.Nieobecności przewodniczącego p.Molendy nie trzeba się domyślać- dlaczego nie obecny???ach ta nasz mogileńska ośmiornica powiązań….ech życie….
Spółka będąca spółką gminy robi kalkulacje o 50 % (2mln) wyższe niż gmina, kto się z kim nie dogadał (lub dogadał). dlaczego przy takich rozbieżnościach nie rozpisano nowego przetargu. Jeśli MPGK zaproponowało by 15 mln to też burmistrz by była za?
Panie”Wielkopolanin”zamiast wypisywać peany na własną cześć proszę wstąpić do Wojewody o uznanie za nie ważną Uchwałę tzw.”Rady”Gminy której legalności Pan też nie zakwestionował(co świadczy o nieznajomości Statutu Gminy) dot.”śmieci”.
Ja,tak tylko przypomnę tym bezRADNYM,słowa Marszałka:”Wam,to kury szczać wyprowadzać,a nie brać się za politykę”—-pytanie dodatkowe,kto mógł oddać głos na tak bezRADNYCH???No,ale w taki „grajdołku” kolesiowskim,widać wszystko możliwe.Teraz płacić,nie kwiczeć,no może „spacerek” z błyskawicami po ulicach „grajdołka” i robienie selfie z bezRADNYMI??Polecam.
Drodzy moi platnicy. Musicie wszyscy sie spiac i placic. W 2021 czeka nas szereg bardzo potrzebnych w naszym cmgzoo inwestycji. Muzycy Potrzebuja miejsca libacji dlatego buduje im nie tylko sklepik osiedlowy a Caly Magazyn. Napewno gmina zaczyna byc slynna z rond. W 2021 roku mam zamiar wybudowac pierwsze w Polsce, swiecie a nawet ameryce rondo dwupoziomowe. Jak wplywy ze smieci beda duze to nawet trzy poziomy sie trzasnie z hopsalnia dla sportowcow i innych biegaczy. Ale na to potrzeba waszych pieniedzy. Pomozecie?? Jak sie przemeczycie to wam to wszystko obiecam.
Informuję, że odpowiednie osoby z otoczenia wojewody zostały już poinformowane o całej sytuacji i nie pozostanie to zamiecione pod dywan. A w kwestii zmiany zdania przez radnego to zacytować można jedynie słowa Leszka Millera skierowane do Ziobry….
Na vice przewodniczącego Rady wybraliście człowieka wysokiego, ale niekoniecznie znającego regulamin podmiotu którym kieruje!!! Czytałem wszystkie komentarze, ale nikt nie zwrócił uwagi że na nagraniu burmistrz (celowo z małej )nie poprosił prowadzącego o udzielenie mu głosu tylko tak samo jak ten mały gnom w Sejmie sam sobie tego głosu udzielił, pewnie też bez żadnego trybu!!! Arogancją pseudo włodarza naszego miasteczka normalnie poraża, a po przeczytaniu wyjaśnień Wielkopolanina nasuwa się tylko jeden wniosek – burmistrz działa tylko i wyłącznie na niekorzyść lokalnej społeczności i jej mieszkańców. TYLKO REFERENDUM.
To kuźwa ciekawe a jak worek ze śmieciami cięższy to pretęsje mają że następnym razem nie zabiorą i co pan na to?
Tylko patrzeć jak przez budowę mogileńskiego centrum libacyjnego w magazynie gs oraz innych tego typu inwestycjach m.in obwodnicy na bagnach, opłaty w Mogilnie będą rosły i rosły
Dziękujemy Panu Leszkowi D, kiedy kolejne podwyżki?
Wszelkie pytania proszę kierować do Lorczaka…
Nie ma Pan ( z dużej litery, bo takie są zasady pisowni) własnego zdania, jak żona podniesie głos, to Pan już spodniami trzęsie. Prawdziwy mężczyzna ma zawsze własne zdanie.
nie wyrażam zgody na podwyżkę kto tak uważa niech napisze
No tak do MGOP i co żebrać pare groszy . Sprawdzić trzeba prywatnych włascicieli ile płaca ilu maja lokatorów .Segreguje a płace jak nie segregowane smieci to teraz za 3 osoby 150 mam płacic żyje z renty i zasiłku .Straż miejska powinna chodzic po wszystkich domach sprawdzac ilu lokatorów maja zameldowanych a ilu mieszka w danych lokalac
a za co ten chłopak z Gozdanina by zył, przecież to jego główny srodek do zycia- 0czywiście dieta radnego.A że Gozdanina wybiera soBIE takiego RADNEGO – COZ WIDOCZNIE W GOZDANINIE NIEMA MĄDRZJESZEGO.
Proponuję tym radnym co tak chcą podwyżki za śmieci żeby im podnieść. Na początek 100 zł od osoby .
czy na sesji obecny był sekretarz gminy?
Kiedy pikieta w sprawie Braku Naszej zgody na Podwyżki? Pan Nawrot pikietował jak chodziło o aborcje na życzenie, to może poprowadzi tą akcje. Będę na pewno tylko wyznaczcie miejsce, date i godzinę.
Czytając,opinie,zastanawiam się kiedy jakieś rondo,ulica,bieżnia,może w parku jakiś obelisk,ku czci „pracowitego” Władcy,Burmistrza??Przecież widać,że sam tylko ciężko pracuje,gdyż wybrali mieszkańcy bezRADNYCH,nie ma z kim pracować,wszystko na Jego barkach.Może i bezRADNI,coś „postanowią” zrobić i wydadzą stosowną w tej materii Uchwałę?Panie Burmistrzu Zdrowia i wytrwałości m.in w podwyżkach,ktoś proponował,że może 50 zł/m-c za segregowane,zrobić raz a dobrze,może wystarczy.
Nasz burmistrz, żyje w świecie fantazji co pokazują jego pomysły i po prostu brak zdrowego rozsądku.
Szanowni Państwo, należałoby przypomnieć p. Duszyńskiemu, że gmina to nie jest jego prywatny plac zabaw, że przede wszystkim należy do mieszkańców i to ich interes jest najważniejszy, a nie realizowanie swojego widzi mi się. Widzicie państwo jak te pomysły wyglądają w praktyce. Wydawanie milionów na inwestycje nikomu nie potrzebne, a później wyciąganie ręki do kieszeni mieszkańców.
Burmistrz twierdzi że śmieci przybywa,mieszkam na 900-lecia w bloku,śmieci wywożone są bez zmian od lat raz w tygodniu a segregowane rzadziej.
K. Nawrot właśnie skierował pismo do właściwego organu o swoim błędzie związanym ze złamaniem regulaminu do właściwego urządu. Zobaczymy co z tego będzie. Choć nie sadze aby szable Duszynskiego nie dały rady jeszcze raz przegłosować (w końcu radni tez musza z czegoście żyć – ich dzieci także).
A my w gminie Orchowo 12 zł
Portal Cmg kto teraz sponsoruje ? Szwab ? Czy jego przydupas ?
Wicie rozumicie ? Frajerstwo gada gada !( Kasę za coś bierze ) a ciemny naród ( sorki wykształcony ) łyka jak Gąsior kluchę ! ( Wątroba )inteligentny zrozumie albo nie !!
w Pakułach napisali jak gminny prawnik nieudolnie próbuje tłumaczyć burmistrza. Tłumaczy, że maszynki do głosów się zacinały, jednak z relacji tygodnika przy wcześniejszym głosowaniu było dobrze. Pisze, że przecież radni się zgodzili na powtórne głosowanie bo…. bo się nie sprzeciwiali! (?)wtf? Okradałem sklep ale właściciel nic nie mówił więc jest ok. Kogo oni tą farsą chcą przekonać? Także na te Święta życzę sobie i wszystkim jak najszybszej reasumpcji rady i burmistrza. Niech ta podwyżka stanie im ością w gardle.
to się radny popisał, nie sądziłem że go na to stać, akurat jego, a jednak się pomyliłem, dla kasy wszystko się da i sprzeda, nawet honor, a taki miły i grzeczny , ha ha ha,
był kiedyś w Mogilnie (starsi to wiedzą), taki Zbiniu, ale tamten to chociaż nie kojarzył
Czy ktoś powie mi dlaczego za śmieci płacimy tyle samo co mieszkańcy wsi.Zaznaczam że mieszkam na osiedlu zachodnim.
Dojazd do Padniewa,Wydartowa,Wylatowa i innych wiosek więcej kosztuje.
Pytanie zadaj Swojemu radnemu który zgodził sie na zahamowanie ruchu i wybrał mpgk na odbiorce Twoich odpadów.
Koszty rosną, a wypłaty stoją w miejscu. Pozdrawiam naszego „wspaniałego” burmistrza.
Ty GS nie blubrej mi tu! Ja mieszkam w bloku i nie produkuję bio odpadów a za nie muszę płacić! Szwagrowski ma gospodarkę w Niestronnie i też płaci za BIO chociaż worków brązowych nie wystawia, bo ma gnojówki i tam idzie biomasa. I co Ty GS chcesz?
prosze podać wynagrodzenia całej mogilenskiej bandy -oczywiscie z komunalką włącznie.TO WSZYSTKO WYJAŚNI.Z GMINY I STAROSTWA USUWANI SĄ FACHOWCY ILUDZIE SŁUŻĄCY SPOŁECZEŃSTWU .NATOMIAST PRZYJMOWANI NIEUDACZNICY -KOLESIE SIOSTRZENICE ITD I TP.GARDZE TAKĄ WŁADZĄ .ŻYGAĆ MI SIĘ CHCE.DZIŚ JESTEŚ U WŁADZY -JUTRO cię TAM MOŻE NIE BYĆ.DLA MNIE JUŻ JESTEŚ NIKIM .JEŚLI KTOŚ TAKI JAK ty POTRAFI JESZCZE MYŚLEĆ -TO POMYŚL -KIM ty jesteś-mały człowieczku.
Czy bedzie pikieta a moze juz opozycja zorganizowala?? W koncu 10 radnych niby bylo przeciw. Kazdy z nich by zaprosil po 4 znajomych i mamy dobry poczatek strajku mieszkancow.
Śmieci to ” czysty ” biznes ! Fortuny ” rodzin” mafijnych rodziły się na wysypisku albo na złomowisku ! W odpadach każdy lewy przekręt łatwo ukryć ! Cieszcie się że nie każą wam jeszcze płacić za powietrze i prawo do życia ( haracz ) naiwniacy !
Panie radny Wielkopolanin – ma Pan wyraziste poglądy,ale pana głos jest tylko słyszany tylko na obradach sesji Rady Miejskiej.Znasz dobre ,ale i też złe strony obecnych władz Mogilna.Na swojej ul.Ustronie masz juz długo wyczekiwaną 'kosteczkę” i ,oświetlenie i pozostałe media.Pana Zona Jolanta(bardzo sympatyczna i dobra osoba i wspaniały pedagog) nie jest już poniewierana przez obecnego Burmistrza.Prawicowi radni mogliby się też przyłączyć-reprezentują szerokie poparcie udzielone im przez społeczeństwo.proponuję na razie w formie pikiety – może przed dawniejszym Domem Towarowym Centrum, w którąś sobotę? Wiem ,wiem – jest zakaz obecnie zgromadzeń – ale to już dziś trzeba pomyśleć jak to dobrze zorganizować. Deklaruję ,że i ja kilka osób zaproszę i mi nie odmówią.Co Pan na to???Pozdrawiam wszystkich radnych RM stojących po stronie społeczeństwa!!!
bardzo się ciesze z podwyżki śmieci , jestem za , na obecnego burmistrza nie głosowałem ale popieram w 100% wszystkie jego pomysły .
OLga! Dziękuję za miłe słowa, przede wszystkim te dotyczące mojej małżonki Elżbiety, nie Jolanty ( Jolanta była moją Mamą i stomatologiem mogileńskim z ponad 40 letnim stażem pracy). Co do pikiety przed Centrum, to uważam, że nic to nie da! Zwłaszcza w okresie pandemii. Można mieć pretensje tylko do siebie, że jest tak jak jest. To MY, w demokratycznych wyborach wybieramy takich, a nie innych posłów, takich a nie innych radnych, w tym wielu takich, co to nigdy, albo raz na rok zabiorą głos na komisjach czy sesji rady ( przy tym często spoglądają na zegarek)….
…biję się w swoje piersi 0 oczywiście,że Pana żona to Elżbieta , a śp.mama Jolanta -świetna p.stomatolog-leczyła ząbki również moich dzieci.Niedawno odbyły się 2 krotnie w Mogilnie protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego,przy okazji przeciw rządom PiS-u.czy one coś dały?-gremialnie nie, ale zostały zauważone m.in. przez lokalne media (m.in poprzez robienie sobie selfie przez 2 radnych byłej „Komuny”.Ciekawe co by napisały po takiej pikiecie/czy byłaby zauważona przez nie?.Takie milczenie z naszej strony to tak jakbyśmy mimowolnie akceptowali jako mieszkańcy to co się dzieje.W następnych wyborach wygra dotychczasowy burmistrz,bo jest to zbyt gęsta sieć powiązań biznesowo-zaściankowo-rodzinnych.jakby policzyć…to burmistrz jest….największym pracodawcą w Mogilnie!!!Po Duszyńskim nastanie Nowacki – po Nowackim starostą zostanie Duszyński…także przez kolejne naście lat kiepsko widzę szansę rozwoju Mogilna, a tym bardziej naszych okolicznych wiosek.Do Siego Roku