Inspektorzy Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy przeprowadzili kompleksową kontrolę gospodarki finansowej gminy Mogilno. Pod koniec stycznia bydgoski urząd wydał stosowne wystąpienie pokontrolne. Jednak na próżno szukać go na stronach biuletynu mogileńskiego magistratu. Nam udało się do niego dotrzeć.
Kontrola RIO wykazała szereg błędów i niedociągnięć w księgowaniu wydatków oraz w sprawozdawczości gminy. Według kontrolerów błędnie księgowano i klasyfikowano niektóre dochody gminy, czy też zaległości podatkowych. Część tych uchybień została stosownymi uchwałami Rady Miejskiej naprawiona, bądź też ma być wyeliminowana przy dalszej pracy urzędników. Nierzetelnie miały być także wykonywane stosowne sprawozdania finansowe, za które w większości przypadków zgodnie z prawem odpowiedzialność ponosi burmistrz.
Nagrody dla pracowników i dodatek dla wiceburmistrza
Nieprawidłowości pojawiły się także w zakresie wydatków budżetowych. W tym przypadku burmistrz Leszek Duszyński przyznał na czas nieokreślony od stycznia 2011 roku swojemu zastępcy Jarosławowi Ciesielskiemu, comiesięczny dodatek w wysokości 2 752 złotych. Otrzymywał on go na podstawie umowy angażu z dnia 29 grudnia 2010 roku, aż do dnia kontroli 31 marca 2018 roku. Łącznie przez ten czas można doliczyć się kwoty około 240 tysięcy złotych. Jednak zdaniem kontrolerów, zgodnie z przepisami, taki dodatek specjalny jest świadczeniem okresowym i nie może mieć charakteru stałego składnika. Może on także być przyznany, gdy zostanie zwiększony zakres obowiązków pracownika lub gdy wykonuje on dodatkowe, szczególne zadania.
Burmistrz miał także w 2017 roku przyznać pracownikom urzędu nagrody o łącznej wysokości 37 tysięcy złotych. Jednak w stosownych dokumentach zabrakło uzasadnienia. Podczas kontroli ustalono, że nagrody zostały przyznane m.in.: zastępcy burmistrza, sekretarzowi, skarbnikowi, głównemu księgowemu, dyrektorom dwóch wydziałów, a także inspektorowi i referentowi.
Część nieprawidłowości została usunięta w trakcie kontroli, jednak pozostałe mają zostać wyeliminowane w najbliższym czasie. Jednocześnie kontrolerzy zwracają uwagę, że działania poprawiające wskazane nieprawidłowości usprawnią działanie urzędu i zapobiegną ich powstawaniu w przyszłości. (PK)
















Teraz przynajmniej wiadomo dlaczego gmina nie ma pieniędzy na wsparcie małych wsi.Przed wyborami obiecywał Burmistrz ,że będzie,że nie widzi problemu,ze się postara.Mogł nam Burmistrz powiedzieć, że ma przyjaciół na dodatkowym utrzymaniu i nie byłoby problemu.Po co było wciskać nam kit?!
240 tysięcy złotych to spory zastrzyk gotówki….
Format typowo pudelkowy, nie łamie prawa więc o co chodzi? Janusze…
Pytam się za co ten dodatek??? Przecież ten cały zastępca nic nie robi, a pieniazki bierze!! Skonczyc z tym kolesiowaniem!! Pieniądze przeznaczyć na potrzeby wsi i miasta, a nie konta sobie zapełniać!
Burmistrz…cóż tylko obiecywać potrafi,przydała by się totalna zmiana w Urzędzie wszystkich pracowników,bo do brania to są wszyscy,a o pracy to można zapomnieć, żeby dostać się do Urzędu.
Ładne rozdawnictwo naszych pieniędzy w Mogilnie za robienie kampani burmistrz wynagrodzil to kasą .
mog, już miałem coś napisać, ale twoja wypowiedź w dziesiątkę, matoły sami wybrali takie słoneczko a teraz skomlą, tak ma być i mordki w kubeł, a swoją drogą czego się dziwicie wice, to taka tajna gęba, robi co chce, i to rękami innych, żeby się co niektórzy nie zdziwili…………
Nie pasuje mi takie postępowanie, bo sam nie głosowałem na pana D. To, że jedni głosowali nie zwalnia drugich z możliwości potępienia jego zachowania. A co jeśli wszyscy, którzy tutaj piszą komentarze nie głosowali na pana D.?
….a gdzie kara za rozwalenie mieszkańcom pomieszczeń gospodarczych i ogródków?Kto za to ponosi odpowiedzialność-jeśli nie burmistrz i jego pełnomocnik p.Padoł?….Teraz mieszkańcy mają ponosić wysokie koszty,aby mieli gdzie schować opał,narzędzia ogrodnicze,rowery,worki ze śmieciami itd itd…W jakim my żyjemy państwie!
szok- przeciez to nie jst prywatne przedsiebiotstwo Burm.
fajny dodateczek w wysokości większej niż minimalne wynagrodzenie. I co z tego że RIO zakwestionowało. Są 3 dychy na rok? Są.
Całe RIO żeby zabłysnąć.Poprawi się to co RIO wykazało i gicior.No ale artykuł na cmg błysnął żeby znów wpisów nabić.Jest też sekcja etyki dziennikarskiej i oni niebawem też zajmą się \”rzetelnością\” pracy co niektórych.Pozdrawiam.
Przestańcie ględzić i stękać! To źle, tamto nie tak. Weź się jeden z drugim do pracy a nie jęczenie przy klawiaturze. Mogilno rozwija się dobrze i nie ma co zrzędzić. Zobaczcie sobie do np. do Trzemeszna, Gniezno też trochę zazdrości jak pewnie kilka innych gmin w okolicach. Realia są takie, że nikt nikomu nie dogodzi i nigdy! A to, że RIO ma jakieś uwagi to norma- zawsze coś ma, bo gdyby było inaczej to po co RIO? Poza tym Mogilno nie jest prywatnym folwarkiem burmistrza! Jest to człowiek wybrany w wyborach i jego zadaniem jest skuteczne ZARZĄDZANIE!!!! ZARZĄDZANIE!- dotarło do mruków?
Ten dodatek to jest za to, że musi czytać Twoje komentarze, a niewolno mu się denerwować.I to jest rekompensata, aby ukoić swoje nerwy.Jasne.
Teraz bormistrz wziol sie za oszczedzanie,jak by byl nowy burmistrz to dopiero by sie pieniadze znalazly jak by zrobil trzystke jak w strzelnie i starostwie,W mogilnie to urzednicy lepiej zarabiaja jak w warszawie a nogi mozna polamac na chodnikach i na koleinach w centrum mogilna radni sa od parady po co chodnik przy targu jak spolecznoscu lepiej posluzy oswietlenie na biezni nie wspominajac o obiecanej latami scieszce do wiecanowa-kpiny.
Bo powinni tacy ludzie byc karani ja cos spieprze to szef mnie ukarze a oni sie czuja bezkarni kasy natrwonia na lewo iprawo i dobra jest a do smierci zyje jak paczek w masle emeryturka 6000 i co wiecej potrzeba.Wywalic ze stanowiska jezeli zle zadzil i do prokuratora.Szacunek dla pana starosty ze sie wziol za tych przydupasow ktuzy nic nie robili tylko kase brali i teraz boja sie kazdego wydania paluk co to nowego za przekret wyjdzie,plakali co niekturzy po panu barczaku nic nie robic i brac gruba kase,za 1/5 etatu dostac wiecej jak zwykly smiertelnik za caly etat.WSTYD I ZENADA.
wiecie ile warte te kontrole a tyle co gówno z tamtego roku-jakoś nikogo nie pociągają do odpowiedzialności ani w Mogilnie ani w Strzelnie a przekręty poprostu wyciszają ale jak by zwykły józio cz kazio odstawili jakiś przekręt to już jechaliby , w kajdankach ,niestety prawo karalności w Polsce jest tylko dla biedaków
obi i inni zwolennicy tego czegoś co zostało po burmi szczu i jego wc . Jak macie honor podnosić głos? Organizatorzy gminne dały sobie pieniążki za byle co. Rozwalone drogi, na wioskach to już ich brak, na bieżni cimno, ronda ni ma, ALE?! jest ciesielkie co pobiera premie i zasiada w zarządzie zadłużonej sp mpgk, własności gminy która sponsoruje tzw pogoń, a mpgk podnosi nam ceny za niby wywóz śmieci? comiesięczna premia 2700 ? + zarząd mpgk + wcburmistrz? za co? zgłaszam sprawę policji i do prokuratury . Nie będzie miłysytepy łeb pajacował za moje podatki. panie Nawrot ty chudy etkinsonie weź się za to, proszę.
te miny są rewelacyjne, aż krzyczą \”gó…o nam zrobicie ha ha ha\”\”
Święta prawda, nic im nie zrobią bo za mała szkodliwość społeczna! Co forse mają to mają i sie śmieją.Nie dziwota że potem na szkoły , przedszkola i żłobki nie ma nic o szpitalu i ochronce nie wspomne.To karygodne! Wstyd!
historia pokazuje, że społeczeństwo potrafi wyrównać rachunki, krzywdy i niesprawiedliwość, tak jak np. w czasie rewolucji francuskiej… a historia lubi się powtarzać…
Młody!historia uczy jednego ! Rewolucja zawsze jest krwawa ! Pisać gadać każdy może , trole kodeks karny cywilny nawet konstytucje zeszmaca ; taki kraj , chłopie szanuj siebie !
Ludzie czas abyście się zabrali za prace
Nic nie stoi na przeszkodzie byście też mieli takie premie
Ja wiem że tutaj zazwyczaj się odzywają mogileńskie lenie
Niewiarygodne ile czasu tutaj mają pieniacze zamiast ten czas poświęcić na pracę i ogarnięcie swojego marnego żywota
Całe to RIO to taka laleczka, chyba tylko od brania kasy. Nic nie mogą, tylko pogrożą paluszkiem. W Strzelnie wąchali wiele razy i pisali raporty, aż p.Matczak rozj..ał gminę.
Ty \”właściciel\” nie bądź taki mądry. Ja też bym chciał zarabiać chociaż 1/4 tego co prezes spółko Mogilno Sport (on ma rocznie ponad 200 000 brutto, dużo mniej od burmistrza, ale z kolei niewiele więcej od vice burmistrza).
ręka ręke myje a stanowiska wymyślaja ot żeby byli i żeby kasę zgarniali tyle warte jest to wszystko.
To wszystko to nadaje się wystrzelenia w kosmos,poprostu utwarzają stanowiska żeby zbijać kasę ,bo chyba nie jesteście naiwni i widzicie te oszustwa które gdzieś jakaś władza urządza sobie i mówi że tak ma być
Mogilno to Gmina w standardzie białoruskim nie Europejskim.Możemy liczyć tylko na referendum, bo inaczej po 5 latach takich \”rządów\” będziemy bankrutami.
Kto mógl liczyc na stanowiska. Tacy co lubili zespól Iwo Partizan i najbliżsi sąsiedzi . Nagrody przyznawane przez Burmistrza dotycza wielokrotnie tych samych nazwisk. Reszte prosze przeczytac na archiwalnych stronach portalu. Jeszcze jedno, Mogilno nie tylko sportem zyje.
Masz racje!Ale najgorsze jest to że burmiemu ludzie z ręki jedzą! Zdecydowanie ma dużo za dużo swoich ludzi ..A swoją drogą gdybyś chciał komuś gębę zatkać to trza takiemu kase dać!Stara szkoła!
Hosanna. Sam Wielki Budowniczy Skoczni Narciarskiej w Wieńcu nawiedził CMG24.Trafiłem Go dwa razy \”na punkt\”,sądząc z dość niedorzecznych ripost jest zamroczony,a to dopiero pierwsza runda panie D.