Podczas minionej sesji Rady Powiatu Mogileńskiego radni i starosta dyskutowali o możliwości powstania i finansowania ewentualnej budowy ronda na skrzyżowaniu drogi powiatowej z gminną. Starosta Bartosz Nowacki zauważał, że każdego miesiąca dochodzi przynajmniej do jednej kolizji lub wypadku na feralnym skrzyżowaniu. Jak mówił, sam również udzielał pomocy osobom poszkodowanym.
– Zobaczyłem sobie statystykę, to większość jest niestety uczestników tych kolizji spoza powiatu mogileńskiego. Jest to dosyć niebezpieczne miejsce (…) Zgodnie z wcześniejszymi projektami, w tym miejscu powinno być rondo łącznie z oświetleniem. Podczas budowy zrezygnowano – i jedna, i druga strona zrezygnowała tak naprawdę z budowy tego ronda, czego efektem mamy wydarzenia związane z kolizjami, wypadkami i ofiarami śmiertelnymi (…) To skrzyżowanie tak naprawdę wygląda jako bardzo bezpieczne, tylko dlaczego cały czas mamy tam zdarzenia, wypadki, kolizje, potrącenia, tragedie i tak dalej? Osobiście wyciągałem z samochodów kilka razy ludzi – mówił starosta Bartosz Nowacki.
Powiat mogileński planuje przystąpić do tej inwestycji w momencie uzyskania dofinansowania z Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Budowę ronda ma wesprzeć także gmina Mogilno. Według szacunków nowe rondo ma kosztować 1,4 miliona złotych.
– Naprawiamy pewnego rodzaju błąd, który został popełniony w trakcie budowy. Mamy przykład ronda na krajówce z naszą drogą powiatową. Nie ma już żadnych wypadków, kolizji i tak dalej. Musimy iść trochę do przodu, zbudować to rondo i powstrzymać tą lawinę. Praktycznie raz do dwóch razy w miesiącu zdarza się tam kolizja, a w okresie letnim nawet w tygodniu zdarzały się trzy zdarzenia. Także czas chyba tą falę kolizyjności zniwelować – mówił Bartosz Nowacki.
Niektórzy radni, w tym były starosta Tomasz Barczak uważają, że skrzyżowanie to jest bardzo dobrze widoczne i powinno być bezpieczne. Zdaniem radnego Barczaka wszelkie zdarzenia na tym fragmencie drogi są jedynie wynikiem nieostrożności kierowców. Radny Waldemar Ciesielczyk dopytywał przy tym o możliwość zainstalowania sygnalizacji świetlnej zamiast wprowadzenia skrzyżowania o ruchu okrężnym. Starosta jednak optuje za rondem, powołując się na naprawę wcześniej popełnionego błędu z nieprzystąpieniem do jego realizacji kilka lat wcześniej, podczas budowy obwodnicy. (AS | fot. arch.)
















Jak sie nie przestrzega zasad ruchu drogowego i ma gdzieś, ze stoi znak ,,stop\” to nawet rondo nie pomoże. Trzeba mieć oczy i mózg
ciekawostka: sa gminy w polsce ktore robia ronda za 50,000zl od poczatku do konca, i jest Mogilno gdzie sam projekt kosztuje 70,000zł, ps za 1,4m to rownie dobrze mozecie na srodku tego skrzyzowania postawic duszynskiego z lizakiem zeby sterował ruchem ps2 wie ktos czy zadluzenie Mogilna przekroczylo juz magiczne 100m ?
no i wykrakałem, tyle kurde pisałem że rondo tam ma być i poszszszszło. ale to była tylko szydera. a ci co byli spoza powiatu , to oni sobie spokojnie jechali, tylko nasi kochani użytkownicy ronda, którzy nie szanują przepisów ich znienacka zaskakiwali. fajny wideorejestrator już by myślę załatwił sprawę. jakby parę solidnych mandatów listowy w tygodniu przyniósł to by się ogarnęli. a tak wyłożona kasa na obwodnicę , teraz kupa kasy na poprawki rondowe i nie będzie nic na bardziej potrzebne rzeczy. \”życie \” jak to mówi wujek Maryś.no to już ostatni raz- RONDO TAM POWINNO BYĆ! z tym, że żartowałem.
Brawo Panie Starosto. Wreszcie normalne decyzje. Bez względu na wszystko rondo spowalnia ruch i każdy…podkreślam każdy musi zwolnić. A światła tej sprawy nie rozwiązują. Brawo. Tak trzymać !!!
Proponuje do tego ronda dokupić kunia z cyrku.
To skrzyżowanie ma piękną widoczność. Wypadki w tamtym miejscu są tylko i wyłącznie błędem ludzkim, który zdarzać się będzie wszędzie. Co innego w Dąbrowie, gdzie główne skrzyżowanie (wyjazd od strony cmentarza) jest kompletnie zasłonięte hałdą ziemi z ogródka pobliskiego sklepu. Trzeba wyjechać na połowę skrzyżowania. To, że tam nie ma wypadków to tylko kwestia tego, że stoi policja i ludzie tam tak nie zapieprzają. Chociaż wypadki się zdarzają. Gra w rosyjską ruletkę. Zauważcie też to, drodzy radni!
I myślicie ze jak bedzie rondo to debile nie beda sie tam rozbijać???
Właśnie wczoraj około godziny 19.30 dwie ciężarówki,jadące od strony Dąbrówki nawet nie zwolniły.Przeciely skrzyżowanie jakby byli królami szos.
archiwum, zgadzam się z Tobą. U nas wszystko jest dużo droższe, zwłaszcza wszelkie projekty inwestorskie, a teraz np. kwota za wywóz śmieci zaoferowana przez gminną spółkę MPGK. Powala! Pamiętam jak powstawały orliki, gmina miała dołożyć 1/3 kosztów tj. ok. 300 000 zł, a w konsekwencji dołożyła ok. 700 000 podczas gdy pobliskie Janikowo zmieściło się w kosztorysie. Słynny remont świetlicy w Twierdziniu kosztorysowa miał kosztować ok. 380 000 zł, ale w konsekwencji kosztował aż ponad 600 000 bo …. burmistrz obiecał mieszkańcom, że przed ubiegłorocznymi wyborami wyremontuje tę świetlicę. Przykłady można mnożyć.
Tylko instalacja progów zwalniających pomoże od razu i to tanim kosztem
Na moje to rondo nic nie da bo i tak będą jeździć jak chcą. Patrz na rondo przy dworcu PKP jeżdżą tak jak jeździli kiedyś. Na rondzie w Ostrowie też zdarzają się takie osoby. A na obwodnicy jak de.il nie znają się na znaku STOP że trzeba się zatrzymać to żadne rondo nic nie zmieni.
Tylko się cieszyć ! Rzeczywiście to skrzyżowanie to jakiś czarny punkt. Fajnie że ktoś się tym zajmuje i poważnie podchodzi do problemu. Rzeczywiście nie można tu mówić o tym ,że to skrzyżowanie jest bezpiecznie jeśli dochodzi na nim do takiej ilości wypadków. Można by było dyskutować godzinami czy jest dobra widoczność czy też nie. Statystki mówią same za siebie.
W STRZELNIE KOLO STACJI WATIS TEZ KIEDYŚ BYŁO DUŻO WYPADKÓW NA SKRZYŻOWANIU. . A OD KIEDY ZROBIONO TAM RONDO, NIC SIĘ NIE DZIEJE I NIKT NIE DOZNAJE USZCZERBKU NA ZDROWIU
Rondo albo światła i napewno będzie po problemie
Tak sobie myślę, że koszty dotychczasowych wypadków na tym skrzyżowaniu są wyższe niż 1,5 miliona – tyle ma kosztować nowe rondo (leczenie rannych, akcje policji, straży pożarnej,pogotowia ratunkowego, wypłaty odszkodowań komunikacyjnych, zdrowotnych. Śmierć jednego z mieszkańców Świerkówca nie ma ceny! ).
Bezsensu.MA pomysły Strarosta może wiadukt który byłby najbezpieczniejszy i mało kolizyjny.
Ciekawe co teraz będą pisać zwolennicy ronda jak już powstanie i jeden imbecyl z drugim przeleci je ? Dobrą flaszkę stawiam ,że to prędzej czy później nastąpi.MONITORING I KARAĆ KARAĆ KARAĆ ZA BRAK ZATRZYMANIA SIĘ NA \”STOPIE\” W ogóle jak można ignorować taki znak ?Zaraz powinno być prawko zabrane!
Obwodnica Mogilna w ciągu doby przejeżdżają 3 samochody z czego 2 ulegają wypadkowi.
Pobudować obwodnicę tego nieszczęsnego skrzyżowania.
Ale nam się starosta trafił, dramat. Makaron ludziom na uszy nawija, typowy polityk co przed ludzmi musi sie pokazać. To skrzyżowanie nie jest niebezpieczne, widoczność aż za dobra, przecież to jest ignorancja kierowców na znak STOP i nic więcej. wystarczyłoby dać takim kierwcom po \”łapkach\” kamera i mandaciki. jakoś na pozostałych skrzyżowaniach obwodnicy które maja STOP nie dochodzi do kolizji, ale tam jest gorsza widoczność i kierowcy uważają
Tylu ludzi tam zgineło tyle tragedi tyle lat ludzie mówią o rondzie że aż wstyd
Warto by sprawdzic ile z tych kolizji ma miejsce o zmroku. Tam jest zupelnie ciemno. Moze wysoko zawieszony wieniec z lamp by pomogl. Rondo w poprzek dwoch nowych i prostych drog, w ciemnosci, moze malo pomoc.
Rondo? Strata czasu i pieniędzy. Dobre progi zwalniające raz dwa załatwią sprawę.