W środę, 3 października odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Mogileńskiego, podczas której radni podjęli uchwałę w sprawie brakującej kwoty pieniędzy na usunięcie części niebezpiecznych odpadów zalegających na placu w miejscowości Wszedzień.
Początkowo Powiat Mogileński zamierzał przeznaczyć na ten cel 400 000 złotych. Po otwarciu ofert złożonych przez przedsiębiorstwa okazało się, że najtańsza z nich opiewa na kwotę 486 000 złotych. Inna z firm usunięcie, transport i utylizację wyceniła na 524 880 złotych. Z kolei najdroższa oferta wyniosła aż 1 710 720 złotych.
– Ze względu na konieczność wykonania zastępczego w postaci usunięcia, transportu i utylizacji odpadów niebezpiecznych w miejscowości Wszedzień dokonano rozstrzygnięcia przetargu na w/w przedsięwzięcie. W związku z tym, że najkorzystniejsza oferta przekroczyła kwotę zaplanowaną w budżecie o 86 000 zł, zachodzi konieczność zwiększenia planu o 86 000 zł. Brakująca kwota pochodzi z dotacji z WFOŚiGW (40 000 zł) i ze środków budżetu Powiatu przeniesionych z innych rozdziałów (46 000 zł) – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.
Za dołożeniem brakujących pieniędzy na ten cel opowiedziało się 14 radnych, a 2 wstrzymało się od głosowania.
Oprócz WFOŚiGW powiat wsparła już wcześniej gmina Mogilno przeznaczając na ten cel 100 000 złotych. Usunięcie i unieszkodliwienie części odpadów znajdujących się jedynie na otwartym placu wyniesie łącznie 486 000 złotych. Zadanie to wykona MD-PROECO Sp. z o.o. z Bydgoszczy. Termin podany w ofercie na zrealizowanie tego zadania to 15 dni po podpisaniu stosownej umowy.
– Wszyscy tak zapewniają począwszy od ministrów poprzez wojewodów i innych, że to zostanie uregulowane i ci, co to zrobili zostaną ukarani. Miejmy nadzieję, że ściągną z ich majątku i te pieniądze otrzymamy – mówił starosta Tomasz Barczak. (AS)
















Tak…..zobaczymy te pieniądze jak zeszłoroczny śnieg…..
Jaki sens jest wywozić spalone odpady? Chyba tylko porządkowy. Dla bezpieczeństwa mieszkańców powinno się wywieźć te niespalone, by \”przypadkiem\” i te nie spłonęły i znów nie truły ludzi!!!!!
A gdzie konieczna wymiana gruntu? Wrzutka wyborcza przed wyborami!
Ale my nie zapomnimy!!
Pewnie do Marcinkowa lub na plac fundacji powiatu wywiezie Starosta
Trzeba mieć tupet by po takim szwindlu jeszcze startować w wyborach…nie ma pan nic wstydu!!!
Chce zapytać Pana Drzazgowskiego czy nie pamięta już co mówił na temat łącznika? Ale spokojnie zacytujemy z protokołu komisji. Zacytujemy
Wszystkiemu winny jest starosta, bo to on wydał decyzję o tym smietnisku, więc za sprzątanie powinien zapłacić z własnych prywatnych pieniędzy, dlaczego powiat ma płacić za pańskie błędy!!! Najlepszy tekst,, za opowiedziało się 14 radnych \” przecież to elita z PSL dzięki staroście mają ciepłe posadki więc jak mogli by się sprzeciwić swojemu panu i władcy!!! Nie długo wybory a my wyborcy z przyjemnością rozliczymy was przy urnach wyborczych, czas najwyższy rozbić układy PSL.
Drodzy nauczyciele! Możecie się domyślać skąd starosta Barczak weźmie na to pieniądze. Z waszych nagród starosty z okazji Dnia Nauczyciela. Ich w tym roku nie będzie!!!! Ha! Ha! Ha!
Radni Starostwa nie mają prawa dysponować publicznymi pieniędzmi na zadanie dofinansowania tematu utylizacji śmieci we Wszedniu. Starosta nie dopełnił do końca stosownych przepisow w zakresie czy ten teren jest przygotowany technicznie pod tego typu skladowisko niebezpiecznych odpadów. Nie zadzialali i brak kontroli przez pracowników Starostwa w zakresie ochrony środowiska.Dodatkowo powstały koszty związane z akcją gaszenia pożaru. Skażona gleba i środowisko. Nie zapomnimy przy najbliższych wyborach.
Ty i reszta…..coż za tupet…cóż za poziom. Na Ty tramwaj staje
Przestańcie pisać bzdury , temat dotyczy całego kraju , winę ponosi rząd za złe przepisy przy udzieleniu pozwoleń i tyle ,cieszmy się że będą śmieci usunięte i tyle !!
Ale towarzystwo z tego portalu oszalało z nienawiści! Ale baranów nie sieją, same rosną! Przedsiębiorca, jaki by nie był najpierw zaczyna od zgody w urzędzie gminy! Po weryfikacji wniosku pod skład i recykling śmieci przez Wojewódzki Wydział Ochrony Środowiska burmistrz wydaje pozytywną/negatywną opinię, a dopiero po pozytywnej opinii urz.gminy zarząd powiatu po weryfikacji w swoim wydziale podejmuje ostateczną decyzję . Takie do tej pory były przepisy, ostatnio zmienione po fali pożarów w Polsce.
Chociaż nie przepadam za starostą ,to nie on jest winien burmistrz też nie mógłby tak do końca zablokować działalności, choć mógłby utrudniać ją.
Pozdrawiam tych co nie są przesiąknięci nienawiścią.
Przepisy choć trochę trzeba znać a nie tylko UJADAĆ!!!!
Bzdury piszesz i myślisz, że ktos uwierzy w te bzdury! Juz nie wiem ile razy, wszem i wobec podawano, że z Urzędu nie było żadnej zgody. Nie wiem, jakim Ty jesteś przedsiębiorcą ale chyba słabym, że wszystko co masz do załatwienia kończy się w urzędzie
Czas na leczenie z nienawiści i braku wiedzy! Działalność gospodarczą zgłasza się w gminie!!!
Działalność gospodarcza działalnością – ale zgodę (podkreślam ZGODĘ) na składowanie odpadów wydaje starostwo !!! Tyle w brakach wiedzy misiu
Oj,jakiś ty bystry jak woda w toalecie w starostwie przy Ogrodowej.
Teraz winne są przepisy a nie człowiek.Starosta powinien dbać o mieszkańców terenu w którym jest gospodarzem.Powstaje składowisko na niezabezpieczonym terenie i z którego to spływają zanieczyszczenia w grunt skażając tenże grunt i wody gruntowe.
Dlaczego?Nie interesują mnie jako mieszkańca przepychanki między urzędasami.Ci ludzie pobierają pensje i są na moim m.in.utrzymaniu i ich za..r….nym obowiązkiem jest dbanie o środowisko i mieszkańców.Starosta podpisując zgodę na składowanie materiałów niebezpiecznych nie sprawdził terenu,czy jest on odpowiednio przygotowany do składowAnia takich materiałów.I to on odpowiada za swoje bumelanctwo nic nie zrobienie w tej sprawie
Po co jest wydział środowiska w starostwie?Po co Jest starosta?
Starostwo sobie nie radzi to zlikwidować ten cyrk i za wszystko odpowiedzialnych zrobić burmistrzów i wójtów.Skończyłoby się zrzucanie odpowiedzialności.
A tak sytuacja się dzieje na terenie starostwa i Za którą nikt nie czuje się odpowiedzialny.
I tu wychodzi jak starosta gospodarz traktuje mieszkańców powiatu.
Ma ich po prostu ……
Oddane będzie na pewno, ale z karoseli, która będzie z polecenia wójta mogilna funkcjonować przez kolejne lata …
czyli wychodzi na to ze starosta nie odpowiada za swoje decyzje, a zaplacic za to zaplaca wszyscy po trochu (spodziewajcie sie kolejnych podwyzek podatkow lokalnych), no ale co sie spodziewac po gminie w ktorej skarbniczka wynosi kase i nie sa wstanie jej nic zrobic 😀
Rodzina Kraśnych przepisała się do PRAWICY, większych jak z prawicy nikt sobie jeszcze nigdy nie zrobił. Mieszkańcy Mogilna chyba nie zapomnieli jak Kraśny walczył z PiSem a teraz jest jego filarem. Ale nie ma czemu się dziwić skoro na czele PiS w Mogilnie stoi członek komisji rodu Łaganowskich. Okazuje się że PiS w Mogilnie to jednak \”gorsza zmiana\”.
Bardzo proszę nie pomniejszać roli pana Starosty w sprowadzeniu kapitału do Powiatu Mogileńskiego, każdy kto miał jakąś dziurę w ziemi, plac,miejsce zadaszone ściągał śmieci i kasował po 2-3tys. za m3 chemikaliów ciekłych trochę mniej za śmieci stałe. Ludzie z powiatu zarobili kasę. A pan Starosta się cieszy ,że tak bardzo w biznesie pomaga. I nie ma karalności bo to była pomoc w dobrej wierze tylko biznesy nie wypaliły i bałagan został. Dajmy mu szansę co najmniej jeszcze przez trzy kadencje aby to posprzątał naprawił dla dobra ludzi i natury.
Cwaniak wygra !
I to jest właśnie ta \”klasa polityczna\”.. Jak będą mierzyć się z problemami jak nawet nie mają cohones żeby zmierzyć się z krytyką..?
Podobnie brak debat.. Chyba w żadnej gminie ich nie ma. Nie mają chyba nic do powiedzenia no i nie potrafią przyjmować krytyki..
Mam pytanie odnośnie wynagrodzenia za sesje-dieta comiesięczna. Czy radni będący obecni na sesjach otrzymują dwukrotne wynagrodzenie?czy biorą urlop? Z tego co widać to dużo nauczycieli i także pracownicy innych placówek są radnymi. Jak to się godzi z wynagrodzeniem?
Kuriozalne prawo funduje nam obecna władza. Będzie można wyprodukować tylko tyle odpadów zielonych ile oni ustala za resztę trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Brawo wy. To prota droga do wprowadzenia nowych opłat za kolejne limitowane śmieci. Oficjalnie śmieci nie podrożały – tylko jakoś nikt tutaj nie widzi haczyka. A teraz lecieć i głosujcie znów na nich. W szczególności ci z urzędów i komunalek, którzy dostali podwyżki zaraz przed wyborami. Brawo oni. Korupcja polityczna w pełnym wydaniu.