– Było kiedyś tak głośno o strefie ekonomicznej w Bielicach. Czy są jakieś czynione nowe plany przy drodze krajowej? Czy jest szansa, że powstanie ta strefa w ogóle? – pytała starostę biorącego udział w obradach sesji radna Barbara Lech.
Jak przekazał starosta Bartosz Nowacki – chodzi o dwie działki o łącznej powierzchni około 34 hektarów. Mowa jest także o planie zagospodarowania przestrzennego. Włodarz powiatu zauważał również, że w przypadku dodatkowych środków finansowych z Urzędu Marszałkowskiego, zostaną poczynione starania o uzbrojenie terenu. Chodzi tu między innymi o przyłącza gazowe, elektryczne i częściową niwelację terenu. Wiadomo również, że jedynym minusem w kwestii tego terenu jest klasa gleb.
– Dzisiaj zresztą przyszły do nas dodatkowe obwieszczenia dotyczące planu zagospodarowania przestrzennego dwóch działek. To są dwie nasze działki o powierzchni prawie 34 hektarów. Plan zagospodarowania przestrzennego właśnie pod strefę, pod teren inwestycyjny. Nazywajmy to strefą, bo strefą jest w tej chwili cała Polska, zgodnie z wytycznymi rządowymi. Mówimy tu o terenach inwestycyjnych. Oczywiście, że cały czas działamy. Przede wszystkim to dziękuję państwu, że rozpoczęliście działania, bo plan zagospodarowania przestrzennego i wszelkie ustalenia z nim związane spoczywają na gminie. Tu dzięki wspólnym rozmowom z burmistrzem działki zostały przez państwa zatwierdzone do uzgodnień i w tej chwili te dwie działki będziemy starali się, no myślę, że to potrwa, panie burmistrzu, przynajmniej z rok czasu – te uzgodnienia. Także nie ukrywam też, że cały czas staram się rozmawiać z inwestorami – mówił starosta Bartosz Nowacki podczas sesji Rady Miejskiej w Mogilnie.
Starosta mogileński zauważał również, że przyszli inwestorzy w pewien sposób będą mogli się przyczynić do redukcji bezrobocia na terenie powiatu mogileńskiego. Warto przy tym zauważyć, że porównując styczeń i luty 2020 roku z tymi samymi miesiącami 2021 roku – przybyło 100 osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mogilnie.
– Myślę, że pierwszy, który się pojawi będzie jaskółką, a już kolejne inwestycje, które będą zwłaszcza proszę państwa – nie czarujmy się – ale przy kryzysie, który może za chwilę nastąpić, będziemy jeżeli się okaże, że inwestorzy chcą przychodzić tutaj do powiatu mogileńskiego, będzie to nasz wspólny sukces i te 34 hektary, które mam nadzieję, że szybko zapełnią się, a nasi mieszkańcy będą mieli zagwarantowaną pracę. Bo już widzimy, ja nie ukrywam, że cały czas śledzę, co się dzieje w urzędzie pracy – rok do roku zwiększyła się i to dosyć spora liczba bezrobotnych. Nawet w porównaniu do tych miesięcy, które mamy w tej chwili, czyli styczeń i luty tych bezrobotnych przybyło w ciągu tych dwóch miesięcy 100 osób więcej niż w roku poprzednim. To znaczy, że 100 rodzin może mieć niezapewniony byt – informował Bartosz Nowacki. (AS | fot. Facebook.com/starostamogilenski)
















Skończy się jak ostatnio. Lokalni „biznesmeni” wyprosili by zaniechać pomyslu by im niewolnicza siła robocza nie odeszła.
Zaczyna powoli rozbiór gospodarstwa
Wicie…rozumicie…myślę ,że nie ukrywam i cały czas śledzę , bo może się okazać, nie czarujmy się proszę Państwa. Cały czas działamy , bo za chwilę jak warto zauważyć pojawi się jaskółka a na pewno bociany , bo to wiadomo patryjoci i na wiosnę wracają. A ja się oczywiście staram cały czas, także dziękuję Państwu ZA TEN NASZ WSPÓLNY SUKCES.
Myślę że Radni Rady Miejskiej,a w szczególności z Komisji Sportu powinni zająć się naszą miejską spółką MOGILNO -SPORT i wyjaśnić kto finansuje te mega inwestycje które odbyły się na hali.W czasie pandemi obiekty sportowe były po zamykane i przynosiły same straty a tu niespodzianka i bum w inwestycje i to jakie.Przypomnę że obiekty takie jak pływalnia,hala ,lodowisko,kręgielnia czy hotel były i są zamknięte i na pewno nie zarabiały na siebie a tu taka niespodzianka- wielki szacun dla PREZESÓW I KIEROWNICTWA SPÓŁKI MOGILNO SPORT.
A obwodnica Strzelna ( kiełbasa wyborcza) !? Sorki , rzygać po czym takim to nawet nie ma czym !
Obwodnica Strzelna obiecana jest przez PIS. Mam nadzieję że dotrzymają słowa.Jak mowi stare przysłowie ,, Pożyjemy zobaczymy”.
Masz 100 procent racji z tymi bezrobotnymi. Oto jeden ze sposobów jak można wykiwać dziurawy i słaby system. Taki dekalog obrotnych. 1) aby nie płacić zusu przepisać firmę na emeryta, rencistę może to być dziadek, teść, matka, ojciec. 2) samemu zapisać się do biura pracy i oczywiście pobierać zasiłek. 3) brać zasiłek i nadal pracować na czarno w swojej przepisanej na dziadka firmie. Bez obawy. Nikt nie ruszą czterech liter zza biurek i nie będzie nikogo kontrolować. Jak coś zaproponują np. jakąś pracę sukcesywnie odmawiać, bo co wam zrobią? 4)Jak skończy się zasiłek, wysłać emeryta do biura pracy po dofinansowanie na stworzenie nowego miejsca pracy. Są na to pieniądze i pewnie dadzą. 5) wrócić do swojej firmy jako nowy pracownik. 6) popracować oficjalnie miesiąc góra dwa i iść na L4. Każdy ma jakąś chorobę. 7)Pobierać zasiłek chorobowy i oczywiście nadal pracować na czarno, bo przecież nikt z ZUS nie będzie was kontrolować. ZUS wypłaci zasiłek, a dziadek-pracodawca nie musi odprowadzać składki za pracownika i wszystko gra. 8) po 12 miesiącach, które miną beztrosko pracodawca (dziadek emeryt) zwalnia pracownika ze względów ekonomicznych. 9) pracownik wraca do biura pracy na zasiłek dla bezrobotnych. 10) bierze piniądz z biura pracy nadal pracując u siebie. Tak kółko się zamyka.
A wszystko to kosztem uczciwie pracujących frajerów.
Bądż mądry czy nawet”cwaniaczek”Zrób tak i się dowiedz prawdy zanim zaczniesz prawić morały.Śmiem twierdzić że o działalności nie masz zielonego pojęcia.Nie wiesz co to ZUS i US.I co one potrafią.
Niech się uda al to są życzenia. Nic więcej.
No z tym bezrobociem sam wiem co sie dzieje ale cieplutkie posadki trzeba trzymać .Jeszcze ten COVID i wszystcy zadowoleni praca zdalna i skrzyneczka na papiery w drzwiach UP i GMINY .Koscioły otwarte biura zamkniete
Biznes, to nie tak jak piszesz. Tereny, działki w Mogilnie są, tyle tylko, że pan burmistrz nie robi miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego , który to plan określiłby przeznaczenie terenu. Np. dlaczego do tej chwili L. Duszyński nie pomyślał o takim planie zagospodarowania przy obwodnicy wschodniej Mogilna? A pamiętam, jak otwarta była ta obwodnica, samolubny burmistrz sam przecinał wstęgę i podkreślał jak to teraz wzdłuż tej obwodnicy, jak grzyby po deszczu będą powstawały firmy, warsztaty, zakłady itd. ( no gadał niczym Mateusz Morawiecki). I co? Jakie są efekty, wszyscy widzimy….
w cmg jest zmowa nie zarobisz chyba że w gminie tak mało maja a każdy dom samochód ale tam pracuje RODZINA kuzyn szwagier wuja brat itd.NIE PO SZKOLE TYLKO PO ZNAJOMOSCI
Dobrze by było, żeby w okolicy powstały konkurencyjne firmy, ponieważ w Mogilnie standardem jest najniższa krajowa. Może akurat jakiś inwestor się znajdzie. Druga kwestia to taka, że aż żal patrzeć jak gospodarstwo w Bielicach chyli się ku Upadkowi.
„Porzuccie wszelką nadzieję, wy, którzy wchodzicie..”
Hmm, a czym ta strefa w tym momecie rozni sie od kawałka pola np 5 km dalej?
Niech zrobia porządek ze „strefą we Wszedniu”.
Na taką strefę łosia mozna bylo zlapac 15 lat temu.
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna.. Trzecia najlepsza strefa ekonomiczna na świecie (!), najlepsza strefa ekonomiczna w Europie (!), najlepsza strefa ekonomiczna dla MŚP globalnie (!) ..
Skrzyzowanie A1 i A2, połączenie kolejowe z.. Chinami…
Nie mowiac o zwrocie z CIT lub PIT do 55% kosztow kwalifikowanych inwestycji..
I ktos liczy ze inwestor wybierze kawal pola niz powyższą strefe..
Gratuluje dobrego samopoczucia..
Do kogo masz chłopie pretensje do nowego starosty Nowackiego ktory widać ze przynajmniej sie stara. Przez 16 lat miałeś Barczaka i ekipę PSL która nie kiwnęła palcem. W Mogilnie brakuje terenów inwestycyjnych a ty mądrości uzewnętrzniasz.