Poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej – to główne założenia opracowanego w Ministerstwie Infrastruktury programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.
Program określa cele i priorytety inwestycyjne w zakresie budowy obwodnic miast na sieci dróg krajowych. Wskazuje również źródła finansowania oraz listę zadań inwestycyjnych kierowanych do realizacji. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
W ramach rządowego programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.
W programie zostały ujęte zadania na różnym etapie przygotowania. Wybór obwodnic do realizacji odbywał się przy uwzględnieniu stanu prac przygotowawczych, natężenia ruchu, w tym ruchu ciężkiego, stanu bezpieczeństwa ruchu w miejscowościach liczonego poziomem wypadkowości i ofiarami wypadków, poprawy dostępności połączeń z państwami sąsiednimi oraz koniecznością zachowania zrównoważonego rozwoju kraju.
Co najważniejsze, w rządowym programie znalazła się obwodnica Strzelna, której realizacja ma rozpocząć się w IV kwartale 2024 roku, kiedy to ogłoszony zostanie przetarg na jej budowę.
– Bardzo się cieszę, że pan premier zatwierdził listę obwodnic, na której znalazły się obwodnice dla województwa kujawsko-pomorskiego, w tym szczególnie dla Strzelna, gdzie sytuacja jest naprawdę bardzo trudna i dla Kruszwicy, której mieszkańcy od dawna zabiegają o to przedsięwzięcie. To bardzo poważne zadania, bardzo drogie zadania, ale również bardzo potrzebne zadania z punktu widzenia rozwoju tego terenu – powiedział po ogłoszeniu decyzji premiera wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz.
Sprawie budowy obwodnic na terenie naszego województwa mają przyglądać się posłowie opozycji, m.in. Magdalena Łośko i Dariusz Kurzawa. Zapewniają oni, że będą wnioskować o zapewnienie finansowania dla tych ważnych dla mieszkańców inwestycji.
– To dobra wiadomość dla regionu. Plan to dopiero początek, ale dobrze, że głos mieszkańców został wysłuchany. To przede wszystkim Wasza zasługa, choć teraz wielu polityków się pod tym podpisze. Ja ze swej strony mogę zapewnić, że będę Was w tej sprawie reprezentował i na poziomie parlamentarnym dbał o realizację tych projektów. Myślę, że takie zadanie mają wszyscy politycy z Kujaw, bez względu na barwy partyjne – mówi poseł Dariusz Kurzawa.
Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Do KFD wpływają środki z opłaty paliwowej, kredytów i pożyczek, głównie od międzynarodowych instytucji finansowych oraz z obligacji. Konto KFD zasilają ponadto wpływy z Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. Istotnym źródłem wpływów do KFD będą również środki UE, pochodzące z programów operacyjnych w ramach perspektywy 2014-2020 oraz 2021-2027.
Program budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 został zgłoszony do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Kolejnym etapem prac będą konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe oraz opracowanie oceny strategicznej oddziaływania na środowisko. (PK)
Obwodnica Strzelna w ciągu drogi krajowej nr 15/25
Stan prac przygotowawczych: Dla inwestycji nie były prowadzone prace przygotowawcze.
Planowana data ogłoszenia przetargu: IV kwartał 2024 r.
Cel realizacji inwestycji: Podstawowym celem budowy obwodnicy Strzelna jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście. W Strzelnie krzyżują się drogi krajowe nr 15, 25 a także 62. Drogi krajowe nr 15 i 25 prowadzą od strony północnej z Torunia i Bydgoszczy i dalej na południe do korytarzy drogi ekspresowej S5 oraz autostrady A2. Ponadto, od strony wschodniej ruch do Strzelna doprowadza droga krajowa nr 62, idąca od Włocławka i autostrady A1. Obwodnica ma na celu wyprowadzenie ruchu z kierunków najbardziej zatłoczonych.
Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samym Strzelnie oraz okolicy. Niedawno zakończono budowę obwodnicy Inowrocławia, ponadto niedaleko planowana jest budowa obwodnicy Kruszwicy. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwa przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego.
Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.
















Taa…
znowu zrobią za Kurzawe robotę a ten przypisze sobie
Nie taniej by bylo Adrian zrownac ta wioske z ziemia, zrobic pole golfowe a obok puscic ta droge klasy b?
Zluzuj majty …..W 2024r przetarg….. Będzie to już rok po następnych wyborach. Czy obiecujący będą przy korycie?. Czy ta \’zła Unia\” da kasę? Może już będziemy poza Unią, lub na jej zaścianku.
No i po wypocinach zwolennika jedynie słusznej partii PiS zamarłem z wrażenia! Z sejmiku było słychać ostatnio o powrocie do małej obwodnicy, z dyrekcji Dróg Krajowych, że ruszają z budową rond w Strzelnie a teraz armatni wystrzał o dużej obwodnicy miasteczka!!! A wszystko to bo politycy przed wyborami prezydenckimi tak was( baranki) kochają !!! Pamiętajcie!!! \” Po owocach ich poznacie\”. A obiecanek Strzelno miało co niemiara i to przez lata! Rech, rech,rech!!!
Te Anonimus a ty książkę piszesz pomyliłeś portale czy co?
A co z rondami?
Będą czy nie?
W powiecie mogileńskim są na topie!
Strzelno miało mieć od razu dwa.
Dlaczego Kurzawa wypowiada się w sprawie obwodnicy? Powinien się spalić ze wstydu, że był przy \”korycie\” i nic dla mieszkańców Strzelna nie zdziałał.Teraz ten Pan będzie \”czuwał\”. Lepiej niech nie dotyka tej sprawy dla dobra mieszkańców.
Nie to, że jestem pesymistą! Choć nie jestem ze Strzelna, to uważam, że to miasto powinno mieć już dawno obwodnicę, albo dwie. Tyle tylko, że PiS już tyle naobiecywał inwestycji, że szkoda mówić, a na obiecankach cacankach się skończyło – np. 1 mln samochodów elektrycznych, 100 000 mieszkań Mieszkanie+ czy banalna sprawa: budowa 5 promów morskich. Dobrze, że choć coś tam robią przy przekopie Mierzei Wiślanej. Innych osiągnięć nie widzę. My tu skupiamy się na Strzelnie czy Kruszwicy, ale takich, podobnych, a może większych inwestycji obwodnicowych ma być realizowanych równocześnie aż 100 !!!! Boję się, że nie będzie nie tylko wykonawców, ale przede wszystkim nie będzie kasy na te obwodnice – bo niby skąd ? Z Unii Europejskiej? Wątpię. Tak czy inaczej, patrząc jak ślimaczy się budowa trasy szybkiego ruchu drogi krajowej nr 5 w rejonie Żnina i dalej na północ, to słabo widzę dotrzymanie terminów oddania do użytku obwodnicy Strzelna dla dróg krajowych nr 15 i 25. No, ale jak PiS obiecał przed wyborami prezydenckimi, to ….
Czyżby obwodnica miała łączyć k15 i k25. Na stronie nowego programu jasno jest napisane że obwodnica ma przebiegać w ciągu dróg nr 15 i 25 czyli rozumie że będzie okalac Strzelno od południa a nie jak życzą sobie mieszkańcy na trasie k15. Ktoś tu czegoś nie mówi do końca czy może administrator strony coś pomylil. Nie wierzę żeby miał powstać tzw ring okalajacy Strzelno niczym obwodnica Berlina czy Moskwy do okola.
A nasz buni nic nie robił i jego reporter Piter szkoda?
Łośko i Kurzawa niech już nic nie grzebią łapkami bo …..
Panie Kurzawa wara od obwodnicy i maczania palców w tej sprawie. Nic pan z gagatkami z PSlu i SLD nie zrobił więc cichosza
Nasz buniu będzie działał prężnie pomagając żonie pozyskując dotacje do przedszkola.
Stowarzyszenie jego żony przerodziło się w firmę,które między innymi może prowadzić przedszkole
(zobaczcie na stronie internetowej czym jeszcze zajmuję się stowarzyszenie,to wszystko ładnie złoży się całość-kawiarenka itp.)
Radni-w czerwcu zacznie się składanie projektów i jeżeli się zgodzicie na to przedszkole to mam nadzieję że projekty złoży gmina jako gmina a nie Stowarzyszenie.
Podałem tylko suche fakty, jak uważacie inaczej, że to nie jest prawda,to podaj gdzie i kiedy
Nie szalej staruszku bo się spełni życzenie
Szymkow to powinien przedstawić ile zapłacono za remont pomnika Powstańców Wielkopolskich. Powiedzieć kto dał kasę . Spytajcie czy prawdą jest ,że ponad 100 tys złotych. Kościół ma to do siebie ,że będzie chwalił tych co dają kasę i są w danej chwili przy władzy.
Komentarze – Oto Polaków portret własny!!!Nie potrzeba wrogów z zewnątrz,sami siebie ……!!!!
obwodnica Strzelna jest na 6 miejscu w województwie, także bez podpalania się
Czy ten Szymków nie mógł znowu \”odkryć\”skarbu w jakimś jeziorze?.Można by już dawno zbudować za to obwodnicę.
Wydaje się, że kolejność jest alfabetyczna
Zdzichu ! Walonki odstaw !
To tylko kiełbasa wyborcza. Poczytajcie. W drugiej połowie roku A więc po wyborach będzie to wszystko korygowane. Jestem całym sercem za obwodnicą Strzelna bo widząc pustą obwodnicę Mogilna to płakać się chce.
co to jest za obietnica, której realizacja planowana jest na następną kadencje. I będzie tak: gdy nas wybierzecie to obwodnica będzie. Czyli OBIETNICA BEZ POKRYCIA. Obiecuje się to co można zrobic w obecnej kadencji a reszta to pisane po wodzie.
Szymków ma powiedzieć o kasie na pomnik ? Niedouczony człeku – poszperaj w necie kto odnawiał pomnik i wtedy pisz. Nieudane zycie nie upoważnia do takiej obłudy.
Co ma kurzawa do obwodnicy
Wielkie zasługi dla Pana Leszka Jackowskiego.Dziekujemy.
Wszyscy wiemy, że Jacek Kurski jest gnidą ale wypowiedział nieśmiertelne słowa ,,ciemny lud to kupi\”. Chyba średnio rozgarnięty mieszkaniec zauważył, że hasło ,,100 obwodnic\” jest najtańszą kampanią wyborczą PIS + Duda. Życzę Strzelnu obwodnicy.
Kto to jest Leszek Jackowski
Lider PISu ze Strzelna. Proszę poczytać co nie co.
nie tylko, a droga nr 254 wspaniale wyremontowana – sztandarowa wizytówka. Ludzie głosowali na pierwszego lepszego dosłownie. PSL miał na listach jedynkę a u nas w regionie w psl na pierwszym miejscu był Kurzawa. I stało się.
dobrze slyszales niedawno ogladalem na yotube nagranie z pazdziernika 2019 i mowili to samo
Moim zdaniem hasło PIS powinno brzmieć- 100 obwodnic na 100- lecie Niepodległości. Termin realizacji – do grudnia 2120 r.
No to naprawdę sukces. Proponuję Burmitrzowi i innym polityką z koalicji i opzycji dać premie i nagrody. Sukces, ze za 10 lat przy odrobinie szczescia ktoś tam wybuduje owodnice-z 15 km nowej drogi – ktorą zaplanowano w GDKiA juz w 2017 na 2024 rok (taki miałbyć termin ropoczecia prac a nie preztargów i prejektów). Jest sie z czego cieszyć. O narodzie głupi…
Co z Ciebie za radny ,który chowa się za nickiem \”radny\”? Lepiej zrezygnuj z radnego jeśli tyle masz do powiedzenia ! Szkoda naszej diety na ciebie bezradny człowieczku !
Człowieku przestań biadolić i mów w swoim imieniu. Trzeba dać szansę temu rządowi ,który i tak już dużo zrobił dla Polaków i Polski.! Poprzednicy na budowę obwodnicy stracili 30 lat i to ci nie przeszkadza. Jeśli korzystasz z 500+ lub trzynastej emerytury to nie pluj na rząd lub nie bierz tych pieniędzy bo na nie zasługujesz !.
Pisowski troliku – idź uprawiać swoją propagandę na targ. Tu siedzi dużo myślących ludzi, którzy tak sama wierzą w te twoje brednie jak to ze Lichocka wczoraj zamiast facka przecierała sobie oczka w trakcie przekazywania 2 mld zlotych na szujnie w TVP zamiast jak wpisał senat na leczenia onkologiczne i szpitale. I przestań zachowywać się jak bita żona, która mówi, ze jej mąż to w sumie dobry człowiek (tak dajmy im szanse bo oni są naprawdę super) bo już nie mogę cię czytać.
Gratuluję samokrytyki ! Głąb to głąb!
Rozumiem, że także ciebie cieszy, że rząd obieciał, że zrobi obwodnicę później niż 3 lata temu zakładało GDKiA?! Tak to ja jestem głąbem (nie cieszę się z będzie później niż zapowiadono). Iloraz inteligencji zblizony do partii rządzącej w niektórych komentarzach to jednak norma.
Ty nazywasz się WYBORCA? Zabolało pisi heterze.
Mam nadzieję że zacznie się ten przetarg na obwodnicę Strzelna? Bo już mamy dosyć tych wypadków koło Strzelna. Jestem też za tym aby wszystkie propozycję brane pod uwagę budowy były dostępne dla mieszkańców.