Mimo licznych ostrzeżeń i apeli policyjnych wyroby pirotechniczne są sprzedawane dzieciom. Nie wszyscy też wiedzą, że można ich używać tylko w określonym czasie. Również sprzedaż tego rodzaju rzeczy niepełnoletnim jest przestępstwem.
Mogileńscy policjanci na bieżąco sprawdzają punkty handlowe oferujące fajerwerki i interweniują w sytuacjach naruszania zakazu ich używania. W większości gmin wprowadzono okresowe ograniczenia w stosowaniu materiałów pirotechnicznych. W szczególnie uzasadnionych wypadkach, w okresie objętym zakazem ich stosowania zgodę na używanie materiałów pirotechnicznych wydaje właściwy wójt, burmistrz, czy prezydent miasta. Na terenie gminy Mogilno zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Mogilnie materiałów pirotechnicznych można używać tylko 24, 25, 31 grudnia, 1 stycznia oraz pierwszego i drugiego dnia Świąt Wielkanocnych każdego roku.
Policjanci ostrzegają i przypominają – używanie wyrobów pirotechnicznych w ciągu całego roku, z wyjątkiem wyżej wskazanych przypadków jest wykroczeniem za które grozi kara grzywny do 500 złotych, bądź kara nagany. W wyjątkowych sytuacjach używanie fajerwerków może zostać zakwalifikowane jako zakłócenie spokoju i porządku publicznego, czyli jako wykroczenie za które grozi areszt, ograniczenie wolności lub grzywna.
Z kolei kto nieostrożnie obchodzi się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi, albo wykracza przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów podlega zgodnie z artykułem 83 kodeksu wykroczeń karze aresztu, grzywny, albo karze nagany.
Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych dzieciom jest przestępstwem określonym w artykule ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, w którym czytamy, że: \”Kto sprzedaje wyroby pirotechniczne, wyłączone spod koncesjonowania lub broń, na posiadanie której nie jest wymagane pozwolenie, osobom niepełnoletnim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2\”. (za KPP Mogilno)















