Przypomnijmy, że od 1 września 2019 roku na terenie województwa kujawsko-pomorskiego obowiązuje zakaz palenia węglem brunatnym oraz mułami i flotokoncentratami węglowymi (także ich pochodnymi), miałem węglowym i mokrą biomasą (np. niesezonowanym drewnem powyżej 20% wilgotności).
Sprawa czystości powietrza została poruszona podczas obrad komisji mogileńskich radnych. Straż Miejska w Mogilnie będzie w tej kwestii wyczulona na wszelkie zgłoszenia dotyczące spalania niewłaściwego opału oraz śmieci. Niewykluczone, ze strażnicy będą mieć wkrótce na wyposażeniu czujnik do pomiaru wilgotności drewna. Jeżeli zajdzie również taka konieczność, włodarz gminy rozważy także zakup drona ze stosowną aparaturą do pomiaru spalin.
– To nie jest kwestia wystawiania mandatów, to jest kwestia świadomości (…) Zatruwamy sami siebie, a przede wszystkim zatruwamy nasze dzieci. Do pomiaru wilgotności drewna są czujniki. One nie są zbyt drogie. To jest kwestia 400-500 złotych. Pan burmistrz jeśli wyrazi zgodę, to taki kupimy i będziemy to kontrolować (…) Tylko apel do państwa, żebyśmy się do tej uchwały stosowali. To chodzi przecież o nas. Jeśli będzie dyspozycja kupna drona z aparaturą, oczywiście, że kupimy, ale to kwestia pieniędzy oczywiście. Zobaczymy jak to będzie. My już kontrolujemy. Teraz ten okres jest najgorszy, bo on się teraz rozpoczyna dlatego, że z całego lata, z całej wiosny zbieramy, zbieramy, potem wkładamy we wrześniu, czy na początku października to wszystko do pieca. Nie róbmy tego, musimy to wiedzieć. Informacje jeśli będą docierać, to oczywiście będziemy na każde odpowiadać, ale sami również podejmujemy już takie interwencje. Szkoda tylko, że osiedle zachodnie wyposażone w gaz tego gazu do ogrzewania nie używa – mówił Mirosław Kuss, komendant Straży Miejskiej w Mogilnie.
Padła także propozycja rozważenia przystąpienia do inwestycji budowy sieci gazowej, by móc podłączyć osiedla przylegające do Mogilna. Z takim postulatem wyszedł klub radnych PSL. Burmistrz Leszek Duszyński planuje w kierunku gazyfikacji przeprowadzić stosowne rozmowy. W trakcie rozmowy padały także głosy dotyczące zbyt kosztownego ogrzewania domów gazem.
– 14 sierpnia nasz klub radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego wystosował pismo z prośbą o wydzielenie w budżecie stosownej kwoty. Zaproponowaliśmy 500 000 złotych na to, żeby przy pomocy tej kwoty wspólnie z PGNiG-e pobudować sieć gazową na osiedlach przylegających do Mogilna. Wiem, że niektórzy już zainwestowali i mają to, co mają tam, ale ci nowi, którzy budują się – przy nowej technologii budowy domków jednorodzinnych to gazowe ogrzewanie wcale nie jest takie drogie – mówił radny Przemysław Majcherkiewicz.
19 września burmistrz Mogilna podpisał z prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu porozumienie o wspólnej realizacji programu Czyste Powietrze. Dzięki temu mieszkańcy gminy będą mogli składać wnioski i uzyskiwać informacje o dotacji z WFOŚiGW w Urzędzie Miejskim w Mogilnie. Szczegółowe informacje na temat Programu Czyste Powietrze można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Mogilnie pok. 209 (II piętro), tel. 52 318 55 18. (AS)

















Proponuję zmniejszenie samochodów na całym świecie o 3/4 sami się trujemy to prawda.Człowiek jest najgłupszą i najbardziej bezlitosna istotą na świecie . Ludzie sami się wykończą na własne życzenie.Kasa kasa i jeszcze raz kasa to jest w tych zjeb..anych czasach najważniejsze brak słów
Pan Kuss mysli że może wszyscy mają takie zarobki jak on.Jakby gaz był w cenie dostępnej to kto z nas na osiedlu zachodnim babrał by się z węglem.Samo przywozenie opału wyniesienie popiolu .Każdy by wolał czysciutko na gaz bez problemu ale niestety nie wszystkich na to stac .Co z tego ze może częsc grzeje na gaz to i tak go reszta zadusi.Pomózcie ludziom się przestawić a nie straszycie tylko mandatami.
Palę w piecu obok są 2 sieci ciepłownicze dlaczego nie można podłączyć do nich bloków takich sytuacji jest wiele.Trzeba walczyć o podłączenie jak się pytamy nikt nic nie wie ogólnie Tragedia zacząć działania z podłączeniem do sieci jak największej ilości bloków ,domków w dużych skupiskach itp.
Palimy byle czym. Nic nie poradzą straże miejskie.
Wczoraj wieczorem całe chmury gryzącego dymu unosiły si ę nad skupiskami domków jednorodzinnych. Zachodnie osiedle, 3 maja, sportowa, 900-lecia, Powstańców i kamienice na Pl. Wolności. 1 wieczór, zero wiatru i chmury smogu drapiącego w nozdrzach i gardle. Masakra. Zadanie dla Straży wiejskiej – zamiast łamać przepisy (które powinniście egzekwować od łamiących je kierowców) i stawać na parkingu na zakazie ruchu z wyłączeniem mieszkańców – weźcie się chłopcy do roboty i poganiajciez buta trochę z miernikiem smogu i tych wszystkich pyłów i powlepiajcie mandaty za przekroczone normy. Ale lepiej wozić się blachosmrodem, który do tego smogu się przyczynia (tak, on też wydala CO2) i łamać przepisy.
Podstawowym problemem w ogrzewaniu gazem ziemnym jest CENA.
Panie Majcherkiewicz nie każdego stać na wybudowanie nowego domu w nowej technologii.
będą sprawdzać wilgotność drewna opałowego…to jakaś paranoja , co drugi po zmierzchu spala worek uzbieranych plastików OD LAT TO SAMO może potrzebna jest nocna zmiana SM . ja chętnie zamontował bym CO gazowe ale na to nie ma co liczyć , żeby ktoś zechciał rozwinąć sieć gazociągową wokół miasta…
Do likwidacji strażą miejską jest tu niepotrzebna bo nic nie robią wszyscy chyba się zgadzają
Na onkologii i tak się znajdziesz. A to dzięki pachnącym dezodorantom,szczególnie w sztyfcie, które stosujesz i nie pozwalasz organizmowi oddychać.No cóż, trucizna najczęściej pachnie,czego przykładem jest piękny zapach migdałowy.
A jak chcecie kontrolować czym palą mieszkańcy centrum Mogilna?Może Kuss będzie osobiście łaził po dachach i wąchał kominy?Paranoja
PROSZE ZACZĄĆ PRACE TEGO DRONA OD CIEPŁOWNI NA POLNEJ A MANDAT WYSTAWIĆ BURMISTRZOWI,A I DRUGI MANDAT ZA DOJAZD ULICĄ POLNĄ,KTÓRĄ TO BURMISTRZ OD 7 LAT NIE UMIE LUB NIE CHCE NAPRAWIĆ
Straż Miejska nic nie robi jak latem jak palone na wode śmieciami
Zdzichu, też mnie to zastanawia. Pamiętam czasy gdy ludzie palili czym popadnie. Sam paliłem w piecu węglem brunatnym, brykietem z węgla brunatnego (pantofelkami), brykietem kamiennym, mokrym miałem itp. Wszyscy palili w piecach wszystko. Teraz to wszystko jest bee. Nikt nie myślał o jakichś normach, klasach kotłów. Samochody, chociaż było ich o wiele mniej wszystkie jeździły na śmierdzącej etylinie, oleju napędowym, o katalizatorach nikt nie słyszał. Teraz mamy oszczędne samochody spełniające wyśrubowane normy ekologiczne, węgiel z certyfikatami, wszystko jest EKODESIGN, część ludzi przeszła na gaz. Tradycyjnych pieców jest coraz mniej (dla młodszych czytelników- kiedyś w kuchni paliło się w piecu, więc prawie w każdym domu były dwa piece). To ja się pytam- dlaczego teraz jest tak źle??? Czy może wcale nie jest?
Leonku. Masz racje ale tez bylo zle tylko byla.mniejsza swiadomosc ludzi o tym problemie. Zadne analogie i porownania do lat zaprzeszlych nic nie zmieniają. Prosze sie przejsc na spacer z dzieckiem zimą ulicą 11-listopada. Zapraszam. Po takim spacerze prosze zapytac dzieciaka czy jest zle czy dobrze. Nie rozumiem tlumczeni ze kiedys tez bylo zle i bylo ok. A czy nie moze byc lepiej? Czy jako spoleczenstwo nie chcemy mieszkac w coraz lepszych warunkach a nie gorszych bo \”kiedys to bylo tak a tak..\” Takim tokiem myslenia to ludzkosc by nadal koła nie wymysliła.
Apel do komentujacych! Skupmy się na jednym temacie palenia w piecach smieciami. Antybiotyki w jedzeniu i inne swinstwa to inny temat. Poza tym jesli chodzi o jedzenie to w pewnym stopniu mam wybor. Kupowac z głową i nie najtansze parowki z biedronki jesli chodzi o smog to nie mam wyboru jak mnie sasiad truje musze to wdychac. Dwa rozne tematy. A osoba mowiaca o dezodorantach w sztyfcie to pojechała….
Janie, tylko trzeba oddzielić kwestię spalania śmieci od palenia paliwami stałymi w ogóle. Trzeba edukować, a w ostateczności karać za spalanie śmieci. Zgodnie z uchwałą od 2024 roku będzie obowiązywał zakaz eksploatacji kotłów tzw. pozaklasowych. Co wtedy mają zrobić ich posiadacze? Sam mam taki kocioł, palę od góry, mam suche drewno tylko do rozpałki, za tonę węgla płacę prawie tysiąc złotych, a rząd mówi mi, że mam wymienić piec. W czym to pomoże, gdy sąsiad, w kotle najwyższej klasy będzie palił śmieciami?
Leon gdybyś chociaż poczytał o kotłach 5 klasy to byś wiedział że w tym kotle nie ma rusztu do palenia niczego poza ekogroszkiem podawanego do retorty za pomoca żmijki.i tyle w tym temacie resztę sobie doczytaj.