Burmistrz Leszek Duszyński proponował skorygowanie stawek podatku od nieruchomości o wskaźnik inflacji – o 3,9%. Z propozycją obniżenia zaproponowanych kwot podwyżki wystąpił klub radnych Prawica Ziemi Mogileńskiej.
– Zgodnie z poniedziałkową zapowiedzią w imieniu klubu radnych Prawica Ziemi Mogileńskiej zgłaszam wniosek formalny o zmianę zaproponowanych przez pana burmistrza stawek podatku od nieruchomości na poziomie 2,5% wzrostu w stosunku do obecnie obowiązujących. Mając na uwadze ubiegłoroczną, dość dotkliwą podwyżkę, jak również trudną sytuację wielu rodzin, które muszą mierzyć się z obniżonymi wynagrodzeniami lub nawet utratą pracy oraz przedsiębiorstw mających niższe dochody spowodowane pandemią – nie możemy przystać na zaproponowane przez pana burmistrza stawki. Rozumiemy też, że potrzeby naszej gminy są duże z uwagi na realizację inwestycji, jednak podnoszenie podatków w tym momencie powinno być wyważone. Stąd taka nasza propozycja – mówiła Ewa Szarzyńska, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Mogilnie.
Po wystąpieniu Ewy Szarzyńskiej głos zabrał wiceprzewodniczący Karol Nawrot w imieniu klubu radnych PSL.
– Klub radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego postanowił nie poprzeć żadnych podwyżek jeżeli chodzi o podatek od nieruchomości, stawek wszelkich podatków. Uważamy, że po prostu mało zrobiliśmy jako rada, jako pan burmistrz dla przedsiębiorców, więc trochę nietaktem byłoby podnosić podatki. Myślę, że jeżeli byłby to rok wyborczy, w ogóle temat taki by się nie pojawiał i okazałoby się, że wszystko co miałoby funkcjonować, a mogłoby być zagrożone funkcjonowałoby bez tych podatków. Przykładem jest chociażby tutaj to, że tyle lat czekamy, myślę, że przede wszystkim czekają przedsiębiorcy na serce mogileńskiej przedsiębiorczości, jaką jest ulica Przemysłowa i cały czas gdzieś tutaj wędrujemy w okolicach projektu, który cały czas się tworzy. Myślę, że to jest cały czas za mało, dlatego uważamy, że nie należy podnosić podatków – mówił radny Karol Nawrot.
W odniesieniu do wypowiedzi radnego Nawrota burmistrz Mogilna zauważał, że gmina Mogilno jest jedną z nielicznych gmin, która tak dużo inwestuje. Leszek Duszyński nie zgadza się także z twierdzeniem, że zrobił zbyt mało dla przedsiębiorców.
– Zaproponowane przeze mnie podwyżki o stopień tylko inflacji były tylko spowodowane tym, żeby znowu za kilka lat nie doszło do większej podwyżki podatków lokalnych. My nie mammy, szanowni państwo, podatków lokalnych na wysokim poziomie (…) Niektóre gminy mają stawki podatkowe na wysokości górnych granic – mówił burmistrz Leszek Duszyński.
Z kolei radna Teresa Kujawa mówiła, że może być skłonna, by zagłosować za stawkami zaproponowanymi przez klub radnych Prawica Ziemi Mogileńskiej.
– No przecież inwestowaliśmy w te media i w te rzeczy, z których przedsiębiorcy też korzystają – z biblioteki, ze żłobka, ze szkół, z przedszkoli. Przecież nie ma zakazu, że przedsiębiorcy nie mogą z tego korzystać, a na to potrzebne są pieniądze na utrzymanie – mówiła radna Teresa Kujawa.
O wsparcie wniosku przedstawionego przez radną Ewę Szarzyńską apelował też radny Łukasz Drzazgowski. Nazwał to kompromisem, na który radni mogą sobie pozwolić.
Przed samym głosowaniem do sprawy odniósł się przewodniczący rady.
– Nie zawsze jest tak, że podnoszenie kwoty przynosi oczekiwane korzyści. O tym musimy wszyscy wiedzieć, o tym nikt nie mówi. Jeżeli wszyscy zapłacą to co jest – na pewno będzie więcej, niż podniesiemy podatek i część nie będzie w stanie zapłacić. Na pewno nie będzie to oczekiwany skutek. Druga sprawa – jeżeli firmom zostanie troszeczkę więcej pieniędzy, na pewno one i tak do gminy wracają, bo inwestują (…) Wiele firm boryka się z bardzo dużymi problemami i naprawdę każda złotówka, która dochodzi dodatkowo jako koszt naprawdę może się dla niego źle skończyć (…) Ten rok powinniśmy zostawić na poziomie jaki jest – mówił Paweł Molenda.
Ostatecznie 11 radnych było za przyjęciem zaproponowanych kwot przez radnych klubu PZM, a 10 zagłosowało przeciw uchwale.
Poniżej prezentujemy stawki podatku od nieruchomości, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2021 roku (w nawiasie obecne stawki):
1) od budynków lub ich części:
– mieszkalnych – 0,70 zł (0,68 zł) od 1 m2 powierzchni użytkowej
– związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – od 1 m2 powierzchni użytkowej – 22,60 zł (22 zł)
– zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – od 1 m2 powierzchni użytkowej – 11,40 zł (11,10 zł)
– związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń – od 1 m2 powierzchni użytkowej – 4,90 zł (4,80 zł)
– od budynków pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego i letniskowych od 1 m2 powierzchni użytkowej – 8,20 zł (8,00 zł)
– od garaży od 1 m2 powierzchni użytkowej – 7,00 zł (6,81 zł)
– od budynków gospodarczych i szop w sposób trwały związanych z gruntem od 1 m2 powierzchni użytkowej – 7,00 zł (6,81 zł)
2)od budowli – 2% ich wartości (2%)
3) od gruntów:
– związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – od 1m2 powierzchni – 0,93 zł (0,90 zł)
– pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych od 1 ha powierzchni – 4,99 zł (4,80 zł)
– pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – od 1 m2 powierzchni – 0,46 zł (0,45 zł)
– niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji, o których mowa w ustawie z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz. U. z 2020 r., poz. 802 i 1086) i położonych na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową, albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy, jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat, a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego – od 1 m2 powierzchni – 3,23 zł (3,15 zł)
(AS)

















no i pyk już jest na karę dla Sanikontu.
Taaa…z biblioteki…
przedsiębiorcy ustawią się w kolejkę do biblioteki..
W XXI wieku każdy chce do biblioteki:d
popierajcie jeszcze pajace, przepraszam radni, chore pomysły typu magazyn, za chwilę podwyżki dla gniazdka wice czyli komunalki, to może w końcu plebs się obudzi
Przepraszam dlaczego nie podano w artykule kto z imienia i nazwiska jak głosował? RODO? 😉
Żnin podatek w 2020 za budynki od działalności 22,76,a Mogilno w 2020 ma 22,00; po podwyżce Mogilno 22,,60, czyli mniej niż Żnin w tym roku. Za budynki od mieszkań Żnin ma 0,76 a Mogilno 0,68, po podwyżce Mogilno 0,70, czyli mniej niż Żnin w tym roku.
w imieniu obywateli proponuje zmianę burmistrza! nie szuka oszczędności w spółkach gminnych nie realizuje prośb mieszkańców, nie zwraca uwagę na kieszeń podatników! Nikt nie będzie inwestował w Mogilnie bu tu jest drogo najdroższe podatki w promieniu 50km ludzie obudźcie się
Totalna bzdura proszę nie wprowadzać w błąd opini publicznej i zająć się oszczednosciami.
I nie tworzyć spółek i spoleczek.
Należy powołać komitet i zbierać podpisy o referendum odwołania burmistrza
do Mieszkanki – przeciwko podwyżce podatku od nieruchomości głosowało 10 radnych, członków Klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego. Argumenty były jednoznaczne, że w dobie pandemii podatki nie powinny być podnoszone, tym bardziej, że w ub. roku była ich znaczna podwyżka. Proszę zauważyć, że nie są to OSTATNIE PODWYŻKI OPŁAT, PODATKÓW I INNYCH ZOBOWIĄZAŃ czekające mieszkańców naszego miasta i gminy w 2021 r. Czeka nas znaczna podwyżka opłat za wywóz śmieci, opłat za wodę i ścieki. Mamy jeszcze do uchwalenia podatek rolny i od środków transportowych.
A może by tak pensje radnych o 2,5% w dół i pieniądze wtedy by się znalazły!
Na zdjęciu na stronie głównej powinna być jeszcze taka „chmurka”z napisem „BRAWO BRAWO NIE MYŚLELIŚMY ŻE TAK ŁATWO Z WAMI NAM PÓJDZIE”
trochę nas za mało aby powołać Gminę Wiejską. Miastowi nie odpuszczą kurka z pieniędzmi na pomysły budowniczego wąskich ulic i rond. Ale plan bardzo dobry. Może ktoś się znajdzie by poprowadzić, sam ruch wokół sprawy powinien dać do myślenia.
Tam jest S 5 czyli możliwość większych dochodów i rozwoju.
Uscisle podatki mam największe w porównaniu do potencjału gospodarczego gminy.
I są wysokie między innymi że są spółki, że dalej buduje się takie gnioty jak magazyn, biblioteka,obwodnica, Hala ponad chmury itp
Pisalem że wkrótce coś POstanowią Podwyższyć ci niby niezależni bezradnii..Śmiać mi się chce bo ja już od dawna to zauważam że potrzeba zmian w naszej gminie. Mnóstwo nieudanych i nieracjonalnych inwestycji ciągłe dopłaty do nich. Brak dużych inwestorów a podatki jakby firmy miały obroty miliardowe. Proszę aby któryś z radnych np Prawicy wystąpił z interpelacją aby burmistrz podał ile firm było zwolnionych z podatków w 2019r., które i jakie przesłanki były. Może się okaże że co niektórzy mają płacić więcej a lojalni władzy zwolnienie z podatków???
Wielkie BRAWA dla Pana Burmistrza.Potrafi działać skutecznie,nawet sobie radzi z „radą”podatną.Głosowaliśta,wybraliśta,to za kieszeń i płacić,a nie kwiczeć w zaułkach.Panie Burmistrzu tak trzymać.Niech sobie popiszą,pomrucza i płacić będą,a przecież są potrzeby ogromne.Jak bardzo są widoczne pozytywne zmiany w Mogilnie i po dalekich okolicach,to zapewne dostrzegają wszyscy.
sami sobie placcie a od naszych pieniedzy won
Proponuję opodatkować dodatkowo jeszcze ten sam podatek.ludzie jak nie wyjdziemy na ulicę i nie zrobimy porządku z tymi kolaborantami z wiejskiej(oni nie reprezentują nas tylko obce państwa i korporacje to sobie wbijcie do głów)to będą wymyślać coraz to inne podatki a jak mają nas okradać to już wiedzą doskonale.instrukcje idą z zagranicy.puste słowa wolna i niepodległa polska.poczytajcie o rodzinach rotszyld i Rockefeller ich wpływ na państwa to może coś zrozumiecie dlaczego jesteśmy niewolnikami systemu
Dyskusja z Tobą nie ma sensu. Jesteś nastawiony tylko na sianie propagandy. Dane liczbowe nie kłamią – nie mamy stawek najwyższych. Ale cóż – większość jest bardziej lotna i potrafi zweryfikować twoje wypociny.
Do Wielkopolanina.
Panie Wielkopolanin skoro pan się tak znasz na przepisach to może raz w życiu zrobisz pan coś dobrego dla wsi i zainicjujesz podział . Dobrze pan wiesz z własnego doświadczenia ,że połowa podatków a może i więcej wpływa do Gminy z terenów wiejskich nie mówię tu o podatku rolnym.
Dzisiejsze głosowanie nad podwyżką pokazało słabość Rady . A szczególnie radnych PSL – jest to pokłosie 2 lat słabej Rady pod przewodnictwem Gminnego szefa PSL. Propozycja radnych Prawicy jest efektem dogadania się z panem Duszyńskim, a brak rozmów i dogadania się PSL-Prawica.
Szkoda ,że pan i pana koleżanki tego nie widzą.
Pierwszym ruchem , który należy zrobić jest rezygnacja
z Przewodniczącego pana Prezesa Centrali Nasiennej i powołanie pana Nawrota. Pan Prezes strasznie się męczy na tej funkcji.
widzę że co niektórzy stają w obronie obozu który stoi za tymi podwyżkami przykre … tu nie chodzi abyśmy mieli duże najwyższe lub podobne kwoty podatku lecz najbardziej atrakcyjne dla obywateli i inwestorów. Dlaczego nikt nie szuka oszczędności wśród nierentownych etatów ciągłego siedzenia i pierdzenia w stołek, spółki gminne drugi temat, mam wrażenie że inwestycje są robione pod własne upodobania a nie obywateli … podwyżka to w mojej ocenie najłatwiejszy sposób najbardziej leniwy. Odnosząc się do sytuacji w kraju i obozu rządzącego tylko zamiatamy temat pod dywan skoro inni robią niewłaściwie my też musimy? zastanówcie się!
Jeśli nowy kandydat którego proponujesz będzie działał tak prężnie jak swego czasu na ogrodowej ze swoim guru to …..,,,,,,,,,,,
Proponuję podatek za bycie radnym.
Jak się „naumisz” pisać po polsku, to może ktoś Cię zrozumie
Ludzie nie placcie zlodziejom. Zyjom za nasze i nic nie robia
Tak? A dlaczego zagłosowali na LD. Bo dostali kawałek drogi albo chodnika i cieszyli się jak dzieci. Tak samo jak w roku wyborczym oodwyzka w ratuszu dla pracowników. A po roku wyborczym główna inwestycja był plot wokół ratusza. A MpGK nawet miasta nie potrafi sprzątnąć. Zrobieni zupełnie jak wyborcy emeryci PISu.
Niby demokracja a cos prawie tak jak w putinowskiej Rosji i na Bialorusi razem wziete.Placzcie i placcie barany skoro mnie wybraliscie.
Na co pójdzie ta podwyżka :gmina przegrała proces z Sanikotem, a jak zabraknie to się śmieci podwyższy. Podawać kto z radnych głosował za choć nie wiem czy warto bo jak widać mieszkańcy gminy lubią jak ich się łupi z oszczędności, wybierając non stop tych co zawsze głosują za podwyżkami.
A tak z innej beczki, kto pokryje koszty dzisiejszej akcji w szkole w Kwieciszewie,kto znowu naraził podatników na koszty, dosyć że panowie włodarze ze swoim zastępem szykują nam podwyżki, to jeszcze takie akcje.Czyżby ktoś nie lubił tej szkoły? Daje to do przemyśleń.Miłego wieczoru.
Zastanawiam się jak to jest, że należy płacić podatek od lokali sklepowych które stoja puste. Dzięki dopuszczeniu budowy nowych lokali handlowych, takich jak „Centrum A” przez zewnętrzne korporacje doprowadzamy do opuszczenia lokali, które sa własnościa lokalnych mieszkańców płacacych od zawsze tu podatki. I tak mamy dziś wspaniały lokal z lat 50tych, zwane mogileńskim centrum kompletnie puste, kilka lokali na ulicy Jagiełły też stoja puste. Nie mówiac już o mniejszych lokalach. Dlaczego ich właściciele maja płacić podatek??? Skoro nic na nich nie zarabiaja. Spowodowane jest to krótko wzrocznymi działaniami gminy. Zamiast mieć pewność i wspierać lokalnych mieszkańców w ich działaniach co dalej przełoży się na to że nie będzie pustostanów w centrum Mogilna, które wspomagaja powstawanie patologii. Jest to dobrze opisane w europejskim programie rewitalizacji miast, ale chyba nie do końca radni to doczytali lub czytaja to bez zrozumienia.
Bardzo dobrze, że wielkie sieci gonią prywaciarzy krwiopijcow, którzy przez dziesiątki lat pasły się na 50% i większych marżach, na krzywdzie ludu pracującego miast i wsi..
Co do pustych lokali handlowych.. Mogilno to dziura.. Polska B.. Mimo wielkich aspiracji i budowania takich głupot jak bieżnia czy biblioteka nic się nie zmieni. Nie ma w tym mieście nic ciekawego.. Znaczna część mieszkańców powiatu mając do załatwienia czy kupienia cokolwiek nawet nie pomyśli żeby jechać do Mogilna, a jak w dym wali do Inowrocławia.. Nie byłem w Mogilnie z 6 lat..