Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec Poznania, który miał okazję być w Mogilnie na ulicy Sądowej. Mężczyzna ten zwrócił uwagę na bałagan, który panuje w obrębie tablicy upamiętniającej miejsce dawnej synagogi. Chodzi tu m.in. o śmieci i nieprzycięte krzaki.
Z tą sprawą zwróciliśmy się do stowarzyszenia Ahawas Tora, które działa m.in. na terenie powiatu mogileńskiego.
– Zwróciliśmy się do Burmistrza Mogilna w tej sprawie. Stowarzyszenie Ahawas Tora z siedzibą w Poznaniu działa na różnych płaszczyznach, w tym jednym z naszych celów statutowych jest ochrona dóbr kultury materialnej związanej z historią Żydów. Społeczność żydowska w Polsce jest niewielka i bez pomocy lokalnych działaczy jak i organów państwowych sami nie jesteśmy w stanie zaopiekować się wszystkimi miejscami historycznymi. Przedmiotowe miejsce jest ściśle związane z historią rozwoju Mogilna i okolicy, dokumentujące jego dawną strukturę, wielokulturowość i tworzy nasze wspólne bezcenne dziedzictwo kulturowe. Wobec czego zasadnym jest, aby lokalny samorząd zwrócił uwagę na stan otoczenia przy tablicy pamiątkowej – informuje Marcin Dudek-Lewin, prezes stowarzyszenia.
Stowarzyszenie Ahawas Tora wystosowało pismo do burmistrza Mogilna z prośbą o ewentualne posprzątanie tego terenu. W przypadku, gdy gmina nie będzie mogła tego uczynić – sami zajmą się uporządkowaniem po otrzymaniu zgody od właściciela terenu.
– Jeśli Urząd Miejski nie będzie w stanie objąć opieką tego terenu i go uporządkować, w ramach naszej organizacji będziemy starali się podjąć odpowiednie kroki celem przywrócenia odpowiedniego charakteru temu miejscu pamięci. Jednak wcześniej musimy uzyskać informację, kto jest właścicielem tej nieruchomości i czy wyrazi zgodę na nasze działania – poinformował Marcin Dudek-Lewin.
Jak się okazuje, tablica znajduje się na prywatnym terenie, którego właścicielem jest przedsiębiorca z Ciechocinka. Osoba ta była również fundatorem wspomnianej tablicy. (AS)
















To przy okazji możecie zakleić te dziury przy wjeździe na parking (po drugiej stronie ulicy)
Też sobie powieszę tablice z każdej strony budynku, a później będę wydzwaniał do gminy, że mają przyjechać przyciąć trawnik i posprzątać wokoło…
Synagoga…wielka mi historia
ładne przejścia dla pieszych, oświetlone , pomalowane, no ma to sens bo jeżdżąc po mogileńskich dziurach, łatkach, muldach, można całkowicie zapomnieć o pieszych. Ronda poprawiły sytuację bo w korkach nie czuje się tych dziur.
Narod bez przeszlosci niema przyszłości. Także pielegnujmyy nasza historie i oby się wiecej nie powtorzyla.
zdzichu, przeczytaj jeszcze raz ten tekst ze zrozumieniem a następnie komentuj; naprawdę nie możesz oprzeć się pokusie i wypowiadać się na każdy możliwy temat, wypisując przy tym te swoje bełkotliwe brednie? ta sprawa ewidentnie ciebie nie dotyczy, więc zażyj lekarstwa i idź do łóżka;
Tabliczka… Ha.. Ha.. Ha..
Syf jest w całym parku, w brzyduli podpaski i papier toaletowy po tym jak leciało szambo, połamane ławki, i brzeg przy głównym korycie rzeki Panny zasypany śmieciami po jednej, i drugiej stronie, od samych mostków przy A Centrum…
Główny pomnik ofiar na Rynku, wygląda jak szatański obelisk z mrocznego horroru.. lepiej to rozebrać, bo straszy, a mi osobiście wstyd, że jako mieszkaniec upamiętniam ofiary takim straszydłem \” gapą bez korony\” … Wstyd dla władz, są pieniądze na tartany, a o symbolach się zapomina…
A miejsce na Sójczym przy ul. PWST Wlkp gdzie rozstrzelalano mieszkańców zaśmiecone, zasprajowane i pełno butelek, kto ma sprzątnąć. Obecna władza dba o pomniki przez siebie postawione a szkoda sytuacja może się odwrócić.
Jak mieszkali tam panstwo M… Miejsce to bylo zadbane
Na progi zwalniające mieli pieniadze to może teraz dziury w drodze połatajcie na Powstańców Wielkopolskich!
Brawo! Pięknie i kulturalnie Pan to zredagował.
Popieram Pana.
Pozdrawiam
Historia to bzdury.. Było i minęło. liczy się dziś i jutro. Wczoraj nie istnieje.
W dodatku jest fałszowana…np z Niemca Kopernika, który nie znał polskiego robi się Polaka:d
Zdzichu —zapraszam do IPN . Tam jest historia .Google -inwentarz archiwalny…szukaj! Odwagi !
Tak jak wyglądają sądy to tak wygląda przed sądem. Wstyd bardzo delikatnie mówiąc .Proszę przyjrzeć instytucjom urzędom nieruchomościom zarządzanym przez gminę bez komentarza Nieraz wystarczy miotła.I przede wszystkim chęci. Nie procedury ,tylko coś widzę to działam naprawiam.To świadczy o zarządcach .Proszę zobaczyć i porównać zarządzanie przez wspólnoty mieszkaniowe a gminę, za chwilę nie będzie czym zarządzać .
znowu, ty podszywaczu internetowy, nie masz nic innego do roboty, tylko wypisujesz głupoty pod moim nickem?? weź gamoniu się do jakiejś porządnej pracy;
To weź i posprzątaj.
A ta miernota, która się podszywa niech się goni.
Gmina i Powiat oszczędza na maksa. Nie zawsze ludzie, którzy tam pracują mają przygotowanie do zajmowanego stanowiska. Włodarze gminy i powiatu, nie przywiązują wagi do wymagań które powinno spełniać względem społeczności lokalnej. Przykład tablicy, to przykład braku kompetencji. Co mam na myśli? Niech ktoś sprawdzi, może redakcja CMG? Czy w powiecie, gminie został powołany społeczny opiekun zabytków? Mogę podać przepisy, które to regulują, gdyby był powołany, każde takie miejsce byłoby wzorowo utrzymane. No CMG do roboty sprawdźcie, pokażcie, że sprawy lokalne, obywatelskie nie są Wam obojętne…..
Zupełnie się z Tobą nie zgadzam. Każda tablica czy pomnik ma swojego fundatora czy fundatorów.
Grzeją się w świetle fleszy i żrą rosół po odsłonięciu, a później co? Gmina ma ponosić koszta bo ktoś sobie chciał poświrować pawiana?
Jak dzieciaka zmajstrujesz i wiadomo, że to Ty to gmina za Ciebie płacić nie będzie.. No chyba, że jest ustawa o jakimś \”społecznym ojcu\”;d