Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Mogilno - Społeczeństwo

"Jest problem z alkoholem"

2017-10-04 17:00
 

Decyzją radnych Rady Miejskiej w Mogilnie liczba punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu, za wyjątkiem piwa uległa zmniejszeniu z 65 do 61.

Z uwagi na fakt, że dotychczasowy limit punktów sprzedaży napojów alkoholowych nie jest i nigdy nie był w pełni wykorzystywany, a także z powodu rosnącego spożycia alkoholu na terenie gminy Mogilno, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych podjęła inicjatywę zmniejszenia liczby punktów sprzedaży z 65 na 61.

- Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zwróciła się pisemnie do pana burmistrza o zmniejszenie tych punktów z 65 do 61 (...) Dane zawarte w sprawozdaniu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mogilnie za lata 2015 i 2016 potwierdzają fakt, iż dostępność alkoholu ma niewątpliwie wpływ na wielkość konsumpcji, co z kolei wpływa na rozpowszechnianie problemów. W tym okresie Komisja skierowała 35 wniosków o leczenie odwykowe oraz 37 wniosków do biegłych o przeprowadzenie badań w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu. Na leczenie w Poradni Leczenia Uzależnień w Mogilnie, spośród skierowanych przez Komisję, zobowiązało się uczestniczyć 26 osób. Ponadto z danych uzyskanych z Komedy Powiatowej Policji w Mogilnie, Straży Miejskiej w Mogilnie oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mogilnie wynika, że liczba problemów związanych ze spożywaniem wyrobów alkoholowych z roku na rok wzrasta - informował Mirosław Kuss.

Istotny problem w tej materii stanowi także sprzedawanie alkoholu osobom nieletnim. Oprócz tego kontrole przeprowadzone w 2016 roku wykazały, że dwóch przedsiębiorców przedstawiło fałszywe dane w oświadczeniu o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży w roku poprzednim. Jednak wielu z właścicieli nie widzi znacznego problemu w odebraniu zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Jak zaznaczał przewodniczący komisji Mirosław Kuss - w ostateczności o ponowne zezwolenie starają się inni członkowie rodziny takiej osoby.

- W 2016 roku przeprowadziliśmy siedem kontroli, w tym te dwa punkty, które jak gdyby straciły zezwolenie, bo one tak naprawdę funkcjonują. W tym roku jeden punkt też stracił pozwolenie na sprzedaż alkoholu i też go prowadzi tyle, że mąż przejął, bo taki jest prawo (...) Gdy zdecydujecie się zmniejszyć tą ilość punktów sprzedaży alkoholu, to przedsiębiorcy powinni nabrać takiego szacunku sami do siebie i zapisanych zasad (...) Jest problem nie tylko w gminie Mogilno z alkoholem - zaznaczał Mirosław Kuss.

Skalę negatywnego wpływu alkoholu i w efekcie zachowania społeczne obrazują statystyki służb mundurowych. Dane statystyczne z roku 2016 służb odpowiedzialnych za porządek publiczny w stosunku do osób będących pod wpływem alkoholu kształtują się następująco:

osoby doprowadzone - 137
interwencje domowe - 68
sporządzone Niebieskie Karty - 100

Ponadto Komenda Powiatowa Policji w Mogilnie odnotowała 121 przypadków prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Niepokojące jest to, że liczba ta wzrosła o 20 w stosunku do roku 2015. Zaobserwowano również obniżenie wieku inicjacji alkoholowej wśród młodzieży.

Za przedstawioną propozycją zmniejszenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, jak i w miejscu sprzedaży opowiedziało się 20 radnych. (AS)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [30]» dodaj komentarz   

 » Picie akoholu w miejscu publicznym (Trzemeszno | 08-10-2017, 09:02:13)

W Trzemesznie picie alkoholu gdziekolwiek,jest normą.Najbardziej cierpią mieszkańcy ul.Kopernika.Po nocne zaopatrzenie,idą hałaśliwe grupy młodzieży.Miasto zainwestowało w siłownię zewnętrzną bez monitoringu i natychmiast stała się przytuliskiem dla smakoszy trunków.Sklep nocny z alkoholem,może niszczyć życie okolicy.Zdawają się tego nie rozumieć władze miasta.Pobliska przychodnia zdrowia wygląda jak ciężkie więzienie,okratowana wszędzie a i tak próbowano ją podpalić.Dopóki nie zmieni się burmistrz i wice,nie ma nadzieji.Popieram zmniejszenie ilości punktów sprzedaży alkoholu i zazdroszczę inicjatywy.

 » .... (Aeiouy | 08-10-2017, 02:46:08)

Nowy market ma koncesje na całą gamę alkoholi... Dziwna ta inwestycja... W wiekszosci cywilizowanych miast inwestor przy zakupie działki dostaje ultimatum ze np musi dodatkowo wyremontować ulice itp. W zapyzialym strzelnie nie... Wzdłuż calego sklepu ciagnie sie oblesny i polatany chodnik... A byla okazja miec go zrobionego za darmo... No ale sprzedażą powinien zajmowac się ktos kto ma o tym pojęcie a nie ktos kto wyrósł w trzecim swiece..

 » alkohol (gość | 07-10-2017, 16:03:26)

Właśnie panie Janie zadał pan dobre pytanie -czy nowo otwarty Market w Strzelnie ma koncesje na alkohol -jeżeli tak to uważam że teraz można budować blisko szkół i zapewne nie odmówią koncesji ,bo jaki powód podadzą?żaden bo wtedy osoba starająca się ma prawo powołać się na Market w Strzelnie

 » picie (kamo | 07-10-2017, 15:56:51)

To co dzięki 500+ się wyrabia to tylko dziękować kochanemu rządowi -na emerytury ponoć nie mają kasy ale na chlanie i bezrobocie mają ,bo ci co dostali te kasę to w duszy mają pracę a zreszto właśnie co drugi zajęty pracą robieniem następnego dzieciaka a to wszystko zalecił PIS -MA 3roje-4woro dzieci i żyje jak król to po co takiemu praca .

 » Ciekaw (Zainteresowany jestem | 07-10-2017, 14:38:58)

Pijalnie piwa można otworzyć przy sklepie, ale pod warunkiem, że spełnia ona wymagania Sanepidu, toaleta itp. Podejrzewam tylko, że wystarczy zwykły toitoi i sanepid przyklepie "ogrodek". Natomiast Dawać na zeszyt nie wolno, grozi to odebraniem koncesji na sprzedaż alkoholu.

 » picie (jola | 06-10-2017, 22:26:49)

Pili,piją i pić będą. Szkoda tylko,że coraz młodsi i więcej. Nawet osiemnastek nie ma już bez alkoholu.Rodzice pozwalają.Nakażdym spotkaniu jest coś wyskokowego, nawet na tak zwanych religijnych, by się wydawało. Taki z nas naród. Niezbyt abstynencki.

 » do pijok2 (Tereska | 06-10-2017, 20:23:25)

Pisząc o radnym z zachodniej strony Mogilna masz na myśli ŁD,czy się mylę,ale opis do niego pasuje.Tak sobie kombinuje.

 » do waldi (kalkulator | 06-10-2017, 20:15:44)

Ciekawe ile wynosi roczny koszt ponoszony na wynagrodzenia i nagrody dla osób,które zajmują się programem alkoholówki.Ile osób z tego może nie żyje,ale dorabia.Widziałem w gazecie sprawozdanie ws. alkoholówki,jednak takich danych brak.

 » Masz to rozdajesz (Tiko | 06-10-2017, 20:05:50)

Ciekawi mnie analiza wydanych pieniędzy z tzw. alkoholówki pod kątem efektywności tj. ile mniej wypito alkoholu globalnie,nie licząc posiedzeń w tej sprawie.A może w tej sprawie wypowie się ten pan radny ze sklepem w tle.

 » Picie alkoholu (Rodzina alkoholika | 06-10-2017, 18:27:32)

Jak można walczyć z piciem alkoholu kiedy prywatne sklepy rozpijają naszych ojców , synów, męzów. Uzależniają ich od picia dając na zeszyt alkohol, tworzą prywatne ,, psełdo pijalnie piwa" jak ta na Piastowskiej.Człowiek uzależniony będzie brał piwo ,wódkę na zeszyt a własciciel w ten sposób uzależnia go od swojego lokalu.Żona ,dzieci mogą czekac na wypłatę ojca ,nic z tego on zaniesie pieniądze do sklepu oddać dług zeszytowy i pić dalej.Czy nasze państwo na to może pozwalać?stać nas jako społeczeństwo ,wydawać pieniądze na leczenie alkoholików .leczenie jednego alkoholika w zakładzie zamknietym to koszt około 10000 tys. zł Komisja antyalkoholowa powinna zacząć walkę z tymi co przyzwalają i stwarzają warunki do picia.Czy legalne jest dawanie alkohlu na zeszyt? czy można tworzyć pijalnie piwa przy sklepie? Gdzie nasze władze gniny, policja ,straz miejska ?

 » kasiorka (Waldi | 06-10-2017, 11:25:43)

Tomaszu z Mogilna musisz wiedzieć, że z tzw. kapslowego do budżetu gminy Mogilno wpływa rocznie ok. 600 000 zł, które w znacznej mierze idą "na sport" a nawet na konkretny klub np. Pogoń (prasa szeroko o tym pisała) i m.in. na opłacenie telefonu-komórki przewodniczącego komisji przeciwdziałania uzależnieniom (prasa pisała, że 100 zł / m-c).

 » problem z alkoholem (:D | 05-10-2017, 23:18:59)

dobrze że są te cyferki bo bym nie wiedział że jak ktoś po pijaku da wciery żonie to to samo co awanturnik na imprezie i w konsekwencji pojadą na wytrzeźwiałke.

 » PROBLEM Z KASĄ NA ALKO (Buli | 05-10-2017, 20:40:37)

Ja nie mam problemu z alkoholem. Ja mam problem z pieniędzmi na alkohol

 » Pic na wodę walka z alkoholem. (tomasz z Mogilna | 05-10-2017, 20:05:05)

Mogilno ze sprzedaży alkoholu ma pieniądze. Część zarobionych pieniędzy wydaję się na walkę z alkoholem. Gdzie tu sens? Jeśli zlikwidowałoby się całkowicie sprzedaż alkoholu to powiat by stracił stały dochód a część ludzi odpowiedzialnych za walkę z alkoholizmem straciło by pracę. Może niech ktoś poda jakie są zyski dla Mogilna z handlu alkoholem i ile się wydaje na walkę. Porównamy sobie :P. I na co konkretnie wydaje się te pieniądze. A tak na marginesie typowych barów z piwem w Mogilnie nie ma, miejsce ich zastąpiły markety typu Biedronka. Cena sprawiła że młodzież i dorośli piją więcej.

 » ..... (nul | 05-10-2017, 16:32:54)

LUDZIE CZŁOWIEK NIE WIELBŁĄD PIC MUSI !!!

 » nowy market (jan | 05-10-2017, 14:01:06)

jestem ciekaw czy nowo otwierany market 10metrów od zawodówki w Strzelnie dostał koncesję na sprzedaż alkoholu i papierosów ?

 » do pijok 1 (pijok 2 | 05-10-2017, 11:27:07)

Masz racje.Widzę,że znasz osiedle zachodnie i właściciela sklepu z alkoholem.Prócz znajomości to jeszcze delikatnie mówiąc nie stroni od alkoholu.Taka żywa reklama,z tego sklepikarza i radnego.Z kim tu i w jakiej sprawie walczyć?

 » hhh (hhh | 05-10-2017, 09:42:24)

problemem nie sa ceny ani dostepnosc. w polsce klasy sredniej nie stac na nic poza alkoholem i to jest problem. mlody czlowiek jest odrazu skazany na prace za grosze i przez to pije coraz czesciej by chociaz chwile miec dobry humor

 » do Aeiouy (Krasnal | 05-10-2017, 09:39:58)

Kolego przeczytaj jeszcze raz początek artykułu, jest gorzej niż myślisz. Nikt nikomu nie zamknie sklepów i nie odbierze koncesji, to tylko działanie medialne i pokazanie jak bardzo jesteśmy potrzebni na tych stołkach, na których siedzimy. Była w Gminie Mogilno pula 65 punktów sprzedaży alkoholu ale wydanych koncesji jest mniej (może 50?) taraz zmniejszymy tą pulę do 61 ale rzeczywistych punktów sprzedaży zostanie tyle samo. Do tego wmawia się nam, że mamy poważny problem z alkholizmem bo na 25000 ludzi kieruje się jednego w miesiącu na leczenie.

 » umiaru trochę trzeba (Waldi | 05-10-2017, 09:26:25)

Aejouy! Aleś walnął. Tzn. wg Ciebie, że wszyscy Bawarczycy czy Czesi, Austriacy to alkoholicy!

 » alkoholizm (pijok | 05-10-2017, 09:16:31)

na zachodnim osiedlu, też jest taki słynny sklep, gdzie złażą się wszystkie elementy, siedlisko pijackie, ale facet ma układziki na policji, nawet o nim nie wspomną.....

 » Ja nie wielbłąd, muszę się napić. (alkoholik | 05-10-2017, 08:38:39)

Choćbyście tylko jeden zostawili to i tak się napije. Jak mnie suszy to nie ma rady. Na kolanach na drugi koniec miasta a pójdę.

 » .... (Aeiouy | 04-10-2017, 22:29:30)

Co to zmieni ze zamknie się 5 sklepow lub straci koncesje..? Aloholik i tak zdobędzie procenty, pojdzie 2 ulice dalej itp. Wielu pała oburzeniem na alkoholików...a jak ktos MUSI wypic 1 lub 2 piwa dziennie to kim jest? Alkoholikiem zacisza swojego domu... Zresztą jak ktoś kiedyś powiedział "Nazywamy alkoholikami ludzi pijących tyle samo co my, których z jakiegoś powodu nie lubimy"

 » Mandaty (Kac:) | 04-10-2017, 21:22:12)

Straż miejska od tego jestes, wpierdzielam mandaty tym co sie o nie prasza , moze wtedy bedzie lepiej

 » picie (ja | 04-10-2017, 21:21:39)

Popieram. bardzo dobra decyzja. trzeba walczyć z alkoholizmem

 » sklep (Mogilnianin | 04-10-2017, 21:09:57)

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zamknąć sklep "K......" na Placu Wolności. Gdyby nie było tego całodobowego sklepu to by się skończyły nocne hałasy i niszczenie miasta. Powinni chociaż ograniczyć sprzedaż alkoholu do godz. 22:00.

 » To prawda planty park (Obywatel | 04-10-2017, 18:58:39)

To chyba jest obowiązek straży miejskiej !!! Panowie nieletni czy nawet 18tolatkowie piją w parku gdzie jest dużo dzieci które patrzą i słuchają jak młodzi ludzie wulgarnie się odzywają i zachowują . Lepić mandaty duże a skończy się problem . Raz drugi zapłacą to zmądrzeją . Innego wyjścia nie ma na takie zachowanie . Jak w domu nie wychowali niech policja i straż miejska ich nauczy . Srogie mandaty za picie w miejscu publicznym i kary za sprzedaż nieletnim alkoholu

 » alkohol-nieletni (obywatelka | 04-10-2017, 18:38:46)

Alkohol spożywają również na "plantach", na schodach byłej biblioteki,zostawiają po sobie bałagan, a czasami demolują otoczenie. Ciekawe czy w miejscu zamieszkania też tak robią?

 » ... (arczi | 04-10-2017, 18:35:26)

czyli co 2 dni policja lub straz na terenie gminy mogilna ma stycznosc z kims kto mial choc odrobine alkocholu w organizmie, tak na szybko po danych z artykulu i liczbie ludnosci gminy mogilna wychodzi ze 0,00008% z calej populacji jest pod wplywem i ma stcznosc z milicja. caly artykul wyglada na uspawiedliwianie kuss'a dlaczego jego formacja jest nam potrzebna: zeby ktos przeganial pijakow z lawek w parku

 » alkohol (obywatel | 04-10-2017, 17:54:41)

A może pan Kuss zainteresuje się tymi "spożywającymi" nad jeziorem i na ławeczce koło pomnika??Wstyd panowie strażnicy! Wy nie jesteście od wypisywania mandatów za złe parkowanie!

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Skontrolowali 295 kierowców (2)
 » Zagraj z nimi w wieś mocy (0)
 » Charytatywny Maraton Zumby (0)
 » Elektroniczny amfiteatr (0)
 » MOGILNO: Utonął w jeziorze (10)
 » Pomidorowe świętowanie [TV] (22)
 » Spotkanie z pasjonatką przyrody (2)
 » Trzy kradzieże telefonów (11)
 » Bądźmy bezpieczni nad wodą (15)
 » Sierpień z kinem plenerowym (1)
 » Zostań wolontariuszem i pomagaj (0)
 » Opowie o pasji przyrodniczej (1)
 » Piknik w stylu country (2)
 » Wpadł podczas policyjnej akcji (8)
 » Utonął w Jeziorze Ostrowskim (76)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ