Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Mogilno - Społeczeństwo

Nocą nie kupisz alkoholu?

2018-01-08 22:52
 

Radny Rady Miejskiej w Mogilnie nie popiera całodobowych sklepów, w których sprzedawany jest alkohol. Sprzeciwia się także tego typu zakupom na stacjach benzynowych.

- Wiemy, że ten problem istnieje i istniał. Mam tylko takie pytanie - czy my możemy na przykład ograniczyć handel nocą? Niby wszystko robimy, żeby walczyć z alkoholem, a to nie jest sklep, to nie jest apteka. Ja na przykład jak mam imprezę, czy każdy z nas alkohol kupi i nie musi. Kto chodzi potem? Demoralizujemy tą młodzież. Druga sprawa, wydaje mi się, że w tej chwili stacji benzynowych niedługo nie będzie trzeba nazywać stacjami benzynowymi tylko sklepami alkoholowymi. Czy w tym kierunku coś, jakieś przeciwdziałania jako samorząd możemy podjąć? - pytał radny Paweł Molenda.

Burmistrz Mogilna podczas minionej sesji przypomniał, że kilka miesięcy temu decyzją radnych Rady Miejskiej w Mogilnie liczba punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu, za wyjątkiem piwa uległa zmniejszeniu z 65 do 61. Ponadto włodarz gminy planuje nie rezygnować z ewentualnej możliwości pozwalającej samorządom ograniczać działalność sklepów 24-godzinnych sprzedających alkohol.

- My już pomału, systematycznie zmniejszamy te liczby punktów. Przymierzamy się już też, bo weszła nowa ustawa, może wchodzi w życie, gdzie daje możliwość samorządom ograniczenia godzin otwarcia takich sklepów. Będziemy szli w tym kierunku, aby też nie były sklepy całodobowe - zaznaczał burmistrz Leszek Duszyński.

Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości pozwoli radom gmin wprowadzać ograniczenia w nocnej sprzedaży napojów alkoholowych między godziną 22 a 6, przeznaczonych do spożycia poza miejscem ich nabycia. Stosowna ustawa zostanie najprawdopodobniej przyjęta w tym roku.

- W tej chwili na moją wiedzę nie mamy możliwości ograniczania godzin otwarcia sklepów. W projekcie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest zapis, że takie możliwości pan burmistrz będzie miał i wtedy dopiero będziemy mogli skorzystać. Limit ograniczyliśmy do 61 puntów sprzedaży - informował Mirosław Kuss, przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mogilnie.

Zaostrzone przepisy dotyczące sprzedaży alkoholu niosą jednak za sobą ryzyko, że mieszkańcy właśnie nocą zaczną korzystać z szarej strefy, a wraz z nim rozkwitnie nielegalny handel wyrobów alkoholowych niewiadomego pochodzenia. (AS)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [38]» dodaj komentarz   

Nick* 
Temat* 
Komentarz* 
Obrazek 
Kod z obrazka* 
*  Oświadczam, iż zapoznałem się i akceptuję regulamin portalu CMG24.pl
* - pola są wymagane 
 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » 5. urodziny Kabaretu NA WYNOS (0)
 » Strzelno z Pomnikiem Historii (1)
 » Obywatele złapali złodzieja (2)
 » Na znak pamięci rozdali żonkile (0)
 » Ukradł sąsiadce 1400 złotych (5)
 » Kierował pomimo sądowego zakazu (1)
 » Mesajah na Dni Strzelna (17)
 » Praca w Paroc Polska (0)
 » Próbowała wyłudzić 30 tys. zł (5)
 » Komisarz zdecydował za radnych (15)
 » Została finalistką olimpiady (4)
 » Ukarali 21 kierowców (3)
 » Motorowerzysta z promilami (2)
 » Potrącił na pasach 11-latkę (9)
 » CIECHRZ: Auto spadło z lawety (6)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016