Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Mogilno - Społeczeństwo

Nocą nie kupisz alkoholu?

2018-01-08 22:52
 

Radny Rady Miejskiej w Mogilnie nie popiera całodobowych sklepów, w których sprzedawany jest alkohol. Sprzeciwia się także tego typu zakupom na stacjach benzynowych.

- Wiemy, że ten problem istnieje i istniał. Mam tylko takie pytanie - czy my możemy na przykład ograniczyć handel nocą? Niby wszystko robimy, żeby walczyć z alkoholem, a to nie jest sklep, to nie jest apteka. Ja na przykład jak mam imprezę, czy każdy z nas alkohol kupi i nie musi. Kto chodzi potem? Demoralizujemy tą młodzież. Druga sprawa, wydaje mi się, że w tej chwili stacji benzynowych niedługo nie będzie trzeba nazywać stacjami benzynowymi tylko sklepami alkoholowymi. Czy w tym kierunku coś, jakieś przeciwdziałania jako samorząd możemy podjąć? - pytał radny Paweł Molenda.

Burmistrz Mogilna podczas minionej sesji przypomniał, że kilka miesięcy temu decyzją radnych Rady Miejskiej w Mogilnie liczba punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu, za wyjątkiem piwa uległa zmniejszeniu z 65 do 61. Ponadto włodarz gminy planuje nie rezygnować z ewentualnej możliwości pozwalającej samorządom ograniczać działalność sklepów 24-godzinnych sprzedających alkohol.

- My już pomału, systematycznie zmniejszamy te liczby punktów. Przymierzamy się już też, bo weszła nowa ustawa, może wchodzi w życie, gdzie daje możliwość samorządom ograniczenia godzin otwarcia takich sklepów. Będziemy szli w tym kierunku, aby też nie były sklepy całodobowe - zaznaczał burmistrz Leszek Duszyński.

Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości pozwoli radom gmin wprowadzać ograniczenia w nocnej sprzedaży napojów alkoholowych między godziną 22 a 6, przeznaczonych do spożycia poza miejscem ich nabycia. Stosowna ustawa zostanie najprawdopodobniej przyjęta w tym roku.

- W tej chwili na moją wiedzę nie mamy możliwości ograniczania godzin otwarcia sklepów. W projekcie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest zapis, że takie możliwości pan burmistrz będzie miał i wtedy dopiero będziemy mogli skorzystać. Limit ograniczyliśmy do 61 puntów sprzedaży - informował Mirosław Kuss, przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mogilnie.

Zaostrzone przepisy dotyczące sprzedaży alkoholu niosą jednak za sobą ryzyko, że mieszkańcy właśnie nocą zaczną korzystać z szarej strefy, a wraz z nim rozkwitnie nielegalny handel wyrobów alkoholowych niewiadomego pochodzenia. (AS)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [38]» dodaj komentarz   

 » proszę o konkretne przykłady (Stanley | 16-01-2018, 18:43:08)

Czegoś tu nie rozumiem. Wiem, kto to jest Wielkopolanin, ale nie wiem, kto kryje się pod nickiem dżesika, a to ułatwia jej rzucanie złośliwości i krytyki wobec innych. To obrzydliwe. Dżesika powinna wyjść z ukrycia i wtedy niech pisze to co uważa, a najlepiej niech pisze bez ogólników, niech przedstawia konkrety, przykłady. Więcej odwagi dżesiko! No, ale tę cechę trzeba najpierw mieć! Dodam, że nie jestem fanem Wielkopolanina, ale doceniam jego aktywność i poglądy.

 » wielki pan (dżesika | 15-01-2018, 17:42:36)

żal. po prostu żal, czy ty nie widzisz chłopie, że nikt cie nie szanuje? prawisz morały a myślisz, że reszta przytakuje? Wali ze śmiechu. Na moje wywody nie ma lekarstwa bo na prawdę jakie chciałeś lekarstwo? klapsa w łepek?. i ty myślisz, że będziesz miał zrobioną drogę przed domem? kolejny klapsik, ani z ciebie samorządowiec, ani działacz, a urzędnik ... plask, plask. kiedy doczekam czasów jak tacy jak ty będą uczciwie pracować. życzę uczciwej pracy i zapłaty.

 » żal (Wielkopolanin | 14-01-2018, 21:42:27)

dżesika! Po prostu, zwyczajnie, po ludzku żal mi Ciebie. I a Twoje wywody niestety nie ma lekarstwa...

 » wielkopolan (dżesika | 13-01-2018, 21:12:24)

Nikodem, cięcie tyłem ani przodem, jacyków z biedroniem czekają; nie chamska obraza bo to zbyt łagodne; albowiem azaliż; "w języku ludzi kulturalnych brak wystarczająco OBELŻYWEGO słowa" by opisać tego JAŚNIEPANA. Oczekuje na polityczny, stowarzyszeniowy, NIEBYT jegomościa, waćpana. Jego osobowy byt w przestrzeni politycznej, urzędniczej przynosi WSTYD tzn. dla Nikodema : ujmę. A tak prywatnie poklaskałabym po łyśnie jak w Benny Hiil u . Lubie cię też. i to mocniej

 » wielkopolan (cmg 68 | 13-01-2018, 14:04:22)

mądrala na burmistrza!

 » Prostactwo (Nikodem Przodem | 13-01-2018, 08:37:36)

Same fakty i kultura wypowiedzi pana Wielkopolanina i Jessica jest podirytowana, jedyne co ma na odpowiedz to chamska obraza. Polka z nie polskim imeniem się znalazła. Napewno przy alkoholu wybrane....

 » lubię dżesikę (Wielkopolanin | 12-01-2018, 18:45:21)

Dżesika! Też Ciebie lubię!

 » farmazony wilekopolaka (dżesika | 12-01-2018, 16:58:57)

przemądrzały historyk z wielkopolski się znalazł

 » złote czasy dla melin (misia | 12-01-2018, 15:36:49)

Czas zacząć gromadzić alkohol, idą złote czasy dla melin; młodzi udajcie się po nauki do starych, wyszkolonych za komuny meliniarek. A mówią, że komuna odeszła, żartownisie.

 » Alkohol po 22. (antyPiS | 10-01-2018, 22:41:34)

Z "mądralami" z PSL szkoda czasu na dyskusję. Niech się lepiej zalanymi polami zajmują a nie organizują ludziom czas wieczorami. Wystarczy, że już "jedynie słuszna władza" próbuje nam Polakom życie organizować. Pozdrawiam normalnych i rozsądnie myślących.

 » trochę historii (Wielkopolanin | 09-01-2018, 21:57:22)

Na początku lat 90. ub. wieku, a więc 27 lat temu na terenie Mogilna i gminy było .... 14 punktów sprzedaży alkoholu. Tylko 14 punktów! Ale przecież nadeszła tzw. demokracja, w tym wolny handel, a każdy nowy sklep spożywczy występował do burmistrza o pozwolenie na sprzedaż alkoholu, przeważnie samego piwa, ale też piwa i wina tj. napojów do 18%, rzadziej o pełen asortyment alkoholu. Teraz mamy tych punktów 4 razy więcej!!! Pytanie po co? Kiedy w 1988 r. byłem w 700 000 kanadyjskim Calgary, to funkcjonowały tam aż .... 4 CZTERY duże sklepy z pełnym alkoholem. Natomiast piwo ( raptem 3,1 - 4,5%) było dostępne w innych mniejszych sklepach spożywczych, ale nie we wszystkich. Kanadyjczycy pili więc alkohol w zaciszu domowym, ale bardzo często w restauracjach, pubach czy kawiarniach. I a koniec: pyta internauta dlaczego nie ma w Mogilnie jakiś miejsc do picia np. piwa, ogródków piwnych i że radni powinni coś z tym zrobić.A ja się pytam, dlaczego radni? A może ten internauta, czy ktoś inny weźmie sprawy w swoje ręce i założy rzeczony biznes? Oby mu się opłaciło!

 » Da się żyć, spokojnie (Nikodem Przodem | 09-01-2018, 21:44:27)

Ale macie problem. Na zielonej wyspie alkohol kupisz w godzinach 11:30-22, od 12 do 21 w niedziele i tylko w sklepie, na stacjach benzynowych nigdy nie mieli i nie będą mieć i żyją. Puby czynne tylko do 1 w nocy i nie ważne ze impreza w najlepsze- światło gaszą i wypad. I wszyscy żyją. To tylko alkohol ludzie. Nie zakazują go na amen tylko propozycja odgraniczająca czas i miejsce sprzedaży, będzie co chlać , nie bójcie się.

 » Cyrk (24h | 09-01-2018, 20:51:32)

Zakazać, nakazać, wymisić. To zasady mafi i gangów. Może dać coś w zamian tej "strasznej" młodzieży. Otwórzcie jakiś klub z ciekawymi zajęciami . Wykrzesajcie z tych młodych ludzi to , co mają najlepsze. Zróbcie Panowie Radni konkurencję dla nocnych sklepów. Wymyślcie coś fajnego,może magazyn zbożowy czas reaktywować? Udowodnijcie, że Jesteśe warci naszych głosów.

 » Tche end (Danek | 09-01-2018, 20:29:27)

Jestem za,a ochlapusy siedzieć w domu i książki czytać a nie mordy wydzierać w nocy.Stop patologi nocnej !!!

 » K. (Smakosz | 09-01-2018, 19:34:12)

Większość wypowiadających się tutaj osobistości, to zapewne pokolenie gimbazy i nawet w snach nie doświadczyli życia w PRL-u, a teraz wykrzykują Komuna hahaha, ŻAŁOSNE. Zlikwidować i tyle. Normalni ludzie kupią alkohol na zapas i nie wałęsają się jak bezpańskie psy po mieście do rana!

 » komuna !!! (nul | 09-01-2018, 18:21:40)

62 punkt sprzedaży u m. jest- całodobowy od 30 lat działa. moze Molenda z Kusem niech takie punkty polikwidują najpierw a pozniej o trzezwosci rozmawiają.Bo problemów innych w tej miescinie jest dosyc.

 » Pytanie (bystry | 09-01-2018, 16:44:22)

Co da zmniejszanie ilości punktow. Osobiście wolałbym aby powstały 3 nowe ale porządne a takie zostały zlikwidowane. Wystarczy przejechać się nawet samochodem na placu wolności zwłascza z piatku na sobote i soboty na niedzielę jak zachowuje sie tam towarzystwo. A te hałasy sa wkurzające w nocy dzieci sie budza.

 » Do ja (Tumek | 09-01-2018, 16:16:53)

Nie masz co robić wieczorem? Ucz się niemieckiego lub angielskiego!

 » .!! (Ja | 09-01-2018, 15:50:24)

A może tak coś w końcu zrobić żeby można gdzieś wyjść? Bo to tragedia jest teraz a co będzie latem masakra może ktoś wymyśli jakiś ogródek piwny jak było kiedyś w parku ?

 » A dlaczego w nocy? (Krasnal | 09-01-2018, 15:43:14)

Dlaczego tylko w nocy? Panie Molenda w nocy dzieci śpią a widzą kupno alkoholu w dzień, to wtedy mogą być demoralizowane, chociaż zakup alkoholu nie demoralizuje tylko brak kultury picia! Jeśli już tak bardzo Panu przeszkadza ten handel to zlikwidujmy handel alkoholem i papierosami w ogóle! Niech nasza gmina będzie pierwszą w Polsce "gminą wolną od używek!!" Skończy się jazda na podwójnym gazie i dmuchanie dymem papierosowym w twarz dzieciom na ulicy! Do tego całkowity zakaz palenia w instytucjach publicznych szkoły, przedszkola, urzędy. Co z tego, że taki pracownik wyjdzie do palarni jak potem i tak smród ciągnie się za nim do biura! Do tego zakaz pracy w ww. instytucjach dla palaczy! Zadymiony, niedotleniony mózg gorzej działa, nie chcemy płacić podatków na niewydajnych pracowników budżetówki!

 » handel (ja | 09-01-2018, 15:43:00)

Przecież knajpa J******a na Placu Wolności zamykana jest o 21.00. W Mogilnie nie ma co robić wieczorami, a najlepiej to jeszcze tylko pójść na wieczorną mszę do kościółka, zjeść kolację i do wyra... brrrr...

 » alkohol (gość | 09-01-2018, 15:36:34)

No to wraca komuna i handel nocny prywatnie inaczej na melinie--oj będzie się działo

 » Czytejta artykuł! (Żurek | 09-01-2018, 14:37:19)

W artukule jak byk rzeczą, że chodzi o sprzedaż alkoholu przeznaczonego do spożycia poza miejscem jego nabycia. Czyli knajpa, restauracja oferująca spożycie na miejscu będzie mogła funkcjonować nawet całą noc. Nie będzie być może mogła sprzedać na wynos.

 » rada (bronek | 09-01-2018, 14:33:08)

Panie Molenda,napij się pan zimnej wody i połóż w cieniu,gorączka panu spadnie.

 » K. (Smakosz | 09-01-2018, 14:06:31)

Tylko po..by będą obstawiać, aby ten sklep pozostał otwarty. Prze 5-6 lat nikt z tym nie zrobił porządku. Poza tym jestem też za całkowitym zakazem handlu alkoholem na stacjach benzynowych.

 » K. itp (J23 | 09-01-2018, 12:55:23)

Ten sklep to wylegarnia zła w CMG. Wieczorami to strach tam po coś iść bo same wynalazki tam siedzą i dym rozkrecaja, mało tego pod okiem kamery czują się bezkarni. Sklep mógł by istnieć ale niech odpowiednie sluzby obejmą go większą opieka. A grubemu, szczerbatemu z h. co zawsze ma coś w kieszeni to ktoś powinien wskazać jego miejsce w sposób właściwy i zrozumiały.

 » lepiej zakazac alko nocami i interweniowac patrolami (ja | 09-01-2018, 12:09:50)

juz widze jaki bedzie spokoj jak mi alko nie dacie jak bede jego chcial URKA

 » Do (obserwator | 09-01-2018, 11:45:43)

Ciekawe czy jesteś taki rozsądny kupując artykuły spożywcze w tygodniu nie korzystając z tego że w niedzielę sklepy też są otwarte ? Czy popierasz też zakaz handlu w niedzielę ??? A może Twoją rozrywką jest szlajanie się po sklepach właśnie w NIEDZIELĘ ?

 » demoralizacja (Dorian | 09-01-2018, 11:38:01)

"Demoralizujemy tą młodzież" ?? Czym?? Osoby do 18 roku życia nie kupią alkoholu w sklepie, a dlaczego osobom starszym zabraniać tego? Może lepiej więcej patroli policyjnych w nocy zamiast zamykać wszystkie sklepy w Mogilnie?

 » Piwa (Kręgle | 09-01-2018, 10:15:44)

Zapewne piwa po 22 na hali też nie kupisz, jeśli oczywiście wprowadzą zakaz sprzedaży alkoholu po 22.

 » M (Pić | 09-01-2018, 09:49:05)

O komuna wróciła

 » nocny chandel (wóda | 09-01-2018, 09:45:51)

ZLIKWIDOWAĆ nocny chandel wódą,rozważny obywatel kupi gorzałe do 21 i wypije ją w domu a nie łazi to taki po mieście i obsz....a wszystkie zaułki i bramy.CAŁKOWITY ZAKAZ NOCNEGO CHANDLU ALKOCHOLEM!!!!!!!!! i basta.

 » sklepy (mieszkaniec | 09-01-2018, 09:05:29)

najlepiej pozamykac wszystko co polskie,male wlasne,a postawic jeszcze pare molochow,wtedy miasto napewno bedzie bogatsze....ktos znow na tym zarobi

 » LOgika wypowiedzi (xxx | 09-01-2018, 09:03:31)

Ja na przykład jak mam imprezę, czy każdy z nas alkohol kupi i nie musi.- o co tu chodzi??

 » AA (A | 09-01-2018, 08:56:30)

popieram.poźniej chodzą w mieście grupy małolatów i wydzierają się do 2, 3 w nocy

 » Sklep 24h (Xyz | 09-01-2018, 05:51:10)

Co wam przeszkadza ten sklep? W tym Mogilnie już nawet nie ma gdzie posiedzieć po 23 i spokojnie wypić sobie piwo ewentualnie wrzucić coś na ząb, a już nie wspomnę o ogródkach piwny hej latem to jest katastrofa. Najlepiej rozwiązania zamknięcie wszystkiego co się da. Zresztą w tym Mogilnie i tak już nic nie ma dobrze, że chociaż jest jeszcze hala i kręgle...

 » STOP (Trezer | 09-01-2018, 02:26:45)

Bardzo dobry pomysł,noc jest od spania,a nie od chlania.

 » Bez alkoholu po 22. (Alkohol | 08-01-2018, 23:41:48)

Bardzo dobry pomysł aby zlikwidować sprzedaż alkoholu od godz. 22:00 do 6:00. Rozsadny kupi wczesniej. Problem demoralizacji jest widoczny. Kupuja glownie w calodobowym sklepie na Placu Wolnosci a potem niszczą Aleje w Parku i nie tylko. Gdyby ograniczyc sprzedaz alkoholu nie byloby szlajania sie po nocach i glupich pomysłow.

 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Tenis i szachy we Wszedniu (0)
 » Festyn dobroczynny w Strzelnie (0)
 » Podsumowali Szlachetną Paczkę (2)
 » Stworzyli wigilijny nastrój (10)
 » Grudniowe spotkanie sołectwa (0)
 » Piernikowe wypieki na wystawie (2)
 » Świąteczne warsztaty kulinarne (5)
 » WSZEDZIEŃ: Gleba nie jest skażona (13)
 » Święty Mikołaj w Żabienku (4)
 » Urwał poroże reniferowi (13)
 » Sołecki Mikołaj (16)
 » Będzie sala dla SP3 w Mogilnie (27)
 » MOGILNO: RIO ma uwagi do budżetu (28)
 » Mikołajki w Strzelnie (4)
 » Pierniki i wigilijne potrawy (5)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2009-2016   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ