Dzisiaj: , g. Imieniny:    
   
Gmina Strzelno - Społeczeństwo

STRZELNO: Duża podwyżka za śmieci

2020-03-18 22:10
 

Od 1 kwietnia 2020 roku mieszkańcy gminy Strzelno zapłacą 33 złote od osoby za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Do tej pory stawka ta wynosiła 14 zł od osoby.

Podczas ostatniej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Strzelnie radni podejmowali uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych i ustalenia stawki takiej opłaty oraz ustalenia stawki opłaty za pojemnik. Głos w sprawie podwyżki zabrał burmistrz Dariusz Chudziński.

- Kwestia podpisania umowy na dwa lata z mojego punktu widzenia dłuższy okres powoduje to, że ta cena jest bardziej stabilna, że za rok, za parę miesięcy znowu nam ktoś nie wystrzeli z jakąś nie wiadomo jaką kwotą (...) Stan prawny i rynek, na którym się znajdujemy, którego funkcjonujemy uniemożliwia nam jakikolwiek ruch w tej sprawie. Jeżeli nie wyrazimy zgody, nie podpiszemy umowy - zostajemy w kwietniu z śmieciami na ulicach. Jeśli wyrazimy zgodę, nasi mieszkańcy będą musieli płacić jeszcze raz tyle za wywóz odpadów komunalnych, ale niestety te zasady kształtuje rynek. Urząd gminy, burmistrz i rada procedują przetarg, ogłaszają go, a rynek dyktuje cenę i nie mamy na to żadnego wpływu. Musimy się z tym zmierzyć. Rynek śmieciowy jest bardzo trudny, jest bardzo drogi - mówił podczas sesji burmistrz Dariusz Chudziński. Od 1 kwietnia 2020 roku mieszkańcy gminy Strzelno zapłacą za odpady komunalne 33 złote od osoby. Co ważne, jeżeli właściciel nieruchomości nie będzie wypełniał obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny - zapłaci opłatę podwyższoną w wysokości dwukrotnej stawki.

W przypadku nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, podstawą do ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowić będzie iloczyn zadeklarowanego pojemnika i stawki za pojemnik ustalony w uchwale. Stawka opłaty za pojemnik przy odbiorze odpadów komunalnych w sposób selektywny od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne będzie wyglądać następująco:
1) pojemność 120 l - w wysokości 5,50 zł
2) pojemność 240 l - w wysokości 11,50 zł
3) pojemność 1100 l - w wysokości 54,00 zł
4) pojemność KP7 - w wysokości 378,00 zł.

Również i w tym przypadku ma zastosowanie podwyższona stawka, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny.

W uzasadnieniu do uchwały czytamy również, że podwyżkę opłat wymusza strona wydatkowa systemu, czyli odbieranie i transport odpadów, wzrost cen transportu, energii i tzw. "opłaty marszałkowskiej" oraz opłaty ponoszonej z tytułu składowania odpadów. Po rozstrzygnięciu przetargu na odbiór, wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenów zamieszkałych i niezamieszkałych (kwota za rok: 3 828 783,71 zł) oraz przeprowadzonej kalkulacji finansowej ustalono, że gmina Strzelno nie jest w stanie pokryć płatności opierając się na obecnych stawkach jakie obowiązują w gminie od mieszkańca za wywóz odpadów komunalnych. Zgodnie z założeniami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach system gospodarki odpadami ma być systemem samofinansującym się.

Radny Dawid Nowak zauważał, że podwyżka opłaty za śmieci uderzy we wszystkich mieszkańców, jednak najbardziej w rodziny wielodzietne. Pytał przy tym o ewentualną możliwość wykorzystania w tym przypadku z upusty w ramach Karty Dużej Rodziny. Jak się okazuje, względy prawne wykluczają taką możliwość. Niewykluczone, że wieloosobowe rodziny otrzymają jakieś inne wsparcie.

Z kolei zdaniem radnego Remigiusza Koprowskiego na rynku śmieciowym zostali "bardzo duzi gracze". Wynika z tego, że gminę Strzelno obsługuje przedsiębiorstwo, które obiera odpady od 50 gmin.

- (...) Zobaczcie jakimi potężnymi pieniędzmi te firmy operują i one mogą stawiać warunki takie i takie - takie, jakie chcą. To jest rynek otwarty i ten rynek dyktuj to, co uważa za stosowne. Tak prawdę mówiąc, my jako radni nie mamy za dużego na to wpływu. Musimy się podporządkować temu, co zastaliśmy i co będzie (...) Po jakimś czasie możemy w delikatny sposób zawsze coś zacząć rozmowy, jakie czy coś no to już będzie w tym głowa i pana burmistrza i całej rady, jak również i pana mecenasa. Także na dzień dzisiejszy w mojej ocenie uważam, że to jest jedyne rozwiązanie, jakie możemy dziś zastosować - mówił Remigiusz Koprowski.

Radny Michał Piotrowicz brał także pod uwagę pesymistyczny scenariusz, w którym to wielu mieszkańców może przestać uiszczać opłaty za odbiór śmieci ze względu na wysoką podwyżkę.

- Jedyna rzecz, która mnie bardzo martwi to to, że ta podwyżka jest tak wysoka i ludzie po prostu nie będą płacić. Co z tym dalej po prostu, bo to gmina będzie musiała ponosić potem koszty, wyrównywać to, co ludzie nie zapłacą. Nie oszukujmy się, nie jest wesoło. Co robić dalej? - pytał burmistrza radny Michał Piotrowicz.

Dariusz Chudziński wyjaśniał przy tym, że ściągalność z tytułu odpadów komunalnych od mieszkańców wynosi obecnie 75-80%. Jak w każdym samorządzie dzieje się tak, że gmina płaci firmie, a później pobiera pieniądze na ten cel od mieszkańców.

Wynik głosowania uchwały wyglądał następująco:
za: Justyna Bogacz, Marcin Borowski, Piotr Cieślik, Piotr Dubicki, Remigiusz Koprowski, Marek Kwiatkowski, Dawid Nowak, Jadwiga Pankowska, Michał Piotrowicz, Ewa Siudzińska, Emilia Walkowiak, Sławomir Wójcik

przeciw: Piotr Pieszak

wstrzymane: Ryszard Chudziński, Kazimierz Łojewski.

Roczna podwyżka dla jednej osoby to aż 228 złotych, a przy trzyosobowej rodzinie kwota ta sięga już 684 złotych rocznie. Co najważniejsze, nie ma już zniżek dla rodzin wielodzietnych. Teraz trzeba zapłacić za każdą osobę. (AS)

REKLAMA
 
   » KOMENTARZE [189]» dodaj komentarz   

Nick* 
Temat* 
Komentarz* 
Obrazek 
Kod z obrazka* 
*  Oświadczam, iż zapoznałem się i akceptuję regulamin portalu CMG24.pl
* - pola są wymagane 
 


Portal CMG24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu
na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część serwisu www.CMG24.pl nie może być kopiowana, reprodukowana
lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi
lub w inny sposób wykorzystywana bez zgody właściciela serwisu.
 
 
REKLAMA
 » Odwołane dwie majowe imprezy (5)
 » Kwarantanna - 5.04.2020r. (3)
 » Kwarantanna - 4.04.2020r. (8)
 » Zakaz wstępu do lasu (29)
 » Kwarantanna - 3.04.2020r. (10)
 » Wsparcie na realizację zadań (6)
 » Na polu zakopywał śmieci (18)
 » Kwarantanna - 2.04.2020r. (15)
 » Nie stosowali się do nowych zasad (29)
 » Kwarantanna - 1.04.2020r. (22)
 » W kwietniu opłata bez zmian (9)
 » Nowe zakazy i nakazy (20)
 » Przetarg na drogi odbiór śmieci unieważniony (107)
 » Kwarantanna - 31.03.2020r. (18)
 » MOGILNO: Apel przewodniczącego (60)
REKLAMA
   
   O portalu  |  Regulamin  |  Współpraca i patronat medialny  |  Reklama  |  Polityka prywatności i ciasteczek  |  Kontakt © CMG24.pl 2010-2020   

Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności i cookies. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym Użytkownikom.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie CMG Media z siedzibą w Stawiskach 23c (88-300 Mogilno) (dalej "CMG Media") oraz nasi Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z Portalu wraz z funkcjonalnościami na nim udostępnianym, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Partnerów.

- realizacji postanowień zawartych w ramach umowy sprzedaży reklamy (m.in. banerowej, artykułu

sponsorowanego);

- obsługi zgłoszeń, które do nas kierujesz (np. przez formularz kontaktowy, e-mail);

- umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z Portalu, w tym dokonywania

transakcji płatniczych w ramach serwisu ogloszenia.cmg24.pl przy zakupie ogłoszeń;

- komentowania artykułów, wydarzeń, zdjęć, filmów;

- dodania ogłoszenia na stronach serwisu ogloszenia.cmg24.pl;

- monitorowania Twojej aktywności oraz wszystkich innych użytkowników, obejmującej Twoją aktywnością

na Portalu poprzez przeprowadzanie badań i analiz, aby badać funkcjonalność Portalu i wprowadzać udogodnienia;

- prowadzenia analiz statystycznych;

- prowadzenie postępowań sądowych;

- przechowywanie danych dla celów archiwizacyjnych;

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane mogą zostać przekazane w następujących przypadkach:

- Twoje dane osobowe udostępniamy podmiotom wspierającym nas w świadczeniu usług płatniczych,

usług związanych z przechowywaniem, łączeniem i analizowaniem danych

- Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione na wniosek organów ścigania m.in. Policji i Prokuratury

- Ze względu na konieczność blokowania działania robotów internetowych na stronach Portalu, stosujemy

mechanizm Google reCAPTCHA do sporadycznego badania, czy zachowania naszych użytkowników nie noszą

znamion zachowań robotów. W takiej sytuacji możemy ujawnić Google LLC Twój adres IP

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz również wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Znajdziesz tam informacje jak to uczynić.

Klikając przycisk "Akceptuję" lub zamykając okno (Zmiana polityki prywatności) za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie przez CMG Media oraz naszych Partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Portalu przez CMG Media i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w Polityce prywatności i ciasteczek.

NIE TERAZZGADZAM SIĘ